Προς το περιεχόμενο

Drone καταγράφει τη δραματική πτώση του Arecibo


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το drone μάλλον κατέγραφε τη ζημιά σε κάποιο πυλώνα. Αν παρατηρήσετε στο 1.00 του βίντεο το ένα από τέσσερα συρματόσχοινα (το δεξιότερο) είχε κοπεί ήδη κάποια παλαιότερη στιγμή ( φαίνονται ίχνη από την ύπαρξή του)  εκείνη τη στιγμή κόβεται το μεσαίο από τα άλλα τρία και ακολουθούν τα υπόλοιπα. Υπάρχει και θέση για 5ο συρματόσχοινο αλλά αυτό ή δεν είχε τοποθετηθεί ποτέ ή είχε κοπεί πολύ παλαιότερα δεν είχε αντικατασταθεί όπως φαίνεται από το βάψιμο.

60 χρόνων κατασκευή μάλλον δεν βοηθούσε σε τίποτε η συνέχιση της ύπαρξής της παρά μόνο μουσειακά οπότε αφέθηκε στην τύχη της και έπεσε. Θυμάμαι ιστορίες που έχουν κυκλοφορήσει σχετικά με λήψη ραδιοσημάτων από το υπερπέραν ενδεχομένως από εξωγήινους έτσι να κρατάει και το ενδιαφέρον κάποιων που πιστεύουν σε αυτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γνωστος μου ειχε παει περσυ και μου ελεγε ποσο εντπωσιακο ηταν, 900 τονοι να αιωρουνται, ειχε και ωραιο hotdog η καντινα στον χωρο που παρατηρουσες το πιατο. 😂

Επεξ/σία από POS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω και του οτι το Arecibo έγινε μέρος της ποπ-κουλτούρας, μπορώ να πω οτι είναι πιο στενάχωρη συνολικά η καταστροφή του, απ'ότι ένα οποιοδήποτε άλλο. Αλλά νομίζω καταδεικνύει ένα ενδιαφέρον ζήτημα αυτή η καταστροφή. Πόση λίγη σημασία δίνει συνολικά η ανθρωπότητα (κυβερνήσεις και άνθρωποι) για την ανακάλυψη (for the sake of discovery) και την πρόοδο της επιστήμης, όταν αυτά δεν πρόκειται να δημιουργήσουν τζίρο και "ανάπτυξη". Είναι έως και λυπηρό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι ξέρω τα τηλεσκόπια αυτού του είδους ξεπεράστηκαν κατά πολύ από τα αντίστοιχα που είναι στο διάστημα (σε τροχιά) εκτός της γήινης ατμόσφαιρας που έχουν πολύ καλύτερη "λήψη" (και ας είναι μικρότερης διαμέτρου).

Με άλλα λόγια μάλλον ισχύει το it served well. RiP

Υ.Γ. Κρίμα βέβαια καθώς πάντα είναι χρήσιμο ένα τηλεσκόπιο ακόμα και αν κάπου υπάρχουν καλύτερα (δεν είναι και πολλά να καλύψουν ερευνητικές ανάγκες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μεγάλος Έλληνας που το έφτιαξε Γιώργος Δουνδουλάκης  βετεράνος του Αμερικανικού στρατού παρασημοφορημένος από ΗΠΑ και Μ.Βρετανία κατάσκοπος δυο χωρών ταυτόχρονα στον 2ΠΠ με περιοχή ευθύνης στην αρχή την Κρήτη στους νομούς Ηρακλείου και Λασιθίου και μετά την Θεσσαλονίκη (συγγενής της παρασημοφορημένης από τον Βασιλιά γιαγιάς μου με περιοχή ευθύνης την Κρήτη στους ίδιους νομούς και κωδικό όνομα τότε Crystal από το δεύτερο όνομα της που ήταν Κρυστάλλω, έχω τους επαίνους της) και κάτοχος 26 πατεντών στο ενεργητικό του πάνω στα Radar και τα ηλεκτρονικά (για αυτό και αργότερο είχε το κωδικό όνομα αναγνώρισης Twenty-Six)

Δυστυχώς αυτός ο μεγάλος Έλληνας έφυγε από την ζωή το 2007 και μαζί του έφυγε και το Arecibo, την δεκαετία του 90 έτυχε να είμαι σε ένα από τα προγράμματα για όσους θα το θυμούνται που συμμετείχε το Arecibo το Seti Home !

 

Επεξ/σία από Billi the Kid
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Μετά από 3.000 περίπου χρόνια, όταν το ανακαλύψουν οι τότε αρχαιολόγοι, θα το ξαναφτιάξουν.

Μετά από 300 χρόνια, πόσο μάλλον 3000, δεν θα έχει μείνει ούτε βίδα. Όσο εντυπωσιακές είναι οι σύγχρονες κατασκευές, τόσο τραγική είναι η αντοχή τους στον χρόνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Abudi είπε

Λόγω και του οτι το Arecibo έγινε μέρος της ποπ-κουλτούρας, μπορώ να πω οτι είναι πιο στενάχωρη συνολικά η καταστροφή του, απ'ότι ένα οποιοδήποτε άλλο. Αλλά νομίζω καταδεικνύει ένα ενδιαφέρον ζήτημα αυτή η καταστροφή. Πόση λίγη σημασία δίνει συνολικά η ανθρωπότητα (κυβερνήσεις και άνθρωποι) για την ανακάλυψη (for the sake of discovery) και την πρόοδο της επιστήμης, όταν αυτά δεν πρόκειται να δημιουργήσουν τζίρο και "ανάπτυξη". Είναι έως και λυπηρό

Τζίρο και ανάπτυξη άμεσα εννοείς. Διότι ακόμα και οταν όπως δείχνει η ιστορία δημιουργούν μακροπροθεσμα τζιρο, δεν είναι αρκετό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ar3c1b0 είπε

Ηλιαααα ριχτοοο

Δυστυχώς έφυγε και ο Ηλίας μετά από 9 χρόνια, μεγάλος Αρχιτέκτονας χωρίς την πολύτιμη βοήθεια του δεν θα είχε φτιαχτεί όχι μόνο αυτό αλλά και πολλά άλλα έργα που έφτιαξε.

Επεξ/σία από Billi the Kid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Exoskeletor είπε

Τζίρο και ανάπτυξη άμεσα εννοείς. Διότι ακόμα και οταν όπως δείχνει η ιστορία δημιουργούν μακροπροθεσμα τζιρο, δεν είναι αρκετό 

Το να μελετάς αστεροειδείς και μακρινούς γαλαξίες δεν ξέρω πώς μπορεί να δημιουργήσει οποιαδήποτε ανάπτυξη. Γενικότερα η αστρονομία (αλλά και άλλες επιστήμες). Εκτός κι αν πάμε στο ότι θα κάνουνε εξόρυξη ορυκτών και μεταλλευμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, michael92 είπε

Μετά από 300 χρόνια, πόσο μάλλον 3000, δεν θα έχει μείνει ούτε βίδα. Όσο εντυπωσιακές είναι οι σύγχρονες κατασκευές, τόσο τραγική είναι η αντοχή τους στον χρόνο. 

Κάποιες απ τις αρχαίες κατασκευές έχουν αντοχή στο χρόνο. Μέχρι και τα περισσότερα παλάτια γνωστών οικισμών είναι απλά θεμέλια. πχ Μυκήνες. Οι νέες κατασκευές όντως καταστρέφονται πιο εύκολα και είναι λογικό. Το aresibo μετά από 60 χρόνια που έχει κατασκευαστεί έχει μείνει στο περιθώριο. Ποιος λόγος να μην αποτελείτε ως επι το πλείστον από υλικά που μπορούν εύκολα να ανακυκλωθούν και να φτιάξουμε κάτι καλύτερο ή και διαφορετικό ;

2 ώρες πριν, Abudi είπε

Το να μελετάς αστεροειδείς και μακρινούς γαλαξίες δεν ξέρω πώς μπορεί να δημιουργήσει οποιαδήποτε ανάπτυξη. Γενικότερα η αστρονομία (αλλά και άλλες επιστήμες). Εκτός κι αν πάμε στο ότι θα κάνουνε εξόρυξη ορυκτών και μεταλλευμάτων.

Η σύντομη εκδοχή. Η αστρονομία μας έχει δώσει πάρα πολλές απαντήσεις σχετικά με την κατανόηση του πλανήτη μας και το υπόλοιπο σύμπαν. Από τους δορυφόρους που χρησιμοποιεί το κινητό σου για διάφορες λειτουργίες μέχρι και το πως θα γίνουμε διαπλανητικό είδος έτσι ώστε να επιβιώσουμε σε περίπτωση πχ καταστροφής της γης μπορεί η αστρονομία να μην παίζει τον μοναδικό ρόλο αλλά παίζει τον κύριο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...