Προς το περιεχόμενο

Η Revolut απέκτησε εφαρμογή για browser, κατόπιν «μεγάλης ζήτησης από τους χρήστες»


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Για Ελλάδα ουσιαστικά, βόλευε να έχεις Revolut ως εναλλακτική την περίοδο των capital controls. Επίσης μέχρι πριν λίγο καιρό αν τραβαγες λεφτά από ATM με την κάρτα της Revolut, δε σου κράταγε προμήθεια η τράπεζα.

Τώρα δεν έχει κανένα όφελος απ'όσο γνωρίζω. Στο μόνο που βολεύει είναι ότι μπορείς με το Google pay να κάνεις ανέπαφες πληρωμές με το κινητό σου, μέχρι να μπουν και οι ελληνικές τράπεζες σε αυτό.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, αλλά αυτή την εικόνα έχω.

Τα οφέλη είναι ότι έχει διατραπεζικό συνάλλαγμα. Όποτε στα ταξίδια είναι μονόδρομος όταν είσαι εκτός ευρώ. Επίσης προσφέρει διάφορα σχετικά με ασφάλιση ταξιδίου κλπ.

Αν και με κορονοιο που να πας;;;

Επίσης είναι τρομερό για αρχάριους σε επενδύσεις χρηματιστηρίου.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pW είπε

Τα οφέλη είναι ότι έχει διατραπεζικό συνάλλαγμα. Όποτε στα ταξίδια είναι μονόδρομος όταν είσαι εκτός ευρώ. Επίσης προσφέρει διάφορα σχετικά με ασφάλιση ταξιδίου κλπ.

Αν και με κορονοιο που να πας;;;

Επίσης είναι τρομερό για αρχάριους σε επενδύσεις χρηματιστηρίου.

Για κάποιον που κάνει πολύ συχνά ταξίδια στο εξωτερικό, ναι. Αυτός βέβαια θα βγάλει την μεταλική η Premium κάρτα. Για την απλή πλαστική που θαρρώ πως έχουν πολλοί η οι περισσότεροι, τα οφέλη είναι ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω βρει οτι ειναι πολυ χρησιμο να την συνδεσεις με το Paypal, για να μπορεις να κανεις εκει τις οποιες αναληψεις χρηματων απο το πρωτο, και να χρησιμοποιεις την καρτα για τις αγορες , αντι της οποιαδηποτε ελληνικης τραπεζας, για πολλους λογους.

 

Επεξ/σία από Markerparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vaiosss είπε

Για κάποιον που κάνει πολύ συχνά ταξίδια στο εξωτερικό, ναι. Αυτός βέβαια θα βγάλει την μεταλική η Premium κάρτα. Για την απλή πλαστική που θαρρώ πως έχουν πολλοί η οι περισσότεροι, τα οφέλη είναι ελάχιστα.

και για ένα ταξίδι στο εξωτερικό από τη στιγμή που δεν έχει έξοδα αξίζει να την έχεις, καθώς δεν σε χρεώνει έξοδα συναλλάγματος και άλλες χρεώσεις, που θα σε χρέωνε μια ελληνική τράπεζα. πχ αν πας Ουγγαρία , που δεν έχουν ευρώ, αν πληρώνεις στο POS ενός μαγαζιού με ελληνική κάρτα, θα έχεις κάποια επιβάρυνση ανά συναλλαγή, που με τη revolut δε θα την είχες. δεν ξέρω αν υπάρχουν και χρεώσεις σε χώρες με ευρώ ή αν τις έχουν κόψει πλέον..  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την χρησιμοποιώ 2 έτη πλέον.

Βολεύει στο εξωτερικό, γλυτώνεις κρυφές χρεώσεις από την Ελληνική τράπεζα και έχει ακαριαία ενημέρωση. Σε ότι χώρα πήγα δούλεψε.

Με συγγενή μου που έχουμε χρηματικές δοσοληψίες στο εξωτερικό, γίνεται επιτόπου η συναλλαγή χωρίς οποιαδήποτε κράτηση (τουλάχιστον μέχρι το 500€+ που έχουμε κάνει σε τακτική βάση)

Έχει split bill (μοιρασμα λογαριασμού) μεταξύ κατόχων revolut, που ορισμένες φορές βολεύει (κοινώς ρεφενές) 😄

Έχει δυνατότητα Google Pay από το κινητό, έως ότου το βάλουν και οι Ελληνικές τραπεζες όπως είπε ένα παίδι πιο πρίν.

Με έχει βολέψει η δυνατότητα του Vault ("τσιμπάει" ψίλα από κάθε συναλλαγή σου και τα βάζει σε "κουμπαρά" αν θες)

Έχει δυνατότητα αγοράς ορισμένων κρυπτονομισματων (bitcoin, etherium κ.α) απευθείας χωρίς μεσάζοντα και κρατάει νομίζω 2% από τυχόν κέρδη

Η WEB εφαρμογή είναι απολύτως απαραίτητη για τους λόγους που αναφέρει το άρθρο, διότι ορισμένες φορές η διαχείριση από την mobile εφάρμογή είναι μπέρδεμα.

Υπάρχουν περιορισμοί για ανάληψη μετρητών, από 100 η 200 ευρώ και πάνω κρατάει προμήθεια.

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα και μέ έχει βολέψει πολύ. Έχει καλή ενημέρωση μέσω email, άμεσες-ακαριαίες ειδοποιήσεις και αν διαβάσει κάποιος λίγο τον τρόπο χρήσης θα δει ότι είναι εύχρηστη.

Όμως όπως προαναφέρθηκε, εάν δεν ταξιδεύετε στο εξωτερικό ή εάν δεν θέλετε ένα λογαριασμό εξωτερικού (χωρίς capital controls πχ), τότε δεν έχετε και κάτι να κερδίσετε. Βέβαια δεν έχετε και τίποτα να χάσετε! 😉  

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα εδω και ενα μηνα εχοντας προβλημα στο top up απο εθνικη σταματησα να την χρησιμοποιω,κριμα γιατι πραγματικα με ειχε βολεψει και σε ταξιδια αλλα και σε αγορες απο εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dirtyshadow είπε

για εμενα εδω και ενα μηνα εχοντας προβλημα στο top up απο εθνικη σταματησα να την χρησιμοποιω,κριμα γιατι πραγματικα με ειχε βολεψει και σε ταξιδια αλλα και σε αγορες απο εξωτερικο.

Μάλλον την εθνική έπρεπε να σταματήσεις 😁

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dirtyshadow είπε

για εμενα εδω και ενα μηνα εχοντας προβλημα στο top up απο εθνικη σταματησα να την χρησιμοποιω,κριμα γιατι πραγματικα με ειχε βολεψει και σε ταξιδια αλλα και σε αγορες απο εξωτερικο.

 

5 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Μάλλον την εθνική έπρεπε να σταματήσεις 😁

Κάνω top up μονο από τράπεζα εξωτερικού, άμεσα και χωρίς κρατήσεις. Για να μεταφέρω από τη revolut σε Εθνική κάνει 1-2 ημέρες και με χρεώνει 4,5€.... 

Είμαστε "πίσω από τον ήλιο" σε σχέση με το εξωτερικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cyberdyne είπε

Την χρησιμοποιώ 2 έτη πλέον.

Βολεύει στο εξωτερικό, γλυτώνεις κρυφές χρεώσεις από την Ελληνική τράπεζα και έχει ακαριαία ενημέρωση. Σε ότι χώρα πήγα δούλεψε.

Με συγγενή μου που έχουμε χρηματικές δοσοληψίες στο εξωτερικό, γίνεται επιτόπου η συναλλαγή χωρίς οποιαδήποτε κράτηση (τουλάχιστον μέχρι το 500€+ που έχουμε κάνει σε τακτική βάση)

Έχει split bill (μοιρασμα λογαριασμού) μεταξύ κατόχων revolut, που ορισμένες φορές βολεύει (κοινώς ρεφενές) 😄

Έχει δυνατότητα Google Pay από το κινητό, έως ότου το βάλουν και οι Ελληνικές τραπεζες όπως είπε ένα παίδι πιο πρίν.

Με έχει βολέψει η δυνατότητα του Vault ("τσιμπάει" ψίλα από κάθε συναλλαγή σου και τα βάζει σε "κουμπαρά" αν θες)

Έχει δυνατότητα αγοράς ορισμένων κρυπτονομισματων (bitcoin, etherium κ.α) απευθείας χωρίς μεσάζοντα και κρατάει νομίζω 2% από τυχόν κέρδη

Η WEB εφαρμογή είναι απολύτως απαραίτητη για τους λόγους που αναφέρει το άρθρο, διότι ορισμένες φορές η διαχείριση από την mobile εφάρμογή είναι μπέρδεμα.

Υπάρχουν περιορισμοί για ανάληψη μετρητών, από 100 η 200 ευρώ και πάνω κρατάει προμήθεια.

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα και μέ έχει βολέψει πολύ. Έχει καλή ενημέρωση μέσω email, άμεσες-ακαριαίες ειδοποιήσεις και αν διαβάσει κάποιος λίγο τον τρόπο χρήσης θα δει ότι είναι εύχρηστη.

Όμως όπως προαναφέρθηκε, εάν δεν ταξιδεύετε στο εξωτερικό ή εάν δεν θέλετε ένα λογαριασμό εξωτερικού (χωρίς capital controls πχ), τότε δεν έχετε και κάτι να κερδίσετε. Βέβαια δεν έχετε και τίποτα να χάσετε! 😉  

Δεν είχες κάνα μπλοκάρισμα λογαριασμού? Αυτό ακούγεται πολύ και με έχει τρομάξει λίγο, εγώ πηγαίνω έρχομαι Ρωσία πολύ και με έχει βολεψει γιατί εκεί πληρώνω παντού με google pay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...