Προς το περιεχόμενο

Αποσυνδέσεις δικτύου Nova (vdsl 100)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, broxopios said:

Αυτό είναι εύκολο. Το θέμα είναι με το lockdown που θα βρω διαθέσιμο κατάστημα. Θα κοιτάξω αύριο. 

Αν αλλάξω και συνεχίσει τα ίδια;

Ξεκίνησε να διορθώνεις αυτά που έχεις όντως πρόβλημα. :)

Βεβαιώσου και ό,τι είναι η 1η πρίζα, όπως και να να μην υπάρχουν άλλες συνδεδεμένες πρίζες παράλληλα με αυτή.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, htaccess είπε

Ξεκίνησε να διορθώνεις αυτά που έχεις όντως πρόβλημα. :)

Βεβαιώσου και ό,τι είναι η 1η πρίζα, όπως και να να μην υπάρχουν άλλες συνδεδεμένες πρίζες παράλληλα με αυτή.

Είναι η μοναδική πρίζα στο σπίτι. Μου έδωσε ο γείτονας μου μια που δε χρειάζεται, τη σύνδεσα και τα ίδια. Εκτός αν δεν έκανα σωστά τη σύνδεση. Έχει 1,2,3,4 αυτή. Έκανα διάφορες εναλλαγές στα καλώδια αλλά τίποτα. 

Τελικά κάτι πρέπει να παίζει με την καλωδίωση. 

EDIT: Απογύμνωσα ένα καλώδιο τηλεφώνου και το σύνδεσα απευθείας με τα 2 καλώδια του τοίχου. Ξαφνικά άρχισε να δουλεύει. Βέβαια τo router κάνει επανεκκινήσεις. Πιθανόν γιατί δεν μπορώ να κάνω απευθείας αυτή τη σύνδεση αλλά χρειάζεται και η πρίζα; 

EDIT 2: Έχει τώρα ένα τέταρτο χωρίς επανεκκινήσεις το router. Τελικά είναι εφικτή η σύνδεση απευθείας με τα καλώδια της πρίζας με καλώδιο τηλεφώνου και κούμπωμα στο router? Έτσι δείχνει. Κάτι που επίσης παρατήρησα, είναι ότι τα καλώδια στον τοίχο, σε κάποια σημεία είναι μαύρα (σαν σκουριά) και όχι μπρονζέ. Ίσως να είναι νεκρά σημεία αυτά και να δημιουργεί πρόβλημα. Θα ξεγυμνώσω λίγο ακόμη αλλά δυστυχώς δεν έχει καθόλου περιθώριο στον τοίχο. Απ΄ ότι καταλαβαίνω είναι πολύ παλιά η εγκατάσταση στο σπίτι. 

Επεξ/σία από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φωτογραφία που έχεις βάλει, βγάλε το κόκκινο καλώδιο απο το 3 και βάλτο στο 2 και βγάλε το πράσινο απο το 4 και βάλτο στο 5. Αν δεν δουλέψει βγάλτα και βάλτα στο 1 και 6 αντίστοιχα. Κάνε δοκιμές δλδ. Ακριβώς ίδια πρίζα κι εγώ έχω που στο 3,4 σταμάτησε να δουλεύει και τα σύνδεσα στα 2,5 και δούλεψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, broxopios said:

Καλησπέρα. Το θέμα ίντερνετ συνεχίζει να με τυραννάει. Πλέον δεν έχω αποσυνδέσεις, αλλά από χθες το μεσημέρι καθόλου ίντερνετ. 

Στο router μου το λαμπάκι broadband αναβοσβήνει σταθερά ενώ κανονικά στην αρχή θα πρέπει να αναβοσβήνει γρήγορα έως να μείνει μόνιμα αναμμένο. Φυσικά το λαμπάκι ίντερνετ δεν ανάβει ποτέ. 

Μίλησα με τεχνικό της νόβα και μου πρότεινε να έρθει πάλι τεχνικός. Αν είναι δικό μου το πρόβλημα πάλι να δώσω 20€. Αν όχι το καλύπτει η nova. 

Κοίταξα και την πρίζα του τηλεφώνου και φαίνεται οκ. Να έχει κάποιο θέμα το router? 

IMG-20210103-132830.jpg

δεν θελουμε τετοια πριζακια.κανονικα κοβεις τα 2 κοκκινα το ενα μεταλλικο και την μια αντισταση.απλα σε αυτο το συγκεκριμενο πριζακι υπαρχει περιπτωση να μην παιζει μετα.μεγαλη ιστορια.

21 hours ago, htaccess said:

 

 

Θα σου πρότεινα το 2ο, να αλλάξεις καταρχήν πρίζα.  :) 

και να κοψεις τον πυκνωτη και την αντισταση ειναι ακριβως το ιδιο.δεν χανεις καπου.απλα στο συγκεκριμενο πριζακι που δεν εχει τον κιτρινο πυκνωτη αλλα εχει τον μεταλλικο κατα 99 τις 100 θα σταματησει να παιζει το πριζακι τελειως μετα.

20 hours ago, broxopios said:

Αυτό είναι εύκολο. Το θέμα είναι με το lockdown που θα βρω διαθέσιμο κατάστημα. Θα κοιτάξω αύριο. 

Αν αλλάξω και συνεχίσει τα ίδια;

θα βελτιωσει πολυ την κατασταση αν το αλλαξεις.

17 hours ago, broxopios said:

Είναι η μοναδική πρίζα στο σπίτι. Μου έδωσε ο γείτονας μου μια που δε χρειάζεται, τη σύνδεσα και τα ίδια. Εκτός αν δεν έκανα σωστά τη σύνδεση. Έχει 1,2,3,4 αυτή. Έκανα διάφορες εναλλαγές στα καλώδια αλλά τίποτα. 

Τελικά κάτι πρέπει να παίζει με την καλωδίωση. 

EDIT: Απογύμνωσα ένα καλώδιο τηλεφώνου και το σύνδεσα απευθείας με τα 2 καλώδια του τοίχου. Ξαφνικά άρχισε να δουλεύει. Βέβαια τo router κάνει επανεκκινήσεις. Πιθανόν γιατί δεν μπορώ να κάνω απευθείας αυτή τη σύνδεση αλλά χρειάζεται και η πρίζα; 

EDIT 2: Έχει τώρα ένα τέταρτο χωρίς επανεκκινήσεις το router. Τελικά είναι εφικτή η σύνδεση απευθείας με τα καλώδια της πρίζας με καλώδιο τηλεφώνου και κούμπωμα στο router? Έτσι δείχνει. Κάτι που επίσης παρατήρησα, είναι ότι τα καλώδια στον τοίχο, σε κάποια σημεία είναι μαύρα (σαν σκουριά) και όχι μπρονζέ. Ίσως να είναι νεκρά σημεία αυτά και να δημιουργεί πρόβλημα. Θα ξεγυμνώσω λίγο ακόμη αλλά δυστυχώς δεν έχει καθόλου περιθώριο στον τοίχο. Απ΄ ότι καταλαβαίνω είναι πολύ παλιά η εγκατάσταση στο σπίτι. 

οχι δεν χρειαζεται υποχρεωτικα πριζα.ακομα και γυμνα καλωδια μπορεις.αν το πριζακι εχει 4 τρυπες τοτε ειναι 2,3 .αν εχει 6 τοτε ειναι 3,4 αν έχει 8 τοτε ειναι 4,5 .

16 hours ago, tasep said:

Στην φωτογραφία που έχεις βάλει, βγάλε το κόκκινο καλώδιο απο το 3 και βάλτο στο 2 και βγάλε το πράσινο απο το 4 και βάλτο στο 5. Αν δεν δουλέψει βγάλτα και βάλτα στο 1 και 6 αντίστοιχα. Κάνε δοκιμές δλδ. Ακριβώς ίδια πρίζα κι εγώ έχω που στο 3,4 σταμάτησε να δουλεύει και τα σύνδεσα στα 2,5 και δούλεψε.

παντα ειναι τα δυο μεσαια εκτος αν το καλωδιο μετα απο το πριζακι εχει φτιαχτει αλλιως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

δεν θελουμε τετοια πριζακια.κανονικα κοβεις τα 2 κοκκινα το ενα μεταλλικο και την μια αντισταση.απλα σε αυτο το συγκεκριμενο πριζακι υπαρχει περιπτωση να μην παιζει μετα.μεγαλη ιστορια.

θα βελτιωσει πολυ την κατασταση αν το αλλαξεις.

Τι πρίζα δηλαδή θέλουμε; Επίσης υπάρχουν και μη χωνευτές; Γιατί ο τοίχος που έρχονται τα καλώδια δεν έχουν το γνωστό βαθούλωμα. 

Αυτή πχ;

https://www.kafkas.gr/ilektronika/tilefonia/prizes-tilefonou-exoterikes/central-michanismos-prizas-tilefonou-rj11-6-4-lefko_206424/?skr_prm=WyJkNDMyMDU1Ni05YjMxLTRiZmUtOWFiZi1lMGU1M2FlYTVmZWUiLDE2MDk3NTUzMDU2NzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, broxopios said:

Τι πρίζα δηλαδή θέλουμε; Επίσης υπάρχουν και μη χωνευτές; Γιατί ο τοίχος που έρχονται τα καλώδια δεν έχουν το γνωστό βαθούλωμα. 

Αυτή πχ;

https://www.kafkas.gr/ilektronika/tilefonia/prizes-tilefonou-exoterikes/central-michanismos-prizas-tilefonou-rj11-6-4-lefko_206424/?skr_prm=WyJkNDMyMDU1Ni05YjMxLTRiZmUtOWFiZi1lMGU1M2FlYTVmZWUiLDE2MDk3NTUzMDU2NzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Και μια τετοια ειναι μπομπα και κανει  και ουτε 1 ευρω.

https://www.skroutz.gr/c/2194/Prizes-Tilefonou.html?keyphrase=αυτοκολλητο

απλα δεν ξερω ποσο ευκολα θα βρεις τωρα που ειναι κλειστα τα καταστηματα.εκτος αν μενεις καπου κοντα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, poulinos είπε

Και μια τετοια ειναι μπομπα και κανει  και ουτε 1 ευρω.

https://www.skroutz.gr/c/2194/Prizes-Tilefonou.html?keyphrase=αυτοκολλητο

απλα δεν ξερω ποσο ευκολα θα βρεις τωρα που ειναι κλειστα τα καταστηματα.εκτος αν μενεις καπου κοντα μου

Γιάννενα μένω.

Προς το παρόν το έχω συνδέσει χωρίς πρίζα. Μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά θα πάω να πάρω μια τέτοια. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, broxopios said:

Γιάννενα μένω.

Προς το παρόν το έχω συνδέσει χωρίς πρίζα. Μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά θα πάω να πάρω μια τέτοια. 

Ευχαριστώ.

sorry για την εκφραση αλλα μας γαμησ.... χαχα. παρε του 1 ευρου.μια χαρα κανει την δουλεια.ειναι με βιδουλες.γδυνεις λιγο το καλωδιο το πιανεις γυρω απο την βιδα και εισαι ετοιμος.στην αλλη που βαλες ειναι οπως και το πριζακι με τον πυκνωτη. αν εχουν οξειδωση τα καλωδια στην ακρη δηλαδη ειναι μαυρα δεν χρειαζεται να το κοψεις πιο κατω εκτος αν εχει οξειδωθει σε βαθος.απλα το τριβεις με κατι και καθαριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/12/2020 at 11:58, poulinos said:

πυκνωτης απο πριζακι οτε ή αντικεραυνικο.δημιουργει προβληματα.ή τον κοβεις ή αλλαζεις πριζα

 

On 03/01/2021 at 13:45, htaccess said:

Θα σου πρότεινα το 2ο, να αλλάξεις καταρχήν πρίζα.

 

Στο παραπάνω του απάντησα το 2ο, δηλαδή να αλλάξει πρίζα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχω ακριβως το ιδιο θεμα 1 χρονο τωρα και κανω βολτες τους τεχνικους της nova και του Ote και απο το σαββατο μας εχει γα&!$! στις αποσυνδεσεις ελπιζω να βρουμε μια λυση στο θεμα γιατι δεν παλευεται και το περιεργο ειναι οτι δεν ειναι σταθερο οτι θα εχει αποσυνδεσεις με τις μερες του ειναι μπορει να μην κανει για ενα μην ουτε μια και μια μερα να μην κραταει συνδεση τη γραμμη ουτε 1 λεπτο ολη μερα

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, htaccess said:

 

 

Στο παραπάνω του απάντησα το 2ο, δηλαδή να αλλάξει πρίζα :)

αυτο λεω οτι γενικοτερα οταν εχει πυκνωτη με εξαιρεση την συγκεκριμενη πριζα μπορει να τον κοψει χωρις να την αλλαξει.

απλα αμα τυχει να το διαβασει καποιος να το ξερει πριν αλλαξει ολη την πριζα.γενικως πολυ σπανια εχω πετυχει πριζες με μεταλλικο πυκνωτη και ολα τα αλλα.τα περισσοτερα που εχω πετυχει ειναι του οτε που κοβεις την αντισταση και τον κιτρινο πυκνωτη και εισαι οκ.δηλαδη στα 100 πριζακια οτε θα βρω 1-2 Max σαν αυτα που εβαλε ο φιλος. :)

14 hours ago, Chaos KinG said:

Επειδη εχω ακριβως το ιδιο θεμα 1 χρονο τωρα και κανω βολτες τους τεχνικους της nova και του Ote και απο το σαββατο μας εχει γα&!$! στις αποσυνδεσεις ελπιζω να βρουμε μια λυση στο θεμα γιατι δεν παλευεται και το περιεργο ειναι οτι δεν ειναι σταθερο οτι θα εχει αποσυνδεσεις με τις μερες του ειναι μπορει να μην κανει για ενα μην ουτε μια και μια μερα να μην κραταει συνδεση τη γραμμη ουτε 1 λεπτο ολη μερα

αυτο ειναι και το χειροτερο.την στιγμη που θα ερθει ο τεχνικος να μην κανει αποσυνδεσεις.ειτε της Nova ειτε του οτε.βεβαια αμα πεφτεις σε kv ote(vdsl) τοτε μπορει να δει ο οτε αν η καρτα εχει κανει αποσυγχρονισμους οποτε ειναι πιο ευκολο.μπορει να ειναι χαλκος μπορεις και port στο dslam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, poulinos είπε

αυτο ειναι και το χειροτερο.την στιγμη που θα ερθει ο τεχνικος να μην κανει αποσυνδεσεις.ειτε της Nova ειτε του οτε.βεβαια αμα πεφτεις σε kv ote(vdsl) τοτε μπορει να δει ο οτε αν η καρτα εχει κανει αποσυγχρονισμους οποτε ειναι πιο ευκολο.μπορει να ειναι χαλκος μπορεις και port στο dslam.

καθε φορα που ερχοταν ο τεχνικος της Nova προφανος δεν εκανε αποσυνδεσεις (τραγικο και εχει ερθει και πολλες φορες ποσο ατυχος ειμαι και εγω και αυτος) ειχε μια ταση παραπανω, εστελνε βλαβη στον οτε και την εβλεπαν απο κατω και υποτίθεται οτι εφτιαχναν τη βλαβη αλλα τπτ δεν αλλαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/01/2021 at 22:06, Chaos KinG said:

καθε φορα που ερχοταν ο τεχνικος της Nova προφανος δεν εκανε αποσυνδεσεις (τραγικο και εχει ερθει και πολλες φορες ποσο ατυχος ειμαι και εγω και αυτος) ειχε μια ταση παραπανω, εστελνε βλαβη στον οτε και την εβλεπαν απο κατω και υποτίθεται οτι εφτιαχναν τη βλαβη αλλα τπτ δεν αλλαζε.

εχω περασει απο κομματι τεχνικου σε provider το χειροτερο ειναι το προβλημα να μην ειναι συνεχες.δηλαδη να το κανει με τις ωρες.ή να σου λεει ο αλλος το κανει 00:00 το βραδι.

θα σου πω μια χαζη περιπτωση ετσι για να δεις τι μπορει να γινεται.

με ειχαν στειλει σε εναν νομιζω ηταν και συναδελφος ο οποιος επαιζε πχ στα 12mbit.Καθε μερα κοντα στις 10:00 η ωρα η ταχυτητα εκανε ενα μπραφ και επεφτε στα 8.μετα απο χ ωρες ξανα στα 12. φαντασου ειχα παει εκει και περιμενα μεχρι να το κανει.βεβαια στην πραξη δεν μπορεις να κανεις και πολλα περα απο το να δεις αν το προβλημα γινεται και στον κατανεμητη εκεινη την στιγμη.μετα το δινεις σε οτε να αλλαξουν ζευγαρι και ευχεσαι να κανουν κατι γιατι αμα δεν πανε εκεινη την ωρα δεν θα το πετυχουν το προβλημα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειναι και απο τις εγκαταστασεις του σπιτιου τι να λεμε τωρα οικοδομη του 60 ειναι. Αν και που την μετρισε καμπανα ηταν, αλλα τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποσυνδέσεις.

Πριν αρχίζετε να μοιράζετε 20αρικα δοκιμάστε τα εξής.

1)Η forthnet είχε πάντα ανέκαθεν πρόβλημα με πρίζες που είχαν αντικεραυνικά.Συνήθως αυτές είναι οι πρίζες μάρκας Legrand.

2)Μειώστε το τηλ καλώδιο από το router στην πρίζα μετά τα 4-5 μέτρα αποδεδειγμένα θα έχετε μικρότερο συγχρονισμό.Ισως και αποσυνδέσεις.

3)Αφαιρέστε τα πάντα από όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιου φιλτρα, τηλ συσκευές, συναγερμό, fax για μια μέρα.Και δείτε αν τα προβλήματα συνεχίζουν.

4)Μιλήστε με τον πάροχο και ζητήστε αντικατάσταση router.

5)Αν έχετε συνδεδεμένο UPS δείτε αν οι ενδείξεις είναι οκ.Δοκιμάστε χωρίς αυτό επίσης.

6)Μπείτε στη σελίδα του router και σημειώστε ανα τακτά χρονικά διαστήματα το snr margin (Θόρυβος γραμμής) αλλά και τα crc errors.Αν το snr ανεβαίνει οδηγεί σε μείωση του συγχρονισμού και καταλήγει αποσύνδεση.Αν μετά από restart έχετε πολλά μη διορθωμένα λάθη (crc είναι router η πρόβλημα δικτύου) απερχόμενο η κύριο.

7)Αν πιάνουν τα χέρια σας συνδέστε το router απευθείας στον κατανεμητή και πάρτε επίσης μετρήσεις.

8)Σε ευρυζωνικές συνδέσεις το σήμα που έρχεται είναι ψηφιακό άρα και η τάση πρέπει να είναι 0.

9)Το fast path profile χαμηλώνει τον συγχρονισμό κάποιες φορές και ναι μπορεί να επηρέασει την γραμμή καθώς δίνουν συγκεκριμένα queues (QualityOfService) για χαμηλό Ping.Μειώνουν την απόκριση που έχετε με τα dslam.

10)Αναβαθμίστε την γραμμή σας σε vdsl.FTTC έτσι γλιτώνεται από τον χαλκό που ξεκινάει από το ΑΚ του ΟΤΕ μέχρι την καμπίνα άρα και λιγότερα προβλήματα με δεδομένο πως ο χαλκός που φτάνει από την καμπίνα στο σπίτι δεν είναι για πέταμα ή εναέριο με 1000 μπαλώματα.

11)Δείτε αν τα καλώδια (ενάερια περνάνε από φωτεινές επιγραφές ή πηγές μέ ρεύμα).Μην παραξενευτείτε αν έχετε αποσυνδέσεις συγκεκριμενες ώρες ( που ξεκινούν αυτές οι πηγές να ανοίγουν)

12)Μιλήστε με τον πάροχο σας ώστε να έρθει να μετρήσει κάποιος με ένα analyzer την γραμμή για να δει αν υπάρχει κάπου βραχυκύκλωμα.

13)Αν δείτε οτι τιποτα από ολα αυτά δεν λειτουργεί ζητήστε αλλαγή ορίου με όμορφο τρόπο και να δούν αν την ώρα που έχετε εσείς αποσυνδέσεις την ίδια ώρα έχουν και άλλοι στην περιοχή σας.Μπορούν να το κάνουν με μία μονο εντολή που ελέγχουν τι γίνεται στην κάρτα που καταλήγει το όριο σας (dslam, port, κάρτα)

Αν το θέμα επείγει μέχρι να λυθεί κάντε hotspot από το κινητό σας στον υπολογιστή και δουλέψτε απο εκεί.

Και τέλος όταν εννοούμε αποσυνδέσεις δεν εννοούμε αποσυνδέσεις από το router στις συσκευές σας αλλά από το router και έξω.

Επεξ/σία από pantosqwerty
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...