Προς το περιεχόμενο

Η Starlink του Elon Musk φέρνει στην Ελλάδα δορυφορικό Internet αξιώσεων στις αρχές του 2021


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, BadIronTree είπε

Είσαι καλά ή trolling? Αυτό είναι για περιοχές σαν το Σκαραμαγκά και χειρότερα που πληρώνουν 24mb και έχουν 1.5mb

Εγώ καλά είμαι και δεν τρολλάρω. Όντως το πάγιο είναι 32 ευρώ για την εκατοστάρα γραμμή. Μετρημένη ταχύτητα πριν την καραντίνα ( γιατί σίγουρα τώρα την έχουν ρίξει) στα 95mbps. Ταυτόχρονα IpTv σε hd ανάλυση σε δύο συσκευές και παράλληλα Youtube που βλέπουν τα παιδιά τα παιδικά, χωρίς κανένα κόλλημα. Πριν είχα 50 σύνδεση με πραγματική ταχύτητα στα 44, στα 29 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, yanyul είπε

Εγώ καλά είμαι και δεν τρολλάρω. Όντως το πάγιο είναι 32 ευρώ για την εκατοστάρα γραμμή. Μετρημένη ταχύτητα πριν την καραντίνα ( γιατί σίγουρα τώρα την έχουν ρίξει) στα 95mbps. Ταυτόχρονα IpTv σε hd ανάλυση σε δύο συσκευές και παράλληλα Youtube που βλέπουν τα παιδιά τα παιδικά, χωρίς κανένα κόλλημα. Πριν είχα 50 σύνδεση με πραγματική ταχύτητα στα 44, στα 29 ευρώ.

τι εταιρεια εχεις; προσωπικα πληρωνω 31 ευρω σε ΟΤΕ για 50αρα (συγχρονισμος στα 54 για καποιο λογο), μαζι με σταθερο προφανως με επιπλεον χρεωση οταν καλω σε κινητα. Μενω κυριολεκτικα 200 μετρα απο τον κτιριο του ΟΤΕ στην Καλαματα και στην περιοχη μου δεν υποστηριζεται 100αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tsibosp είπε

τι εταιρεια εχεις; προσωπικα πληρωνω 31 ευρω σε ΟΤΕ για 50αρα (συγχρονισμος στα 54 για καποιο λογο), μαζι με σταθερο προφανως με επιπλεον χρεωση οταν καλω σε κινητα. Μενω κυριολεκτικα 200 μετρα απο τον κτιριο του ΟΤΕ στην Καλαματα και στην περιοχη μου δεν υποστηριζεται 100αρα. 

Είμαι στην Wind, στην περιοχή Cosmopolis στην Κομοτηνή. Μαζί με την σύνδεση έχω αν θυμάμαι καλά δύο ώρες προς κινητά και απεριόριστα προς σταθερά. Δεν ξέρω αν η προσφορά αυτή μου είχε γίνει επειδή είμαι παλιός πελάτης της Wind. Αλλά πιστεύω ότι εκεί κυμαίνονται οι τιμές. Γι'αυτό όταν ακούω τιμή 45 ευρώ για 24 γραμμή μου φαίνεται πανάκριβη και ασύμφορη. Να μου πεις αν δεν έχεις άλλη επιλογή, τι να κάνεις, θα πληρώνεις όσα σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Εγω π είχα δορυφορικό(το σταμάτησα τον Οκτώβρη π έκλεισαν τα 2 χρόνια της σύμβασης),πλήρωνα 45€ το μήνα,με 24 ταχύτητα,αλλά με όριο τα 25gb τον μήνα(απο της 01:00 το πρωί,μέχρι 7:00 είναι απεριόριστο).......Μ έβαλε ο ΟΤΕ δωρεάν την εγκατάσταση κ τον εξοπλισμο(είναι της Tooway).Είχα ρωτήσει κ Vodafone κ μ είχαν πει πάνω κάτω τα ίδια,αλλά δεν είχε δωρεάν τον εξοπλισμό....Απο πάσχα,λέω να ρωτήσω την Skytelecom,να δω τι θα μ πουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, chrisxpap είπε

Γιατί να πάρει κάποιος αυτό και όχι Unlimited 4g ?

Γιατί δεν είναι unlimited.

Και επειδή αναφέρθηκε και πιο πάνω, έχεις μόνο 10 με 15 gb download ανάλογα με την σύνδεση που έχεις στον ΟΤΕ και αν τα ξεπεράσεις η ταχύτητα πέφτει στο 1mbs. Δες Netflix και YouTube  και σε 10 μέρες χαιρέτα τις 4g ταχύτητες σαν καπετάνιος πάνω στον Τιτανικό που βουλιάζει.

Μέχρι τον επόμενο μήνα βέβαια που ανανεώνεται το download limit των 10 με 15gb.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thunderc8 είπε

Γιατί δεν είναι unlimited.

Και επειδή αναφέρθηκε και πιο πάνω, έχεις μόνο 10 με 15 gb download ανάλογα με την σύνδεση που έχεις στον ΟΤΕ και αν τα ξεπεράσεις η ταχύτητα πέφτει στο 1mbs. Δες Netflix και YouTube  και σε 10 μέρες χαιρέτα τις 4g ταχύτητες σαν καπετάνιος πάνω στον Τιτανικό που βουλιάζει.

Μέχρι τον επόμενο μήνα βέβαια που ανανεώνεται το download limit των 10 με 15gb.

Δεν ξέρω τι αναφέρθηκε πιο πάνω αλλά η κοσμοτέ δίνει απεριόριστα data χωρίς όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pekou είπε

Καλημέρα.Εγω π είχα δορυφορικό(το σταμάτησα τον Οκτώβρη π έκλεισαν τα 2 χρόνια της σύμβασης),πλήρωνα 45€ το μήνα,με 24 ταχύτητα,αλλά με όριο τα 25gb τον μήνα(απο της 01:00 το πρωί,μέχρι 7:00 είναι απεριόριστο).......Μ έβαλε ο ΟΤΕ δωρεάν την εγκατάσταση κ τον εξοπλισμο(είναι της Tooway).Είχα ρωτήσει κ Vodafone κ μ είχαν πει πάνω κάτω τα ίδια,αλλά δεν είχε δωρεάν τον εξοπλισμό....Απο πάσχα,λέω να ρωτήσω την Skytelecom,να δω τι θα μ πουν.

Καμία σχέση αυτό που είχες με αυτό της Starlink

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, pekou said:

Καλημέρα.Εγω π είχα δορυφορικό(το σταμάτησα τον Οκτώβρη π έκλεισαν τα 2 χρόνια της σύμβασης),πλήρωνα 45€ το μήνα,με 24 ταχύτητα,αλλά με όριο τα 25gb τον μήνα(απο της 01:00 το πρωί,μέχρι 7:00 είναι απεριόριστο).......Μ έβαλε ο ΟΤΕ δωρεάν την εγκατάσταση κ τον εξοπλισμο(είναι της Tooway).Είχα ρωτήσει κ Vodafone κ μ είχαν πει πάνω κάτω τα ίδια,αλλά δεν είχε δωρεάν τον εξοπλισμό....Απο πάσχα,λέω να ρωτήσω την Skytelecom,να δω τι θα μ πουν.

Αν εχεις οπτικη επαφη και εισαι κοντα με την κεραια τους(λιγοτερο απο 10χλμ και πολυ λεω, οσο πιο κοντα τοσο πιο καλα), η Skytelecom ειναι πολυ κομπλε κατα την γνωμη μου. Εχω βαλει απο τον Οκτωβρη και κανω και στριμ στα 4000 bitrate πολυ ανετα με ελαχιστη χασουρα στα πακετα (κατω απο 1%).

Πληρωνω 40 το μηνα για συμμετρικο 24/24 (το downstream σερνεται μερικες φορες αλλα προσωπικα με ενδιαφερει το upstream πιο πολυ λογω δουλειας και με εχει βολεψει)

Και η μικρη κανει το ονλαιν σχολειο ανετα, με εμας στο ΥΤ να χαζευουμε. (δεν εχω δοκιμασει στριμ ταυτοχρονα, νομιζω θα το γονατιζει, και λογικο γιατι ειναι απαιτητικο)

Το ping φυσικα ανεβοκατεβαινει, οποτε competitive fps δεν παιζεις, αλλα ολα τα υπολοιπα μετα απο 2 μερες χρησης δεν καταλαβαινεις οτι εισαι απο long range wifi.

Τα αναφερω αυτα γιατι ημουν πολυ διστακτικος να την βαλω, αλλα στην περιοχη μου δυστυχως το "μεχρι 24" που δινει μονο ο ΟΤΕ δεν με καλυπτε με τιποτα, ειδεικα ερχομενος απο 100αρα οπτικες που ειχαμε τα τελευταια 3 χρονια στο αλλο σπιτι.

Επεξ/σία από BaggsR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμας εντος Αττικης μπορει να μην προσφερει κατι το δορυφορικο αλλα σκεφτειτε αυτους που ειναι σε ακριτικα νησια πχ Αρκους κοντα στην Πατμο ή Αγαθονήσι ή Καστελοριζο ειναι μια ανακουφιση. Πριν ενα χρονο ειχα προσπαθησει να βαλω δορυφορικο αλλα στα ψιλα γραμματα ηταν οριο χρησης σε giga και μετα γινοταν ασυμφορο ή στην καλυτερη σου εριχναν κατα πολυ την ταχυτητα και δεν αξιζε. Η starlink δεν αναφερει καπου παντως για οριο χρησης οσο ειδα.

Γενικα ειναι μια επιχειρηματικη κινηση της σταρλινκ που αφορα ολη την Ευρωπη και οχι μονο την Ελλαδα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, randomcat said:

Ίσως βάλουν Starlink όλες οι ακτοπλοϊκές εταιρείες;

Σωστη σκεψη. Αυτοι μπορουν να δικαιολογησουν το εξοδο ανετα, προσφεροντας ταυτοχρονα μια υπηρεσια στους πελατες τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mrkra είπε

Για εμας εντος Αττικης μπορει να μην προσφερει κατι το δορυφορικο αλλα σκεφτειτε αυτους που ειναι σε ακριτικα νησια πχ Αρκους κοντα στην Πατμο ή Αγαθονήσι ή Καστελοριζο ειναι μια ανακουφιση. Πριν ενα χρονο ειχα προσπαθησει να βαλω δορυφορικο αλλα στα ψιλα γραμματα ηταν οριο χρησης σε giga και μετα γινοταν ασυμφορο ή στην καλυτερη σου εριχναν κατα πολυ την ταχυτητα και δεν αξιζε. Η starlink δεν αναφερει καπου παντως για οριο χρησης οσο ειδα.

Γενικα ειναι μια επιχειρηματικη κινηση της σταρλινκ που αφορα ολη την Ευρωπη και οχι μονο την Ελλαδα.

 

Και εντός Αττικής θα βρεις προβληματικές περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το να δινεις 50ε για 100αρα στους λισταρχους τς ελλαδας και 20ε για 24αρα(ουτε καν 24) δινεις 70 σε ξενο επενδυτη και τους διχνεις την ευγνωμοσυνη σου που σε θεωρουσαν πελατη και ζωο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, losky89 είπε

Απο το να δινεις 50ε για 100αρα στους λισταρχους τς ελλαδας και 20ε για 24αρα(ουτε καν 24) δινεις 70 σε ξενο επενδυτη και τους διχνεις την ευγνωμοσυνη σου που σε θεωρουσαν πελατη και ζωο 

1000 φορές καλύτερα είναι να έχεις vdsl 100αρα σε σχέση με το δορυφορικό ίντερνετ

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, chrisxpap είπε

1000 φορές καλύτερα είναι να έχεις vdsl 100αρα σε σχέση με το δορυφορικό ίντερνετ

Με το δορυφορικό των άλλων εταιριών ή με το Starlink ; θα ήταν άσχημα να έχεις ping 50 με Καλιφόρνια , Νέα Υόρκη , Χονγκ Κονγκ και Τόκυο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxpap είπε

1000 φορές καλύτερα είναι να έχεις vdsl 100αρα σε σχέση με το δορυφορικό ίντερνετ

Δεν μιλάμε για "δορυφορικό internet" όπως το ξέρουμε μέχρι τώρα.

Μιλάμε για πολλούς δορυφόρους κοντά στη γη και μηδαμινό latency.

Καμία σχέση με το "δορυφορικό internet" που ξέρουμε μέχρι τώρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...