Προς το περιεχόμενο

Air Cooler ή ΑΙΟ για τον 5800x


dante82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω την παρεα,

Θα προβω σε αγορα του 5800x και θα ηθελα ενα καλο cooler. Απο οτι βλεπω η λυση της Noctua ειναι πολυ καλη αλλα ισως να μη χωραει με τις μνημες μου Hyper X Predator RGB (4x8GB) με 42mm height.

Ποια λυση προτεινετε μεχρι τα 100 ευρω?

Σας ευχαριστω

Επεξ/σία από dante82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, FasTaker είπε

Οχι γιατι θελω να εχω οσο καλυτερα temps γινεται και για τον 5800x διαβαζω οτι ζεσταινεται. Οποτε θεωρω οτι με το Arctic θα ειμαι καλα. 

Βλεπω το 360 στα 110, μηπως να παρω αυτο για να μη ζοριζεται?

Disclaimer*
Αυτη τη στιγμη εχω custom cooling με D5 Pump και 36αρι ψυγειο, αλλά δεν το ''εχω'' με τις αλλαγες των tubes και γεμισμα ψυγειου, οπότε θα παω σε AIO. Μηπως το 360 της Arctic ερχεται ''καπως'' πιο κοντα στα προτυπα του συστηματος που εχω τωρα? Ειναι αθορυβο και παιζει τη θερμαστρα τον 5960x στους 50 βαθμους σε load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dante82 είπε

Χαιρετω την παρεα,

Θα προβω σε αγορα του 5800x και θα ηθελα ενα καλο cooler. Απο οτι βλεπω η λυση της Noctua ειναι πολυ καλη αλλα ισως να μη χωραει με τις μνημες μου Hyper X Predator RGB (4x8GB) με 42mm height.

Ποια λυση προτεινετε μεχρι τα 100 ευρω?

Σας ευχαριστω

ότι και να βάλεις σε νέα game's λόγω της υψηλής συχνότητας των πυρήνων θα έχεις ανεβασμένες θερμοκρασίες,στο λέω αφού έχω 5900Χ και 360 υδροψυξη και ενώ idle έχω 27,28c και cinebench r20 δεν περνάει τους 62 βαθμούς στο black ops cold war βαράω κάτι διαστήματα 71 βαθμούς αφού σηκώνει σε κάποιον πυρήνα/πυρήνες τα ρολόγια στα 4950hz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ότι και να βάλεις σε νέα game's λόγω της υψηλής συχνότητας των πυρήνων θα έχεις ανεβασμένες θερμοκρασίες,στο λέω αφού έχω 5900Χ και 360 υδροψυξη και ενώ idle έχω 27,28c και cinebench r20 δεν περνάει τους 62 βαθμούς στο black ops cold war βαράω κάτι διαστήματα 71 βαθμούς αφού σηκώνει σε κάποιον πυρήνα/πυρήνες τα ρολόγια στα 4950hz

Καλα ειναι μεχρι τοσο, διαβαζω κατι 80+ temps στο reddit και τρελαινομαι. Εσυ εχεις ΑΙΟ ή custom loop?

Αναμενω και το νεο undervolt feature που θα λασκαρει λιγακι τα ρευματα και ελπιζω temps

Επεξ/σία από dante82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dante82 είπε

Καλα ειναι μεχρι τοσο, διαβαζω κατι 80+ temps στο reddit και τρελαινομαι. Εσυ εχεις ΑΙΟ ή custom loop?

Αναμενω και το νεο undervolt feature που θα λασκαρει λιγακι τα ρευματα και ελπιζω temps

Aυτη που βλεπουν 80+ θερμοκρασιες μαλλον με 20αρικου ψυξη θα επαιζαν ,AIO nzxt Χ72 εχω αλλα θα την βγαλω γιατι μου κανει νερα το software που την ακολουθει εδω και 2 εβδομαδες και θα την αντικαταστησω με noctua d15 cromax black

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ICE-T είπε

Aυτη που βλεπουν 80+ θερμοκρασιες μαλλον με 20αρικου ψυξη θα επαιζαν ,AIO nzxt Χ72 εχω αλλα θα την βγαλω γιατι μου κανει νερα το software που την ακολουθει εδω και 2 εβδομαδες και θα την αντικαταστησω με noctua d15 cromax black

Σε ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/12/2020 στις 1:15 ΜΜ, ICE-T είπε

Aυτη που βλεπουν 80+ θερμοκρασιες μαλλον με 20αρικου ψυξη θα επαιζαν ,AIO nzxt Χ72 εχω αλλα θα την βγαλω γιατι μου κανει νερα το software που την ακολουθει εδω και 2 εβδομαδες και θα την αντικαταστησω με noctua d15 cromax black

Εγω εχω την corsair hydro h115 και βλςπω 80αρια! Με oc κατεβηκαν βεβαια. Αλλα γενικα βαρανε 80αρια. Τωρα να πω οτι ειναι και λογο υδροψυξης χαλια ποιότητα τι να πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
7 λεπτά πριν, Madlef86 είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Τελικά σε υδρόψυξη για τον 5800Χ τι να προτιμήσουμε;;

https://www.skroutz.gr/s/20850548/Arctic-Liquid-Freezer-II-360.html

https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280.html?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/12/2020 στις 12:15 ΜΜ, dante82 είπε

Χαιρετω την παρεα,

Θα προβω σε αγορα του 5800x και θα ηθελα ενα καλο cooler. Απο οτι βλεπω η λυση της Noctua ειναι πολυ καλη αλλα ισως να μη χωραει με τις μνημες μου Hyper X Predator RGB (4x8GB) με 42mm height.

Ποια λυση προτεινετε μεχρι τα 100 ευρω?

Σας ευχαριστω

Εγώ έχω βάλει D15 cromax σε 5900Χ με tridentZ neo και δεν έχω θέμα , εκτός από αυτό υπάρχει και D15s αντικατάστησε nzxt X72 , γενικώς θέμα γούστου και  χώρου μέσα στον υπολογιστή πως θα φαίνεται είναι στις περισσότερες περιπτώσεις με τα υπέρ και τα κατά τους και τα δύο.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Madlef86 είπε

Υ.γ.

Άμα στα ίδια λεφτά με την Arctic μπορούσα να βρω Corsair Hydro Series H115i RGB Platinum πια θα παίρνατε;

Η corsair είναι εξίσου καλή ή είναι χειρότερη;

Χειρότερη είναι η corsair. 6-7 βαθμούς εύκολα 

L54GidTwpATJWBRFZm5sB6-970-80.png

 

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3571-arctic-liquid-freezer-ii-cooler-review-benchmark

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Τελικά επειδή δεν έβρισκα πουθενά αυτήν που μου προτείνατε άμεσα διαθέσιμη για να πάω να την πάρω, πήγα και τσίμπησα μία Corsair Hydro Series H115i RGB Platinum (λόγο ότι τώρα και με το Lockdown δεν ήθελα να μείνω στην αναμονή. Ήδη περίμενα την 3080 μήνες κοντά . . ).

Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι πολύ θετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/2/2021 στις 9:45 ΠΜ, Madlef86 είπε

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Τελικά επειδή δεν έβρισκα πουθενά αυτήν που μου προτείνατε άμεσα διαθέσιμη για να πάω να την πάρω, πήγα και τσίμπησα μία Corsair Hydro Series H115i RGB Platinum (λόγο ότι τώρα και με το Lockdown δεν ήθελα να μείνω στην αναμονή. Ήδη περίμενα την 3080 μήνες κοντά . . ).

Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι πολύ θετικές.

Τι temps παιζεις σε full gaming load? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...