Προς το περιεχόμενο

iphone 12 mini- τόλμησε-αξίζει!


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια η γνώμη σας για το true tone στη φωτεινότητα; Το έχετε ενεργό η όχι; Παρατήρησα ότι αν το έχω ενεργό η οθόνη φαίνεται σα να κιτρινίζει λίγο.. αν το απενεργοποιησω τότε εχω το απολυτο λευκό. 

Η επιλογή αυτόματα πάνω από το true tone τι κάνει; είναι disable αυτη τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Ποια η γνώμη σας για το true tone στη φωτεινότητα; Το έχετε ενεργό η όχι; Παρατήρησα ότι αν το έχω ενεργό η οθόνη φαίνεται σα να κιτρινίζει λίγο.. αν το απενεργοποιησω τότε εχω το απολυτο λευκό. 

Η επιλογή αυτόματα πάνω από το true tone τι κάνει; είναι disable αυτη τη στιγμή.

Ναι ενεργοποιμενο το έχω και προσαρμόζει τον τόνο των χρωμάτων στο περιβάλλον που είσαι. Το αυτόματο πάνω ποιό εννοείς;  τι νυχτερινή λειτουργία;  αν ναι, το αυτόματο είναι να αλλάζει μόνο του το κινητό το θέμα από σκούρο σε ανοιχτό όταν νυχτωνει και όταν ξημερώνει παλι πίσω 

D7769009-51A7-476F-8D75-46E2F52F5C43.png

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Ναι ενεργοποιμενο το έχω και προσαρμόζει τον τόνο των χρωμάτων στο περιβάλλον που είσαι. Το αυτόματο πάνω ποιό εννοείς;  τι νυχτερινή λειτουργία;  αν ναι, το αυτόματο είναι να αλλάζει μόνο του το κινητό το θέμα από σκούρο σε ανοιχτό όταν νυχτωνει και όταν ξημερώνει παλι πίσω 

D7769009-51A7-476F-8D75-46E2F52F5C43.png

Ναι αυτό αυτόματα εννοούσα, δεν ήξερα ότι είναι για το φωτεινό - σκούρο θέμα.

Όσον αφορά το true tone δε στα κιτρινίζει σε βαθμό που να ναι ενοχλητικό;

Επίσης το να ανεβοκατεβαίνει η φωτεινότητα αυτόματα ανάλογα με τις συνθήκες φωτός ποια επιλογή είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Ναι αυτό αυτόματα εννοούσα, δεν ήξερα ότι είναι για το φωτεινό - σκούρο θέμα.

Όσον αφορά το true tone δε στα κιτρινίζει σε βαθμό που να ναι ενοχλητικό;

Επίσης το να ανεβοκατεβαίνει η φωτεινότητα αυτόματα ανάλογα με τις συνθήκες φωτός ποια επιλογή είναι; 

Ναι συνήθως κιτρινιζει τα χρώματα αν το έχεις ανοιχτό αλλά δεν δίνω και πολυ σημασία. Βγαλτο αν δεν σου αρέσει.Για αυτόματη φωτεινότητα πήγαινε : ρυθμίσεις / προσβασιμοτητα / οθόνη και μέγεθος κειμένου. Τέρμα κάτω είναι η ρύθμιση για αυτόματη φωτεινότητα.

Επεξ/σία από koutsis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το auto brightness ενεργό έχω παρατηρήσει πως ποτέ δεν πάει τέρμα φωτεινότητα δηλαδή 100%

Δηλαδή ακομα αν το βγάλω εξω να βλέπει ο ήλιος την οθόνη, κατεβάζοντας από δεξιά τη μπαρα για να δω τη φωτεινότητα πάντα αφήνει λίγο κενό στη μπάρα φωτισμού. Δουλεύει το auto γιατί από τη μέση που είναι πχ δείχνει να ανεβαίνει να γεμίζει μέχρι που σταματά ένα τακ προτού γεμίσει όλο. Ακόμα κ εκτεθειμένο στον ήλιο. 

Είναι κάποιο bug? Το κάνει κ σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Με το auto brightness ενεργό έχω παρατηρήσει πως ποτέ δεν πάει τέρμα φωτεινότητα δηλαδή 100%

Δηλαδή ακομα αν το βγάλω εξω να βλέπει ο ήλιος την οθόνη, κατεβάζοντας από δεξιά τη μπαρα για να δω τη φωτεινότητα πάντα αφήνει λίγο κενό στη μπάρα φωτισμού. Δουλεύει το auto γιατί από τη μέση που είναι πχ δείχνει να ανεβαίνει να γεμίζει μέχρι που σταματά ένα τακ προτού γεμίσει όλο. Ακόμα κ εκτεθειμένο στον ήλιο. 

Είναι κάποιο bug? Το κάνει κ σας;

Ανέβασε το εσύ χειροκίνητα μια φορά  και μετά θα το ανεβάζει κι αυτό μόνο του τέρμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ανέβασε το εσύ χειροκίνητα μια φορά  και μετά θα το ανεβάζει κι αυτό μόνο του τέρμα...

Στο κάνε κ σένα κ το ανακάλυψες τυχαία; Η είναι γνωστό κ σε προηγούμενες εκδόσεις IOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΤΕΛΟΣ το mini. η επομενη γενια δεν θα εχει 13 μινι και η παραγωγή του 12 μινι σταμάτησε. αρα συλλεκτικό το μικρότερο 5G

mobile phone...

επίσης από οτι βλέπω για το 13 οι αλλαγές πέρα απο 120αρα οθονη και λίγο μικρότερο notch ειναι ανύπαρκτες. οπότε περιμενουμε τα ipad pro την άλλη τριτη και τους χρωματιστούς imac me M1 chip.

RIP 12 mini

RIP Apple HomePod

https://www.youtube.com/watch?v=QgI8pQchTxU

https://www.youtube.com/watch?v=70QBZOBzpvU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Η παραγωγή του mini αντικατασταθηκε από 11 pro.

2)πωλήσεις κάτω από το στόχο

3) Leakers - πηγές λένε οτι καταργείται το 2021.

(unbox therapy-John prosser-Kang) ειναι 3 από τους πιο αξιόπιστους.

Μακάρι να μην καταργηθεί. Για μένα είναι κρίμα να υπάρχουν μονο παντόφλες και σαν κάτοχος

εκτιμησα πολύ τα πλεονεκτήματα του mini, επομενως μακάρι να χω άδικο και σύ δίκιο..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειχα γραψει και παλιοτερα και στο εδω θεμα.

Ηταν υπερβολικη η ιντερνετικη αντιδραση για το 12mini απο ορισμενους που παρουσιαζανε το 12mini σαν φυσιολογικο μεγεθος και το 11pro και 12 σαν ''παντοφλες''.

18 ώρες πριν, avacan23 είπε

επίσης από οτι βλέπω για το 13 οι αλλαγές πέρα απο 120αρα οθονη και λίγο μικρότερο notch ειναι ανύπαρκτες.

Το αντιθετο θα ελεγα. Με βαση τις ως τωρα φημες εχουμε

-μικροτερο notch

-120hz

-μεγαλυτερες μπαταριες

-δακτυλικο κατω απο την οθονη

-πιθανως 6gb ram στα βασικα μοντελα σε σχεση με 4gb που εχουμε τωρα

-ελαφρως καλυτερες καμερες.

-καλυτερο 5G(φετινο qualcomm modem)και Wifi6

Για ετησια κυκλοφορια σιγουρα εχουν μεγαλυτερο ενδιαφερον απο τα περσινα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.insomnia.gr/articles/apple/iphone/kuo-iphone-2023-me-face-id-kato-apo-tin-othoni/

ηθελα να ξερα τι φήμες διαβάζεις... γιατι τα macrumors δεν εχουν καμία αξιoπιστία.

Διάβασε @Kang, @John prosser, @ILove00 και τον γνωστό ΚΟΥΟ του ινσομνια όπως παραπάνω.

Δυστυχώς ελάχιστες αλλαγες του χρόνου. θα μεγαλωσουν λιγο τις κάμερες και θα μικρύνουν λίγο το notch +120αρα οθονη μονο στα 13 pro... και RIP iphone mini... Φέτος τα άλλαξαν όλα... του χρόνου δεν... από το 2023 πάλι...

Αντε να δουμε σήμερα τα νέα ipad pro και ίσως χρωματιστά Imac pro + airtags

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά προσωπική μου άποψη και εμπειρία πάντα, έκανα μετάβαση από iPhone 8 σε 12 mini και είμαι πολύ ικανοποιημένος, η οθόνη λίγο μεγαλύτερη, το μέγεθος λίγο μικρότερο. Το αισθάνομαι πιο άνετο και ταυτόχρονα πιο βολικό σε μέγεθος, λίγο πιο ελαφρύ, χωράει εύκολα στις τσέπες και σαν hardware πέρα από τη μπαταρία είναι σαν το 12.

Να σημειώσω ότι εγώ προσωπικά δεν είμαι φαν των μεγάλων κινητών, με το iPhone 8 ήμουν ικανοποιημένος σε μέγεθος και της οθόνης και του ίδιου του κινητού, τα έκανα όλα από το κινητό χωρίς πρόβλημα προφανώς επειδή είχα συνηθίσει και δεν με ενοχλούσε καθόλου, όταν λέω όλα εννοώ mails, e-banking, ψάξιμο στο internet παραγγελίες κτλπ, youtube, λίγο παιχνίδια και ελάχιστα social media.

Τώρα με το 12 mini τα κάνω το ίδιο καλά και ακόμα καλύτερα, τι να σας πω μάλλον είναι το πως έχει συνηθίσει ο καθένας και τι προτιμάει, εγώ όπως έγραψα και πιο πάνω ποτέ δεν προτιμούσα και δεν με βόλευαν τα μεγαλύτερα κινητά όμως ταυτόχρονα σίγουρα δεν θα μπορούσα να κάνω και τα πάντα σε ένα iPhone SE/5S και δεν θα με βόλευε, γι΄ αυτό νομίζω ότι το 12 mini για εμένα είναι ακριβώς ότι πρέπει, ούτε πολύ μεγάλο αλλά ούτε πολύ μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, G10rgos είπε

Παιδιά προσωπική μου άποψη και εμπειρία πάντα, έκανα μετάβαση από iPhone 8 σε 12 mini και είμαι πολύ ικανοποιημένος, η οθόνη λίγο μεγαλύτερη, το μέγεθος λίγο μικρότερο. Το αισθάνομαι πιο άνετο και ταυτόχρονα πιο βολικό σε μέγεθος, λίγο πιο ελαφρύ, χωράει εύκολα στις τσέπες και σαν hardware πέρα από τη μπαταρία είναι σαν το 12.

Να σημειώσω ότι εγώ προσωπικά δεν είμαι φαν των μεγάλων κινητών, με το iPhone 8 ήμουν ικανοποιημένος σε μέγεθος και της οθόνης και του ίδιου του κινητού, τα έκανα όλα από το κινητό χωρίς πρόβλημα προφανώς επειδή είχα συνηθίσει και δεν με ενοχλούσε καθόλου, όταν λέω όλα εννοώ mails, e-banking, ψάξιμο στο internet παραγγελίες κτλπ, youtube, λίγο παιχνίδια και ελάχιστα social media.

Τώρα με το 12 mini τα κάνω το ίδιο καλά και ακόμα καλύτερα, τι να σας πω μάλλον είναι το πως έχει συνηθίσει ο καθένας και τι προτιμάει, εγώ όπως έγραψα και πιο πάνω ποτέ δεν προτιμούσα και δεν με βόλευαν τα μεγαλύτερα κινητά όμως ταυτόχρονα σίγουρα δεν θα μπορούσα να κάνω και τα πάντα σε ένα iPhone SE/5S και δεν θα με βόλευε, γι΄ αυτό νομίζω ότι το 12 mini για εμένα είναι ακριβώς ότι πρέπει, ούτε πολύ μεγάλο αλλά ούτε πολύ μικρό.

Δυστυχώς είσαι η μειοψηφία από ότι φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Δυστυχώς είσαι η μειοψηφία από ότι φαίνεται...

Πολύ πιθανό από ότι βλέπω κ εγώ... πάντως για μένα η Apple στο iPhone 12 mini εφάρμοσε την αρχαία ρήση "Παν μέτρον άριστον".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...