Προς το περιεχόμενο

Μέσα στο 2021, η Apple αναμένεται να κυκλοφορήσει επεξεργαστές 32 πυρήνων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, papmel είπε

πριν 25 χρονια που υπηρχε ο pentium και ο Athlon δεν υπηρχαν ενσωματεμενες GPU και παλι ο pentium ηταν 4 φορες πιο γρηγορος απο τον Athlon.Απλα δεν ξερω αν τα προλαβατε αυτα οποτε δικαιολογειστε

ενώ εσύ πρόλαβες τον athlon το 1995; εγώ αγόρασα amd cpu αλλά athlon δεν μπορούσα να αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 hours ago, alexakos89 said:

Μου αρέσει που η apple παίζει επιθετικά και προσπαθεί να αλλάξει την παγκόσμια αρχιτεκτονική σε consumer προϊόντα. 
θεωρώ ότι είναι η μόνη εταιρία με τόση επιρροή ώστε να το καταφέρει. 
 

Η 1η γενιά πήγε εξαιρετικά καλά και μπράβο τους. Έδειξε για άλλη φορά ότι αυτή δείχνει τον δρόμο. 

λογικά έτσι θα γίνει...

@all

νομίζω ότι η σημερινή νεολαία είναι λίγο "αλλού" τεχνολογικά. Δεν φιλτράρουν τπτ για το τι είναι εφικτό και τι όχι. Απλά ακούνε Apple και λένε "έτσι θα γίνει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papmel είπε

 

Δεν συμφωνώ με το "Apple is crap", αλλά τα 2 παραδείγματα που δίνει δηλαδή Facetime vs iChat και new iTunes vs old iTunes είναι οι μεγαλύτερες αλήθειες που έχουν ακουστεί και μιλάνε στην ψυχή μου. Όπως ΦΥΣΙΚΑ και η πολύ πονεμενη ιστορία με τα 1002 διαφορετικά adaptors, με αποκορύφωμα να βγάζει τα macbooks με usb-c, και να μην μπορείς να φορτίσεις τα ίδια της τα τηλέφωνα χωρίς adaptor. What the HELL.

Αν και (μεταξύ μας), iTunes σαν εφαρμογή δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε ποτέ έτσι και αλλιώς. Δεν έχει υπάρξει χειρότερο software για music playback στον αιώνα τον άπαντα. Άσε που ήθελες 32GB ram, και i7 extreme μόνο και μόνο για να κάνεις launch αυτόν τον δεινόσαυρο σε windows OS. 

12 λεπτά πριν, nvel είπε

ενώ εσύ πρόλαβες τον athlon το 1995; εγώ αγόρασα amd cpu αλλά athlon δεν μπορούσα να αγοράσω.

Πρόλαβα τον Athlon το 1998 εγώ, πραγματικά ΠΕΤΑΓΕ σε σχέση με τον τότε Pentium. Ανέβαζε τρελές θερμοκρασίες όμως και ήθελες φασαριόζικη ψύχτρα, αλλά από άποψη specs ήταν η μέρα με τη νύχτα σχεδόν στα μισά λεφτά. 

1 ώρα πριν, papmel είπε

Εχω βαλει Virtual Box, Vmware Fusion , parallels σε Catalina πανω σε macbook pro 3000 ευρώ και εχω πεθανει στο γελιο με το ποσο αργο ειναι σε σχεση με ενα i5 σε windows 2008 R2. Αλλα απο την αλλη μαρεσει να φωτιζει το μηλο το εχω στο κομοδινο για πορτατιφ τα βραδυα.

Κατ'αρχήν τα 2008 είναι server OS, οπότε η διαχείριση που κάνουν είναι τελείως διαφορετική. Πέραν αυτού και σε μένα σε iMac 2011 (ή 2012 δεν θυμάμαι) με 16GB ram το Parallels είναι σχεδόν άχρηστο. Έχω ένα VM για να τρέχω Windows για συγκεκριμένα πράγματα και ουσιαστικά πράγματι σέρνεται. Το οποίο το έχω αγοράσει κιόλας, τσάμπα τα λεφτά του license πραγματικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, polaki said:

Πρόλαβα τον Athlon το 1998 εγώ,

"The original Athlon (now called Athlon Classic) was the first seventh-generation x86 processor and was the first desktop processor to reach speeds of one gigahertz (GHz). It made its debut as AMD's high-end processor brand on June 23, 1999."

Μπροστά από την εποχή σας κι οι 2 (αυτό θίγει ο nvel). 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, link_z είπε

Ο καθένας μπορεί να πάρει ότι μέτρο σύγκρισης θέλει. Οι ευφυείς καταναλωτές όμως παίρνουν μέτρα για φέρετρο σε αυτούς που κατά εξακολούθηση τους δουλεύουν.

Φερετρο δε θα υπαρξει για κανεναν...οι καταναλωτες καταλαβαινουν πολυ καλα ποτε μια κινηση εχει μαρκετινιστικο σκοπο και ποτε γινεται σοβαρη δουλεια.

Η Apple ξερει επισης πολυ καλα οτι δεν μπορει να χτυπησει τα desktop pc για πολλους λογους(πλειονοτητα εφαρμογων, gaming κτλ.)

Ο σκοπος της με το Apple Silicon ειναι να κερδισει τους παλιους αλλα και καινουργιους χρηστες και να φτασει στο ποσοστο που πιστευει οτι της αξιζει στην αγορα.

Με την πρωτη γενια απεδειξε οτι ειναι εφικτο και με τις επομενες ειμαι σιγουρος οτι θα επιτυχει τους στοχους της.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nvel είπε

ενώ εσύ πρόλαβες τον athlon το 1995; εγώ αγόρασα amd cpu αλλά athlon δεν μπορούσα να αγοράσω.

Εγω ξεκινησα με XT μετα 286 μετα 386 SX, μετα 386 DX, μετα 486 μετα 486 + μαθηματικο συνεπεξεργαστη ξεχωριστο , μετα pentium meta Athlon κλπ κλπ κλπ. και πλεων αν αγοράσω κατι θα ειναι ενας XEON με 56 Threads και δεν νομιζω να ξαναπαρω CPU ποτε για τα υπολοιπα χρονια που θα ζησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, papmel είπε

Εγω ξεκινησα με XT μετα 286 μετα 386 SX, μετα 386 DX, μετα 486 μετα 486 + μαθηματικο συνεπεξεργαστη ξεχωριστο , μετα pentium meta Athlon κλπ κλπ κλπ. και πλεων αν αγοράσω κατι θα ειναι ενας XEON με 56 Threads και δεν νομιζω να ξαναπαρω CPU ποτε για τα υπολοιπα χρονια που θα ζησω.

Πως φαίνονται τα νιάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιοι κράζετε (δικαίως) την Intel που εκμεταλεύθηκε την ισχύουσα θέση της στην αγορά και χαίρεστε με το ενδεχόμενο να πάρει τη θέση της μία εταιρείας που θα επιβάλει από χειρότερο μονοπώλιο με ξεπερνάει. Η Intel ακόμα και στα χειρότερα της είχε την "πίεση" να πρέπει να ακολουθεί standard για να συνεργάζεται με άλλα components και με διαφορετικά λειτουργικά συστήματα. Τώρα, αν η Apple πάρει κεφάλι και γίνουν όλα SoC σε φιξαρισμένο λειτουργικό και χωρίς καμία δυνατότητα αναβάθμισης μόνο χαμένοι θα είμαστε όλοι!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Το ότι κάποιοι κράζετε (δικαίως) την Intel που εκμεταλεύθηκε την ισχύουσα θέση της στην αγορά και χαίρεστε με το ενδεχόμενο να πάρει τη θέση της μία εταιρείας που θα επιβάλει από χειρότερο μονοπώλιο με ξεπερνάει. Η Intel ακόμα και στα χειρότερα της είχε την "πίεση" να πρέπει να ακολουθεί standard για να συνεργάζεται με άλλα components και με διαφορετικά λειτουργικά συστήματα. Τώρα, αν η Apple πάρει κεφάλι και γίνουν όλα SoC σε φιξαρισμένο λειτουργικό και χωρίς καμία δυνατότητα αναβάθμισης μόνο χαμένοι θα είμαστε όλοι!

Φίλε μου μήπως έχεις μπερδέψει κάτι? α) Αν πάρει κεφάλι η Apple θα υπάρχει ο νόμος περί μονοπωλίων β) η arm τεχνολογία είναι ιδιοκτησίας της nVidia γ) arm επεξεργαστές βγάζουν εκτός από την Apple και η Qualcomm, Samsung, Mediatek κλπ δ) όσο υπάρχουν windows και linux και όσο η ms δεν ασχολείται με τα surface δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ε) προσωπικά μου φαίνεται πιο υγιές το σύστημα που ακολουθεί η apple υποστηρίζοντας τις συσκευές της πολλά χρόνια σε σύγκριση με αυτές που ή τα υποστηρίζουν για ένα δύο χρόνια και μετά τα "αχρηστευουν" ή στα παίρνουν διπλάσια μέσω "αναγκαστικών" αναβαθμίσεων και στ) κακό σκυλί ψόφο δεν έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, link_z είπε

Πως φαίνονται τα νιάτα.

55 νεος θεωρουμε ο Bill gates Μου ριχνει :))))))))))

10 ώρες πριν, AtiX είπε

Φίλε μου μήπως έχεις μπερδέψει κάτι? α) Αν πάρει κεφάλι η Apple θα υπάρχει ο νόμος περί μονοπωλίων β) η arm τεχνολογία είναι ιδιοκτησίας της nVidia γ) arm επεξεργαστές βγάζουν εκτός από την Apple και η Qualcomm, Samsung, Mediatek κλπ δ) όσο υπάρχουν windows και linux και όσο η ms δεν ασχολείται με τα surface δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ε) προσωπικά μου φαίνεται πιο υγιές το σύστημα που ακολουθεί η apple υποστηρίζοντας τις συσκευές της πολλά χρόνια σε σύγκριση με αυτές που ή τα υποστηρίζουν για ένα δύο χρόνια και μετά τα "αχρηστευουν" ή στα παίρνουν διπλάσια μέσω "αναγκαστικών" αναβαθμίσεων και στ) κακό σκυλί ψόφο δεν έχει...

Το Οτι τα καινουργια mac os Mojave catalina big sure klp δεν υποστηριζουν Nvidia σαρεσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AtiX είπε

Τι εννοείς?

Μέχρι και το High Sierra η nvidia 1060 που εχω ειχε drivers official.Μετά δεν τα βρηκαν nvidia με apple και σταματησε η υποστηριξη.Δεν ξερω αν στο big sure αλλαξε κατι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, papmel είπε

Μέχρι και το High Sierra η nvidia 1060 που εχω ειχε drivers official.Μετά δεν τα βρηκαν nvidia με apple και σταματησε η υποστηριξη.Δεν ξερω αν στο big sure αλλαξε κατι 

Ποιος είναι υπεύθυνος για τους drivers και για το αν ένα part λειτουργεί σωστά? Στα windows ξέρω ότι υπεύθυνη είναι η εταιρία κατασκευής του και όχι η MS... εδώ γιατί να υπάρχει κάποια διαφορετική αντιμετώπιση? Πχ σε έναν εκτυπωτή ποιον θα κατηγορήσεις την Apple ή την HP, Canon, Xerox, Lexmark και εγώ δεν ξέρω ποια άλλη αν τον αγοράσεις και δεν έχει drivers για να λειτουργήσει ή δεν λειτουργήσει σωστά???

Επεξ/σία από AtiX
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, AtiX είπε

Ποιος είναι υπεύθυνος για τους drivers και για το αν ένα part λειτουργεί σωστά? Στα windows ξέρω ότι υπεύθυνη είναι η εταιρία κατασκευής του και όχι η MS... εδώ γιατί να υπάρχει κάποια διαφορετική αντιμετώπιση? Πχ σε έναν εκτυπωτή ποιον θα κατηγορήσεις την Apple ή την HP, Canon, Xerox, Lexmark και εγώ δεν ξέρω ποια άλλη αν τον αγοράσεις και δεν έχει drivers για να λειτουργήσει ή δεν λειτουργήσει σωστά???

https://appleinsider.com/articles/19/01/18/apples-management-doesnt-want-nvidia-support-in-macos-and-thats-a-bad-sign-for-the-mac-pro

Apple fully controls drivers for Mac OS. Unfortunately, NVIDIA currently cannot release a driver unless it is approved by Apple.

Επεξ/σία από papmel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papmel είπε

https://appleinsider.com/articles/19/01/18/apples-management-doesnt-want-nvidia-support-in-macos-and-thats-a-bad-sign-for-the-mac-pro

Apple fully controls drivers for Mac OS. Unfortunately, NVIDIA currently cannot release a driver unless it is approved by Apple.

Ναι και στα windows το ίδιο ισχύει... αυτό δηλώνει το WHQL δίπλα από κάθε αρχείο που κατεβάζεις...

Το πρόβλημα που είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...