Προς το περιεχόμενο

Μελέτη ηλ.ντράμς σε πολυκατοικία


glazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ξαναλεω, η αποκληση ειναι μεγαλη. Αν νομιζεις πως υπαρχουν ντεσιμπελομετρα απο 500ε και ανω που κανουν την ιδια δουλεια με το κινητο (εστω με αποκληση 1dBA) τοτε δεν μπορω να πω κατι αλλο.
Αν ερθει η αστυνομια παντως να εισαι σιγουρος πως θα ερθουν με ντεσιμπελομετρο και οχι με app στο κινητο.

Αυτό που λες είναι γνώμη σου και την τεκμηριώνεις μόνο με την αξία του οργάνου . Γι'αυτό και σου έδωσα δεδομένα από 3 μελέτες δημοσιευμένες στο CDC . 

Ακόμη και αν έρθουν αν ισχύει το 70db (ψάχνω να βρω άρθρο η κάποια απόφαση) είμαι εντός ορίων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, Salvation81 είπε


Αν ερθει η αστυνομια παντως να εισαι σιγουρος πως θα ερθουν με ντεσιμπελομετρο και οχι με app στο κινητο.

στην ελβετία μένει το παλικάρι? 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, glazos said:

 

Βρίσκομαι στον δεύτερο όροφο μιας πολυκατοικίας και μετά από 10 και πλέον χρόνια αποχής αποφάσισα να ασχοληθώ ξανά. Αγόρασα ένα καλό e-kit (alesis strike Pro se για τους γνώστες ) έστρωσα όλο το δωμάτιο με παιδικό προστατευτικό παζλ έβαλα ένα χαλί για τα τύμπανα μία ακόμη στρώση παζλ και ξανά ένα χαλί έστησα τα τύμπανα μακριά από τοίχους και καλοριφέρ και άρχισα το σεταρισμα (όχι μελέτη) .. κάπου εκεί 19:20 χτύπησε το κουδούνι και έξω από την πόρτα ο αγαπημένος μου γείτονας εξαγριωμένος με απειλές και άλλα πολλά μου έδειξε την ενόχληση του. (Πρώτη μας επαφή μετά από 3 χρόνια στην ίδια πολυκατοικία)

 

Γνωρίζουμε τι ισχύει με τα όρια θορύβου dB σε ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας; Δυστυχώς δεν υπάρχει περιθώριο διαλόγου μίας και δεν δέχεται καμία συζήτηση όπως μου ξεκαθάρισε στην επίσκεψη του. 

 

Παρακαλώ πολύ όχι γνώμες αλλά δεδομένα και  σχετικές εμπειρίες

Επειδή είχα το ίδιο θέμα πριν πολλά χρόνια, δεν είναι θέμα decibel.

Την πρώτη φορά που έστησα τα ηλεκτρονικά τύμπανα (Roland TD-6K πάνω σε διπλή στρώση ειδικού υλικού απορρόφησης κραδασμών με διπλό χαλί από πάνω, γιατί ήμουν ήδη υποψιασμένος όπως και εσύ) μετά από 30 λεπτά έσκασε έντρομος γείτονας που δεν μου είχε μιλήσει 1,5 χρόνο να με ρωτήσει αν χτυπάω με σφυρί.

Είναι ο κτυπογενής θόρυβος, όχι αυτός που μεταδίδεται μέσω του αέρα, αλλά αυτός που μεταδίδεται μέσω των δομικών στοιχείων της κατασκευής (πάτωμα, κολώνες, κλπ). Αν πχ έχετε ακούσει περπάτημα από τακούνια να έρχεται από 2-3 ορόφους πάνω ή κάτω, καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Μετά από πολύ ψάξιμο, η λύση που είχα βρει και κάποιοι έλεγαν ότι δουλεύει αλλά δεν την δοκίμασα ποτέ τελικά, ήταν μία πατέντα με μία αρκετά μεγάλη βάση ξύλου ώστε να χωράνε πάνω τα τύμπανα και το σκαμπό, που είχε τρύπες στις οποίες "σφήνωναν" μπαλάκια του τένις, και από πάνω κάποιο/α υλικό/ά όπως πχ χαλί που ανέφερε ο OP ή/και υλικό απορρόφησης κραδασμών ή/και παιδικό παζλ.

Δυστυχώς δεν το έψαξα παραπάνω, τα πήγα στο home-studio του τότε μπασίστα μου και δεν τα αξιοποίησα στο σπίτι ποτέ.

Επεξ/σία από swstost
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, swstost είπε

Επειδή είχα το ίδιο θέμα πριν πολλά χρόνια, δεν είναι θέμα decibel.

Την πρώτη φορά που έστησα τα ηλεκτρονικά τύμπανα (Roland TD-6K πάνω σε διπλή στρώση ειδικού υλικού απορρόφησης κραδασμών με διπλό χαλί από πάνω, γιατί ήμουν ήδη υποψιασμένος όπως και εσύ) μετά από 30 λεπτά έσκασε έντρομος γείτονας που δεν μου είχε μιλήσει 1,5 χρόνο να με ρωτήσει αν χτυπάω με σφυρί.

Είναι ο κτυπογενής θόρυβος, όχι αυτός που μεταδίδεται μέσω του αέρα, αλλά αυτός που μεταδίδεται μέσω των δομικών στοιχείων της κατασκευής (πάτωμα, κολώνες, κλπ). Αν πχ έχετε ακούσει περπάτημα από τακούνια να έρχεται από 2-3 ορόφους πάνω ή κάτω, καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Μετά από πολύ ψάξιμο, η λύση που είχα βρει και κάποιοι έλεγαν ότι δουλεύει αλλά δεν την δοκίμασα ποτέ τελικά, ήταν μία πατέντα με μία αρκετά μεγάλη βάση ξύλου ώστε να χωράνε πάνω τα τύμπανα και το σκαμπό, που είχε τρύπες στις οποίες "σφήνωναν" μπαλάκια του τένις, και από πάνω κάποιο/α υλικό/ά όπως πχ χαλί που ανέφερε ο OP ή/και υλικό απορρόφησης κραδασμών ή/και παιδικό παζλ.

Δυστυχώς δεν το έψαξα παραπάνω, τα πήγα στο home-studio του τότε μπασίστα μου και δεν τα αξιοποίησα στο σπίτι ποτέ.

Προς το παρόν έχω κάνει αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες και το επόμενο και τελευταίο βήμα θα είναι η βάση που λες με τα μπαλάκια του τένις

https://www.roland.com/global/products/ne-10/

https://www.roland.com/global/products/ne-1/

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

Επεξ/σία από glazos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι ψάχνετε και μετράτε decibel με κινητά και ηχομόνωση με χαλια στις άθλιες ελληνικές πολυκατοικιες; Για μέτρηση να βρεις ένα μέτριο προς καλό ντεσιμπελομετρο, για ηχομόνωση να απευθυνθείς σε εταιρεία η έστω σε κάποιον που να ειδικεύεται στις ηχομονωσεις να σου προτείνει κάτι οικονομικό με μέτριο αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, glazos said:

Προς το παρόν έχω κάνει αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες και το επόμενο και τελευταίο βήμα θα είναι η βάση που λες με τα μπαλάκια του τένις

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

Και εγώ κάτι αντίστοιχο είχα κάνει στην αρχή όπως κατάλαβες, αλλά δυστυχώς δεν είχε δουλέψει.

Ελπίζω η λύση με τη βάση και τα μπαλάκια να σου δουλέψει (υποθέτω έχεις βρει googlάροντας το ίδιο πράγμα που ανέφερα).

Εύχομαι να τη βρεις την άκρη αδερφέ, γιατί εγώ είχα φάει μεγάλη ξενέρα και φαντάζομαι κι εσύ το ίδιο...

Επεξ/σία από swstost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, swstost είπε

Και εγώ κάτι αντίστοιχο είχα κάνει στην αρχή όπως κατάλαβες, αλλά δυστυχώς δεν είχε δουλέψει.

Ελπίζω η λύση με τη βάση και τα μπαλάκια να σου δουλέψει (υποθέτω έχεις βρει googlάροντας το ίδιο πράγμα που ανέφερα).

Εύχομαι να τη βρεις την άκρη αδερφέ, γιατί εγώ είχα φάει μεγάλη ξενέρα και φαντάζομαι κι εσύ το ίδιο...

Απίστευτη ξενέρα ειδικά μετα την χαρά της αγοράς και της επιστροφής μετα απο 10 χρονια αλλά θα βγάλω ακρη στο τέλος που θα πάει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@glazos  Έψαξα στα γρήγορα, δεν είναι το ίδιο post που είχα βρει τότε (μιλάμε για το 2003 😋) αλλά το concept είναι ακριβώς το ίδιο:

https://www.vdrums.com/forum/general/products/40599-tennis-ball-impact-noise-isolating-platform

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

στην ελβετία μένει το παλικάρι? 😅

Βρε λες να μετρανε τα ντεσιμπελ με κινητα; Προφανως και δεν εχεις δει πως τα μετρανε, επειδη εγω εχω δει το λεω.

Παντως οντως, το θεμα θα ειναι ο ηχος που μεταφερεται απο τους τοιχους, ενοχλητικοτατος. Ισως με παντακια χοντρα να κανεις δουλεια, χοντρα ομως, οχι σαν αυτα τα πολυχρωμα.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως μας τα λες,ετοιμασου για πολλες ενοχλησεις.

Αν εισαι ανθρωπος που τα γραφει στα @@ του δε θα εχεις προβλημα,εφοσον εισαι νομιμος.

Υποθετω οτι τον ενοχλει ο κροτος,και οχι ο ηχος.

Εγω παντως αν ειχα τετοιον να μου χτυπαει τις πορτες,την τριτη φορα θα τον πεταγα απο τις σκαλες.

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να καταλάβαινες οτι τα διαμερίσματα δεν ειναι στούντιο και ότι δεν πρόκειται για ένα θόρυβο που θα κάνεις με μια ηλεκτρική σκούπα  ή πλυντήριο ή κάποιες εργασίες που θα γίνουν και θα τελειωσουν;

Για φαντάσου επι ώρες κάθε μέρα να ακούς χτυπήματα από πάνω ή από δίπλα όταν εσύ πχ θέλεις να διαβάσεις ή να ηρεμήσεις ή να δεις τηλεόραση. 

Επειδή δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας δεν σημαίνει ότι χαλαμε τον κόσμο. 

Με αυτή τη λογική και εγώ αντι να νοικιάζω μαγαζί μετατρέπω ενα δωμάτιο σε εργαστήριο και καρφώνω έπιπλα.  

4 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Οπως μας τα λες,ετοιμασου για πολλες ενοχλησεις.

Αν εισαι ανθρωπος που τα γραφει στα @@ του δε θα εχεις προβλημα,εφοσον εισαι νομιμος.

Υποθετω οτι τον ενοχλει ο κροτος,και οχι ο ηχος.

Εγω παντως αν ειχα τετοιον να μου χτυπαει τις πορτες,την τριτη φορα θα τον πεταγα απο τις σκαλες.

Ναι και την τέταρτη θαρχόταν με την καραμπίνα και θα σου έχυνε τα έντερα έξω. 

  • Like 18
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Μήπως να καταλάβαινες οτι τα διαμερίσματα δεν ειναι στούντιο και ότι δεν πρόκειται για ένα θόρυβο που θα κάνεις με μια ηλεκτρική σκούπα  ή πλυντήριο ή κάποιες εργασίες που θα γίνουν και θα τελειωσουν;

Για φαντάσου επι ώρες κάθε μέρα να ακούς χτυπήματα από πάνω ή από δίπλα όταν εσύ πχ θέλεις να διαβάσεις ή να ηρεμήσεις ή να δεις τηλεόραση. 

Επειδή δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας δεν σημαίνει ότι χαλαμε τον κόσμο. 

Με αυτή τη λογική και εγώ αντι να νοικιάζω μαγαζί μετατρέπω ενα δωμάτιο σε εργαστήριο και καρφώνω έπιπλα.  

Ναι και την τέταρτη θαρχόταν με την καραμπίνα και θα σου έχυνε τα έντερα έξω. 

Μπα,θα ειχε αραξει.

Περιπου ετσι οπως τα περιγραφεις ειναι η γειτονια μου,οποτε καταλαβαινεις γιατι σχολιαζω ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε τώρα.Μην προσπαθούμε να δώσουμε δίκιο στον TS. Τέτοιοι ήχοι μεταφέρονται μέσα από δομικά στοιχεία και είναι ανυπόφοροι για κάποιους ανθρώπους. 

Εγώ θα έλεγα αν θέλει να ασχοληθεί ας βρει ένα χώρο που είναι για αυτό το σκοπό και να κάνει απερίσκεπτος το χόμπυ του.Δεν μπορείς να μένεις σε πολυκατοικία και να περιμένεις να μην ενοχληθεί κανείς ή αν ενοχληθούν να τους γράφεις και να τους λες ότι είναι μέσα στα νόμιμα πλαίσια.Άντε να ξοδευτεί να κάνει την πρόταση που είπε κάποιος με εξέδρα και μπαλάκια. Αν η μόνωση της οικοδομής είναι χάλια ή ανύπαρκτη όπως και η δική μου ο ήχος θα περάσει και πάλι.Τότε τι γίνεται;;;

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό που μπορώ να σκεφτώ σαν προσθήκη με μικρότερο κόστος απο την μόνωση είναι χαλιά τοίχου για μερική απόσβεση θορύβου.Δεν ξέρω το κόστος που θα έχουν αλλά είναι μανούρα με την υπάρχουσα διακόσμηση του δωματίου φαντάζομαι.Άλλη λύση δεν μου έρχεται στο μυαλό...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...