Προς το περιεχόμενο

Πληντύριο πιάτων μικρό, αξίζει πάγκου μήπως;


trelaras22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ειμαστε αντικειμενικοι. για ενα ατομο για εμαν δεν αξιζει. ουτε και για δυο. δυο πιατα και ενα ποτηρι βρε παιδια δεν μπορειτε να τα πλυνετε σαν εργενηδες? εγω εχω αλλα επειδη ειναι 60cm σε οικογενεια με 3 ατομα δυσκολα γεμιζει (στην πραξη δεν εχει γεμισει ποτε). το ιδιο και στους γονεις μου (που εχουν 45 cm) που ειναι δυο ατομα. 

τωρα για τα παγκου ποτε δεν τα συμπαθησα. αρχικα εχεις μια "γκουμουτσα" επανω στον παγκο. πιανει ολον τον χωρο οσο μεγαλος και εαν ειναι ο παγκος. θελει παροχη νερου, αποχετευση και ρευμα. ποτε δεν μου αρεσε να φαινονται οι σωληνες και τα καλωδια. χωρια που με τον καιρο εκτεθειμενα θα πιασουν και βρωμα και σκονη. 

εμενα με παρακαλαγε η μανα μου να της παρω παγκου αλλα για ολους τους παραπανω λογους και επειδη δεν μου αρεσε το παγκου της αγορασα 45cm και θυσιασα ενα ντουλαπι ακριβως. ετσι βολεψα και το αισθητικο μερος της υποθεσης. 

 

αρα απο εμενα οχι. η θα παρεις 45 η 60 εκατοστα κατω παγκου για να κανεις την δουλεια σου ομορφα και ωραια. αν δεν εχεις περιορισμο στην κουζινα σου και εαν δεν εχεις μεγαλη οικογενεια παρε το 45cm. επειδη τα εχω και τα δυο εχω να σου πω οτι το μεγαλο δεν γεμιζει με τιποτα. 

Επεξ/σία από xsterg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xsterg είπε

να ειμαστε αντικειμενικοι. για ενα ατομο για εμαν δεν αξιζει. ουτε και για δυο. δυο πιατα και ενα ποτηρι βρε παιδια δεν μπορειτε να τα πλυνετε σαν εργενηδες? εγω εχω αλλα επειδη ειναι 60cm σε οικογενεια με 3 ατομα δυσκολα γεμιζει (στην πραξη δεν εχει γεμισει ποτε). το ιδιο και στους γονεις μου (που εχουν 45 cm) που ειναι δυο ατομα.

εμενα με παρακαλαγε η μανα μου να της παρω παγκου αλλα για ολους τους παραπανω λογους και επειδη δεν μου αρεσε το παγκου της αγορασα 45cm και θυσιασα ενα ντουλαπι ακριβως. ετσι βολεψα και το αισθητικο μερος της υποθεσης. 

 

Αφου οι άνθρωποι χρειάζονταν πάγκου, τι τους πήρες 45ρι και δεν γεμίζει;

Τα πάγκου εκτός οτι είναι μικρά και γεμίζουν σε 1-2 μέρες, ειναι και πιο βολικά γιατί τα βάζεις δίπλα στην γούρνα και πετάς τα πιατα απευθείας και αντίστοιχα το ανοίγεις και βγαζεις πιάτα απο εκει. Ουτε να σκυβεις, ουτε να στάζουν πιάτα ουτε τίποτα. Επίσης υπάρχουν και οι αχαΐρευτοι εργένηδες που δεν θέλουν να πλένουν και στήνουν πυραμίδα στην γούρνα, γιατί να μην πάρουν ενα μικρό πάγκου ώστε να κάνουν την δουλειά τους και παράλληλα να σώσουν το περιβάλλον; Αν αυτό το μικρό Delongi είχε βγει όταν ήμουν φοιτητής, η ζωή μου θα είχε αποκτήσει άλλο νόημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο πόσα άπλυτα μαζεύονται, αλλά και αν έχεις κάποια πολύ συγκεκριμένα σκεύη (π.χ. κάποιο πιάτο, μαχαίρι ή ποτήρι που σ' έχει βολέψει και το/τα χρησιμοποιείς σχεδόν αποκλειστικά αλλά δεν έχεις άλλα ίδια).

Γιατί αν παίζει κάτι τέτοιο, θα καταλήγεις να τα πλένεις στο χέρι αφού το πλυντήριο θα σου παίρνει καμιά βδομάδα να γεμίσει.

Έχουμε 45άρι, με μικρό παιδί και γεμίζει 2 φορές τη βδομάδα. Ένας εργένης φαντάζομαι θα περιμένει 10 μέρες, μπορεί και δυο βδομάδες για να το γεμίσει, εκτός κι αν έχει συχνά κόσμο στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Με προβληματίσατε... Απο τη μία έλεγα να κοπανίσω ένα κανονικό κι όποτε γεμίζει, μια τη βδομάδα, μια τη βδομάδα τί να κάνουμε; 

Μαγειρεύω κάθε μέρα γεύματα για διατροφη πρωταθλητισμού, κάνω άπλυτα, τρώω χρόνο στο μαγεύρεμα, πλύνε ρούχα ποιό συχνά απ το μέσο όρο λόγω προπονήσεων, ψηλο σιδέρωσε, φτάνω να είμαι οριακά, οπότε έλεγα το πλύσιμο των  πιάτων να το γλιτώνω.. 

Τώρα απ την άλλη κι εκείνο το μικροσκοπικό που δε θέλει ούτε σύνδεση στην αποχέτευση μοιάζει εξίσου τίμιο, να μπαίνει κατευθείαν μέσα το πιάτοπότηρο μετά τη χρήση, κι όταν γεμίζει μια στο τριήμερο πλύσιμο σε μια ώρα και κομπλέ.. Δε ξέρω, ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, ούτε θα τα ήξερα όλα αυτά ως επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν ξέβγαλμα τα πιάτα πριν τα βάλεις μέσα. Εγώ απλά τα ρίχνω στο νεροχύτη όταν τρώω και ρίχνω νερό. Όταν είναι να βάλω πλυντήριο, είναι έτοιμα και δεν θέλουν ξέβγαλμα γιατί έχουν "φουσκώσει" οι λεκέδες και έχουν πέσει πριν τα βάλω στο πλυντήριο. Ουσιαστικά, δεν πρέπει να έχει φαγητά μέσα το πιάτο (ρύζι πχ). 
Επίσης, εγώ βγάζω συχνά το φίλτρο και το καθαρίζω.

Έχω γλιτώσει χρόνο αρκετό από το πλύσιμο των πιάτων και, κυρίως, από τον χαμό που γίνεται γύρω από το νεροχύτη όταν πλένω πιάτα (υγρασία που προείπα). 
Θεωρώ ότι θα σε βολέψει εφόσον φτιάχνεις πράγματα σε μίξερ/μπλέντερ. Αυτά όπως και να το κάνουμε στο χέρι ΔΕΝ πλένονται εύκολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2020 στις 12:17 ΜΜ, lary7 είπε

Τα πάγκου κάνουν μια χαρά την δουλειά τους για 1 άτομο αρκεί να έχεις χώρο να το βάλεις, το μόνο θέμα είναι πώς θα τους δώσεις νερό γιατί μπορεί να χρειαστεί να τρυπήσεις τον πάγκο. Τα ελεύθερα 45ρια έχουν μεγαλύτερο χώρο, ίσως βάλεις και καμια κατσαρολίτσα αλλά γεμίζουν και πιο δύσκολα και καλό είναι κάθε 2 μέρες να κάνεις πλύση για να μην ξεραθούν τα πιάτα. Για 1-2 άτομα θα έπαιρνα πάγκου, αν μαζευτούν πολλά τότε βάζεις 2 πλύσεις, υπόψιν τα πάγκου δεν παίρνουν ταμπλέτα, καλό είναι να βάζεις υγρό ή σκόνη. Επίσης έχει βγάλει η delongi ένα μικρούλι που δεν θέλει παροχή αλλά ουσιαστικά είναι για 2 σερβίτσια.

Whirlpool 45ρι έχω πλέων σπίτι και κάνει πολύ καλή δουλειά εδώ και 2 χρόνια.

Καλησπέρα. Λες για αυτό: 

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/washing-machines/dish-washing-machines/217367-μινι-πλυν-πιατων-delonghi-ddw2ps20-silv

 

 

 

το έχει πάρει κανεις; Διαβάζω καλές κριτικές και αυτό που λες για τρύπημα πάγκου είναι το βασικό μου πρόβλημα. 
 

επισης βλέπω ότι κανονικά το πλυντήριο είναι της Midea

Επεξ/σία από kabamaru80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kabamaru80 είπε

αυτό που λες για τρύπημα πάγκου είναι το βασικό μου πρόβλημα. 

Βρήκα σε αγγελία στο Insomnia βρύση με έξοδο για πλυντήριο πιάτων. Έτσι γλίτωσα το τρύπημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 2:03 ΜΜ, Pintsie είπε

Εγώ έχω της Carad (Ελληνικό είναι). Είναι πάρα πολύ καλό! Κάθε μέρα βάζω 1 ή 2 πλυντήρια. Είμαι ένα άτομο, αλλά όταν θες να βάλεις κατσαρόλα, δεν χωράει άλλα πράγματα. Πχ, βάζω: πιάτα και μια κατσαρόλα αλλά δεν βάζω τα μαχαιροπίρουνα. 
Βάζω πιάτα, κούπες και μαχαιροπίρουνα αλλά δεν μπαίνει κατσαρόλα. 
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι είναι ΠΟΛΥ γρήγορο! Οπότε -θέλω να- ελπίζω ότι αυτό είναι αντίστοιχο και στο ρεύμα. 
Το άλλο που είχα το μεγάλο, το πιο "σύντομο" πρόγραμμα ήταν 90 λεπτά. Το κανονικό πρόγραμμα γύρω στις 3 ώρες. 
Σε αυτό δεν πρέπει να είναι πάνω από 1 ώρα κανένα. 

Είπε κάποιος πιο πάνω ότι δεν παίρνει ταμπλέτα. Λάθος. Παίρνει ! Αλλά θέλει μισή ταμπλέτα και όχι ολόκληρη. Το λέει και στις οδηγίες. Εγώ παίρνω τις φτηνές (αυτές που είναι πιο "παλιού τύπου") και τις κόβω στη μέση. 

Συνήθως βάζω 3-4 πιάτα, 3 κούπες μικρές (έχει ένα σχαράκι για αυτές) και 1-2 ποτήρια και και το καλαθάκι με τα μαχαιροπίρουνα. Αν είχα διαφορετικά βαθιά πιάτα, λογικά θα χωρούσε παραπάνω. Γιατί τώρα τα βάζω με απόσταση το ένα από το άλλο γιατί αλλιώς καπακώνονται και δεν πλένονται. 

Είναι μικρούλι, το έχω βάλει κάτω στο ντουλάπι του νεροχύτη (45 εκ. είναι το ντουλάπι). 
Ο λόγος που ήθελα πλυντήριο ήταν γιατί είναι υπερβολικά μικρός ο νεροχύτης μου και δεν μπορώ να πλύνω τίποτα χωρίς να γίνει υπερχείληση του Νείλου στον πάγκο (με ό,τι συνέπεια έχει αυτό στο ξύλο...) οπότε το πήρα για να γλιτώσω την τόση υγρασία στο σπίτι. 
 

παλι καλα που δεν πλενει τα μαχαιροπιρουνα ενα-ενα! ειναι τοσο μικρο που αν θες να βαλεις 3 πηρουνια παιζει να μην κλεινει η πορτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα τα είδα παιδιά στον Κωτσόβολο και είναι πολύ μικρά. Θα δω αν μπορέσω να βρω χώρο να πάρω τελικά 45αρι όπως αναφέρατε και παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...