Προς το περιεχόμενο

Το Facebook δεσμεύεται να αφαιρεί παραπλανητικές δημοσιεύσεις για το εμβόλιο του COVID-19


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, JimFit77 είπε

Δεν μιλάμε για κάποιο πρόσωπο, μιλάμε για εμβόλιο που επεμβαίνει στο RNA (άγνωστα χωράφια για την ιατρική). 

Μίλησες για το ότι δεν υπάρχει νόμος... εκτός και αν νομίζεις ότι οι νομοθέτες θα ασχοληθούν με τον ιό αφού καλύπτονται από το υπάρχον νομοσχέδιο... σε παρακαλώ διάβασε λίγο τι ισχύει και άφησε από έξω τι άκουσες, νόμιζες ή θυμώσουν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

38 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Τους καταχρηστικούς όρους σε μια σύμβαση τους γνωρίζεις;

Μάθε τους τώρα.

Για την ιστορία, δεν έχω από αυτή τη βλακεία εδώ και χρόνια

Εάν κάποιος θεωρεί ότι οι όροι καταχρηστικοί σε ένα τέτοιο μέσο, τότε πάει το θέμα δικαστικά ή απλά δεν ασχολείται. 
Δεν βλέπω πως να κράζουμε για φίμωση θα αλλάξει κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Όταν τα χοαξισ σου σβήνουν το βίντεο γιατί το εμβόλιο δεν επηρεάζει το DNA αλλά ο ΒΙΛΛ λέει ότι το επηρεάζει..

Κομπλεδουρααααααααα☝️

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλώνω υπέρμαχος του Ρωσικού και θα το χορέψω αμερικάνικα! 

 

Και για την Ελληνική έκδοση.... γλεντήστε το!

https://www.youtube.com/watch?v=_1syKJvfHbE&ab_channel=pentepente

Επεξ/σία από Panagiotis_s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pitsfitili είπε

 

 

 

 

Όταν τα χοαξισ σου σβήνουν το βίντεο γιατί το εμβόλιο δεν επηρεάζει το DNA αλλά ο ΒΙΛΛ λέει ότι το επηρεάζει..

Κομπλεδουρααααααααα☝️

 

 

 

Αυτές οι παρεξηγήσεις πχ τι είναι το dna, τι το rna και τι το m-rna, γίνονται επειδή κάνεις από όσους διαδίδουν αυτά τα βίντεο δεν μπήκαν καν στο κόπο να διαβάσουν και να καταλάβουν τι κάνει το κάθε ένα ξεχωριστά... Οι λόγοι αμάθεια, τεμπελιά, εγωισμός, κέρδος, likes...

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 95% αποτελεσματικότητα που λογικά μπορεί να πέσει σε πραγματικές συνθήκες ακόμα και στο 80% ειλικρινά δεν μου καίγεται καρφί για το ποιος θα το κάνει. 

Eγώ θα το κάνω για να ξαναγυρίσω στην ζωή μου να κάνω τα ταξίδια μου ελεύθερα και γενικα να ζήσω σαν τον άνθρωπο.

Και στην αφρική που πήγαινα για δουλειά πάντα κάναμε 5 εμβόλια την κάθε φορά.

Δεν φοβάμαι ούτε την επιστήμη ούτε τα εμβόλια.

Οποιος γουστάρει μπορεί να πάρει αγιασμό κηραλοιφές η αν θέλει η αλουμίνιο στο κεφάλι για το 5G :D  εγώ θα κάνω το εμβόλιο. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στη Βιολογία από τα πρώτα που μαθαίνεις είναι πως το γενετικό υλικό είναι το software των κυττάρων. Αφότου το εμβόλιο εισάγει κομμάτι γενετικού υλικού, επαναπρογραμματίζει κάποια κύτταρα του σώματος. Αυτό δεν είναι θεωρία, ούτε συνωμοσία, είναι ακριβώς ο τρόπος που γίνεται και είναι νεοεμφανιζόμενος στη κατασκευή εμβολίων  (εδώ τώρα εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν κατασκευάστικε anti-HIV εμβόλιο τόσα χρόνια με αυτή την τεχνική, τέλος πάντων, ίσως γίνει σύντομα, ίσως έχουμε επανάσταση στον τομέα...).

Εντάξει, δεν είναι κάποιο «τσιπάκι», αφού το βιολογικό τσιπάκι (hardware) είναι το ίδιο το κύτταρο, υπάρχει όμως ένας συσχετισμός. Για όσους είναι ηλεκτρονικοί εδώ μέσα θα κάνουν εύκολα τον παραλληλισμό με το να προσθέτεις κομματάκι κώδικα σε υπάρχον πρόγραμμα για μικροεπεξεργαστή.

Δε γνωρίζω τις λεπτομέρειες και εως πού μπορεί να φτάσει μια τέτοια τεχνική, ίσως, μελλοντικά με ένα τέτοιο γενετικό υλικό εισαγόμενο στον οργανισμό θα μπορούσε να γίνεται «επαναπρογραμματισμός» των κυττάρων για παραγωγή πρωτεΐνης με κάποιο τελείως διαφορετικό σκοπό (όχι αντιγόνα). Που σημαίνει πως πολύ εύκολα θα μπορούσε (σε ένα μελλοντικό σενάριο) με ιατρική πράξη που δεν ονομάζεται εμβόλιο να εισάγεται ο παράγοντας επαναπρογραμματισμού στα κύτταρα ακόμα και χωρίς τη γνώση του υποκειμένου. Βασικές γνώσεις Βιολογίας είναι και δε χρειάζεται να έχεις 2-3 πτυχία να το αντιληφθείς τί σημαίνει μια τέτοια τεχνική.

 

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PCharon είπε

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στη Βιολογία από τα πρώτα που μαθαίνεις είναι πως το γενετικό υλικό είναι το software των κυττάρων. Αφότου το εμβόλιο εισάγει κομμάτι γενετικού υλικού, επαναπρογραμματίζει κάποια κύτταρα του σώματος. Αυτό δεν είναι θεωρία, ούτε συνωμοσία, είναι ακριβώς ο τρόπος που γίνεται και είναι νεοεμφανιζόμενος στη κατασκευή εμβολίων  (εδώ τώρα εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν κατασκευάστικε anti-HIV εμβόλιο τόσα χρόνια με αυτή την τεχνική, τέλος πάντων, ίσως γίνει σύντομα, ίσως έχουμε επανάσταση στον τομέα...).

Εντάξει, δεν είναι κάποιο «τσιπάκι», αφού το βιολογικό τσιπάκι (hardware) είναι το ίδιο το κύτταρο, υπάρχει όμως ένας συσχετισμός. Για όσους είναι ηλεκτρονικοί εδώ μέσα θα κάνουν εύκολα τον παραλληλισμό με το να προσθέτεις κομματάκι κώδικα σε υπάρχον πρόγραμμα για μικροεπεξεργαστή.

Δε γνωρίζω τις λεπτομέρειες και εως πού μπορεί να φτάσει μια τέτοια τεχνική, ίσως, μελλοντικά με ένα τέτοιο γενετικό υλικό εισαγόμενο στον οργανισμό θα μπορούσε να γίνεται «επαναπρογραμματισμός» των κυττάρων για παραγωγή πρωτεΐνης με κάποιο τελείως διαφορετικό σκοπό (όχι αντιγόνα). Που σημαίνει πως πολύ εύκολα θα μπορούσε (σε ένα μελλοντικό σενάριο) με ιατρική πράξη που δεν ονομάζεται εμβόλιο να εισάγεται ο παράγοντας επαναπρογραμματισμού στα κύτταρα ακόμα και χωρίς τη γνώση του υποκειμένου. Βασικές γνώσεις Βιολογίας είναι και δε χρειάζεται να έχεις 2-3 πτυχία να το αντιληφθείς τί σημαίνει μια τέτοια τεχνική.

 

rna είναι το εμβόλιο. Ξαναδιάβασε λίγο  γιατί έχεις μπερδέψει την βούρτσα με ξέρεις τι :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chek2fire είπε

rna είναι το εμβόλιο. Ξαναδιάβασε λίγο  γιατί έχεις μπερδέψει την βούρτσα με ξέρεις τι :P 

Αρχηγέ ηρέμησε με τη βούρτσα γιατί σκιάζομαι (χαχα) δεν έχω μπερδέψει τίποτα, το mRΝΑ δεν δίνει μόνιμη οδηγία όπως το DNA, κανει όμως ακριβώς την ίδια δουλειά όταν παράγεται μια πρωτεΐνη. Δεν αλλάζει κάτι, τί να προέρχεται από τον πυρήνα το mRNA, τί να το βάλεις εσύ, πάλι τη δουλειά του θα κάνει. Δεν αλλάζει αυτό που έγραψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, JimFit77 είπε

Δεν μιλάμε για κάποιο πρόσωπο, μιλάμε για εμβόλιο που επεμβαίνει στο RNA (άγνωστα χωράφια για την ιατρική). 

Η εν λόγω τεχνολογία φίλε μου εισάγει m-RNA (αγγελιαφορο RNA) και δεν επεμβαίνει στο DNA...Τι κάνει το m-RNA;μεταφέρει πληροφορία από το DNA στα ριβοσώματα για να γίνει η πρωτεινοσύνθεση των κυττάρων...

AΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ---> ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ ΜΕ ΤΟ  DNA.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΥΡΗΝΑ ΤΟΥ ΚΥΤΤΑΡΟΥ.-

ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ...όσο πιο απλά γίνεται δλδ...με το εμβόλιο αυτό βάζουμε ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ στον οργανισμό μας για δημιουργία αντισωμάτων...και όχι αντισώματα!!!
Είμαι εργαζόμενος στον χώρο της υγείας και για εμάς όλο αυτό είναι ένα μεγάλο ΟΥΑΟΥ!!!!Αφενός γιατί πρώτη φορά γίνεται κάτι τέτοιο στο χώρο των εμβολίων αφετέρου γιατί αυτή είναι η αρχή ενός μεγάλου δρόμου για την καταπολέμηση πολλών άλλων ιών ακόμα και καρκίνου.

Και επειδή παραπανω είμαι off-topic ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ Χ-Ψ-Ω ΑΣΧΕΤΟΣ ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΗΝ Π@ΠΑ---- ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ!!!!
Επιστήμη είναι λέω κάτι και μπορώ να το αποδείξω...όχι λέω αυτό και στο πρώτο γιατί η απάντηση μου είναι γιατί κλάνει το γατί...ΕΛΕΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΛΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ!!!

Επεξ/σία από gagarin
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν βρισκω τοσο ανησυχητικο την φιμωση στο φουμπου, οσο την  υποχρεωτικοτητα (αν την επιβαλουν) του εμβολιου. Βλεπω καρτες εμβολιασμου που θα χρειαζεται να ταξιδεψεις κτλ... Μοιαζουν για ραδιο αρβιλα ΑΛΛΑ πολλες ραδιο αρβιλες μας φαινονταν περιεργες πριν μερικα χρονια και εχουν πραγματοποιηθει... Πρεπει να αντιμετωπιστει σαν εμβολιο γριπης, να το κανει οποιος επιθυμει... Προσωπικα εκανα της γριπης στην δουλεια, οπως και περσυ, χωρις να ειμαι σε καποια ευπαθη ομαδα, απλα ετσι. Με το να το κανουν υποχρεωτικο απλα θα φουντωσουν την φωτια των συνομοσιολογων... Προσωπικα μεχρι και απολυση φτανω, αν μου πουν ή το κανεις ή απολυεσαι...

 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, eko13 είπε

Προσωπικα δεν βρισκω τοσο ανησυχητικο την φιμωση στο φουμπου, οσο την  υποχρεωτικοτητα (αν την επιβαλουν) του εμβολιου. Βλεπω καρτες εμβολιασμου που θα χρειαζεται να ταξιδεψεις κτλ... Μοιαζουν για ραδιο αρβιλα ΑΛΛΑ πολλες ραδιο αρβιλες μας φαινονταν περιεργες πριν μερικα χρονια και εχουν πραγματοποιηθει... Πρεπει να αντιμετωπιστει σαν εμβολιο γριπης, να το κανει οποιος επιθυμει... Προσωπικα εκανα της γριπης στην δουλεια, οπως και περσυ, χωρις να ειμαι σε καποια ευπαθη ομαδα, απλα ετσι. Με το να το κανουν υποχρεωτικο απλα θα φουντωσουν την φωτια των συνομοσιολογων... Προσωπικα μεχρι και απολυση φτανω, αν μου πουν ή το κανεις ή απολυεσαι...

 

Φαντάσου τι θα γινότανε αν τα εμβόλια ενάντια στην πολιομυελίτιδα τη δεκαετία του 50 και της ευλογιάς τις δεκαετίες του 60 και του 70 δεν ήταν υποχρεωτικά...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Φαντάσου τι θα γινότανε αν τα εμβόλια ενάντια στην πολιομυελίτιδα τη δεκαετία του 50 και την εξαφάνιση της ευλογιάς τις δεκαετίες του 60 και του 70 δεν ήταν υποχρεωτικά...

Από όσο μαθαίνω από τους γηραιότερους, ο κόσμος τότε είχε ζήσει τις ασθένειες και ο φόβος του ήταν τέτοιος που δεν είχε λόγο να «αντισταθεί».

Θα έλεγα πως και σήμερα το έχουμε ζήσει, αλλά η βλακεία ξεπερνάει το φόβο μερικών. 😛

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...