Προς το περιεχόμενο

Glossy vs Matte Antiglare Monitor 1080p - 1440p - Freesync - 24'' - 25''


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την Dell S2316H που έχει glossy πανελ και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι αξιόλογο σε glossy γιατί βλέπω οι περισσότερες πλεον ειναι ματ.Ωστόσο τη ζωντάνια μιας glossy στα χρώματα δεν την έχω δει σε Dell u2414h και AOC 24G2U που έχω δουλέψει γι'αυτό θέλω να μείνω σε glossy.

Δεν με ενδιαφέρει να είναι 144hz.

Να έχει υψηλή αντίθεση,καλά μαύρα,όσο γίνεται.

Budget 200-250€.

Χρήση casual,gaming,αρκετές ώρες τη μέρα 6-10.

Κατα προτίμηση όχι 27'' για να ταιριάζει με την άλλη που θα είναι δεύτερη και λόγω χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε IPS η μονη glossy που εχω δει ειναι μια LG 32 αλλα ειναι δυσκολο να την βρεις πλεον

https://www.skroutz.gr/s/8679857/LG-32MP58HQ-31-5.html

Επεξ/σία από Mesqal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Σε IPS η μονη glossy που εχω δει ειναι μια LG 32 αλλα ειναι δυσκολο να την βρεις πλεον

https://www.skroutz.gr/s/8679857/LG-32MP58HQ-31-5.html

Να'σαι καλά για την προσπάθεια φίλε ναι δεν υπάρχουν δυστυχώς για εως 25'' ψάχνω ιδανικά freesync να πεις ότι έκανα και αναβάθμιση από την s2316h αλλά βλέπουμε...δεν ξέρω αν Θεωρούμαι old scool ή για δέσιμο απλά την καθαρότητα των χρωμάτων και την ζωντάνια δεν την βρίσκω σε matte. Να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DRIFT_KING είπε

Να'σαι καλά για την προσπάθεια φίλε ναι δεν υπάρχουν δυστυχώς για εως 25'' ψάχνω ιδανικά freesync να πεις ότι έκανα και αναβάθμιση από την s2316h αλλά βλέπουμε...δεν ξέρω αν Θεωρούμαι old scool ή για δέσιμο απλά την καθαρότητα των χρωμάτων και την ζωντάνια δεν την βρίσκω σε matte. Να σαι καλά.

Νομιζω πρεπει να φτιαξουμε ενα club για Glossy monitors Lovers :D , μια απ τα ιδια και εγω, δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω μπροστα σε οθονη που να εχει antiglare ζελατινα μπροστα. Δεν νομιζω να υπαρχει μοντελο glossy με freesync στην αγορα, ισως αναγκαστεις να αφαιρεσεις την ζελατινα, υπαρχουν πολλα βιντεακια στο youtube, το ειχα κανει και εγω σε μια 2412m.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Dell u2414h είναι του 2014... η δική σου οθόνη του 2016... και η AOC έχει μικρό color gamut και πολύ ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με τα hz της.

Σχεδόν όλες οι λίγο πιο ακριβές οθόνες έχουν πάρα πολύ πιο ζωντανά χρώματα από την u2414h. Δεν αμφιβάλω ότι παίζει ρόλο το coating αλλά είναι υπερβολικά μικρότερος από το gamut της οθόνης.

Επίσης gaming και καλά μαύρα δεν πάνε μαζί. Καλά μαύρα έχουν τα VA panel αλλά μέσα στο game έχουν πολύ smearing και χειρότερο response.

Με την 480 που έχεις δεν πρόκειται να φτάσεις 144hz σε κανένα μοντέρνο παιχνίδι οπότε αν δεν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις άμεσα κοίτα για οθόνη 60hz ώστε να μπορέσεις στο budget σου να βρεις κάποια με 100% sRGB.

Αν αποφασίσεις τι προτεραιότητες θα βάλεις ( μαύρα ή καλή κίνηση στο παιχνίδι, 60hz και ζωντανά χρώματα ή 144hz και αναβάθμιση κάρτας σύντομα) θα μπορέσω να σου κάνω πρόταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και αυτή που έχω τώρα δεν έχει τα καλύτερα μαύρα,δεν με πειράζει τόσο σε επίπεδα ips,περισσότερο με νοιάζει να έχει ζωντανά χρώματα και να είναι τουλάχιστον freesync όχι 144hz,ας είναι 75hz.Υπάρχει κάτι σε glossy;Κάρτα προς το παρόν δεν αλλάζω,να πέσουν οι τιμές και σε κανα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...