Προς το περιεχόμενο

Μελέτη ηλ.ντράμς σε πολυκατοικία


glazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Μήπως να καταλάβαινες οτι τα διαμερίσματα δεν ειναι στούντιο και ότι δεν πρόκειται για ένα θόρυβο που θα κάνεις με μια ηλεκτρική σκούπα  ή πλυντήριο ή κάποιες εργασίες που θα γίνουν και θα τελειωσουν;

Για φαντάσου επι ώρες κάθε μέρα να ακούς χτυπήματα από πάνω ή από δίπλα όταν εσύ πχ θέλεις να διαβάσεις ή να ηρεμήσεις ή να δεις τηλεόραση. 

Επειδή δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας δεν σημαίνει ότι χαλαμε τον κόσμο. 

Με αυτή τη λογική και εγώ αντι να νοικιάζω μαγαζί μετατρέπω ενα δωμάτιο σε εργαστήριο και καρφώνω έπιπλα.  

Ναι και την τέταρτη θαρχόταν με την καραμπίνα και θα σου έχυνε τα έντερα έξω. 

Πριν καμιά δεκαριά χρόνια σε πολυκατοικία που διέμεναν είχε συμβεί το γεγονός που περιγράφεις του την άναψε κανονικά αλλά ευτυχώς επέζησε ο άνθρωπος λογικά ακόμα πρέπει να τον πληρώνει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

TS : Διπλοπέταλο βλέπω στις φωτός και μου αρέσει, δικός μου είσαι εσυ 😉

Ίδια φάση και εγώ, κιθαρίστας σε πολυκατοικία, πούλησα κεφαλές/ηχεία και την βγάζω με ενισχυτάκι practice και ακουστικά...

Είναι τεράστιο ξενέρωμα και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά πάνω απο όλα ο σεβασμός.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Redragon7 είπε

TS : Διπλοπέταλο βλέπω στις φωτός και μου αρέσει, δικός μου είσαι εσυ 😉

Ίδια φάση και εγώ, κιθαρίστας σε πολυκατοικία, πούλησα κεφαλές/ηχεία και την βγάζω με ενισχυτάκι practice και ακουστικά...

Είναι τεράστιο ξενέρωμα και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά πάνω απο όλα ο σεβασμός.

Εξάλλου δεν βγήκε τυχαία ο όρος garage rock🤘😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Οπως μας τα λες,ετοιμασου για πολλες ενοχλησεις.

Αν εισαι ανθρωπος που τα γραφει στα @@ του δε θα εχεις προβλημα,εφοσον εισαι νομιμος.

Υποθετω οτι τον ενοχλει ο κροτος,και οχι ο ηχος.

Εγω παντως αν ειχα τετοιον να μου χτυπαει τις πορτες,την τριτη φορα θα τον πεταγα απο τις σκαλες.

Δυστυχώς δεν είμαι και για αυτό ψάχνω να βρω και μια λύση 

7 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Μήπως να καταλάβαινες οτι τα διαμερίσματα δεν ειναι στούντιο και ότι δεν πρόκειται για ένα θόρυβο που θα κάνεις με μια ηλεκτρική σκούπα  ή πλυντήριο ή κάποιες εργασίες που θα γίνουν και θα τελειωσουν;

Για φαντάσου επι ώρες κάθε μέρα να ακούς χτυπήματα από πάνω ή από δίπλα όταν εσύ πχ θέλεις να διαβάσεις ή να ηρεμήσεις ή να δεις τηλεόραση. 

Επειδή δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας δεν σημαίνει ότι χαλαμε τον κόσμο. 

Με αυτή τη λογική και εγώ αντι να νοικιάζω μαγαζί μετατρέπω ενα δωμάτιο σε εργαστήριο και καρφώνω έπιπλα.  

Ναι και την τέταρτη θαρχόταν με την καραμπίνα και θα σου έχυνε τα έντερα έξω. 

Φυσικά και υπάρχει κατανόηση , γι'αυτό και έγινε αγορά ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΏΝ τυμπάνων και πρόσθετων για ηχομόνωση αλλά αφού ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα διαλόγου πλέον με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το νόμιμο και όχι το σωστό.

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ελάτε τώρα.Μην προσπαθούμε να δώσουμε δίκιο στον TS. Τέτοιοι ήχοι μεταφέρονται μέσα από δομικά στοιχεία και είναι ανυπόφοροι για κάποιους ανθρώπους. 

Εγώ θα έλεγα αν θέλει να ασχοληθεί ας βρει ένα χώρο που είναι για αυτό το σκοπό και να κάνει απερίσκεπτος το χόμπυ του.Δεν μπορείς να μένεις σε πολυκατοικία και να περιμένεις να μην ενοχληθεί κανείς ή αν ενοχληθούν να τους γράφεις και να τους λες ότι είναι μέσα στα νόμιμα πλαίσια.Άντε να ξοδευτεί να κάνει την πρόταση που είπε κάποιος με εξέδρα και μπαλάκια. Αν η μόνωση της οικοδομής είναι χάλια ή ανύπαρκτη όπως και η δική μου ο ήχος θα περάσει και πάλι.Τότε τι γίνεται;;;

Δεν με ενδιαφέρει το δίκαιο δεν συμμετέχω σε λαϊκά δικαστήρια αυτό που με ενδιαφέρει όπως λέω και στο αρχικό ποστ είναι Δεδομένα και όχι Γνώμες.

4 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Το μοναδικό που μπορώ να σκεφτώ σαν προσθήκη με μικρότερο κόστος απο την μόνωση είναι χαλιά τοίχου για μερική απόσβεση θορύβου.Δεν ξέρω το κόστος που θα έχουν αλλά είναι μανούρα με την υπάρχουσα διακόσμηση του δωματίου φαντάζομαι.Άλλη λύση δεν μου έρχεται στο μυαλό...

Αν δεν κάνει δουλειά η πλατφόρμα θα σήμαινε ότι ο θόρυβος που ενοχλεί ίσως να μην μεταφέρετε μέσο των υλικών αλλά μέσω αέρα οπότε μετά πάμε στην λύση που αναφέρεις ή σε βαριές κουρτίνες περιμετρικά στους τοίχους

4 ώρες πριν, Ghost_Rider είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Ντραμς σε πολυκατοικία.δε μας χωρα ο τόπος πλεον ειναι γεγονος...

Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για ηλεκτρονικά τύμπανα που σκοπός τους είναι να μην προκαλούν τον θόρυβο που προκαλούν τα ακουστικά ε;

1 ώρα πριν, Redragon7 είπε

TS : Διπλοπέταλο βλέπω στις φωτός και μου αρέσει, δικός μου είσαι εσυ 😉

Ίδια φάση και εγώ, κιθαρίστας σε πολυκατοικία, πούλησα κεφαλές/ηχεία και την βγάζω με ενισχυτάκι practice και ακουστικά...

Είναι τεράστιο ξενέρωμα και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά πάνω απο όλα ο σεβασμός.

Γι'αυτό και ασχολούμαι και ψάχνω λύσεις γιατί σέβομαι και τον εαυτό μου

  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με το άρθρο 1003 ΑΚ: «Ο κύριος του ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες που προέρχονται από το ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται βλάβη».

 

Άρθρο 57 ΑΚ

«Όποιος προσβάλλεται παράνομα στην προσωπικότητα του έχει δικαίωμα να απαιτήσει να αρθεί η προσβολή και να μην επαναληφθεί στο μέλλον. Αξίωση αποζημίωσης σύμφωνα με τις διατάξεις για τις αδικοπραξίες δεν αποκλείεται»

Η ηχορύπανση σύμφωνα με τα δικαστήρια θεωρείται προσβολή της προσωπικότητας ενός ατόμου.

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, glazos είπε

Δυστυχώς δεν είμαι και για αυτό ψάχνω να βρω και μια λύση 

Φυσικά και υπάρχει κατανόηση , γι'αυτό και έγινε αγορά ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΏΝ τυμπάνων και πρόσθετων για ηχομόνωση αλλά αφού ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα διαλόγου πλέον με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το νόμιμο και όχι το σωστό.

Δεν με ενδιαφέρει το δίκαιο δεν συμμετέχω σε λαϊκά δικαστήρια αυτό που με ενδιαφέρει όπως λέω και στο αρχικό ποστ είναι Δεδομένα και όχι Γνώμες.

Αν δεν κάνει δουλειά η πλατφόρμα θα σήμαινε ότι ο θόρυβος που ενοχλεί ίσως να μην μεταφέρετε μέσο των υλικών αλλά μέσω αέρα οπότε μετά πάμε στην λύση που αναφέρεις ή σε βαριές κουρτίνες περιμετρικά στους τοίχους

Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για ηλεκτρονικά τύμπανα που σκοπός τους είναι να μην προκαλούν τον θόρυβο που προκαλούν τα ακουστικά ε;

Γι'αυτό και ασχολούμαι και ψάχνω λύσεις γιατί σέβομαι και τον εαυτό μου

Οκ εντάξει μικρέ τυμπανιστή, απλώς ενημερωσέ με αν νοικιάζεται το διαμέρισμα από πάνω από σένα γιατί σκοπεύω να ασχοληθώ με την ξυλουργική σαν χόμπι. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διευκρινίζεται, αλλά να υποθέσω είναι ο "δίπλα" κι όχι ο πάνω ή κάτω.

Η πολυκατοικία δεν είναι κατάλληλο μέρος για τέτοιου είδους δραστηριότητες έτσι κι αλλιώς. Φαντάσου να έπαιρναν όλοι από ένα σετ και να άρχιζε το πανυγήρι. Σε μια βδομάδα θα ήταν όλοι με ψυχοφάρμακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, cumulus είπε

Σύμφωνα με το άρθρο 1003 ΑΚ: «Ο κύριος του ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες που προέρχονται από το ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου ή προέρχονται από για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται βλάβη».

 

Άρθρο 57 ΑΚ

«Όποιος προσβάλλεται παράνομα στην προσωπικότητα του έχει δικαίωμα να απαιτήσει να αρθεί η προσβολή και να μην επαναληφθεί στο μέλλον. Αξίωση αποζημίωσης σύμφωνα με τις διατάξεις για τις αδικοπραξίες δεν αποκλείεται»

Η ηχορύπανση σύμφωνα με τα δικαστήρια θεωρείται προσβολή της προσωπικότητας ενός ατόμου.

αρα δεν υπάρχουν δεδομένα σε σχέση με το υψος θορύβου και εναπόκειτο στο εκάστοτε ενάγων να αποδείξει ότι η μελετη μουσικής δεν ειναι "χρήση συνήθη"  και στην εκάστοτε εδρα να αποφασίσει??   

Επεξ/σία από glazos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, glazos είπε

αρα δεν υπάρχουν δεδομένα σε σχέση με το υψος θορύβου και εναπόκειτο στο εκάστοτε ενάγων να αποδείξει ότι η μελετη μουσικής δεν ειναι "χρήση συνήθη"  και στην εκάστοτε εδρα να αποφασίσει   

οτι πεις εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι υπάρχει 3 σελίδες συζήτηση για αν είναι λογικό να ενοχλείται κάποιος από ντραμς ...

Εμένα μου φαίνεται ίδιο το να: βαράω ντραμς με 69db=καρφώνω καρφιά με 69db=τραγουδάω παραφωνα με 69db=πρήζω τους πάντες  με ηχητικά κύματα σταθερής συχνότητας με 69db= γαβγίζει ο σκύλος μου με 69db 

και όλα αυτά για ώρες ...ώρες πολλές 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την κατασκευή με τα μπαλακια που σου πρότειναν .
Καλό θα ήταν να ντύσεις και λίγο το χώρο με κανα χαλί στον τοίχο πίσω σου ή παλιό στρώμα αν και σημασία έχει το πάτωμα στην περίπτωσή σου.
Τώρα όσο για το γείτονα , αν παίζεις νορμαλ ώρες δε μπορεί να κάνει κάτι. Ίσως να του μιλήσεις και τα βρείτε μιας και υπάρχει κόσμος που χαλαρώνει διαφορετικές ώρες .

Τα κινητά δε μετράνε σωστά γιατί συνήθως ανεβοκατεβάζουν τις στάθμες του μικρόφωνου αυτόματα .Σίγουρα είσαι κάτω απο 70db

Πάντως ήμουν σε χειρότερη φάση μιας και δεν υπάρχει τρόπος να παίξει μπάσο κανείς σε πολυκατοικία. Και να μην ενοχλούσα ,τα πάντα τρίζαν...

Άσχετο ,απο ακουστικά ποια έχεις?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να σου πούμε τα αυτονόητα; Οτι οι πολυκατοικίες είναι χώροι που αναγκαστικά μοιραζόμαστε με πολλά άτομα και πρέπει να δείχνουμε σεβασμό και οχι να κάνουμε οτι γουστάρουμε; Σήμερα ταλαιπωρείς εσύ τους γείτονες σου, αύριο θα ταλαιπωρεί εσένα κάποιος άλλος και θα διαμαρτύρεσαι ψάχνοντας το δίκιο σου. Δυστυχώς επειδή έχεις ένα σπίτι δεν σημαίνει οτι μπορείς να κάνεις οτι γουστάρεις. Αν ο γείτονας σου ήταν ποδοσφαιριστής έπρεπε να φέρει όλη την ομάδα να προπονούνται; θα ήσουν χαλαρός; Εσύ καλά κάνεις και θες να βγάλεις το γούστο σου αλλά δεν πάει έτσι. Ο άλλος μπορεί να έχει χίλια δυο προβλήματα, να θέλει να μελετήσει ή ποιος ξέρει τι άλλο και να θέλει στον προσωπικό του χώρο να ηρεμήσει. Εσύ με αυτό που κάνεις παρεμβαίνεις στον δικό του χώρο και του επιβάλεις να μοιραστεί με εσένα το χόμπι σου, θέλει δεν θέλει. Σε αυτά δεν υπάρχουν ώρες κοινής ησυχίας. Υπάρχει σεβασμός και κοινή λογική. Αν δεν αντέξει στο τέλος θα σου κάνει μήνυση για προσβολή προσωπικότητας και εκεί θα έχει και μεγάλες πιθανότητες να δικαιωθεί αν το κάνεις συστηματικά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Roland TD 9KX τα έβαλα σε ένα σπίτι επάνω σε 2 παλιά χαλιά, την επόμενη ημέρα ήρθε ο από κάτω γείτονας κ έκανε παράπονο, από δίπλα κ από επάνω δεν είχα γείτονα. Το πάτωμα ξύλο. Τι να κάνω, τι να κάνω, διπλώνω τα χαλιά στα 4, σε στυλ τα κουλουριάζω (χαλαρά όμως) κ αυτό το χοντρό στρώμα το βάζω μονάχα σε ότι ακουμπάει στο πάτωμα, δηλαδή στις βάσεις του σκελετού, στην μπότα κ στο hihat, κ το κάθισμα όλα δλδ να είναι σε αυτό το χοντρό στρώμα.

2 χαλιά διπλωμένα στα 4 το καθένα είναι σαν να έχεις 8 χαλιά απο κάτω σου. Κατ εμέ, ο ήχος ενοχλεί απο τις βάσεις, αυτές μεταδίδουν τους χτύπους θεωρώ.

Στο 2ο σπίτι είχα πλακάκι πάτωμα, κ γειτόνους πανταχώθεν, έκανα το παραπάνω πάλι, κ δεν με ενόχλησε κανείς. Δεν είμαι κ από αυτούς που βαράω με την μέγιστη δύναμη, αλλά κάποιες φορές με έπιανε κ αυτό. Φυσικά όχι βράδυ κ μεσημέρι.

Επεξ/σία από kontow
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...