Προς το περιεχόμενο

Μέσα στο 2021, η Apple αναμένεται να κυκλοφορήσει επεξεργαστές 32 πυρήνων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, billdanos είπε

Γι'αυτό θες 200 πυρήνες, για να τρέχεις τον chrome... 😛

Εχω βαλει Virtual Box, Vmware Fusion , parallels σε Catalina πανω σε macbook pro 3000 ευρώ και εχω πεθανει στο γελιο με το ποσο αργο ειναι σε σχεση με ενα i5 σε windows 2008 R2. Αλλα απο την αλλη μαρεσει να φωτιζει το μηλο το εχω στο κομοδινο για πορτατιφ τα βραδυα.

10 ώρες πριν, billdanos είπε

Για πες και για τον Μ1 στο video encoding... 😛 

θα ηθελα να το δοκιμασω το M1 αλλα οπως ειπα ειμαι αλεργικος στα Mac. O μονος λογος που εχω ενα ειναι για να κανω Compile της εφαρμογες μου για 2-3 φιλους που εχουν mac κανενας αλλος.Προτιμω win2008 R2 και ξερο ψωμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
4 minutes ago, papmel said:

Εχω βαλει Virtual Box, Vmware Fusion , parallels σε Catalina πανω σε macbook pro 3000 ευρώ και εχω πεθανει στο γελιο με το ποσο αργο ειναι σε σχεση με ενα i5 σε windows 2008 R2. Αλλα απο την αλλη μαρεσει να φωτιζει το μηλο το εχω στο κομοδινο για πορτατιφ τα βραδυα.

θα ηθελα να το δοκιμασω το M1 αλλα οπως ειπα ειμαι αλεργικος στα Mac. O μονος λογος που εχω ενα ειναι για να κανω Compile της εφαρμογες μου για 2-3 φιλους που εχουν mac κανενας αλλος.Προτιμω win2008 R2 και ξερο ψωμι.

Για μια απειροελάχιστη στιγμή πήγα να σε πάρω στα σοβαρά πάντως! :) 

(έχουμε bann-άρει τον Federer?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papmel είπε

Ο Intel δεν εχει καμια σχεση με τους αλλους επεξεργαστες.Ενας τατραπυρηνος intel σε video encoding ειναι 4 φορες πιο γρηγορος απο εναν 12απυρηνο AMD.
Απλα εχουν αλλαξει οι αναγκες και ετσι εχει βρει εδαφος και ο φτηνιαρης AMD λογο κρίσης.

 

Άσχετο με αυτό που έγραψα φίλε.

Σχετικά με αυτό που γράφεις, ποιός κάνει encoding πια με CPU; Με τη GPU έχεις δεκάδες φορές μεγαλύτερη ταχύτητα με κάποιες μικρές υποχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, link_z είπε

Άσχετο με αυτό που έγραψα φίλε.

Σχετικά με αυτό που γράφεις, ποιός κάνει encoding πια με CPU; Με τη GPU έχεις δεκάδες φορές μεγαλύτερη ταχύτητα με κάποιες μικρές υποχωρήσεις.

ναι αλλα εγω το ανεφερα σαν μετρο συγκρισης CPU απο εκει καταλαβαίνεις την υπεροχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, papmel said:

ναι αλλα εγω το ανεφερα σαν μετρο συγκρισης CPU απο εκει καταλαβαίνεις την υπεροχη.

Στην προηγουμενη δεκαετία, ίσως... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, papmel said:

 

Μα δεν είχα αμφιβολία σχετικά με το πότε ήταν η τελευταία σου επαφή με την Apple! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, papmel said:

ναι αλλα εγω το ανεφερα σαν μετρο συγκρισης CPU απο εκει καταλαβαίνεις την υπεροχη.

Γιατί κάτι μου λέει ότι η υπεροχή της οφείλεται στην ενσωματωμένη GPU? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Thresh said:

Γιατί κάτι μου λέει ότι η υπεροχή της οφείλεται στην ενσωματωμένη GPU? 😛

σσσσσσσστ, δεν τα λέμε έτσι δημόσια αυτά! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Thresh είπε

Γιατί κάτι μου λέει ότι η υπεροχή της οφείλεται στην ενσωματωμένη GPU? 😛

πριν 25 χρονια που υπηρχε ο pentium και ο Athlon δεν υπηρχαν ενσωματεμενες GPU και παλι ο pentium ηταν 4 φορες πιο γρηγορος απο τον Athlon.Απλα δεν ξερω αν τα προλαβατε αυτα οποτε δικαιολογειστε

Επεξ/σία από papmel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, papmel said:

πριν 25 χρονια που υπηρχε ο pentium και ο Athlon δεν υπηρχαν ενσωματεμενες GPU και παλι ο pentium ηταν 4 φορες πιο γρηγορος απο τον Athlon.

Κάτι μου λέει ότι για να απαντάς έτσι, η υπεροχή που ανέφερες οφείλεται στην ενσωματωμένη GPU. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Κάτι μου λέει ότι για να απαντάς έτσι, η υπεροχή που ανέφερες οφείλεται στην ενσωματωμένη GPU. 

Εγω δεν διυλίζω τον κωνωπα προτειμω να τρωω τον χρονο μου πιο δημιουργικα με τα CPU απλα λεω την προσωπικη μου εκτιμηση για τα MACos.Οταν μια εταιρεία εδω και 10 χρονια δεν εχει παρουσιασει τιποτα στον τομεα του desktop OS που δειχνει οτι δεν ενδιαφερεται για τους χρηστες της τοτε φυσικο ειναι να βασταω μικρο καλαθι οταν ακούω δηλώσεις.
Οταν παιρνεις ενα Κινητο 800 ευρώ και δεν μπορεις να δοκιμασεις καν μια εφαρμογη χωρις να πληρωνεις 100 καθε χρονο ( 25 για την google ) τοτε δειχνει οτι εισαι απλα οτι δεν σε σεβονται.
Απο την Αλλη αφου οι AMD εχουν υπεροχη πλεον γιατι τα Datacenters δεν βαζουν πιο ψηλά τιμες για Hosting με AMD?


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, papmel said:

Εγω δεν διυλίζω τον κωνωπα προτειμω να τρωω τον χρονο μου πιο δημιουργικα με τα CPU απλα λεω την προσωπικη μου εκτιμηση για τα MACos.Οταν μια εταιρεία εδω και 10 χρονια δεν εχει παρουσιασει τιποτα στον τομεα του desktop OS που δειχνει οτι δεν ενδιαφερεται για τους χρηστες της τοτε φυσικο ειναι να βασταω μικρο καλαθι οταν ακούω δηλώσεις.
Οταν παιρνεις ενα Κινητο 800 ευρώ και δεν μπορεις να δοκιμασεις καν μια εφαρμογη χωρις να πληρωνεις 100 καθε χρονο ( 25 για την google ) τοτε δειχνει οτι εισαι απλα οτι δεν σε σεβονται.
Απο την Αλλη αφου οι AMD εχουν υπεροχη πλεον γιατι τα Datacenters δεν βαζουν πιο ψηλά τιμες για Hosting με AMD?


 

Καλά κάνεις, απλά εξέφρασα μια απορία για το που οφείλεται η υπεροχή των Intel σε video encoding, την οποία επιβεβαίωσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papmel είπε

ναι αλλα εγω το ανεφερα σαν μετρο συγκρισης CPU απο εκει καταλαβαίνεις την υπεροχη.

Ο καθένας μπορεί να πάρει ότι μέτρο σύγκρισης θέλει. Οι ευφυείς καταναλωτές όμως παίρνουν μέτρα για φέρετρο σε αυτούς που κατά εξακολούθηση τους δουλεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...