Προς το περιεχόμενο

Το Google Stadia διαθέσιμο σε 8 ακόμη χώρες της Ευρώπης


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταξύ των χωρών, χρήστες σε Πορτογαλία, Ελβετία και Σλοβακία έχουν ήδη πρόσβαση στην gaming υπηρεσία της Google.

Η Google ενεργοποίησε το Stadia σε οκτώ ακόμη ευρωπαϊκές χώρες. Χρήστες σε Αυστρία, Τσεχία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβακία και Ελβετία θα έχουν τη δυνατότητα να αρχίσουν να χρησιμοποιούν την game-streaming υπηρεσία της Google. Με τις οκτώ νέες χώρες στις οποίες το Stadia είναι διαθέσιμο, η Google κάνει διαθέσιμη την υπηρεσία της σε 22 σύνολο χώρες.

Οι χρήστες το μόνο που θα χρειαστούν για να παίξουν παιχνίδια είναι ένας Gmail λογαριασμός και φυσικά μια αρκετά καλή σύνδεση στο Internet. Οι νέοι συνδρομητές εκτός από τα Destiny 2 και Super Bomberman R Online που θα μπορούν να παίξουν δωρεάν, λαμβάνουν και 1 μήνα δωρεάν συνδρομή Stadia Pro, η οποία περιλαμβάνει επιπλέον παιχνίδια. Μετά τον πρώτο δωρεάν μήνα, η πρόσβαση στα παιχνίδια θα κοστίζει €9,99/μήνα στις παραπάνω χώρες.

Εναλλακτικά, οι χρήστες θα μπορούν να αγοράσουν τα παιχνίδια ξεχωριστά. Η βιβλιοθήκη του Stadia περιλαμβάνει τίτλους όπως το Assassin’s Creeds Valhalla, Marvel Avengers και Cyberpunk 2077, με το τελευταίο να αναμένεται να κυκλοφορήσει την προσεχή Πέμπτη, 10 Δεκεμβρίου.

Είναι σημαντικό οι game-streaming υπηρεσίες να επεκταθούν σε ακόμη περισσότερες χώρες καθώς αυτό θα αυξήσει τον ανταγωνισμό μεταξύ τους. Το GeForce Now της Nvidia είναι επίσης διαθέσιμο σε όλη την Ευρώπη ενώ το xCloud της Microsoft είναι διαθέσιμο σε όλες τις προαναφερθείσες χώρες εκτός της Ρουμανίας. Το Luna του Amazon, το οποίο βρίσκεται ακόμη σε beta έκδοση, είναι για την ώρα διαθέσιμο μόνο στις ΗΠΑ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Στην Ελλάδα ακόμη μη διαθέσιμο και δεν βρήκα επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας.

Θα ήθελα να το δοκιμάσω για cyberpunk και bomberman.

Όχι και δεν νομίζω να είναι για πολύ ακόμη.

Όταν το δεις διαθέσιμο στη Βουλγαρία τότε θα το έχουμε κι εδώ γιατί από εκεί θα μας "έρχεται".

 

FygRWcJ.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skar1983 είπε

Καλή ερώτηση το θέμα είναι πως θα παίζει που είναι cloud based

περιμένουμε το κεντρο cloud στην Αττική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skar1983 είπε

Στην Ελλάδα ακόμη μη διαθέσιμο και δεν βρήκα επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας.

Θα ήθελα να το δοκιμάσω για cyberpunk και bomberman.

Cyberpank υποστηρίζει το πολύ καλό GeforceNow που όλοι το βγάζουν καλύτερο από το Stadia.

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Όχι και δεν νομίζω να είναι για πολύ ακόμη.

Όταν το δεις διαθέσιμο στη Βουλγαρία τότε θα το έχουμε κι εδώ γιατί από εκεί θα μας "έρχεται".

FygRWcJ.png

Τέταρτος κόσμος.

Ούτε καν τρίτος.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βάλτε VPN. Έχω βάλει για τοποθεσία Ιρλανδία, με free trial και παίζει χωρίς πρόβλημα το destiny 2, το μόνο παιχνίδι που δοκίμασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα πριν καμιά εβδομάδα (είμαι Αγγλία). Έπαιξα μόνο το sniper elite 4 και NBA 2k21. Με 150mbps γραμμή έπαιζε καλά σε 4Κ αλλά στο SE4 έκανε κάποια μικρά frame drops σε κάποια σημεία. 

Σκέφτομαι να το κρατήσω για να παίξω το cyberpunk. Το αρνητικό είναι βέβαια ότι πρέπει να πληρώνεις και τη μηνιαία συνδρομή (εκτός από το κόστος αγοράς του παιχνιδιού) για να παίξεις 4Κ HDR. Η εναλλακτική είναι βέβαια να επενδύσει κάνεις σε καινούριο pc, ps5 ή Xbox οπότε για έναν casual player σαν εμένα ίσως τελικά να είναι καλή λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, skiabox είπε

Cyberpank υποστηρίζει το πολύ καλό GeforceNow που όλοι το βγάζουν καλύτερο από το Stadia.

Αυτοί που έχουν συλλογές στο steam προφανώς τα λένε αυτά για το λόγο αυτό.

Γιατί σαν υλοποίηση δεν συγκρίνονται, ένα remote pc είναι το geforce now.

Όπoτε θέλει η CD Projekt στο βγάζει από εκεί όπως έχει γίνει ήδη με τόσα παιχνίδια.

Δεν μου αρέσει το geforce now γιατί δεν είναι πλατφόρμα, δεν αγοράσεις τίποτα από εκεί και δεν έχουν καμία υποχρέωση απέναντι σου λόγω αυτού.

Είναι απλά ένα remote pc και τίποτα περισσότερο.

Και με περιορισμούς από πάνω, χίλιες φορές shadow αν είναι να πάω σε remote pc και να έχω όλα τα παιχνίδια μου από το steam διαθέσιμα με αυτό το τρόπο.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, aypnia είπε

Αυτοί που έχουν συλλογές στο steam προφανώς τα λένε αυτά για το λόγο αυτό.

Γιατί σαν υλοποίηση δεν συγκρίνονται, ένα remote pc είναι το geforce now.

Όπoτε θέλει η CD Projekt στο βγάζει από εκεί όπως έχει γίνει ήδη με τόσα παιχνίδια.

Δεν μου αρέσει το geforce now γιατί δεν είναι πλατφόρμα, δεν αγοράσεις τίποτα από εκεί και δεν έχουν καμία υποχρέωση απέναντι σου λόγω αυτού.

Είναι απλά ένα remote pc και τίποτα περισσότερο.

Και με περιορισμούς από πάνω, χίλιες φορές shadow αν είναι να πάω σε remote pc και να έχω όλα τα παιχνίδια μου από το steam διαθέσιμα με αυτό το τρόπο.

To geforce now εγώ που το δοκίμασα μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό.

Βέβαια του λείπει το κακογραμμένο borderlands 3, που θέλει μηχάνημα κτήνος για να παιχθεί σωστά και που θα ήταν εξαιρετική περίπτωση για να εκμεταλλευτείς την processing power στο cloud.

Νομίζω δεν υπάρχει ούτε στο stadia.

Από ότι έχω διαβάσει το stadia θέλει να υπάρχει ειδική version του παιχνιδιού μόνο για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, skiabox είπε

To geforce now εγώ που το δοκίμασα μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό.

Βέβαια του λείπει το κακογραμμένο borderlands 3, που θέλει μηχάνημα κτήνος για να παιχθεί σωστά και που θα ήταν εξαιρετική περίπτωση για να εκμεταλλευτείς την processing power στο cloud.

Νομίζω δεν υπάρχει ούτε στο stadia.

Από ότι έχω διαβάσει το stadia θέλει να υπάρχει ειδική version του παιχνιδιού μόνο για αυτό.

Δεν συγκρίνεται με το stadia όμως.

Είναι άλλο πράγμα για αυτό κάθε φορά που το ανοίγεις σου ανοίγει ένα remote windows pc και κατεβαίνει το steam σε αυτό.

Κάνει εγκατάσταση το παιχνίδι KAI ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πρέπει να βάλεις το username και το password σου από το steam.

Απλά κάνεις εγκατάσταση το steam σου στον υπολογιστή κάποιου άλλου.

Είναι άλλο πράγμα, δεν είναι σαν το stadia, το luna και το xcloud.

Δεν είναι πατάω το κουμπί και παίζει.

Όντως το έχει το stadia το borderlands 3 και είναι και σε discount στα $19.79.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aypnia είπε

Όντως το έχει το stadia το borderlands 3 και είναι και σε discount στα $19.79.

Δεν το ήξερα αυτό!

Ας ελπίσουμε να έρθει τότε στη Ελλάδα και το Stadia.

To Stadia τι συνδρομή έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...