Προς το περιεχόμενο

Μελέτη ηλ.ντράμς σε πολυκατοικία


glazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βρήκα

Μη δίνεις σημασία την κατασκευή που έκανε , απλά άκου τη διαφορά (υπόψιν οτι έχει ένα tascam φορητό στο κάτω διαμέρισμα τσίτα το gain για να ακουστεί η διαφορά)

Καταλαβαίνεις οτι δεν εξαφανίζεται ο θόρυβος αλλά ελαττώνεται αρκετά.

Άνετα φτιάχνεις μόνος σου αλλά μη κάνεις την κλασσική πατάτα που κάνουν οι περισσότεροι . Τη μισή δουλειά θα την κάνουν (λίγα) τσιμουχάκια που θα πατά το κάτω μέρος στο πάτωμα . Μη αφήσεις δηλαδή το κάτω μέρος να ακουμπά το ξύλινο δάπεδο. Τσιμουχάκια εννοώ τα μαύρα κομμάτια που βλέπεις πχ στις βάσεις απο τις εξωτερικές μονάδες air condition.
Επίσης μην το κάνεις τετράγωνο ,αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να έχεις λόγο 1 προς 3. Η χρήση διαφορετικού πάχους για το πάνω κομμάτι βοηθά

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εδω βλεπουμε την ελληνικη νοοτροπια στ@αρχιδισμου, εγω θα κανω το χομπυ μου και ολα καλα. Φιλε μου καλως κακως αφου δεν μενεις σε μονοκατοικια οπως ολοι μας να κανουμε οτι γουσταρουμε χωρις να ενοχλουμε, καποια πράγματα δεν μπορουμε να τα χαρουμε γιατι σεβομαστε και τους γυρω μας ειτε μας αρεσει ειτε οχι, αλλιως μαζεψε φραγκα, παρε μια παλια μονοκατοικια και βαλτου φωτια και καφτο. Αλλιως καλο κουραγιο να τσακωνεσαι με τους γυρω σου, λες και δεν μας φτανουν ολα τα προβληματα που εχει η καθημερινοτητα μας, ας βαλουμε και κατι ακομα στο κεφαλι μας. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φταιει η ντραμς. βρες τι μουσικη αρεσει του ενοχλημενου γειτονα και ξεκινα να μαθαίνεις αυτο το ειδος...😁

πραγματικο γεγονος,παλια που επαιζα με συγροτημα καναμε προβα στο σπιτι του ντραμερ,οπου σε καποια φαση σκαει ο γειτονας και μας λεει οτι ενοχλειται απο τον ηχο,και μας λεει "να παιζατε καμια θωδη,να ερθω και γω με το κρασακι μου να σας ακουω ολη τη μερα,αλλα με αυτα που παιζετε δεν μπορω να τα ακουω.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Μήπως να καταλάβαινες οτι τα διαμερίσματα δεν ειναι στούντιο και ότι δεν πρόκειται για ένα θόρυβο που θα κάνεις με μια ηλεκτρική σκούπα  ή πλυντήριο ή κάποιες εργασίες που θα γίνουν και θα τελειωσουν;

Για φαντάσου επι ώρες κάθε μέρα να ακούς χτυπήματα από πάνω ή από δίπλα όταν εσύ πχ θέλεις να διαβάσεις ή να ηρεμήσεις ή να δεις τηλεόραση. 

Επειδή δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας δεν σημαίνει ότι χαλαμε τον κόσμο. 

Με αυτή τη λογική και εγώ αντι να νοικιάζω μαγαζί μετατρέπω ενα δωμάτιο σε εργαστήριο και καρφώνω έπιπλα.  

Ναι και την τέταρτη θαρχόταν με την καραμπίνα και θα σου έχυνε τα έντερα έξω. 

Ναι κάποιοι μπορεί να ερχόντουσαν και με καραμπίνα, άλλοι θα καθοντουσαν στα αβγά τους ή θα έκαναν μήνυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτες πατεντες.......ρε τι μας εχει κανει η καραντινα, οταν τελειωσει ομως μετα απο τα αδεσποτα κατοικιδια θα υπαρξουν και αδεσποτα οργανα μουσικης και γυμναστικης!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Το μοναδικό που μπορώ να σκεφτώ σαν προσθήκη με μικρότερο κόστος απο την μόνωση είναι χαλιά τοίχου για μερική απόσβεση θορύβου.Δεν ξέρω το κόστος που θα έχουν αλλά είναι μανούρα με την υπάρχουσα διακόσμηση του δωματίου φαντάζομαι.Άλλη λύση δεν μου έρχεται στο μυαλό...

Δεν κάνεις τίποτα με χαλια και τέτοια θέλει άλλη προσέγγιση, κόστη, υλικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά αυτά θέλουν room in a room.

Για να έχεις απομόνωση χρειάζεσαι μια στερεή επιφάνεια πάνω στην οποία θα βάλεις εαυτό και ντραμς, και από κάτω θα βάλεις χοντρό, ελαστικό υλικό.

Όπου ελαστικό υλικό:

  • Χοντρό χαλί διπλό - τριπλό (αυτό που είναι με πολύ μακριές ίνες)
  • Ελαστικά σταντς αντικραδασμικά (συνήθως μπαίνουν κάτω από αντλίες κλπ)
  • μπάλες ?

Στους τοίχους μπορείς να βάλεις απλά ηχοαπορροφητικά υλικά (ακόμα και χοντρές πετσέτες κάνουν δουλειά), καθώς τα e-ντραμς δεν κάνουν τόσο θόρυβο που να χρειάζονται ηχομόνωση.

Και φυσικά πρέπει να παίζεις σε φυσιολογικές ώρες (αρκετά πριν τις 23.00 πχ).

 

just my 2 cents..

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, arispz είπε

Απιστευτες πατεντες.......ρε τι μας εχει κανει η καραντινα, οταν τελειωσει ομως μετα απο τα αδεσποτα κατοικιδια θα υπαρξουν και αδεσποτα οργανα μουσικης και γυμναστικης!!!!!!!

Εγω περιμενω να τελειωσει η καραντινα,να παρω μισοτιμης κανα ελλειπτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 10:34 ΜΜ, glazos είπε

Γνωρίζουμε τι ισχύει με τα όρια θορύβου dB σε ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας;

Παρακαλώ πολύ όχι γνώμες αλλά δεδομένα και  σχετικές εμπειρίες

Η απόλαυση ενός ήρεμου περιβάλλοντος, αποτελεί αδιαμφισβήτητη έκφανση του δικαιώματος επί της προσωπικότητας, η οποία συνακόλουθα προσβάλλεται, όταν διαταράσσεται η ωφέλεια από την απόλαυση του φυσικού περιβάλλοντος είτε με την εκπομπή ρύπων, όπως καπνού και αναθυμιάσεων, είτε θορύβων (ηχορύπανση).

Μάλιστα, αν η εκπομπή είναι τόσο ισχυρή ώστε να απειλείται και η υγεία των κοινωνών, τότε επέρχεται προσβολή και μίας επιπλέον αυτοτελούς έκφανσης του γενικού δικαιώματος της προσωπικότητας, δηλαδή εκείνης που αφορά το ειδικότερο δικαίωμα στην υγεία.

Η προστασία του ατόμου έναντι της ηχορύπανσης μπορεί να θεμελιωθεί και στις περί γειτονικού δικαίου διατάξεις του Αστικού Κώδικα, και ειδικότερα στο άρθρο 1003, σύμφωνα με το οποίο ο κύριος ακινήτου:

Δεν έχει υποχρέωση να ανέχεται εκπομπές θορύβου και λοιπές οχλήσεις συναφούς φύσης από άλλο γειτονικό ακίνητο, σε περίπτωση που αυτές παραβλάπτουν ουσιωδώς τη χρήση του δικού του, όταν εξαιτίας των εκπομπών αυτών το ακίνητο καθίσταται ανθυγιεινό και ακατάλληλο για να κατοικηθεί.

Ουσιώδης πρόσθετη προϋπόθεση με βάση την ανωτέρω διάταξη είναι, οι οχλήσεις αυτές να προέρχονται από χρήση που δεν είναι συνήθης για τα ακίνητα της συγκεκριμένης περιοχής.

Ακόμα και αν κάποια από τις αναφερόμενες στο ΑΚ 1003 εκπομπές, δεν παραβλάπτει ουσιωδώς τη χρήση του ακινήτου και προέρχεται από τη συνήθη χρήση των ακινήτων της περιοχής, ο ιδιοκτήτης του γειτονικού ακινήτου οφείλει να λαμβάνει πρόσφορα μέτρα, προκειμένου η ενόχληση να αποτραπεί ή να μετριαστεί. Η υποχρέωση αυτή του γείτονα μπορεί να θεμελιωθεί στην ΑΚ 281.

Οπότε, αν η πολύ δυνατή μουσική βλάπτει ουσιωδώς τη χρήση του ακινήτου ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει με αγωγή την παύση και παράλειψη στο μέλλον, αν είναι μισθωτής προστατεύεται με την αγωγή διατάραξης νομής.

Υ.Γ. Η νομοθετική μέριμνα για την προστασία του πολίτη από τη δυσμενή επίδραση της ηχορύπανσης, δεν περιορίζεται μόνο στις ώρες κοινής ησυχίας, καθόσον κάποιες εκδηλώσεις κρίνονται αντικειμενικά πρόσφορες να προκαλέσουν τη διατάραξη της πνευματικής ηρεμίας του μέσου ανθρώπου ανεξάρτητα από την οριοθέτησή τους σε συγκεκριμένα χρονικά πλαίσια.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω και εγώ που μένω στο πρώτο όροφο και από κάτω στο ισόγειο έχω αλουμιναδικο . και από τα χαράματα που ανοίγουνε από το θόρυβο είμαι λες και ζω σε εργοτάξιο . πρέσες , σφυριά , κομπρεσέρ , βιδολόγους , πάνω από 90db εύκολα . έχω κάνει τα πάντα , ακόμα από κάτω είναι . τελικά ξέρεις τι με συμβουλέψανε όπου και να πήγα , αφού με ενοίκιο είσαι γιατί δεν πας αλλου να μείνεις που να μπλέκεις τώρα δικαστικά .  κανε φασαρία όσο γουστάρεις αρκεί να μην κανεις τις ώρες κοινής ησυχίας , όπου και να πάει άκρη δεν θα βγάλει , αυτό το κράτος είναι σπιτάκι με κόκκινο φως

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, MTX είπε

τι να πω και εγώ που μένω στο πρώτο όροφο και από κάτω στο ισόγειο έχω αλουμιναδικο . και από τα χαράματα που ανοίγουνε από το θόρυβο είμαι λες και ζω σε εργοτάξιο . πρέσες , σφυριά , κομπρεσέρ , βιδολόγους , πάνω από 90db εύκολα . έχω κάνει τα πάντα , ακόμα από κάτω είναι . τελικά ξέρεις τι με συμβουλέψανε όπου και να πήγα , αφού με ενοίκιο είσαι γιατί δεν πας αλλου να μείνεις που να μπλέκεις τώρα δικαστικά .  κανε φασαρία όσο γουστάρεις αρκεί να μην κανεις τις ώρες κοινής ησυχίας , όπου και να πάει άκρη δεν θα βγάλει , αυτό το κράτος είναι σπιτάκι με κόκκινο φως

Απο τα χειρότερα.Γιατί όμως νοίκιασες εκεί;Η άνοιξε μετά το αλουμινάδικο;

Και γιατί δεν πας να νοικιάσεις αλλού;

Οτι ώρα και να είναι, αυτοί οι θόρυβοι δεν αντέχονται.Δεν θα σε έσωζαν οι 2 ώρες κοινής ησυχίας.

Μόνο αν δουλεύεις πρωινές ώρες με ρεπό τα ΣΚ που και πάλι θα τους άκουγες Σάββατο πρωί και ίσως και Κυριακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν δοκιμάσεις δυσκολες λύσεις. πάρε 5 κομμάτια απο αυτό. ειναι σκληρο αρκετά για να σηκωσει το βαρος και λογικά θα κοψει τον ήχο. ειναι αρκετά φθηνο. στρωσε ενα χαλι απο κάτω και το πάτωμα τυπου λεγκο απο πανω και δοκίμασε.

 

https://www.kaxirismonotika.gr/διογκομενη-πολυστερινη/363-eps-neopor-100-etics-i.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Απο τα χειρότερα.Γιατί όμως νοίκιασες εκεί;Η άνοιξε μετά το αλουμινάδικο;

Και γιατί δεν πας να νοικιάσεις αλλού;

Οτι ώρα και να είναι, αυτοί οι θόρυβοι δεν αντέχονται.Δεν θα σε έσωζαν οι 2 ώρες κοινής ησυχίας.

Μόνο αν δουλεύεις πρωινές ώρες με ρεπό τα ΣΚ που και πάλι θα τους άκουγες Σάββατο πρωί και ίσως και Κυριακή.

είμαι δέκα χρονια σε αυτό το σπίτι , αυτός έχει έρθει εδώ και τρία χρονια . το έπαιξε έξυπνα για να ανοίξει , στην αρχή το έκανε ως υποκατάστημα έκθεση μονο. μετά το γύρισε σε κυρια δραστηριότητα και έκλεισε το άλλο που είχε πάνω στο Μενίδι . η άδεια που πείρε είναι μαϊμού , κανονικά δεν ανοίγει τέτοιο μαγαζί σε πολυκατοικία και γενικά τέτοιες δραστηριότητες ανοίγουν σε συγκεκριμένες περιοχές .την πουστιά όλη την έχει κάνει ο διαχειριστής καθώς είναι και ιδιοκτητης του χώρου από κάτω . στη πολυκατοικία εκτος από μένα και άλλους δυο που είναι πιο πάνω μένουνε κύριος ο διαχειριστής και το σόι του . οποτε δεν έχω στήριγμα από κάπου , ότι γουστάρουνε κάνουνε και καινούργιο καταστατικό φτιάχνουνε αρκεί να πάρουνε το ενοίκιο .μου λες γιατί δεν φεύγω , για δυο λόγους , πρώτον δεν βρίσκω σπίτι άλλο εδώ κοντά με αυτά τα χρήματα μιας και έχω σχετικά καλο ενοίκιο και δεύτερον όταν έχεις οικογένεια με παιδιά δεν μπορείς εύκολα να τα αλλάξεις σχολεια και παρέες . πήγα μια μέρα κάτω που το παιδί μου μου έλεγε μπαμπά σε παρακαλώ κανε κάτι δεν αντέχω άλλο και έκλεινε τα αφτιά του , και πλακωθήκαμε στο ξύλο . το μονο που κατάφερα είναι να μου κάνει μήνυση να μην τον πλησιάζω κιόλας . του έκανα και εγώ μήνυση για τον θόρυβο , έκανε κάποιοες βελτιώσεις όπως διπλα τζαμια πίσω και μια πρόχειρη ηχομόνωση . τα οποια όμως δεν λύνουν το πρόβλημα , τελικά αποσύραμε και οι δυο τις μηνύσεις και εγώ ζω με το δραμα μου και αυτός κάνει τι δουλειά του . ευτυχώς σε γενικές γραμμές δεν είχε πολύ δουλειά το προηγούμενο διάστημα , αλλα τώρα με τι καραντίνα που είμαστε σπίτι όλοι μέρα είναι πρόβλημα , και έχει και πολύ δουλειά γιατί είναι και αυτά τα προγράμματα του εξοικονομώ από το ΕΣΠΑ που τρέχουν και ευνοεί τους αλουμινάδες

3 ώρες πριν, A10B είπε

Η απόλαυση ενός ήρεμου περιβάλλοντος, αποτελεί αδιαμφισβήτητη έκφανση του δικαιώματος επί της προσωπικότητας, η οποία συνακόλουθα προσβάλλεται, όταν διαταράσσεται η ωφέλεια από την απόλαυση του φυσικού περιβάλλοντος είτε με την εκπομπή ρύπων, όπως καπνού και αναθυμιάσεων, είτε θορύβων (ηχορύπανση).

Μάλιστα, αν η εκπομπή είναι τόσο ισχυρή ώστε να απειλείται και η υγεία των κοινωνών, τότε επέρχεται προσβολή και μίας επιπλέον αυτοτελούς έκφανσης του γενικού δικαιώματος της προσωπικότητας, δηλαδή εκείνης που αφορά το ειδικότερο δικαίωμα στην υγεία.

Η προστασία του ατόμου έναντι της ηχορύπανσης μπορεί να θεμελιωθεί και στις περί γειτονικού δικαίου διατάξεις του Αστικού Κώδικα, και ειδικότερα στο άρθρο 1003, σύμφωνα με το οποίο ο κύριος ακινήτου:

Δεν έχει υποχρέωση να ανέχεται εκπομπές θορύβου και λοιπές οχλήσεις συναφούς φύσης από άλλο γειτονικό ακίνητο, σε περίπτωση που αυτές παραβλάπτουν ουσιωδώς τη χρήση του δικού του, όταν εξαιτίας των εκπομπών αυτών το ακίνητο καθίσταται ανθυγιεινό και ακατάλληλο για να κατοικηθεί.

Ουσιώδης πρόσθετη προϋπόθεση με βάση την ανωτέρω διάταξη είναι, οι οχλήσεις αυτές να προέρχονται από χρήση που δεν είναι συνήθης για τα ακίνητα της συγκεκριμένης περιοχής.

Ακόμα και αν κάποια από τις αναφερόμενες στο ΑΚ 1003 εκπομπές, δεν παραβλάπτει ουσιωδώς τη χρήση του ακινήτου και προέρχεται από τη συνήθη χρήση των ακινήτων της περιοχής, ο ιδιοκτήτης του γειτονικού ακινήτου οφείλει να λαμβάνει πρόσφορα μέτρα, προκειμένου η ενόχληση να αποτραπεί ή να μετριαστεί. Η υποχρέωση αυτή του γείτονα μπορεί να θεμελιωθεί στην ΑΚ 281.

Οπότε, αν η πολύ δυνατή μουσική βλάπτει ουσιωδώς τη χρήση του ακινήτου ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει με αγωγή την παύση και παράλειψη στο μέλλον, αν είναι μισθωτής προστατεύεται με την αγωγή διατάραξης νομής.

Υ.Γ. Η νομοθετική μέριμνα για την προστασία του πολίτη από τη δυσμενή επίδραση της ηχορύπανσης, δεν περιορίζεται μόνο στις ώρες κοινής ησυχίας, καθόσον κάποιες εκδηλώσεις κρίνονται αντικειμενικά πρόσφορες να προκαλέσουν τη διατάραξη της πνευματικής ηρεμίας του μέσου ανθρώπου ανεξάρτητα από την οριοθέτησή τους σε συγκεκριμένα χρονικά πλαίσια.

 

 

φιλε μου όλα αυτά είναι τρίχες κατσαρές , η Ελλάδα ως γνωστόν έχει τους καλύτερους νομους σχεδόν στο κόσμο αλλα δεν εφαρμόζονται , και εκτος αυτού ράβε ξήλωνε με νομοσχέδια , μπαλώματα  , παραθυράκια όλοι βρίσκουν τρόπους να κάνουνε τι δουλειά τους και να τους παρακάμπτουν . όταν πας στην αστυνομία και στον δήμαρχο και τους δείχνεις τι λέει ο νομος και ότι αυτή η δραστηριότητα δεν πρέπει να υπάρχει σε αυτό το χώρο γιατί η περιοχή δεν το επιτρέπει πρώτον , και δεύτερον ακόμα και αν το επιτρέπει πρέπει να έχει τι σύμφωνη γνώμη όλων τον ενοίκων για να ανοίξει , εγώ ποτε μου δεν έχω δώσει συγκατάθεση , πως πηρε άδεια μου το εξηγείται παρακαλώ , και μου λένε ε δεν ξέρεις τώρα πως γίνονται αυτά , λάδωσε και πήρε την άδεια . εγώ δεν είμαι υπεύθυνος να δω πως τι πήρε αν θες κυνηγά τους δικαστικά , εγώ είμαι υπεύθυνος να δω αν υπάρχει άδεια όταν κάνω έλεγχο  , και αν ενοχλεί τις ώρες κοινής ησυχίας , και μετά έρχεται και σε συλλαμβάνει γιατί φέρεσαι σαν χιμπατζής για να βρείς το δίκιο σου και σπάει ο ένας το κεφάλι του αλλου . αυτό είναι το κράτος που ζούμε δυστυχώς 

Επεξ/σία από MTX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MTX είπε

είμαι δέκα χρονια σε αυτό το σπίτι , αυτός έχει έρθει εδώ και τρία χρονια . το έπαιξε έξυπνα για να ανοίξει , στην αρχή το έκανε ως υποκατάστημα έκθεση μονο. μετά το γύρισε σε κυρια δραστηριότητα και έκλεισε το άλλο που είχε πάνω στο Μενίδι . η άδεια που πείρε είναι μαϊμού , κανονικά δεν ανοίγει τέτοιο μαγαζί σε πολυκατοικία και γενικά τέτοιες δραστηριότητες ανοίγουν σε συγκεκριμένες περιοχές .την πουστιά όλη την έχει κάνει ο διαχειριστής καθώς είναι και ιδιοκτητης του χώρου από κάτω . στη πολυκατοικία εκτος από μένα και άλλους δυο που είναι πιο πάνω μένουνε κύριος ο διαχειριστής και το σόι του . οποτε δεν έχω στήριγμα από κάπου , ότι γουστάρουνε κάνουνε και καινούργιο καταστατικό φτιάχνουνε αρκεί να πάρουνε το ενοίκιο .μου λες γιατί δεν φεύγω , για δυο λόγους , πρώτον δεν βρίσκω σπίτι άλλο εδώ κοντά με αυτά τα χρήματα μιας και έχω σχετικά καλο ενοίκιο και δεύτερον όταν έχεις οικογένεια με παιδιά δεν μπορείς εύκολα να τα αλλάξεις σχολεια και παρέες . πήγα μια μέρα κάτω που το παιδί μου μου έλεγε μπαμπά σε παρακαλώ κανε κάτι δεν αντέχω άλλο και έκλεινε τα αφτιά του , και πλακωθήκαμε στο ξύλο . το μονο που κατάφερα είναι να μου κάνει μήνυση να μην τον πλησιάζω κιόλας . του έκανα και εγώ μήνυση για τον θόρυβο , έκανε κάποιοες βελτιώσεις όπως διπλα τζαμια πίσω και μια πρόχειρη ηχομόνωση . τα οποια όμως δεν λύνουν το πρόβλημα , τελικά αποσύραμε και οι δυο τις μηνύσεις και εγώ ζω με το δραμα μου και αυτός κάνει τι δουλειά του . ευτυχώς σε γενικές γραμμές δεν είχε πολύ δουλειά το προηγούμενο διάστημα , αλλα τώρα με τι καραντίνα που είμαστε σπίτι όλοι μέρα είναι πρόβλημα , και έχει και πολύ δουλειά γιατί είναι και αυτά τα προγράμματα του εξοικονομώ από το ΕΣΠΑ που τρέχουν και ευνοεί τους αλουμινάδες

φιλε μου όλα αυτά είναι τρίχες κατσαρές , η Ελλάδα ως γνωστόν έχει τους καλύτερους νομους σχεδόν στο κόσμο αλλα δεν εφαρμόζονται , και εκτος αυτού ράβε ξήλωνε με νομοσχέδια , μπαλώματα  , παραθυράκια όλοι βρίσκουν τρόπους να κάνουνε τι δουλειά τους και να τους παρακάμπτουν . όταν πας στην αστυνομία και στον δήμαρχο και τους δείχνεις τι λέει ο νομος και ότι αυτή η δραστηριότητα δεν πρέπει να υπάρχει σε αυτό το χώρο γιατί η περιοχή δεν το επιτρέπει πρώτον , και δεύτερον ακόμα και αν το επιτρέπει πρέπει να έχει τι σύμφωνη γνώμη όλων τον ενοίκων για να ανοίξει , εγώ ποτε μου δεν έχω δώσει συγκατάθεση , πως πηρε άδεια μου το εξηγείται παρακαλώ , και μου λένε ε δεν ξέρεις τώρα πως γίνονται αυτά , λάδωσε και πήρε την άδεια . εγώ δεν είμαι υπεύθυνος να δω πως τι πήρε αν θες κυνηγά τους δικαστικά , εγώ είμαι υπεύθυνος να δω αν υπάρχει άδεια όταν κάνω έλεγχο  , και αν ενοχλεί τις ώρες κοινής ησυχίας , και μετά έρχεται και σε συλλαμβάνει γιατί φέρεσαι σαν χιμπατζής για να βρείς το δίκιο σου και σπάει ο ένας το κεφάλι του αλλου . αυτό είναι το κράτος που ζούμε δυστυχώς 

Ο ιδιοκτήτης σου δεν μπορεί να κάνει κάτι μαζί με σένα; 

Στο κάτω κάτω η περιουσία του απαξιώνεται έτσι. Άντε φεύγεις εσύ, Ποιος μουρλός θα πάει να νοικιάσει αυτό το διαμέρισμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ζω το θέμα του TS από την ανάποδη, έχω δηλαδή μουσικό που παίζει από κάτω μου, εν ολίγοις δεν παλεύεται.

Ο συγκεκριμένος παίζει κλαρίνο.

Όπως και ο TS δεν παίζει ώρες κοινής ησυχίας, όμως κάνει εξάσκηση ή μάθημα (πολύ νόμιμο αυτό σαφώς) γύρω στις 5 ώρες την ημέρα.

Κάποια στιγμή δεν άντεξα και τον βρήκα, μιλήσαμε πολύ πολιτισμένα αλλά πρακτική λύση δεν υπάρχει.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι μια δραστηριότητα που εισβάλει κυριολεκτικά στο χώρο θέλω δε θέλω. Και είναι ότι χειρότερο να θες το απόγευμα μετά τη δουλειά να χαλαρώσεις ή να δουλέψεις το πρωί με δύο κλαρίνα μες στο κεφάλι σου (κάθε μέρα).

Θα μπορούσε να παίζει ξύλο με τη γυναίκα του βεβαια κάθε μέρα, να ακούει Πάολα στη διαπασών ή να ξεκινάει να σέρνει έπιπλα όπως ο από πάνω.

Μένω σχεδόν 15 χρόνια σε πολυκατοικίες, έχοντας φύγει από την επαρχία που ζούσα σε μονοκατοικία 

Σε κανένα διαμέρισμα που έχω διαβιωσει δεν έχω νιώσει ότι δε μοιραζόμαστε το σπίτι με τους υπόλοιπους ενοίκους.

Αν μου βρείτε τέτοιο σπίτι στην Αθήνα, ξεκινάω την άλλη μέρα να το νοικιάσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...