Προς το περιεχόμενο

Smartphone για την Μάνα


Βασιλης 123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.Ελπίζω να ειστε καλά.Τώρα έχει το xiaomi a1.Δεν έχει κάποιες ιδιαιτερες απαιτήσεις.Παραθέτω την φόρμα:

1)250 Βαριά(θα πρτιμούσα μεχρι 200)2)Οχι3)οχι4)και τα 2 5)Καμια προτιμηση 6)Οχι7)Ναι8)Απόλυτα9)Οχι αλλά δεν είμαι σιγουρος αν μπορεί να κάνει μεταβαση απο android σε ios(είναι 48)10)Οχι κάτι ιδιαιτερο παιχνιδια περισσοτερα τα μικρά,email,browsing,μουσικη viber αυτα πανω κάτω.

Σκέφτηκα για το iphone 7 plus το βρίσκω σε πολυ καλή τιμή και καλή υγεία μπαταρίας αλλα σκέφτομαι πως αυτη η χρονια  είναι η τελευταια που παιρνει os update μετά απλά security update για ένα χρονο.Αν ξέρετε κάτι διαφορετικό ενημερωστε με.Γενικα πάνω απο 2 σκεφτόμουν να γίνει υπερβαση μόνο για iphone αλλίως 150-200.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;
5) Μέγεθος οθόνης;
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ);
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασιλης 123 είπε

Γεια σε όλους.Ελπίζω να ειστε καλά.Τώρα έχει το xiaomi a1.Δεν έχει κάποιες ιδιαιτερες απαιτήσεις.Παραθέτω την φόρμα:

1)250 Βαριά(θα πρτιμούσα μεχρι 200)2)Οχι3)οχι4)και τα 2 5)Καμια προτιμηση 6)Οχι7)Ναι8)Απόλυτα9)Οχι αλλά δεν είμαι σιγουρος αν μπορεί να κάνει μεταβαση απο android σε ios(είναι 48)10)Οχι κάτι ιδιαιτερο παιχνιδια περισσοτερα τα μικρά,email,browsing,μουσικη viber αυτα πανω κάτω.

Σκέφτηκα για το iphone 7 plus το βρίσκω σε πολυ καλή τιμή και καλή υγεία μπαταρίας αλλα σκέφτομαι πως αυτη η χρονια  είναι η τελευταια που παιρνει os update μετά απλά security update για ένα χρονο.Αν ξέρετε κάτι διαφορετικό ενημερωστε με.Γενικα πάνω απο 2 σκεφτόμουν να γίνει υπερβαση μόνο για iphone αλλίως 150-200.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;
5) Μέγεθος οθόνης;
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ);
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)

 

Κι εμενα η μητέρα μου είχε ένα σαπιο android για ένα χρόνο και της πήρα το iPhone 7. Το συνηθισε σε λίγες μέρες, δεν νομίζω να αντιμετωπίσει πρόβλημα ή δική σου μιας και η δική μου ήταν εντελώς άσχετη με τη  τεχνολογία. Ίσα ίσα αν το μάθει θα τη βολέψει περισσότερο το iPhone για απλή χρήση. Τώρα αν θέλει μεγάλη οθόνη πας σε 7 plus αν θέλει μικρή πας σε απλό 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, koutsis είπε

Κι εμενα η μητέρα μου είχε ένα σαπιο android για ένα χρόνο και της πήρα το iPhone 7. Το συνηθισε σε λίγες μέρες, δεν νομίζω να αντιμετωπίσει πρόβλημα ή δική σου μιας και η δική μου ήταν εντελώς άσχετη με τη  τεχνολογία. Ίσα ίσα αν το μάθει θα τη βολέψει περισσότερο το iPhone για απλή χρήση. Τώρα αν θέλει μεγάλη οθόνη πας σε 7 plus αν θέλει μικρή πας σε απλό 7

Τέλεια σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Το μόνο που με προβληματίζει σε αυτό το σενάριο όπως είπα είναι οι αναβαθμίσεις.Ουτε και εγω έχω κανενα καινουργιο iphone 8 χρησιμοποιώ αλλα τουλαχιστον ξέρω ότι θα πάρει και το επομενο ios.;Tωρα αν αλλάξει το schedule η Apple  δεν ξέρω αλλά λογικά μέτα τα iphone 6s/6s plus σειρά έχουν τα iphone 7/7 plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Βασιλης 123 είπε

Τέλεια σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Το μόνο που με προβληματίζει σε αυτό το σενάριο όπως είπα είναι οι αναβαθμίσεις.Ουτε και εγω έχω κανενα καινουργιο iphone 8 χρησιμοποιώ αλλα τουλαχιστον ξέρω ότι θα πάρει και το επομενο ios.;Tωρα αν αλλάξει το schedule η Apple  δεν ξέρω αλλά λογικά μέτα τα iphone 6s/6s plus σειρά έχουν τα iphone 7/7 plus

Το 7 θα πάρει και μια ακόμα αναβάθμιση στο  ios 15. Το θέμα είναι ότι και οποιοδήποτε φθηνό android να πάρεις κι αυτό θα πάρει μια το πολύ αναβάθμιση, άρα είσαι στα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, koutsis είπε

Το 7 θα πάρει και μια ακόμα αναβάθμιση στο  ios 15. Το θέμα είναι ότι και οποιοδήποτε φθηνό android να πάρεις κι αυτό θα πάρει μια το πολύ αναβάθμιση, άρα είσαι στα ίδια...

A ναι?Ηδη έχει πάρει 4 νόμιζα θα μείνει στο ios 14 και δεν θα πάρει 15 διότι η apple δίνει 5 χρόνια στα s μοντέλα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Βασιλης 123 είπε

A ναι?Ηδη έχει πάρει 4 νόμιζα θα μείνει στο ios 14 και δεν θα πάρει 15 διότι η apple δίνει 5 χρόνια στα s μοντέλα της.

Από όσο ξέρω φέτος πήρε την τελευταία του αναβάθμιση το 6s άρα το 7 θα πάρει μια ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασιλης 123 είπε

A ναι?Ηδη έχει πάρει 4 νόμιζα θα μείνει στο ios 14 και δεν θα πάρει 15 διότι η apple δίνει 5 χρόνια στα s μοντέλα της.

Από την άλλη μπορείς να πάρεις καινούργιο android με 200€ αξιοπρεπές που θα βγάλει 2 χρόνια. Xiaomi note 8 pro ή  το realme πιο πάνω. Η επιλογή δική σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 2 χρόνια; αξιοπρεπές adroind για μαμά-μπαμπά που δεν έχουν τρελές απαιτήσεις βγάζει πολύ παραπάνω. Τώρα αν η μητέρα σου είναι  σούπερ ντουπερ χαιτεκ φάση ε ναι σε 2 χρόνια θα θέλει άλλο. Για εμένα δες το xiaomi poco x3 nfc ή το huawei nova 5t σε περίπτωση που κάνει την μετάβαση από ios σε Android. Και τα 2 είναι πολύ καλύτερα από iPhone 7 και ιδιαίτερα στην αυτονομία.το έχει η γυναίκα μου και ξέρω. Πολύ καλό όταν βγήκε τώρα έχει παλιώσει όμως. Πάρε στην γυναίκα κάτι πιο σύγχρονο αρκεί να μπορέσει να το δουλέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Βασιλης 123 είπε

Γεια σε όλους.Ελπίζω να ειστε καλά.Τώρα έχει το xiaomi a1.Δεν έχει κάποιες ιδιαιτερες απαιτήσεις.Παραθέτω την φόρμα:

1)250 Βαριά(θα πρτιμούσα μεχρι 200)2)Οχι3)οχι4)και τα 2 5)Καμια προτιμηση 6)Οχι7)Ναι8)Απόλυτα9)Οχι αλλά δεν είμαι σιγουρος αν μπορεί να κάνει μεταβαση απο android σε ios(είναι 48)10)Οχι κάτι ιδιαιτερο παιχνιδια περισσοτερα τα μικρά,email,browsing,μουσικη viber αυτα πανω κάτω.

Σκέφτηκα για το iphone 7 plus το βρίσκω σε πολυ καλή τιμή και καλή υγεία μπαταρίας αλλα σκέφτομαι πως αυτη η χρονια  είναι η τελευταια που παιρνει os update μετά απλά security update για ένα χρονο.Αν ξέρετε κάτι διαφορετικό ενημερωστε με.Γενικα πάνω απο 2 σκεφτόμουν να γίνει υπερβαση μόνο για iphone αλλίως 150-200.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;
5) Μέγεθος οθόνης;
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ);
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)

 

Ακου να δεις πως εχει το πραγμα.

Μια χαρα θα το συνηθισει και το iOS και οποιοδηποτε τηλεφωνο θα παρει στα χερια της.

ΟΜΩΣ... εαν συνηθισει το iOS τοτε θα θελει (και καλα θα κανει) να συνεχισει με iOS. Οποτε εκει την πατησες... Πας σε ακριβο χομπι ή μεταχειρισμενα οπως εγω.

Δεν βλεπω ομως να τις δινει κατι περισσοτερο το iOS. Γιατι να κανεις την αλλαγη?

Τα κινητα της κατηγοριας 200-250 ευρω ειναι εξαιρετικα. Κανεις στην ουσια δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρει πολύ την μητέρα σου να παίρνει αναβαθμίσεις; 😝

Το 7 plus πόσο το βρισκεις και πόσο χρονών ειναι; 

Εγω θσ πρότεινα να μείνει σε Android ή να πας σε πιο σύγχρονο iPhone (αναγκαστικά με περισσότερα λεφτά), που θα κρατήσει όμως περισσότερα χρόνια χωρίς θεματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...