Προς το περιεχόμενο

Εκτοξεύθηκαν οι πωλήσεις της AMD χάρη στη σειρά επεξεργαστών Ryzen 5000


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ζήτηση για νέο hardware amd 5000 series, rtx 3000 series, radeon 6000 series υπάρχει κάργα.

Ζήτηση για ps5 και series x υπάρχει κάργα.

Στοκ δεν υπάρχει πουθενά. 

Και η έλλειψη συμπαρασύρει και παλιότερο hardware. Ο 3700x μου κοστίζει ακριβότερα από ότι τον αγόρασα πριν πολλούς μήνες και ας έχει κυκλοφορήσει η 5000 series.

Οπότε... ζήσε Μάη μου (κυριολεκτικά) για τα hot τεχνολογικά προϊόντα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου 12 ετών μέχρι πριν μερικούς μήνες ( 36 ετών τώρα ) επέλεγα Intel δαγκωτό, για πολλά χρόνια είχα κατάστημα υπολογιστών και ποτέ μου δεν πρότεινα AMD.

Ποτέ μην λες ποτέ τελικά :)

Πολύ ευχαριστημένος με AMD απο επιδόσεις και τιμή. Το πάσχα θα κλείσω 1 έτος με AMD και μέχρι τώρα κανένα απολύτως παράπονο.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα 38 θυμάμαι την intel νικητή τις περισσότερες φορές. Υπήρξαν και άλλες φορές χρονικά που η AMD πήγε μπροστά σε επιδόσεις και πήρε μερίδιο αγοράς, αλλά δε θυμάμαι ποτέ την AMD να παίρνει κεφάλι έτσι.

Άντε να δούμε AMD και εναντίων των ARM της apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

για μενα οι επεξεργαστες της αμδ ειναι απλα καλοι αναλογα την τιμη τους 
καλες cpu ανεξαρτητα χρηματικου θεωρω οτι ειναι και θα ειναι οι intel

επισης πανω απο 150 200 δεν τα δινω σε amd  με την καμια ρε

το μονο που ζηλευω στους ryzen ειναι το tdp τους

Με βάση ποιο τεστ λες ότι είναι καλύτεροι οι intel? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

το πλαίσιο έχει 5900 αλλά όχι 5950... ζω ένα δράμα

τότε τι είναι αυτό; https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/epeksergastes/amd-cpu-ryzen-9-5950x-am4-4-9ghz-72mb_3575772

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τρελαθει κ ζω το ονειρο μου φαινεται...... Η AMD συνεχιζει κ βγαζει τον εναν επεξεργαστη πιο καλο απ τον αλλο κ οι τιμες των πιο παλιων εχουν κατρακυλησει στο τιποτα !!! Ασε την διαθεσημοτητα για τις παλαιοτερες γενιες.... Ολες οι αγορες μεταχειρισμενων ειναι γεματες απ ολα ! Οπου κ να ψαξεις εχει παλαιοτερα μοντελα amd επεξεργαστες κ μητρικες !!! 

Μονο 3 χρονια πιο πριν κ μπορουσες να περιμενεις ακομα κ βδομαδα να σκασει κανα καλο πακετο (αν ηθελες σωνει κ καλα ΑΜ3+/FM). Τωρα καθε μερα ερχονται πολλαπλα πακετα να διαλεξεις. Ολοι προσπαθουν να αναβαθμησουν στα καινουργια (η οι πιο ατυχοι να πουλησουν το παλιο πρωην-κορυφαιο μοντελο κ να αλλαξουν σε κανα τσιπσετ της προκοπης της κοκκινης....), κ ατομα σαν εμενα που δεν τρελαινονται να εχουν το πιο τσιτατο/ τελευταιο/ σουπερ-ντουπερ/ τραλαλαλα μοντελακι κανουν παρτυ!!! 

Αφηστε το καλυτερο---> η κοκκινη δεν χτυπα τις τιμες οπως η Ιντελα, οποτε μετα απο την 80% κυριαρχια της κοκκινης η μπλε ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ουτε στα καλυτερα της ονειρα να ανεβασει ξανα τιμες!!! Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να πεσουν οι τιμες κ στα δικα της μεταχειρισμενα !!! Οποτε ακομα κ αν εισαι αμετανοητος τυροπιτας κ θες να κολησεις στα 14++++++++, συμφερει τωρα που βασιλευει η AMD να αγορασεις την πατατα τον επεξεργαστη που θες, γιατι κ αυτος ερχεται πλεον με ταμπελιτσα τιμης amd !!!!!! (ειρωνεια ε? χαχαχαχα!!! χρειαστηκε να φυστικωσει η κοκκινη κονονικοτατα την ιντελα, για να δουν τα κοροιδα που ψωνιζαν κολημενα τοσα χρονια, ασπρη μερα στις τιμες, κ -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!- να χωσουν το χερι στην τσεπη χωρις να παθουν καρδιακη προσβολη μπροστα στα ταμια του Πλαισιου κ του E-shop!!! )

Πραγματικα, οι μερες που ζουμε στους επεξεργαστες ειναι φανταστικες. Αν αγαπας τα ηλεκτρονικα, αξιζει να εχεις λεφτα για να ξοδευεις. 

Τις προαλες μιλαγα με την κορη μου κ λεγαμε να φτιαξουμε ενα πολυ χαμηλο μηχανημα μονο για να βαλουμε emulator κινητου, να παιξει κατι σαχλα κινεζοπαιχνιδα που δεν βγαινουν για πισι. Κ χαμογελωντας της ειπα οτι δεν τρεχει μια, με ενα κατοσταρικο το πολυ αγοραζουμε εναν μικρο παλιο Ryzen ΜΑΖΙ με μητρικη κ το φτιαχνουμε!!!! Εδω που τα λεμε, ολο το μηχανηματακι δεν θα ειναι πανω απο 180 ευρω!!!!! (πιο φτηνα κ απο ενα κινητο της προκοπης!) Μιλαμε για τετραπυρηνο, με γραφικα μικρης καρτας ενσωματωμενα, μια χαρα μνημες, ssd, κουτακι, τροφοδοτικο καλουτσικο, την ψυκτρουλα του κ τα ανεμηστηρακια του. Μηχανηματακι που ΑΝΕΤΑ αυριο το πουλαω κ παιρνω πισω τα λεφτα μου! Η το αναβαθμιζω κ το κανω αγριμι σκετο!!! Η το ξεχναω κ μαζευει σκονες ρε φιλε!!!

Ποτε αλλοτε μπορουσαμε να πουμε κατι τετοιο?

Μεχρι τωρα αν εδινες αυτα τα λεφτα αγοραζες λεμονακι κ εκανες.... ντοματοσαλατα.... ουτε να πουλησεις μπορουσες μετα (γιατι ποιος να το θελει?), ουτε για αναβαθμηση μιλαγες (τα σοκετ θα ειχαν αλλαξει 100% κ χρειαζοσουν τα παντα απ την αρχη), ουτε μπορουσες να το "ξεχασεις" κ να μην τρεχει τιποτα. 

Αλλαξε η κορυφη κ μαζι της αλλαξε κ ο τροπος που αγοραζουμε/ χρησιμοποιουμε/ ζουμε με τα ηλεκτρονικα, αν το καλοσκεφτητε. Οφειλω να πω οτι η οπτικη που βλεπει την αγορα το Λιζακι (γιατι αυτη κανονιζει τα πραγματα πλεον) μου αρεσει πολυ περισσοτερο απ οτι ηταν πριν, οταν τα δεδομενα τα εβαζε το περουκινι (ξεχναω το ονομα του) της Ιντελας.....

Αντε κ ακομα πιο ψηλα λοιπον, κ με το καλο να δουμε τα ιδια κ στις καρτες γραφικων, να ισιωσει το τοπιο κ εκει.... Γιατι, ναι, εταιρια ειναι κ η AMD, αλλα μεχρι να μπει αυτη για τα καλα σε μια αγορα.... οι αλλοι μας κατεβαζουν τα εσωρουχα..... Κ οταν μπει η κοκκινη μεσα σε ενα παιχνιδι...... μετα πεφτει πολυ γελιο........

  • Like 12
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, officesales είπε

Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου 12 ετών μέχρι πριν μερικούς μήνες ( 36 ετών τώρα ) επέλεγα Intel δαγκωτό, για πολλά χρόνια είχα κατάστημα υπολογιστών και ποτέ μου δεν πρότεινα AMD.

Ποτέ μην λες ποτέ τελικά :)

Πολύ ευχαριστημένος με AMD απο επιδόσεις και τιμή. Το πάσχα θα κλείσω 1 έτος με AMD και μέχρι τώρα κανένα απολύτως παράπονο.

Γι αυτό έκλεισες🤣🤣🤣

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Runner25 είπε

για μενα οι επεξεργαστες της αμδ ειναι απλα καλοι αναλογα την τιμη τους 
καλες cpu ανεξαρτητα χρηματικου θεωρω οτι ειναι και θα ειναι οι intel

επισης πανω απο 150 200 δεν τα δινω σε amd  με την καμια ρε

το μονο που ζηλευω στους ryzen ειναι το tdp τους

OK boomer.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως καταναλωτής ευελπιστώ να ξαναδωσει λιγο και η ιντελα ώστε να έχουμε καλό ανταγωνισμό και να πιέζει ο ένας τον άλλον για καινοτομίες και φυσικά καλύτερα τιμές για μένα. Γιατί πολύ το φοβάμαι το σενάριο να γίνει η amd intel... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ ως καταναλωτής ευελπιστώ να ξαναδωσει λιγο και η ιντελα ώστε να έχουμε καλό ανταγωνισμό και να πιέζει ο ένας τον άλλον για καινοτομίες και φυσικά καλύτερα τιμές για μένα. Γιατί πολύ το φοβάμαι το σενάριο να γίνει η amd intel... 

Το ιδανικό είναι να μείνει για λίγο καιρό η AMD καλύτερη από Intel. 

Αυτή τη στιγμή η Intel μπορεί να σπρώξει δις για R&D, ενώ η AMD μόλις που πάει να ξεχρεώσει. 

Οπότε για να δούμε μακροπρόθεσμα ανταγωνισμό πρέπει η AMD να βαρέσει στο ψαχνό για κάνα 1-2 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ ως καταναλωτής ευελπιστώ να ξαναδωσει λιγο και η ιντελα ώστε να έχουμε καλό ανταγωνισμό και να πιέζει ο ένας τον άλλον για καινοτομίες και φυσικά καλύτερα τιμές για μένα. Γιατί πολύ το φοβάμαι το σενάριο να γίνει η amd intel... 

Κάτσε γιατί από αλλού το περιμέναμε και από αλλού θα μας έρθει...

Apple working on up to 32-core CPUs, 8 or 12-core chip in 2021

ΥΓ: μην δείτε apple και πέσετε να με φάτε, για τους arm μιλάω και τι περιμένουμε να δούμε μέσα στο 21...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάτσε γιατί από αλλού το περιμέναμε και από αλλού θα μας έρθει...

Apple working on up to 32-core CPUs, 8 or 12-core chip in 2021

ΥΓ: μην δείτε apple και πέσετε να με φάτε, για τους arm μιλάω και τι περιμένουμε να δούμε μέσα στο 21...

Μωρέ γίνεται να μπουν κι αλλοι 2-3 στο παιχνίδι και να παίρνω 32 cores με 200€; Μακάρι!

41 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Το ιδανικό είναι να μείνει για λίγο καιρό η AMD καλύτερη από Intel. 

Αυτή τη στιγμή η Intel μπορεί να σπρώξει δις για R&D, ενώ η AMD μόλις που πάει να ξεχρεώσει. 

Οπότε για να δούμε μακροπρόθεσμα ανταγωνισμό πρέπει η AMD να βαρέσει στο ψαχνό για κάνα 1-2 χρόνια. 

Το ιδανικό είναι να κονταροχτυπιουνται 4-5 και όχι 2 βασικά γιατί γίνεται αυτό που λες στο τελος

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...