Προς το περιεχόμενο

Αγορα gaming υπολογιστη


ggaryfallos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο μενα,

Αν και χρονια μελος ηρθε η ωρα να ζητησω μια βοηθεια απο οσους μπορουν να με καθοδηγησουν. Ενδιαφερομαι για αγορα υπολογιστη για τον γιο μου.  Στοχος δικος του να παιζει fortnite σε πολλα fps ! Στοχος δικος μου να τον βαλω στον κοσμο του υπολογιστη και να αφησουμε το xbox.

Προφανως το budget ειναι περιορισμενο και επιφυλασσομαι για τα fps ισως με καποια αναβαθμιση στο μελλον.  

Επομενως, ξεκιναω με 700-800€ για πληρες συστημα και οθονη [αν ειναι απαραιτητο θα παω και παραπανω]

Για ποντικι , πληκτρολογιο θα ξεκινησουμε με κατι βασικο αλλα θα χρειαστει.

Θεωρω πως τα windows θα μπορουσα να τα εγκαταστησω, σε οτι αφορα την συναρμολογηση αν το κοστος ειναι υψηλο και εφοσον ειναι εφικτο θα μπορουσα να το δοκιμασω μονος.

Διαβασα διαφορα posts για την χρονικη περιοδο και τις αυξημενες τιμες, αρα αν υπαρχει προβλεψη σημαντικης μειωσης, θα μπορουσα να το καθυστερησω, αλλιως θα το προχωρησω αμεσα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Κανείς δεν ξέρει πότε θα επανέλθουν οι τιμές Η ζήτηση λόγω τηλεκπαίδευσης και τηλεργασιας συνεχώς αυξάνεται οπότε κρατα μικρό καλάθι. Χτες άκουσα ότι εκλεισε για μια ώρα το εργοστάσιο της micron και θα ανεβουν οι τιμές στις ραμ 😄

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και βαλτη τώρα στο καλάθι. Τώρα όμως.

https://www.skroutz.gr/s/17832663/Gainward-GeForce-GTX-1660-Ti-6GB-Ghost-OC-4436.html

1660ti 250€ 4-10 εργάσιμες.

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ggaryfallos είπε

Καλησπερα και απο μενα,

Αν και χρονια μελος ηρθε η ωρα να ζητησω μια βοηθεια απο οσους μπορουν να με καθοδηγησουν. Ενδιαφερομαι για αγορα υπολογιστη για τον γιο μου.  Στοχος δικος του να παιζει fortnite σε πολλα fps ! Στοχος δικος μου να τον βαλω στον κοσμο του υπολογιστη και να αφησουμε το xbox.

Προφανως το budget ειναι περιορισμενο και επιφυλασσομαι για τα fps ισως με καποια αναβαθμιση στο μελλον.  

Επομενως, ξεκιναω με 700-800€ για πληρες συστημα και οθονη [αν ειναι απαραιτητο θα παω και παραπανω]

Για ποντικι , πληκτρολογιο θα ξεκινησουμε με κατι βασικο αλλα θα χρειαστει.

Θεωρω πως τα windows θα μπορουσα να τα εγκαταστησω, σε οτι αφορα την συναρμολογηση αν το κοστος ειναι υψηλο και εφοσον ειναι εφικτο θα μπορουσα να το δοκιμασω μονος.

Διαβασα διαφορα posts για την χρονικη περιοδο και τις αυξημενες τιμες, αρα αν υπαρχει προβλεψη σημαντικης μειωσης, θα μπορουσα να το καθυστερησω, αλλιως θα το προχωρησω αμεσα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Τo καλo ειναι οτι το fortnite δεν ειναι βαρυ game, το ασχημο πως τα πολλα fps θελουν  το αντιστοιχο monitor (144hz) k αυτα στοιχιζουν οπως θα δεις στη συνθεση παρακατω. Απο καρτα  καλυτερα μια 1650super που ειναι ομως +70 ευρο αν θες να την αλλαξεις απο το ιδιο καταστημα που σου στελνω την προσφορα.πηγα απο eshop γιατι ξερω απο φιλο που παρηγγειλε πως οντως εχουν τις gpu σε 2 με 3 μερες οπως λενε γιατι τωρα γινεται χαμος.προς το παρον σου εβαλα 1050 ti που την παλευει fortnite αλλα οχι σε high settings.. 

Keyboard mouse παρε κατι φθηνο γιατι παιδι ειναι θα τα αποδεκατισει ετσι κ αλλιως https://www.skroutz.gr/s/19954247/Zeroground-KB-1900GUHMS-Sumiko-Bundle.html

Αρα σουμα 710 tower k monitor που αν κανεις την αλλαγη με 1650 super (μακαρι να προλαβαινες την 1660ti του radio) παει στα 780 κ αλλα 35 για τα περιφερειακα χοντρικα.. Αν τωρα βρεθουν κονδυλια extra επειδη οι gpu ειναι στο θεο, μη δεις πανω απο 1650s  αλλα   μπορεις να βαλεις  i5 10400f αντι για ι3. Σου κανουν κ συναρμολογηση αν θες αλλα νομιζω πως ειναι ωραιο project να κανετε μαζι με τον μικρο. Δεν ειναι τιποτα, κανε λιγο προεργασια, δες κανα δυο βιντεο στο youtube κ ορμα😁

Screenshot_20201210_144211_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, niko13 είπε

Τo καλo ειναι οτι το fortnite δεν ειναι βαρυ game, το ασχημο πως τα πολλα fps θελουν  το αντιστοιχο monitor (144hz) k αυτα στοιχιζουν οπως θα δεις στη συνθεση παρακατω. Απο καρτα  καλυτερα μια 1650super που ειναι ομως +70 ευρο αν θες να την αλλαξεις απο το ιδιο καταστημα που σου στελνω την προσφορα.πηγα απο eshop γιατι ξερω απο φιλο που παρηγγειλε πως οντως εχουν τις gpu σε 2 με 3 μερες οπως λενε γιατι τωρα γινεται χαμος.προς το παρον σου εβαλα 1050 ti που την παλευει fortnite αλλα οχι σε high settings.. 

Keyboard mouse παρε κατι φθηνο γιατι παιδι ειναι θα τα αποδεκατισει ετσι κ αλλιως https://www.skroutz.gr/s/19954247/Zeroground-KB-1900GUHMS-Sumiko-Bundle.html

Αρα σουμα 710 tower k monitor που αν κανεις την υπερβαση με 1650 super (μακαρι να προλαβαινες την 1660ti του radio) παει στα 780 κ αλλα 35 για τα περιφερειακα χοντρικα.. Σου κανουν κ συναρμολογηση αν θες αλλα νομιζω πως ειναι ωραιο project να κανετε μαζι με τον μικρο. Δεν ειναι τιποτα, κανε λιγο προεργασια, δες κανα δυο βιντεο στο youtube κ ορμα😁

Screenshot_20201210_144211_com.android.chrome.jpg

το eshop απο προσφατη εμπειρια με φιλο, στηνει επαρκως ενα συστημα (οχι τρελα πραγματα) αλλα γενικα εχει θεμα με αποθεματα και παραδωσεις, πραγματα που ηταν αμεσα διαθεσιμα "τα περιμεναν να ερθουν σταυρουπολη" καμια δυο βδομαδες, οποτε εχε το στο νου φιλε μου. Επαναλαμβανω οτι οντως αξιζει το jump απο 1050 σε 1650!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προσπάθησα να επαναλάβω τη σύνθεση στο eshop. Άλλαξα τον επεξεργαστή κ έβαλα κ την κάρτα 1650. Έκανα κ μια μικρή αλλαγή στο monitor ,ελπίζω να είναι σωστά. Ερωτήσεις: Σύστημα ψύξης δε χρειάζεται; Επίσης κάρτα ήχου και δικτύου; Έχω χρόνια να ασχοληθώ με desktop οπότε αν είναι άσχετα μη με παρεξηγείτε που ρωταω!

Τέλος, βλέποντας την αξία κ πόσο βγαίνουν τελικά ισως μπορώ να πάω κ στα 900€ αν λείπει κάτι ουσιαστικό, να μείνει κ τίποτα για τα περιφερειακά αφού με έχει φάει με τα razer τώρα που πλησιάζουμε τα fps !

 

 

Screenshot_20201210_200148_com.android.chrome.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι φιλαρακι, εχει εναν ανεμιστηρα ηδη το κουτι και ο επεξεργαστης εχει μια αξιοπρεπη λυση για την ψυξη του. καρτα δικτυου και ηχου εχει ενσωματωμενη η μητρικη, προφανως μπορεις να τις αναβαθμισεις αν εχεις καποιο πολυ καλο ηχοσυστημα. Τωρα στην καρτα δικτυου απλως βαζεις καλωδιο, αν θες wifi θα χρειαστεις η στικακι η καποια pci που να εχει κεραια. Παντα προτιμαμε καλωδιο παντως, αλλιως υπαρχουν και τα powerline αν σε ενδιαφερει. εγω η αληθεια δεν θα ελεγα 144hz απαραιτητα, δηλαδη αν θες να το ριξεις λιγο στην τιμη μπορεις και εδω
LG 24MP59G-P 24''

Επεξ/σία από vaggos231
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ggaryfallos είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προσπάθησα να επαναλάβω τη σύνθεση στο eshop. Άλλαξα τον επεξεργαστή κ έβαλα κ την κάρτα 1650. Έκανα κ μια μικρή αλλαγή στο monitor ,ελπίζω να είναι σωστά. Ερωτήσεις: Σύστημα ψύξης δε χρειάζεται; Επίσης κάρτα ήχου και δικτύου; Έχω χρόνια να ασχοληθώ με desktop οπότε αν είναι άσχετα μη με παρεξηγείτε που ρωταω!

Τέλος, βλέποντας την αξία κ πόσο βγαίνουν τελικά ισως μπορώ να πάω κ στα 900€ αν λείπει κάτι ουσιαστικό, να μείνει κ τίποτα για τα περιφερειακά αφού με έχει φάει με τα razer τώρα που πλησιάζουμε τα fps !

 

 

Screenshot_20201210_200148_com.android.chrome.jpg

Οπως τα λεει o βαγγος απο πανω δεν θες κατι αλλο. Προαιρετικα μπορεις να  βαλεις κ ενα ανεμιστηρα μπροστα ετσι για την εισαγωγη αερα της υποθεσης.. Στο συστημα ψυξης Η/Y στη λιστα παραγγελιας. Κατι τετοιο pwm που να μην δουλευει τσιτα συνεχεια.. https://www.e-shop.gr/bitfenix-spectre-pwm-120mm-fan-black-p-PER.641133 Παντως του το εκανες δυνατο.. Κ futureproof στα δικα μου ματια.. Monitor, cpu μπορει να τα λιωσει αρκετα χρονια κ αν μπλεξει με μελλοντικα βαρυτερα games  αλλαζει απλα gpu.Ασε που οταν συνηθισει το smooth των πολλων fps θα του κακοφαινεται η κονσολα. 

51 λεπτά πριν, vaggos231 είπε

εγω η αληθεια δεν θα ελεγα 144hz απαραιτητα

Μωρε αδερφε σε τετοια games οπως το fortnite θελουν τα παραπανω fps.. Τους δινει gaming edge που λεει κ ο ανηψιος, τρομαρα του.. Αν ανεφερε πως παιζει κανα ac odyssey, red dead redemption θα ημουν 100% μαζι σου.. 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,

επαναφερω το θεμα αφου μετα απο σχεδον 1 μηνα αναμονης ακυρωσα την παραγγελια στο e-shop.gr καθως επειτα απο 3 emails και 2 ωρες αναμονης σε 4 κλησεις δεν καταφερα να παρω απαντηση του ποτε μπορω να παραλαβω τα μερη του υπολογιστη.

θα ηθελα λοιπον να ζητησω τη βοηθεια σας αν μπορειτε να μου προτείνετε απο καποιο αλλο καταστημα, μια αναλογη συνθεση κοντα στα 700-800 συμπεριλαμβανομενης της οθονης.

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Επεξ/σία από ggaryfallos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 11:04 ΜΜ, ggaryfallos είπε

Στοχος δικος μου να τον βαλω στον κοσμο του υπολογιστη και να αφησουμε το xbox.

Υπόδειγμα πατέρα. PC Master Race :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 8:12 ΜΜ, ggaryfallos είπε

Τέλος, βλέποντας την αξία κ πόσο βγαίνουν τελικά ισως μπορώ να πάω κ στα 900€ αν λείπει κάτι ουσιαστικό, να μείνει κ τίποτα για τα περιφερειακά αφού με έχει φάει με τα razer τώρα που πλησιάζουμε τα fps !

Ριξτε μια ματια στα https://motospeed.gr/ . Εχω το V30 και το πληκτρολογιο της φωτογραφιας εδω και 1 χρονο περιπου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Του εκανα προσφατα και εναν καθαρισμο πανευκολα (χρονοβορο αλλα ευκολο). Οταν τα πηρα ηταν vfm, σιγουρα πιο φτηνα απο Razer και με τα ιδια, ισως και περισσοτερα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 9:14 ΜΜ, ggaryfallos είπε

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους,

επαναφερω το θεμα αφου μετα απο σχεδον 1 μηνα αναμονης ακυρωσα την παραγγελια στο e-shop.gr καθως επειτα απο 3 emails και 2 ωρες αναμονης σε 4 κλησεις δεν καταφερα να παρω απαντηση του ποτε μπορω να παραλαβω τα μερη του υπολογιστη.

θα ηθελα λοιπον να ζητησω τη βοηθεια σας αν μπορειτε να μου προτείνετε απο καποιο αλλο καταστημα, μια αναλογη συνθεση κοντα στα 700-800 συμπεριλαμβανομενης της οθονης.

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Επειδη εξακολουθει να γινεται χαμος εκει εξω με το hardware εγω προτεινω να γινει χρηση μια σελιδας τυπου σκρουτζ, και επιλογη απο κοντινο καταστημα που εχει διαθεσιμοτητα με παραλαβη απο το καταστημα και πληρωμη εκει (αν και εφοσον οντως το εχουν).
Το συστημα που εφτιαξαν τα παιδια απο επανω των 820€ ειναι εξαιρετικο. Εγω θα προτεινα κατι διαφορετικο απο το ανωτερω συστημα των 720€
Κουτι  Kolink KLA-002    22€
Τροφοδοτικο   Be Quiet System Power 9 600W Full Wired 80 Plus Bronze 56€
CPU                    AMD Ryzen 5 Pro Pro 4650G    200€
Μνημη                   Patriot Signature Line 16GB DDR4-3200MHz (PSD416G3200K)   66€
Μητρικη              MSI B450M-A Pro Max           58€
Ψυκτρα                 Be Quiet Pure Rock Slim   23€
Δισκος                   Kingston A2000 500GB 55€
ΚαρταΓραφ            Ενσωματ
Οθονη                        Dell S2421HGF 23.8"   190€
Πληκτρολογιο/Ποντικι                  δεν προτεινω καθαρα προσωπικο γουστο

Συνολο 670€
Οι τιμες ειναι οι ελαχιστες  και αν συνυπολογισουμε πληκτρολογιο ποντικι βενζινες η κουριερ + κοστος συναρμολογησης φτανει τα 700-720 περιπου ευρω. Συναρμολογηση κανει περιπου 20€ σε τεχνικο, αν και καλυτερα να το κανετε μονοι σας οπως λεει ο φιλος πιο πανω.
Στα + της προτασης αυτης ειναι οτι ειναι ενα αξιοπρεπεστατο μηχανημα να παιξει οτι θελει απευθειας, και οοοοοταν με τον καιρο πεσουν οι καρτες γραφικων σε ανθρωπινα επιπεδα να παρεις κατι καλυτερο. Η αποδοση της ενσωματωμενης καρτας γραφικων στο fortnite φτανει τα 100 καρε και τα ξεπερναει κιολας. Η 1050 του 1ου συστηματος ειναι συγκρισιμων επιδοσεων.

Στα - ειναι οτι θελει τρεξιμο για να παρεις το καθε υποσυστηματακι. Απο το συστημα των 820€ υστερει ξεκαθαρα. Απο το συστημα των 720€ κερδιζει σε επεξεργαστη χανει σε καρτα γραφ. 

Συμπερασματικα. Αν θες να ασχοληθεις με το μηχανημα με προσθηκη καρτας γραφικων, αυτη η συνθεση θα σε παει χρονια στο μελλον σε συγκριση με το συστημα των 720€. Αν θες ενα μηχανημα να το παρεις τωρα και να μην ξανασχοληθεις, παρε την 2η επιλογη με τα 820€ κομματι κομματι.

ΥΓ τον τελευταιο 1 μηνα εχουν ανεβει οι τιμες στις καρτες γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 11:09 ΠΜ, StDumas είπε

Επειδη εξακολουθει να γινεται χαμος εκει εξω με το hardware εγω προτεινω να γινει χρηση μια σελιδας τυπου σκρουτζ, και επιλογη απο κοντινο καταστημα που εχει διαθεσιμοτητα με παραλαβη απο το καταστημα και πληρωμη εκει (αν και εφοσον οντως το εχουν).
Το συστημα που εφτιαξαν τα παιδια απο επανω των 820€ ειναι εξαιρετικο. Εγω θα προτεινα κατι διαφορετικο απο το ανωτερω συστημα των 720€
Κουτι  Kolink KLA-002    22€
Τροφοδοτικο   Be Quiet System Power 9 600W Full Wired 80 Plus Bronze 56€
CPU                    AMD Ryzen 5 Pro Pro 4650G    200€
Μνημη                   Patriot Signature Line 16GB DDR4-3200MHz (PSD416G3200K)   66€
Μητρικη              MSI B450M-A Pro Max           58€
Ψυκτρα                 Be Quiet Pure Rock Slim   23€
Δισκος                   Kingston A2000 500GB 55€
ΚαρταΓραφ            Ενσωματ
Οθονη                        Dell S2421HGF 23.8"   190€
Πληκτρολογιο/Ποντικι                  δεν προτεινω καθαρα προσωπικο γουστο

Συνολο 670€
Οι τιμες ειναι οι ελαχιστες  και αν συνυπολογισουμε πληκτρολογιο ποντικι βενζινες η κουριερ + κοστος συναρμολογησης φτανει τα 700-720 περιπου ευρω. Συναρμολογηση κανει περιπου 20€ σε τεχνικο, αν και καλυτερα να το κανετε μονοι σας οπως λεει ο φιλος πιο πανω.
Στα + της προτασης αυτης ειναι οτι ειναι ενα αξιοπρεπεστατο μηχανημα να παιξει οτι θελει απευθειας, και οοοοοταν με τον καιρο πεσουν οι καρτες γραφικων σε ανθρωπινα επιπεδα να παρεις κατι καλυτερο. Η αποδοση της ενσωματωμενης καρτας γραφικων στο fortnite φτανει τα 100 καρε και τα ξεπερναει κιολας. Η 1050 του 1ου συστηματος ειναι συγκρισιμων επιδοσεων.

Στα - ειναι οτι θελει τρεξιμο για να παρεις το καθε υποσυστηματακι. Απο το συστημα των 820€ υστερει ξεκαθαρα. Απο το συστημα των 720€ κερδιζει σε επεξεργαστη χανει σε καρτα γραφ. 

Συμπερασματικα. Αν θες να ασχοληθεις με το μηχανημα με προσθηκη καρτας γραφικων, αυτη η συνθεση θα σε παει χρονια στο μελλον σε συγκριση με το συστημα των 720€. Αν θες ενα μηχανημα να το παρεις τωρα και να μην ξανασχοληθεις, παρε την 2η επιλογη με τα 820€ κομματι κομματι.

ΥΓ τον τελευταιο 1 μηνα εχουν ανεβει οι τιμες στις καρτες γραφικων

καλησπέρα και ευχαριστώ για τις προτάσεις σας,

 

προσπάθησα σε ένα κατάστημα να αναπαράγω τα παραπάνω και έχω καταλήξει με τα εξής :

image.png.f47d3f858400f2ad4b7d92c06263a54c.png

 

Η διαφορά είναι στον επεξεργαστή όπου τον βρήκα διαθέσιμο σε ένα κατάστημα στην Αθήνα, αλλά λόγω μεταφορικών ενδέχεται να έχω θέμα παραλαβής, προσπάθησα επομένως να βάλω έναν άλλο επεξεργαστή με μια απλή κάρτα γραφικών, μέχρι όπως έχει αναφερθεί να πέσουν οι τιμές για να δούμε κάτι καλύτερο. Δεν θα με πείραζε να βάλω και κάποια άλλη αν η συγκεκριμένη δεν αξίζει, το ίδιο και για τον επεξεργαστή.

Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό, κάποια αλλαγή ή να εντοπίσετε κάποιο λάθος στα είδη της παραγγελίας ;

PS : μου βγήκαν τα μάτια να τα ψάχνω, ελπίζω να είνια τίμια η σύνθεση.

ευχαριστώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την 710 δεν θα παίζεις τίποτα όμως.. Άρα γιατί να πάρεις και το υπόλοιπο σύστημα υπερτιμολογημένο τώρα αφού δεν θα το χαρείς; Όταν πέσουν οι τιμές στις κάρτες, πολύ πιθανόν να έχουν πέσει και σε άλλα parts όπως ο cpu, άσε που θα πάνε χαμένα και τα 37€ για την 710.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...