Προς το περιεχόμενο

Κενό ασφαλείας στα iPhone επέτρεπε τον πλήρη έλεγχό τους μέσω Wi-Fi


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, b-boy_steve είπε

Αυτό ακριβώς!!! Χίλιες φορές να ξεκλειδώσουν το κινητό μου έχοντας χάσει όλα τα αρχεία, από το να μου πάρουν όλες τις προσωπικές φωτογραφίες και τους κωδικούς καρτών, και, και, και... Ειλικρινά αν κάποιος χρησιμοποιεί αυτές τις εκδοσεις ios για τον άλφα, βήτα λόγω είναι πολύ τρομαχτικό αυτό που μπορεί να παθει... 😳😳😳

Δεν ειναι οι εκδοσεις IOS ειναι ολα τα IOS. απο μονα τους ειναι Spyware.Χωρις να σε ρωτάνε οτι Photo και passwords εχεις ανεβαινουν στο icloud.θες να φτιαξεις μια εφαρμογουλα να δεις πως παιζει στο ios και πρεπει να πληρώσεις 100 ευρώ.
Πληρώνεις τα 100 την φτιαχνεις και τον επομενο χρονο δεν ανανεώνεις συνδρομη και η εφαρμογη σταματαει να παιζει.
Δηλαδη ελεος πιο σαβουρα λειτουργικο απο το IOS δεν υπαρχει.
Ειχα ενα tablet ipad mini με ios 7.Επαιζε μια χαρα το ειχε η γυναικα μου της φαινοταν ευκολο.
Καποια στιγμη αρχισε να πεταει αναβαθμιση σε 8 και ηταν πολυ ενοχλητικο.οσπου μετα απο 1 μηνα ειπα ας του κανω.
Αυτο ηταν το ipad Γα*********κε.Αρχισε να σερνετε με αποτελεσμα να το πεταξω και να παρω ενα Samsung ΤΑΒ-Α και να βρω την υγεια μου.Προσπαθησα να το γυρισω σε ios 7 και δεν με αφηνε!!!!!!!!! ελεος εγω πληρωσα 400 ευρω γιαυτο το συγκεκριμενο λειτουργικο που το ειχα δοκιμασιε με πιο δικαιωμα μου το αλλαξε και δεν με αφηνε να γυρισω πισω?
και με πιο δικαιωμα μου πεταγε συνεχως Update New IOS θα επρεπε να εχει επιλογη μην με ξαναενοχλησεις δεν θέλω.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, papmel είπε

Δεν ειναι οι εκδοσεις IOS ειναι ολα τα IOS. απο μονα τους ειναι Spyware.Χωρις να σε ρωτάνε οτι Photo και passwords εχεις ανεβαινουν στο icloud.θες να φτιαξεις μια εφαρμογουλα να δεις πως παιζει στο ios και πρεπει να πληρώσεις 100 ευρώ.
Πληρώνεις τα 100 την φτιαχνεις και τον επομενο χρονο δεν ανανεώνεις συνδρομη και η εφαρμογη σταματαει να παιζει.
Δηλαδη ελεος πιο σαβουρα λειτουργικο απο το IOS δεν υπαρχει.
Ειχα ενα tablet ipad mini με ios 7.Επαιζε μια χαρα το ειχε η γυναικα μου της φαινοταν ευκολο.
Καποια στιγμη αρχισε να πεταει αναβαθμιση σε 8 και ηταν πολυ ενοχλητικο.οσπου μετα απο 1 μηνα ειπα ας του κανω.
Αυτο ηταν το ipad Γα*********κε.Αρχισε να σερνετε με αποτελεσμα να το πεταξω και να παρω ενα Samsung ΤΑΒ-Α και να βρω την υγεια μου.Προσπαθησα να το γυρισω σε ios 7 και δεν με αφηνε!!!!!!!!! ελεος εγω πληρωσα 400 ευρω γιαυτο το συγκεκριμενο λειτουργικο που το ειχα δοκιμασιε με πιο δικαιωμα μου το αλλαξε και δεν με αφηνε να γυρισω πισω?
και με πιο δικαιωμα μου πεταγε συνεχως Update New IOS θα επρεπε να εχει επιλογη μην με ξαναενοχλησεις δεν θέλω.


 

Κατάλαβα... Δεν τα ήξερα όλα αυτά... Σχολίαζα με βάση το άρθρο... Αν είναι δυνατών... Αν είναι όντως τόσο Spyware, ειλικρινά δεν είναι λογισμικό που μου ταιριάζει... Πάντως ειλικρινά δεν ξέρω πως θα ένιωθα αν κάποια στιγμή καταλάβαινα ότι μου χακαραν το κινητό!!! Φαντάσου δηλαδή να δεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό μηδενικό... Η να δεις τις φωτογραφίες τις κοπέλας σου κάπου που δεν πρέπει... Ειλικρινά δεν είναι να παίζεις με τέτοια πράγματα... Δυστυχώς δεν περίμενα ότι στις μέρες θα ήταν τόσο εύκολο να αποσπάσεις προσωπικά δεδομένα σε κάποια λειτουργικά... 😳😳😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Ααα αυτά είναι τα bugs? Αυτο το site τα λέει όλα... Το thebestvpn.com...😂 😂 😂 Ειλικρινά απορώ με την νοημοσύνη μερικών... Λοιπόν... Θα το πω απλά... Πλέον είναι πολύ δύσκολο να "χακαρεις" κινητό και να αποσπάσεις δεδομένα από κάποιον χρήστη απλά χρησιμοποιώντας κώδικα και μερικές εντολές... Συνήθως οι επιθέσεις γίνονται ποιο έξυπνα... Θα σε πάρει ο άλλος τηλέφωνο από την αστυνομία και καλά, η θα σου στείλει email και εσύ ο ίδιος σαν βλακας θα του δώσεις αυτά που θέλει να μάθει... 

Αν είναι να αναφερθείς στη νοημοσύνη μας.... μάθε πρώτα την διαφορά του πιο με το ποιό και του phishing με το exploit ή το vulnerability και άσε τα παραδείγματα "χακαρίσματος" που πιάνουν σε παπούδες και θείες.

To site που σε έκανε να κλάψεις από τα γέλια έχει πηγές σε κάθε γράφημα, αλλά είναι πολύ ψιλά γράμματα φαντάζομαι... 
Θα προτιμήσω να μου τα πει ο Ινδός καλύτερα!

Τελικά θα σε χακάρουν με phishing email ή με undisclosed & patched exploit, δεν κατάλαβα.

 

25 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Κατάλαβα... Δεν τα ήξερα όλα αυτά... Σχολίαζα με βάση το άρθρο... Αν είναι δυνατών... Αν είναι όντως τόσο Spyware, ειλικρινά δεν είναι λογισμικό που μου ταιριάζει... Πάντως ειλικρινά δεν ξέρω πως θα ένιωθα αν κάποια στιγμή καταλάβαινα ότι μου χακαραν το κινητό!!! Φαντάσου δηλαδή να δεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό μηδενικό... Η να δεις τις φωτογραφίες τις κοπέλας σου κάπου που δεν πρέπει... Ειλικρινά δεν είναι να παίζεις με τέτοια πράγματα... Δυστυχώς δεν περίμενα ότι στις μέρες θα ήταν τόσο εύκολο να αποσπάσεις προσωπικά δεδομένα σε κάποια λειτουργικά... 😳😳😳

ΟΚ, τελικά κατάλαβα!!

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Άσε ρε φίλε που δεν τα έχεις δει σε Android...

 https://research.checkpoint.com/2020/vulnerability-in-google-play-core-library-remains-unpatched-in-google-play-applications/

 Μερικοί πάτε να κάνετε το άσπρο μαύρο .

 Επειδή τα της Apple βγαίνουν ΟΛΑ στη φορά ακριβώς επειδή διαφημίζει πολύ την ασφάλεια στις συσκευές της δεν σημαίνει πως τα αλλά δεν είναι το ίδιο και χειρότερα .

 Όλα παραβιάζονται απλά το iOS επειδή είναι κλειστό και ελεγχόμενο γίνεται πιο δύσκολα .

Το να μην καταλαβαίνεις τίποτα από αυτά που διαβάζεις είναι λογικό αν δεν ασχολείσαι με τον προγραμματισμό, θα μπορούσες όμως να είσαι λίγο πιο προσεχτικός στον τρόπο που γράφεις.

Στην περίπτωση του Apple το μόνο που χρειαζόταν ήταν να κάτσω λίγο δίπλα σου και είχα ολοκληρωτικό έλεγχο, στην περίπτωση του Android έπρεπε να πρώτα να βρω ένα τρόπο να βάλω ένα app με malware στο κινητό σου.....

Spoiler

An attacker who had a malware app installed on the victim’s device could steal users’ login details, passwords, and financial details, and read their mail.

Source

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Στην περίπτωση του Apple το μόνο που χρειαζόταν ήταν να κάτσω λίγο δίπλα σου και είχα ολοκληρωτικό έλεγχο

Ναι, αν καθόσουν δίπλα μου με ένα λαπτοπ, ένα Pi, μερικά WiFi modules... Άσε που δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ δημόσια το exploit εκτός αν είχες κατεβάσει την συγκεκριμένη iOS beta που περιείχε (για λίγο) κατά λάθος extra symbols και είχες κάνει reverse engineer ο ίδιος. So....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το να μην καταλαβαίνεις τίποτα από αυτά που διαβάζεις είναι λογικό αν δεν ασχολείσαι με τον προγραμματισμό, θα μπορούσες όμως να είσαι λίγο πιο προσεχτικός στον τρόπο που γράφεις.

Στην περίπτωση του Apple το μόνο που χρειαζόταν ήταν να κάτσω λίγο δίπλα σου και είχα ολοκληρωτικό έλεγχο, στην περίπτωση του Android έπρεπε να πρώτα να βρω ένα τρόπο να βάλω ένα app με malware στο κινητό σου.....

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

An attacker who had a malware app installed on the victim’s device could steal users’ login details, passwords, and financial details, and read their mail.

Source

 

«Στην περίπτωση του Apple το μόνο που χρειαζόταν ήταν να κάτσω λίγο δίπλα σου και είχα ολοκληρωτικό έλεγχο»

 Από τις παραπάνω σειρές που εσυ έγραψες φαίνεται να καταλαβαίνω λίγο περισσότερα τουλάχιστον ...

 Είπαμε ΟΛΑ σπάνε το να μου βγάλεις όμως το Android πιο ασφαλές από το iOS ε πάει πολύ ...

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ναι, αν καθόσουν δίπλα μου με ένα λαπτοπ, ένα Pi, μερικά WiFi modules... Άσε που δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ δημόσια το exploit εκτός αν είχες κατεβάσει την συγκεκριμένη iOS beta που περιείχε (για λίγο) κατά λάθος extra symbols και είχες κάνει reverse engineer ο ίδιος. So....

Τα παραλές και συ .. Σιγά μην χρειαζόταν να έχει και I phone για να ανοίξει το airdrop και να με ψάχνει ευχόμενος να είχα ανοιχτά τα Bluetooth και τις ρυθμίσεις του airdrop στο «ορατή προς όλους»...

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Ναι τα κρατάνε μυστικά, μιας και δεν έχει δημοσιευτεί καμία μαζική επίθεση και κλέψιμο στοιχείων από τις συσκευές της apple, ξέροντας κιόλας για την αμοιβή ή την διασημότητα που θα τους προσφέρει κάτι τέτοιο ή την πρόσληψη τους από την apple ή άλλη εταιρία...τέτοια πράγματα χρυσοπληρώνονται...

Δεν είπα αυτό. Απλά το πόσα βρίσκονται και αναφέρονται σε σχέση με το πόσα πραγματικά υπάρχουν είναι δύο διαφορετικά μεγέθη. Εσύ πιστεύεις ότι το 2015 το macOS ήταν το πιο ανασφαλές λειτουργικό επειδή βρέθηκε στην κορυφή της  συγκεκριμένης λίστας;

3 ώρες πριν, SeaLion είπε

Από τα σχόλια βλέπω πως έχετε για άλλη μια φορά μπλέξει το privacy με το security, το κλειστό οικοσύστημα με τον κλειστό κώδικα, το open source με το bug-free (πως και καλά πάνω από τα open source projects είναι χιλιάδες προγραμματιστές και βρίσκουν bugs... #not)

Άρα το πόσα bugs αναφέρονται για τα άλλα λειτουργικά επίσης έχει διαφορά, σωστά;

Ας πω λοιπόν κι εγώ έτσι αυθαίρετα, πως αφού αναφέρονται περισσότερα για το Android λογικά θα υπάρχουν ακόμη περισσότερα που δεν αναφέρονται! Θα πω μάλιστα εκθετικά περισσότερα!! You are doomed!

Μπορείς να πεις ότι θες. Αλλά το θέμα είναι ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Στο λογισμικό ανοικτού κώδικα η διαδικασία αναφοράς και διόρθωσης είναι πιο διαφανής από ότι σε ένα κλειστού κώδικα. Δεν ξέρουμε πόσα vulnerabilities έχει κλείσει η Apple ή η Microsoft εσωτερικά χωρίς να αναφερθούν ποτέ.

Για το πρώτο σου επιχείρημα, έχεις εν μέρει δίκιο αλλά μην ισοπεδώνεις το δεδομένο ζήτημα ότι το ανοικτό λογισμικό είναι και πεδίο εκπαιδευτικής αναζήτησης αδυναμιών. Αλλά ας μην το αναπτύξουμε παρά πέρα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papmel είπε


Αλλα να εχει τρυπες ενα λειτουργικο και αλλο να εχει ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ που ο αλλος να κανει την Συσκευη σου δικια σου.
100.000 τρυπες να εχει το Android σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει exploit που να αφηνει τον χρηστη να σου παρει ολα τα δεδομενα.Μην συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Φίλε μου και μόνο που μέχρι προχθές δεν το ήξερε κανένας και αφού δεν δηλώθηκε καμία παραβίαση χάριν αυτού του κενού, δεν έχει καμία ουσία αν είναι μικρή ή μεγάλη η ευπάθεια... είναι σαν να μιλάμε για ποιό ζώο είναι πιο δυνατό και να μου πετάς ο δεινόσαυρος!!!! 

1 ώρα πριν, liberostelios είπε

Δεν είπα αυτό. Απλά το πόσα βρίσκονται και αναφέρονται σε σχέση με το πόσα πραγματικά υπάρχουν είναι δύο διαφορετικά μεγέθη. Εσύ πιστεύεις ότι το 2015 το macOS ήταν το πιο ανασφαλές λειτουργικό επειδή βρέθηκε στην κορυφή της  συγκεκριμένης λίστας;

Ναι γιατί η ασφάλεια εκτός από θεωρητική είναι και πρακτική... θεωρητικα όλα τα λειτουργικά έχουν ευπάθειες κάποια πολλές κάποια αλλά λιγότερες, στην πράξη όμως, γιατί κάνεις δεν χρησιμοποιεί τον υπολογιστή/κινητό του θεωρητικά, και για το έτος 2015 το macOs είχε τις περισσότερες αποδεδειγμένες ευπάθειες...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Φίλε μου και μόνο που μέχρι προχθές δεν το ήξερε κανένας και αφού δεν δηλώθηκε καμία παραβίαση χάριν αυτού του κενού, δεν έχει καμία ουσία αν είναι μικρή ή μεγάλη η ευπάθεια... είναι σαν να μιλάμε για ποιό ζώο είναι πιο δυνατό και να μου πετάς ο δεινόσαυρος!!!! 

Με αυτην την λογική αν η γυναικα σου σε κερατωνε και δεν το ειχες παρει ειδηση 10 χρονια οταν το μαθεις δεν την χωριζεις ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, papmel είπε

Με αυτην την λογική αν η γυναικα σου σε κερατωνε και δεν το ειχες παρει ειδηση 10 χρονια οταν το μαθεις δεν την χωριζεις ε? 

Το κέρατο είναι μια πράξη που έχει γίνει, εδώ και αν θέλεις να το πάμε αναλογικά, είναι σαν να είχε την ευκαιρία για να κερατώσει αλλά δεν το έκανε... εσύ θα χώριζες την γυναίκα σου αν ενώ είχε την ευκαιρία να σε κερατώσει αλλά δεν το έκανε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, Gilmen said:

Eλα ρε η απόλυτη ασφάλεια 🤣

  Hide contents

🤣

 

Εντάξει μωρέ δεν είναι όλες οι εταιρίες σαν την Google που νοιάζεται πραγματικά για τα προσωπικά μας δεδομένα, τι να κάνουμε τώρα! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...