Προς το περιεχόμενο

καρτα ηχου-Sound BlasterX G6 -e-SHOP- 95€ [TEΛΟΣ]


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Εισαι σιγουρος γι αυτα;

Εγω βλεπω οτι εχει και οπτικη εισοδο και coaxial και usb. Πως εχει οπτικη/coaxial εισοδο αν δεν εχει DAC; Αλλωστε αναφερεται ρητα πως εχει πχ στο αμαζον :

(Για την τιμη στην καθε αγορα δεν μας ενδιαφερει στην συγκριση που κανει ο ανθρωπος, ιδια λιανικη εχουν)

 

FiiO K5 Pro AK4493EQ | 768K/32Bit and Native DSD 512 decoding Deskstop DAC and Amplifier for Home and Computer(6.35mm (1/4 in.) Headphone Out/RCA line-Out)

 
4.7 out of 5 stars    471 ratings

 

Price: $149.99 & FREE Shipping. 
 
Brand FiiO
Color Black
connector-type RCA
Item Weight 436 Grams
Control Type Volume Control

About this item

  • AK4493 DAC chips for the ultimate in decoding performance, supporting up to 768kHz/32bit and native DSD
  • Equipped with XMOS XUF208 USB receiver chip+AKM AK4493 DAC+ Op-amps OPA1642 + flagship TI TPA6120
  • Extremely powerful headphone amplification for a total power output of up to 1.5 W under a 32Ω load, and up to 20Vpp at 300Ω
  • Multiple interfaces- headphone jacks(6.35mm) /RCA outputs+ USB Coaxial, Optical, and Line-in inputs
  • More accurate ADC volume control +Gain and bass switches

Έχουν αλλάξει τη σελίδα. Δεν υποστήριζε DA Convertion ο K5. Το θυμάμαι καλά επειδή με ρώτησε άλλος παλιότερα. Το USB ήταν για passthrough. Και είχε 150€ στην Ελλάδα.

Πάλι μιλάμε για desktop amp που παίρνει 15V τάση από τον τοίχο. Με DAC 2.0 . Δεν δέχεται 7.1 surround σήμα για να βγάλει virtual surround σε ακουστικά οπως το SBX pro, το Dolby headphone κτλ.. Είναι άλλη κατηγορία προϊόντος. Υπάρχουν επίσης κινέζικοι desktop amps με το TPA6120 σε υποδεέστερη υλοποίηση και μεγαλύτερη ένταση από την G6 στα 100€ και πιο κάτω ακόμα. Όπως οι SMSL.

Δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα όλα αυτά τα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αξιζει η αγορα της εν λογω καρτας ηχου, με ακουστικα Audio Technica ATH-MSR7NC ?

Αυτη την στιγμη εχω onboard καρτα ηχου απο μητρικη Asus x99 Deluxe (θεωρω οτι εχει ηδη αρκετα τιμιο ηχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2020 στις 3:06 ΜΜ, argosixna είπε

Aν καποιος εχει ακουστικα με 30 ευρω , ελπιζω πως δεν θα παει να δωσει 100 να παρει καρτα  ηχου και οχι καινουργια ακουστικα με 100!
Τα nari ultimate ειιναι στην κατηγορια 150+ :Ρ 

 

 

Αν τα συνδεσω με το καλωδιο παλι δεν θα δω διαφορα?

Με καλώδιο θα δεις τρομερή διαφορά ΟΤΙ κι αν συνδέσεις. Έχω την  G5 και εκτός των "καλών" μου ακουστικών (Hyper X cloud flight) σύνδεσα για την πλάκα μου και κάτι φτηνά (PANASONIC RP-HF500ME) και τα απογείωσε. Έγιναν πιο καλά κι από τα hypex x (όταν αυτά είναι μη συνδεδεμένα στην κάρτα ήχου).

Οπότε για μένα είναι το αντίθετο: πρώτα κάρτα ήχου και μετά "mid-range" ενσύρματα (αν έχει σφιχτό μπάτζετ).

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Με καλώδιο θα δεις τρομερή διαφορά ΟΤΙ κι αν συνδέσεις. Έχω την  G5 και εκτός των "καλών" μου ακουστικών (Hyper X cloud flight) σύνδεσα για την πλάκα μου και κάτι φτηνά (PANASONIC RP-HF500ME) και τα απογείωσε. Έγιναν πιο καλά από την hypex x (μη συνδεδεμένα σε κάρτα ήχου).

Οπότε για μένα είναι το αντίθετο: πρώτα κάρτα ήχου και μετά "mid-range" ενσύρματα (αν έχει σφιχτό μπάτζετ).

Το θέμα είναι οι τα flight έχουν δικοί του κάρτα ήχου αν δεν κάνω λάθος, για την ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ δουλειά. Δεν θα γίνουν ποτέ καλά ακουστικά για μουσική, με μια κάρτα ήχου θα χάσουν features που τους δίνει η δική τους κάρτα. Είναι φτιαγμένα για να παίζεις παιχνίδια με το wireless adapter τους. Αυτό πληρώνεις όταν παίρνεις wireless gaming ακουστικά. 

Καλή η κάρτα ήχου αλλά θέλει 200-250€ για ένα καλό ερασιτεχνικό αποτέλεσμα. Αν θες gaming wireless αποκλειστικά και τα υπόλοιπα σε δεύτερη μοίρα κάνεις δουλειά και με 80€. 

Δεν είναι τόσο σκουπίδια όσο λένε τα gaming κατά τη γνώμη μου. Απλά είναι πολύ περιορισμένα και η διαφορά στην τιμή το δικαιολογεί.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Το θέμα είναι οι τα flight έχουν δικοί του κάρτα ήχου αν δεν κάνω λάθος, για την ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ δουλειά. Δεν θα γίνουν ποτέ καλά ακουστικά για μουσική, με μια κάρτα ήχου θα χάσουν features που τους δίνει η δική τους κάρτα. Είναι φτιαγμένα για να παίζεις παιχνίδια με το wireless adapter τους. Αυτό πληρώνεις όταν παίρνεις wireless gaming ακουστικά. 

Καλή η κάρτα ήχου αλλά θέλει 200-250€ για ένα καλό ερασιτεχνικό αποτέλεσμα. Αν θες gaming wireless αποκλειστικά και τα υπόλοιπα σε δεύτερη μοίρα κάνεις δουλειά και με 80€. 

Δεν είναι τόσο σκουπίδια όσο λένε τα gaming κατά τη γνώμη μου. Απλά είναι πολύ περιορισμένα και η διαφορά στην τιμή το δικαιολογεί.  

Τα Flight έχουν δικό τους USB στην ασύρματη σύνδεση, δεν είναι bluetooth. Συνδέονται όμως και ενσύρματα και προφανώς αναφέρομαι σε αυτή τη σύνδεση. Ενσύρματα καρφωμένα στο pc είχαν ένα μέτριο αποτέλεσμα, αλλά όταν αγόρασα την G5 και τα σύνδεσα εκεί.... Θεέ και Κύριε!! Δε ξέρω τι σκέφτεσαι θεωρητικά, στην πράξη (!) όμως αυτό που σου περιέγραψα είναι μια άκρως θεαματική διαφορά.

Ασύρματα δεν τα έχω πια, τα απολαμβάνω ενσύρματα στην κάρτα ήχου.

Παιχνίδια δεν παίζω, τα χρησιμοποιώ για μουσική και για απλά πράγματα, όπως βίντεος κ.τλ.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2020 στις 2:42 ΜΜ, lionheart75 είπε

Την έχω, αγορά πέρυσι στα 99 ευρώ απο Πλαίσιο. Ίσως τα καλύτερα 99 ευρώ που έχω δώσει.

Στα 94€ χωρίς μεταφορικά για όσους έχουν κοντά e-shop point (λειτουργούν κανονικά) είναι εξαιρετική αγορά! 

μέ τα Cooler Master MH-752 7.1 έχουν διαφορά με το χειριστήριο για ψευτο dac?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ίων Δραγούμης είπε

 

Παιχνίδια δεν παίζω, τα χρησιμοποιώ για μουσική και για απλά πράγματα, όπως βίντεος κ.τλ.

Ε άρα απλά τα flight δεν είναι για σένα. Τι συζητάμε... 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Ε άρα απλά τα flight δεν είναι για σένα. Τι συζητάμε... 

Επέτρεψε μου να έχω εμπιστοσύνη στα αυτιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Belial είπε

μέ τα Cooler Master MH-752 7.1 έχουν διαφορά με το χειριστήριο για ψευτο dac?

Nαι έχουν διαφορά, και με τα Cm MH-752 αλλά και με τα hyperX cloud flight αν τα συνδέσω ενσύρματα. Η μεγάλη διαφορά βέβαια είναι με τα fidelio X2HR. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Επέτρεψε μου να έχω εμπιστοσύνη στα αυτιά μου.

Ο καθένας ότι του αρέσει. 

Απλά με το jack, ακυρώνεις το mic, το noise cancelling, το built-in virtual surround και την υποστήριξη software του. Κοινώς ακυρώνεις το μεγαλύτερο μέρος του κόστους τους. Κακό δεν είναι, απλά δεν είναι efficient in terms of cost. Ενώ αν τα αγοράσεις να παίξεις παιχνίδια, είναι μια χαρά ακουστικά. 

Με τα μισά λεφτά παίζουν καλύτερα ακουστικά να βάλεις με 3.5 at m20x, akg k92, sennheiser hd 200 pro, λίγο πάνω m30x , hd 280 pro. Στα ίδια τα πολύ πολύ καλύτερα m40x, Shure 480, λίγο παραπάνω τα fidelio x2hr, dt770 και πολλά ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2020 στις 11:24 ΜΜ, Apati-menos είπε

Έχω κάνει αλλά τίποτα δυστυχώς.

μήπως συμβαίνει μετά απο update των windows;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν προτείνω κατι σημαινει οτι το χω δοκιμάσει προσωπικά και είμαι σίγουρος για αυτό.

Επενδύστε σε αυτή την κάρτα. Αξίζει απίστευτα. Με 94 ευρώ παίρνεις κατι που κανει 300 ευρώ και

έχεις μια φορητή κάρτα ήχου που τη βάζεις στην κονσόλα σου ή οπου θές.

Οτι ακουστικά και αν βάλεις θα δεις διαφορά.Αξίζει με κλειστά μάτια η αγορά της.

αν μάθεις το software και το πειράξεις θα απογειώσεις το αποτέλεσμα. φυσικά εκτός απο τη πηγή -κάρτα θες και ενα σωστό δέκτη-ακουστικά. Μπορείς να βρεις Hi-fi ακουστικά στα 100-140 ευρώ. υπάρχει ενα θεμα με προσφορά  amazon.fr gia philips fidelio -υπάρχουν τα 559 ή τα 770. Εγώ τα έχω με τα 600 που είναι για μένα τα καλύτερα ακουστικά που υπάρχουν

https://www.skroutz.gr/s/440495/Sennheiser-HD-600.html

Αν θέλετε και κριτικές

https://www.kitguru.net/peripherals/andrew-munro/creative-sound-blasterx-g6-review/

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-sound-blasterx-g6.7016/

https://www.techradar.com/reviews/creative-sound-blasterx-g6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, avacan23 είπε

Οταν προτείνω κατι σημαινει οτι το χω δοκιμάσει προσωπικά και είμαι σίγουρος για αυτό.

Επενδύστε σε αυτή την κάρτα. Αξίζει απίστευτα.

Αφου στα ακουστικα δεν θα δω διαφορα αλλα θελω να την αγορασω 😁

Αξιζει να την παρω και να την συνδεσω με καποιιο ηχειο ? Εχω 2 lg rk7 και το LG OK75 . Μπορω βασικα να συνδεσω ηχειο πανω στην καρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 5/12/2020 στις 9:10 ΜΜ, gotthard είπε

στην ουσία θα σου βγούν 79 μεταχειρισμένα με ένα χρόνο εγγύηση. Με 15ε παραπάνω έχεις καινούργιο και 2 χρόνια εγγύηση.

Συγνωμη, αυτη του λινκ του θεματος στα 94 ευρω ειναι B στοκ;

Εγγύηση: 1 χρόνος. DOA 7 ημερών

1 ώρα πριν, avacan23 είπε

 

Επενδύστε σε αυτή την κάρτα. Αξίζει απίστευτα. Με 94 ευρώ παίρνεις κατι που κανει 300 ευρώ και

Τι ακριβως κανει 300€; Δεν καταλαβα. Και εξω απο 100-110€ την βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, matrixxx είπε

 

Εγγύηση: 1 χρόνος. DOA 7 ημερών

 

"europa.eu"
Δωρεάν, 2ετής εγγύηση για όλα τα προϊόντα

Έχετε πάντα το δικαίωμα σε ελάχιστη 2ετή εγγύηση χωρίς καμία επιβάρυνση, ανεξάρτητα από το αν αγοράσατε το προϊόν στο διαδίκτυο, σε κατάστημα ή με ταχυδρομική παραγγελία.

Η 2ετής αυτή εγγύηση είναι το ελάχιστο δικαίωμά σας. Ωστόσο, η νομοθεσία της χώρα σας μπορεί να σας παρέχει επιπλέον προστασία.

Εάν προϊόντα που αγοράσατε οπουδήποτε στην ΕΕ αποδειχτούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά, ο πωλητής οφείλει να τα επισκευάσει ή να τα αντικαταστήσει δωρεάν ή να σας μειώσει την τιμή ή να σας επιστρέψει όλα τα χρήματα που πληρώσατε.

Κατά κανόνα, μπορείτε να ζητήσετε πλήρη ή μερική επιστροφή των χρημάτων μόνον όταν δεν είναι δυνατή ή επισκευή ή η αντικατάσταση των προϊόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...