Προς το περιεχόμενο

Η Starlink του Elon Musk φέρνει στην Ελλάδα δορυφορικό Internet αξιώσεων στις αρχές του 2021


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Thanar said:

Συνεχώς περνάνε πάνω από όλες τις χώρες.

Το να τους δεις είναι ζόρικο, οι κατάλληλες συνθήκες είναι τις πρώτες 3 μέρες μετά την κάθε εκτόξευση, μέχρι και 1 ώρα μετά τη δύση του ήλιου.

Τα πετυχα με γυμνο ματι, περιπου 2-5 ωρες μετα την εκτοξευση, εντελως τυχαια και ειχα παθει πλακα, γιατι δεν ηξερα τι ηταν και δεν πηγε το μυαλο μου.

Μετα που μπηκα στο ΥΤ, μου εβγαλε το σταρλινκ μισσιον και καταλαβα τι ηταν αυτα που εβλεπα. Απιστευτο θεαμα, δε νομιζω να τα ξεχασω ποτε.

(το καλοκαιρι, οχι προσφατη εκτοξευση)

Επεξ/σία από BaggsR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίταξα αυτό το website που έβαλε κάποιος για δορυφορικό Ίντερνετ. 
big blue internet gr

τι εταιρεία είναι αυτή. Στο σχετικά με εμάς δεν γραφεί καμία πληροφορία. Μόνο ένα τηλέφωνο έχει.

Θεωρω την διαδικτυακή τους παρουσία κακή. Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο ομως και θα τους το πω και αυτό. με ενδιαφέρει για συγγενικό πρόσωπο που μένει κάποιους μήνες το χρόνο σε απόμερο σπίτι στη νότια Μεσσηνία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεραμεικός κέντρο Αθήνα.Wind ADSL. Εως 24 (10 και καλά μας είναι, λένε). Να δούμε ποιος τελικά θα έρθει πιο γρήγορα. Wind Fiber, Inalan, ή Elon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dstilio είπε

Κοίταξα αυτό το website που έβαλε κάποιος για δορυφορικό Ίντερνετ. 
big blue internet gr

τι εταιρεία είναι αυτή. Στο σχετικά με εμάς δεν γραφεί καμία πληροφορία. Μόνο ένα τηλέφωνο έχει.

Θεωρω την διαδικτυακή τους παρουσία κακή. Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο ομως και θα τους το πω και αυτό. με ενδιαφέρει για συγγενικό πρόσωπο που μένει κάποιους μήνες το χρόνο σε απόμερο σπίτι στη νότια Μεσσηνία.

 

Home - Bigblu Broadband PLC (bbb-plc.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, koutport είπε

Θα τους παρει ο Ελον ολους με ΝΙVEA ! Τους εγχωριους απατεωνες παροχους που χρεωνουν 40 € για 40-50mbps !

Μήπως υπερβάλουμε λίγο? Εγώ δηλαδή που πληρωνω 28 με 30 κάθε μήνα για 50 mb και τηλεόραση τους πιάνω κορόιδο τους παρόχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dstilio είπε

Κοίταξα αυτό το website που έβαλε κάποιος για δορυφορικό Ίντερνετ. 
big blue internet gr

τι εταιρεία είναι αυτή. Στο σχετικά με εμάς δεν γραφεί καμία πληροφορία. Μόνο ένα τηλέφωνο έχει.

Θεωρω την διαδικτυακή τους παρουσία κακή. Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο ομως και θα τους το πω και αυτό. με ενδιαφέρει για συγγενικό πρόσωπο που μένει κάποιους μήνες το χρόνο σε απόμερο σπίτι στη νότια Μεσσηνία.

Δεν έχει καμία σχέση το δορυφορικό Ίντερνετ που δίνουν όλες οι εταιρίες μέχρι και σήμερα μέσω γεωστατικου δορυφόρου απόσταση από τη γη 1000+ km  με ογκοχρέωση και ταχύτητες 10-20-30Mbps και με ping 600ms+ και με κάθε βροχή και κακοκαιρία να κόβεται οπως γίνεται και με το δορυφορικό σήμα τηλεορασεις σε καταγιδες , Με αυτό το δορυφορικό Ίντερνετ της Starlink μέσω των δορυφόρων της που βρίσκονται σε γήινη τροχιά 500km με ταχύτητες 150/20Mbps αυτή τι στιγμή (άλλοι στην Beta έχουν πιάσει και 200 και 240Mbps) και σε 2 χρόνια μεχρι και 1Gbps ταχύτητες και με χωρίς ογκοχρέωση και χωρίς κόφτες αλλά και με ping 20-40ms και μόλις ενεργοποιηθούν και οι γήινοι σταθμοί σε κάθε χώρα μιλάμε και για κάτω από 20ms λογικά μέχρι το καλοκαίρι του 2021.

Μη πάρεις καν τηλέφωνο  θα κλαις τα λεφτά σου 

52 λεπτά πριν, eemix είπε

Κεραμεικός κέντρο Αθήνα.Wind ADSL. Εως 24 (10 και καλά μας είναι, λένε). Να δούμε ποιος τελικά θα έρθει πιο γρήγορα. Wind Fiber, Inalan, ή Elon

Στοιχηματίζω Elon με απόδοση 1.10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AAAAA εγώ θα μείνω "πιστός" στην forthnet που μου χρεώνουν την δική τους βλάβη που αυτοί διαπίστωσαν επειδή όταν ήρθε ο τεχνικός έτυχε να δουλεύει σωστά.. μετά από αυτό δε,είχα και δυο υποβαθμίσεις στον συγχρονισμό μου.. ΟΥΣΤ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ [censored] μας ήπιατε το αίμα 20+ χρόνια τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική μοιραστείτε την σύνδεση με 1-2 γείτονες να σας ερθει η τιμή όπως οι επίγειες. Μην ειστε αντικοινωνικοί!

Παντως για απομακρυσμένες εγκαταστάσεις φωτοβολταϊκά πάρκα κτλ είναι επίλυση χεριών ακόμα κι αν έμεναν οι τιμές όπως τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TzortzisJosh είπε

Με 1 χιλιάρικο το χρόνο, αυτό έλειπε να μην είχα σύνδεση όπου ήμουν :P Το booster έχει όριο 15 mbps download, αφού εξαντληθούν τα 100gb "ανεξέλεγκτης" ταχύτητας. 

60 gb είναι το patch στο game που κατέβασα εχθές...

6 ώρες πριν, yanyul είπε

Εγώ πληρώνω για 100 mbps πάγιο 32 ευρώ στην Wind. Οι τιμές που αναφέρετε είναι όντως παράλογες. Νομίζω με λίγο ψάξιμο σίγουρα μπορείς να βρεις πιο χαμηλές τιμές για τις ταχύτητες που αναφέρετε.

 

Είσαι καλά ή trolling? Αυτό είναι για περιοχές σαν το Σκαραμαγκά και χειρότερα που πληρώνουν 24mb και έχουν 1.5mb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, TzortzisJosh είπε

500 ευρώ εξοπλισμός και 80 μηνιαίο πάγιο, ότι πρέπει για το μέσο ελληνικό νοικοκυριό

Καλά δεν το φτιάχνει για την Ελλάδα, απλά η Ελλάδα πήρε και αυτή μια πρόσκληση. Το κυρίως κοινό του Starlink είναι στην Αμερική, βασικά όσες απομακρυσμένες περιοχές δεν έχουν καθόλου κάλυψη πέραν παλιών DSL γραμμών των 2-3 Mbps, αφού εκεί τα καλά δίκτυα είναι συγκεντρωμένα στις μεγάλες πόλεις.

Και αυτές τις παλιές DSL γραμμές τις ξηλώνουν σιγά-σιγά:
https://arstechnica.com/tech-policy/2020/10/life-in-atts-slow-lane-millions-left-without-fiber-as-company-kills-dsl/

ΥΓ: Κακός ο ΟΤΕ, αλλά χάρη στο μονοπώλιο του τουλάχιστον έδωσε σύγχρονες τηλεφωνικές γραμμές όπου υπάρχει αστικός ιστός στην Ελλάδα. Στο Αμέρικα του free market στις τηλεπικοινωνίες υπάρχουν ολόκληρες περιοχές χωρίς καθόλου υποδομή σταθερών τηλεπικοινωνιών. Βέβαια από την άλλη υπάρχουν περιοχές με FFTH...

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dream21 είπε

Στοιχηματίζω Elon με απόδοση 1.10

θα συμφωνήσω χάστη μου

47 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Καλά δεν το φτιάχνει για την Ελλάδα, απλά η Ελλάδα πήρε και αυτή μια πρόσκληση.

Ίσως βάλουν Starlink όλες οι ακτοπλοϊκές εταιρείες;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kurkosdr είπε

ΥΓ: Κακός ο ΟΤΕ, αλλά χάρη στο μονοπώλιο του τουλάχιστον έδωσε σύγχρονες τηλεφωνικές γραμμές όπου υπάρχει αστικός ιστός στην Ελλάδα

Συγγνώμη φίλε μου και δίχως τη διάθεση να σε προσβάλλω,με έκανες και γέλασα: Λεπτοκαρυά Πιερίας, εντός αστικού ιστού και εν έτη 2020 , ο μονοπωλιακός ΟΤΕ μου ζήτησε 5000 ευρώ για να φέρει γραμμή τηλεφώνου στο σπίτι μου.... δίχως καμία υπερβολή μου ζήτησε να πληρώσω και τις κολώνες των καλωδίων.... Συγγνώμη αλλα αυτός είναι ο οργανισμός που οδηγεί την Ελλάδα στον τηλεπικοινωνιακό 21 αιώνα?? Ε να πάνε να...@#€#@@...1000 φορές Elon...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...