Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Με το e-stamp το γραμματόσημο μπαίνει στον 21o αιώνα και γίνεται ψηφιακό


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, barman_ είπε

Ανατριχιασα!!!

Ας κοιταξουν πρωτα να ανανεωσουν τις συμβασεις για τις απογευματινες λειτουργιες και αυτα υστερα...

Πες τα...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Oxygene είπε

Σαν τη χάρη και τη συλλεκτικότητα του κλασσικού γραμματόσημου δεν έχει...

Oντως για εμας που το εχουμε σαν χομπι ειναι κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήματα εκσυγχρονισμου,αλλα ας επανέρθουμε στην πραγματικότητα τηλέφωνο δεν σηκώνει κανεις ούτε για πλακα,τσιγαρο μέσα στα καταστήματα αγένεια και νωχελικοτητα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα τον επαληθευουν στα κεντρικα? με καποιο ocr? με το χερι? (κλαφτα αν ειναι ετσι)

ας κοιταξουν πρωτα το προβλημα της υποστελεχωσης των καταστηματων που εχουν παντα 2 ατομα για εναν ολοκληρο δημο..και δεν ειναι ανοιχτα πλεον το απογευμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία από τις πρώτες και πιο αρχαίες συλλογές της ανθρωπότητας  είναι ο φιλοτελισμός και τώρα προσπαθούν να το καταργήσουν Κριμα με μοναδικό  δικό τους όφελος και κανενός άλλου Κρίμα 

 

Επεξ/σία από trelos_
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

ΕΛΤΑ: Με το e-stamp το γραμματόσημο μπαίνει στον 21o αιώνα

Quote

Ο κωδικός που αντιστοιχεί σε ένα ψηφιακό γραμματόσημο έχει ισχύ 10 ημερών από την ημερομηνία αγοράς του

Ναι αυτό θέλαμε για τον 21ο αιώνα :
γραμματόσημο με ημερομηνία λήξης .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hetfield είπε

Εγω προτιμω να μυριζω/σαλιωνω. Τα γραμματοσημα. 😛 

Για πες πιο πολλές λεπτομέρειες, μετά τα κολλάς πάνω σε παρτενέρ σου ή κάπου αλλού; 😛

Αυτό έπρεπε να έχει γίνει πριν 20 χρόνια και όχι μετά από αυτή τη κατάσταση. 

Επεξ/σία από mants118
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, trelos_ said:

Μία από τις πρώτες και πιο αρχαίες συλλογές της ανθρωπότητας  είναι ο φιλοτελισμός και τώρα προσπαθούν να το καταργήσουν Κριμα με μοναδικό  δικό τους όφελος και κανενός άλλου Κρίμα 

 

1st world problem?

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμηθηκα προχθες μιλουσα στα παιδια μου για τους pen pals. Αγοραζαμε περιοδικα και ειχε αγγελιες για αλληλογραφια. Εγω αλληλογραφουσα παντα με Ανατολικη Ευρωπη, Τσεχοσλοβακια, Πολωνια κτλ. Αλλες εποχες, και μονο οι φακελλοι και τα γραμματοσημα τους ειναι συλλεκτικα.

Δυστυχως η νεα γενια ειναι καμμενη απο χερι, τελεια και παυλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dompred είπε

Δεν  καταλαβαίνω πως μπορεί να διαφέρει από την τώρα διαδικασία. Αντί να περιμένεις στην ουρά για να το ζυγίσεις και να πληρώσεις, το ζυγίζεις εσύ από πριν, πληρώνεις και το αφήνεις σε ειδικό χώρο στο ταχυδρομείο. Μετά υπάλληλος των ελτά απλά επιβεβαιώνει αν το αντίτιμο είναι σωστό, λίγο λιγότερο χρόνο θα κάνει. Αν έχεις λάθος τιμή σου επιστρέφεται όπως αν είχες βάλει μικρότερο γραμματόσημο.

To θέμα σε αυτό είναι πως θα εμπιστέυεται το ταχυδρομειο οτι αναφέρεις το σωστο βαρος, οτι εχεις μπει στη κανονική κατηγορία? Αν η ζυγαρια μου λεει 1998γρ και του ταχυδρομειου 2002γρ και συμφωνα με το ταχυδρομειο ειμαι 3ε πάνω ή ακομη και αν ειμαι 7 ευρώ γιατί δεν ειναι επιστολή αλλά δεμα, πώς θα το διαχειριστεί; Θα πρεπει να βάλει άλλο ενα ατομο να ελεγχει κάθε γραμματοσημο, καθε βαρος καθε διασταση και να καλει οσους δεν το εχουν κανει σωστά. Πράγματα όχι δυσκολα στο εξωτερικό. Και θα βόλευε πολύ εμάς που πουλάμε στο εξωτερικό, αλλά για τα ΕΛΤΑ? λίγο δύσκολο.

 

Ενώ η ACS εχει παρόμοιο σύστημα για τους επαγγελματιες, βάζεις βάρος, διευθυνση, αν θες αντικαταβολη κλπ και εκτυπωνεις δικό σου ταμπελάκι. Και η πληρωμή γινεται στο λογαριασμό σου. Πόσο δύσκολο είναι αραγε να την αντιγράψουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...