Προς το περιεχόμενο

iphone 12 mini- τόλμησε-αξίζει!


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, mistr4l είπε

Με κίνδυνο να βγω λίγο off topic, θα προσθέσω το εξής. 

Με στεναχωρεί ιδιαίτερα, όταν διαβάζω απόψεις "αν θες το κινητό για social media μην το πάρεις". Δεν με στεναχωρεί όσοι τα γράφουν (αλίμονο :) ) , με στεναχωρεί γιατί είναι μία μεγάλη αλήθεια. Το κινητό προορίζεται για να παίρνεις τηλέφωνα, να διαβάζεις τα mail σου ή τα νέα γενικότερα. Σε καμία περίπτωση για να παίζεις παιχνίδια ή για να χαζεύεις μς τις ώρες στα social media και να κάνεις όλες τις δουλειές σου μέσα από αυτό. Δυστυχώς, ο κόσμος πλέον χρησιμοποιεί το κινητό για όλα τα παραπάνω, με αποτέλεσμα να μην χρησιμοποιεί υπολογιστές και να υπάρχει πλήρης αμάθεια (το βλέπω στο Πανεπιστήμιο πλέον, αυτή είναι η δουλειά μου). Είναι πραγματικά λυπηρό.

Από εκεί κ πέρα. Ο καθένας όπως βολεύεται. Προσωπικά, θεωρώ πως δεν υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να δουλέψει σοβαρά είτε μέσω smartphone είτε μέσω tablet. Αν λοιπόν κάποιος θέλει να καταναλώνει το χρόνο της ημέρας μπροστά από ένα smartphone και να βλέπει videos / social media, προφανώς το μινι δεν του κάνει. Αν κάποιος χρησιμοποιεί το κινητό για όσα αυτό προορίζεται ,τότε το μίνι είναι υπέροχο και δεν συγκρίνεται με το iphone se, όχι μόνο σε τεχνολογία αλλά και σε μέγεθος οθόνης. Είναι μία υπέροχη καινοτομία της apple στο χώρο των κινητών. Το touch id λείπει από πολλούς αλλά το face id είναι πραγματικά υπέροχο, άλλη αίσθηση. 

Προσωπικά, έχω το xs και σκέφτομαι να πάω στο μίνι. Με αγχώνει όντως η μετάβαση σε λίιιιγο μικρότερη οθόνη, μου αρέσει να χαζεύω κι εγώ λίιιιγο στο instagram το βράδυ στην ωραιότατη οθόνη του xs αλλά το κράτημά του ώρες ώρες με κουράζει. Όσο για το youtube, απλά δεν παλεύεται η εφαρμογή με τις τόσες διαφημίσεις. Οπότε είτε έχει καλά ηχεία είτε όχι, για εμένα είναι πραγματικά αδιάφορο καθώς δεν το χρησιμοποιώ για αυτό. 

Εν κατακλείδι, συμφωνώ με όλους. Απλά το πήγα ένα βήμα παραπέρα γιατί αυτή η κατάσταση που διαμορφώνεται σήμερα με τα κινητά είναι απαράδεκτη και δυστυχώς βλέπω και τις φοβερές αρνητικές επιπτώσεις. 

Δεν βγάζουν  και πολύ νόημα αυτά που λες.

Για ποιο λόγο το κινητό πρέπει να είναι μόνο  για να παίρνεις τηλέφωνο και τίποτα άλλο;  επίσης η αμαθεια που κολλάει; ποια κατάσταση με τα κινητά είναι απαράδεκτη και ποιες είναι οι τρομερές αρνητικές επιπτώσεις;; 

δηλαδή αν εγώ θέλω να μπω στο Facebook ή  στο Instagram η να δω ένα βιντεακι στο YouTube θα πρέπει να ανοίξω ολόκληρο  το pc ενώ έχω το κινητό μου στο χέρι μου;  ποιό ακριβώς είναι το θετικό του  να ανοίξω το pc για να μπω στο Facebook και ποιο το αρνητικό αν χρησιμοποιώ το κινητό μου; 

Μου θυμιζεις κάτι παππούδες που γκρινιάζουν χώρις λόγο και λένε ότι πρέπει να γυρίσουμε στην εποχή του Nokia 3310! Η τεχνολογία προχωράει και κάνει τη ζωή μας ευκολότερη. Το pc πλέον το χρησιμοποιείς για λιγότερα πράγματα γιατί κάνεις  τη δουλειά σου ευκολότερα και πιο γρήγορα από το κινητό ( ebanking, social media, YouTube κτλ.)

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, avacan23 είπε

Eκεί που υστερεί πραγματικά είναι σε προβολή περιεχομένου - social media-youtube etc.

-αν εχεις το κινητό για social media μην το πάρεις.

Μονο τα social media?

Βαλε και τα παιχνιδια που αν πιανεις και κρατας το κινητο σου μενει πολυ λιγη οθονη(και φυσικα η μπαταρια φευγει νερο).

Βαλε οταν σερφαρεις στο Internet που λογω της μικροτερης οθονης,χρειαζεσαι περισσοτερο σκρολαρισμα για να δεις μια ολοκληρη σελιδα.

Για να μην αναφερουμε φυσικα την πληκτρολογιση που ειδικα αν δεν εχεις μικρα χερια/δακτυλα,εισαι συνεχεια στα λαθη.

Και για την αυτονομια/μπαταρια,ολοι οι youtubers συμφωνουν οτι αν το δουλευεις το κινητο,με το ζορι να βγαλεις την μερα λογω υψηλης αναλυσης οθονης και μικρης μπαταριας.

Αν θελω ενα κινητο για χρηση με το 1χερι για απλα πραγματα,ε τοτε δινω τα μισα χρηματα και αγοραζω το Iphone SE(2020).Κατωτερο μεν απο το mini,στα μισα χρηματα ομως. Το ιδιο και αν θελω δευτερο κινητο που λενε καποιοι,θα παρω το SE.

Γιαυτο και το ιδανικο κινητο σε διαστασεις και μπαταρια ειναι το 11pro ή τα φετινα 12 και 12pro.

Ουτε τεραστια σε μεγεθος/διαστασεις,αλλα ουτε και πολυ μικρα και εχουν και καλη αυτονομια/μπαταρια.

Τωρα αν στο μελλον το mini πεσει αισθητα σε τιμη τοτε αλλαζει το θεμα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Μονο τα social media?

Βαλε και τα παιχνιδια που αν πιανεις και κρατας το κινητο σου μενει πολυ λιγη οθονη(και φυσικα η μπαταρια φευγει νερο).

Βαλε οταν σερφαρεις στο Internet που λογω της μικροτερης οθονης,χρειαζεσαι περισσοτερο σκρολαρισμα για να δεις μια ολοκληρη σελιδα.

Για να μην αναφερουμε φυσικα την πληκτρολογιση που ειδικα αν δεν εχεις μικρα χερια/δακτυλα,εισαι συνεχεια στα λαθη.

Και για την αυτονομια/μπαταρια,ολοι οι youtubers συμφωνουν οτι αν το δουλευεις το κινητο,με το ζορι να βγαλεις την μερα λογω υψηλης αναλυσης οθονης και μικρης μπαταριας.

Αν θελω ενα κινητο για χρηση με το 1χερι για απλα πραγματα,ε τοτε δινω τα μισα χρηματα και αγοραζω το Iphone SE(2020).Κατωτερο μεν απο το mini,στα μισα χρηματα ομως. Το ιδιο και αν θελω δευτερο κινητο που λενε καποιοι,θα παρω το SE.

Γιαυτο και το ιδανικο κινητο σε διαστασεις και μπαταρια ειναι το 11pro ή τα φετινα 12 και 12pro.

Ουτε τεραστια σε μεγεθος/διαστασεις,αλλα ουτε και πολυ μικρα και εχουν και καλη αυτονομια/μπαταρια.

Τωρα αν στο μελλον το mini πεσει αισθητα σε τιμη τοτε αλλαζει το θεμα.

Παίρνεις SE & ipad στα ίδια χρήματα που είναι πολύ καλύτερη επιλογή από το να τα σκάσεις χοντρά για τα 11άρια και τα 12άρια.

Και πιο φορητό κινητό έχεις και μεγαλυτέρη οθόνη με το ipad για να κάνεις ό,τι θες, συμπεριλαμβανομένου και sidecar που δεν την υποστηρίζει το κινητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bioentre είπε

Παίρνεις SE & ipad στα ίδια χρήματα που είναι πολύ καλύτερη επιλογή από το να τα σκάσεις χοντρά για τα 11άρια και τα 12άρια.

Και πιο φορητό κινητό έχεις και μεγαλυτέρη οθόνη με το ipad για να κάνεις ό,τι θες, συμπεριλαμβανομένου και sidecar που δεν την υποστηρίζει το κινητό

Αν μιλαμε για την χρηση που ανεφερε ο συμφορουμιτης πισω,ισχυει αυτο που λες αν καποιος μπορει να αξιοποιησει πολυ το Ipad (εμενα πχ μου ειναι αχρηστο γιατι στο σπιτι που το ''χρειαζομαι''εχω ουτως ή αλλως τον υπολογιστη,γιαυτο και ανεφερα σαν εναλλακτικη το apple watch/airpods).

Αλλα ναι το ολο σκεπτικο ειναι οτι οντως αν ψαχνει καποιος μικρη σε μεγεθος συσκευη για σχετικα απλη χρηση χωρις απαιτησεις,το IphoneSE ειναι πολυ καλυτερη επιλογη απο το iphone 12 mini την παρουσα χρονικη στιγμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bioentre είπε

Παίρνεις SE & ipad στα ίδια χρήματα που είναι πολύ καλύτερη επιλογή από το να τα σκάσεις χοντρά για τα 11άρια και τα 12άρια.

Και πιο φορητό κινητό έχεις και μεγαλυτέρη οθόνη με το ipad για να κάνεις ό,τι θες, συμπεριλαμβανομένου και sidecar που δεν την υποστηρίζει το κινητό

Δηλαδή θα πρέπει να κουβαλάς μαζί σου και το ipad όταν βγαίνεις από το σπίτι;  αυτό κι αν δεν χωράει στην τσέπη!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την δουλειά που το θέλει ο καθένας. 
Εγώ πχ από το 12αρη μου , δουλεύω και excel όταν χρειαστεί. 
Μπορεί να μπω και remotely σε pc να τσεκάρω διαφορά. 

Με το μίνι, με 5.4 οθόνη θα μου έβγαιναν τα μάτια και με την μπαταρία του που έχει 65 ώρες κάπου εκεί θα μου τελείωνε πριν το 8ωρο. 
 

Πάντως οι περισσότεροι έλεγαν άντε να βγει μίνι και έχει πατώσει σε πωλήσεις έναντι των μεγάλων. 
καλώς η κακός ο κόσμος θέλει οθόνη γιατί κάνει ένα σωρό πράγματα από το κινητό. Αλλιώς διαβάζεις τα νέα η βλέπεις βίντεο η κανείς τηλεδιάσκεψη από 6+ αλλιώς από 5.4. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Ανάλογα την δουλειά που το θέλει ο καθένας. 
Εγώ πχ από το 12αρη μου , δουλεύω και excel όταν χρειαστεί. 
Μπορεί να μπω και remotely σε pc να τσεκάρω διαφορά. 

Με το μίνι, με 5.4 οθόνη θα μου έβγαιναν τα μάτια και με την μπαταρία του που έχει 65 ώρες κάπου εκεί θα μου τελείωνε πριν το 8ωρο. 
 

Πάντως οι περισσότεροι έλεγαν άντε να βγει μίνι και έχει πατώσει σε πωλήσεις έναντι των μεγάλων. 
καλώς η κακός ο κόσμος θέλει οθόνη γιατί κάνει ένα σωρό πράγματα από το κινητό. Αλλιώς διαβάζεις τα νέα η βλέπεις βίντεο η κανείς τηλεδιάσκεψη από 6+ αλλιώς από 5.4. 

Πιστεύω ότι ρόλο παίζει και η τιμή του Mini που δεν πάει καλά. Υποτίθεται ότι θα αντικαταστησει το se αλλά είναι μόνο 100€ κάτω από το 12. Δεν νομίζω να περπατήσει αν δεν ρίξουν την τιμή του σύντομα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, koutsis είπε

Πιστεύω ότι ρόλο παίζει και η τιμή του Mini που δεν πάει καλά. Υποτίθεται ότι θα αντικαταστησει το se αλλά είναι μόνο 100€ κάτω από το 12. Δεν νομίζω να περπατήσει αν δεν ρίξουν την τιμή του σύντομα...

Aκριβώς αυτό

Εν ολίγοις το 12 mini έπρεπε να είναι το πραγματικό se 2020, στην τιμή του se 2020, άντε 100 ευρώ πάνω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Υπαρχει καποια πηγη?

https://www.benzinga.com/analyst-ratings/analyst-color/20/11/18468357/how-consumers-are-reacting-to-apples-iphone-12-lineup
 

https://www.imore.com/iphone-12-mini-sales-could-be-better-expected
 

https://www.imore.com/apple-cant-keep-demand-iphone-12-pro-and-pro-max

 

https://www.barrons.com/articles/iphone-12-demand-is-skewing-toward-high-end-models-analyst-says-51607366278

 

https://news.softpedia.com/news/users-are-buying-more-iphone-12-pro-max-units-than-apple-can-produce-531706.shtml
 

Αν είχε καλύτερη τιμή θα πήγαινε καλύτερα.

μετά προβλήματα που είχε με την οθόνη και το touch φτιάχτηκαν ; Και κάτι με το σήμα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι κάτοχος του mini εδώ και 2 εβδομάδες, το τηλέφωνο ειναι απίστευτο, μετάβαση απο 11 pro και μόνο τα καλύτερα έχω να πώ, υπάρχει κόσμος εκεί έξω που δεν θέλει να έχει ένα τάμπλετ στην τσέπη του για τηλέφωνο (ειδικά το καλοκαίρι).

Παλαιότερα είχα κάνει δοκιμή και το 11 pro max το οποίο άντεξα μια εβδομάδα σαν μέγεθος και βάρος, το xs max ηταν πολύ βολικότερο!

Το οτι η μόδα μας έχει φτάσει να έχουμε όλοι phablet δεν λέει κάτι, σκοπός ειναι να βλέπει ο καθένας τι του ταιριάζει .

Οσο για την τιμή  τι να πούμε οτι αξίζουν τα 1350ε για το 12 pro max? άλλο τόσο αξίζουν και τα 840 για το mini!

Η μπαταρία στο τέλος της μέρας με το 11 pro είχα 35% ενώ με το mini έχω 20%...

Τα προβλήματα (εκτός του touch που διορθώθηκε) αφορούν όλη τη σειρά!

 

Επεξ/σία από vaggos2586
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggos2586 είπε

Ειμαι κάτοχος του mini εδώ και 2 εβδομάδες, το τηλέφωνο ειναι απίστευτο, μετάβαση απο 11 pro και μόνο τα καλύτερα έχω να πώ, υπάρχει κόσμος εκεί έξω που δεν θέλει να έχει ένα τάμπλετ στην τσέπη του για τηλέφωνο (ειδικά το καλοκαίρι).

Παλαιότερα είχα κάνει δοκιμή και το 11 pro max το οποίο άντεξα μια εβδομάδα σαν μέγεθος και βάρος, το xs max ηταν πολύ βολικότερο!

Το οτι η μόδα μας έχει φτάσει να έχουμε όλοι phablet δεν λέει κάτι, σκοπός ειναι να βλέπει ο καθένας τι του ταιριάζει .

Οσο για την τιμή  τι να πούμε οτι αξίζουν τα 1350ε για το 12 pro max? άλλο τόσο αξίζουν και τα 840 για το mini!

Η μπαταρία στο τέλος της μέρας με το 11 pro είχα 35% ενώ με το mini έχω 20%...

Τα προβλήματα (εκτός του touch που διορθώθηκε) αφορούν όλη τη σειρά!

 

Πως ήταν το xs max  βολικοτερο από το 11 pro max αφού είναι ακριβώς τα ίδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Πως ήταν το xs max  βολικοτερο από το 11 pro max αφού είναι ακριβώς τα ίδια; 

Ίδια το xs max με το 11 pro max σε διαστάσεις και βάρος? 

ok....                                  11Pro Max                                                      Xs Max

Dimensions 158 x 77.8 x 8.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.32 in) 157.5 x 77.4 x 7.7 mm (6.20 x 3.05 x 0.30 in)  
Weight 226 g (7.97 oz) 208 g (7.34 oz)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, vaggos2586 είπε

Ίδια το xs max με το 11 pro max σε διαστάσεις και βάρος? 

ok....                                  11Pro Max                                                      Xs Max

Dimensions 158 x 77.8 x 8.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.32 in) 157.5 x 77.4 x 7.7 mm (6.20 x 3.05 x 0.30 in)  
Weight 226 g (7.97 oz) 208 g (7.34 oz)

 

 Σιγά τις τιτανοτεράστιες διαφορές που έχουν. 

 

Edit: Επειδή είσαι και τσοπάνης, και μου κάνεις φατσούλες δημοτικού, τσίμπα αυτό και ξεστραβώσου. (Αν ξέρεις τι βλέπεις) 

https://www.phonearena.com/phones/size/Apple-iPhone-XS-Max,Apple-iPhone-11-Pro-Max/phones/10767,11179

 

Επεξ/σία από HateMe
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vaggos2586 είπε

Ειμαι κάτοχος του mini εδώ και 2 εβδομάδες, το τηλέφωνο ειναι απίστευτο, μετάβαση απο 11 pro και μόνο τα καλύτερα έχω να πώ, υπάρχει κόσμος εκεί έξω που δεν θέλει να έχει ένα τάμπλετ στην τσέπη του για τηλέφωνο (ειδικά το καλοκαίρι).

Οτι δηλαδη το 11pro που ειχες πιο πριν θεωρειται phablet..... Downgrade στην ουσια εκανες,ειδικα σε μπαταρια που επεσες.

Επισης εννοειται οτι το σχολιο σου ειναι υπερβολικο,γιατι δεν εχουν μεγαλες διαφορες το 12mini απο το 11pro.

Ισχυει το γεγονος οτι ολοι δεν θελουν phablets.Αλλα απο την αλλη τα μικροτερα σε μεγεθος κινητα συνηθως πασχουν στην αυτονομια/μπαταρια.

Και περαν της μπαταριας και της οθονης,το 12mini εχει και αλλα αρνητικα απο οτι διαβασα οπως κατωτερα ηχεια και χειροτερο συστημα ψυξης.

The iPhone 12 mini has the worst sound quality, though - there is little to no bass, and while the high-notes are great, the mid-tones could have been better presented.

It's great Apple offers similar loudness across the series, but it seems the speakers' size does matter, and the maker has tuned them the best it could to match the loudness instead of the excellent quality of the bunch.

 but once the phone starts to heat up, the frame rate will eventually drop. This applies to the most demanding games and benchmarks, of course, but this doesn't mean you shouldn't be aware of it.

The iPhone 12 mini is so packed with features that there was probably little space to implement proper heat dissipation.

We ran the 3D Mark Wild Life Stress Test - it runs 20 loops of the Wild Life graphic test - and the iPhone 12 mini posted a performance stability score of 32%, which is quite poor.

Looking into the chart, we can clearly see where the iPhone 12 mini overheated on the 13th loop. It then throttled a lot to keep temps in check - and then ran the rest of the loops rather well.

8 ώρες πριν, vaggos2586 είπε

Η μπαταρία στο τέλος της μέρας με το 11 pro είχα 35% ενώ με το mini έχω 20%...

Το οποιο δειχνει οτι η αυτονομια του 12mini δεν ειναι οτι το καλυτερο(ειδικα σε βαθος χρονου οταν πεσει η υγεια της και παρει και μελλοντικες εκδοσεις ios)ειδικα αν υπολογισουμε οτι το 11pro εχει μεγαλυτερη αναλυση και μεγαλυτερη οθονη(αρα μεγαλυτερη καταναλωση),και πιο ενεργοβορο επεξεργαστη σε σχεση με το 12mini. 

Για μενα το ιδανικο μικρο Iphone ηταν το 11pro και σε διαστασεις,και σε μπαταρια.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...