Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση τριφασικού UPS


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε τριφασικό ρεύμα στην εταιρία απλά όλες οι συσκευές (server , switches , routers κλπ ) έχουν μπει σε μια φάση .

Χτες λόγω βλάβης στο δίκτυο έπεσε η μια φάση. Τα 2 UPS που έχουμε κράτησαν αλλά το θέμα ειναι ότι αποφάσισα να προχωρήσω σε αγορά τριφασικού

και να βάλω τα 2 άλλα UPS σε αλλες θέσεις για PC και οθόνες συναδέλφων. Έχει βέβαια ο καθένας το δικό του αλλά καλύτερα να έχω ενα για 2-3 σταθμούς

Γενικά απότι βλέπω ειναι πανάκριβα (πχ APC) αλλά τα περισσότερα ειναι μεγάλα. πχ πάνω από 5-10KVA

Έχουμε και λέμε

Ενας ML350 με 2 τροφοδοτικά 500W, 1 οθονη

1 switch 24αρι, 1 cisco firewall meraki, 3 router απλά, 1 NAS Synology , 1 τηλεφωνικό κέντρο (90W είδα κατανάλωση) 4 netmod

Εχετε να μου προτεινετε κάτι άλλο σε κατασκευαστή?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τριφασικό σε τι θα σε βοηθήσει;

Απλα θα τα μοιράζεις σε διαφορετικές φασεις, και αν πέσει έπεσε, αυτη ειναι η δουλεια του ups

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ηλεκτρολογικό . Χτες έπεσε η μια φάση στην οποία είναι συνδεδεμένα όλα τα μηχανήματα στο Rack μέσω των 2 UPS που έχουμε, το τηλεφωνικό κέντρο , και τα 6 μηχανήματα/οθόνες που υπάρχουν στον ημιόροφο της εταιρίας και τα φώτα της αποθήκης τα οποία ειναι σε διπλανό χώρο

3 συνάδελφοι στο ισόγειο, εκτυπωτές,φώτα , τσερκομηχανή στην αποθήκη δουλευαν από άλλη φάση

Το πρόβλημα ειναι ότι επί 2 1/2 ώρες δεν είχαμε ρεύμα (μάλλον φάση) και πόσο να κρατήσουν τα μηχανήματα, servers Κλπ . Στην μιάμιση ώρα περίπου έπεσαν όλα και επί μια ώρα περιμέναμε την δεη να διορθώσει την βλάβη (ηταν γενικά στην περιοχή)

Κάθε συνάδελφος έχει ξεχωριστό UPS έτσι και αλλιώς αλλά τα σημαντικά πράγματα πάνε σε 2 UPS 1500VA το καθένα και θέλω αν πέσει πχ μια φάση (η οποία δεν ξέρουμε πότε θα ξανασηκωθεί) να δουλευουν απρόσκοπτα από τις άλλες 2

Με λίγα λόγια αν κρατήσει και μια δυο μέρες πχ η βλάβη θέλω να έχω ανοιχτά

Server

2 router

4 netmod

Τ/Κ

Switch

Και πες και ενα PC 

Το πρόβλημα είναι οτι όλα στον ημιοροφο ειναι σε μια φαση (σε αυτη που έπεσε χτες) . Ο ηλεκτρολόγος που είχε κανει την δομημένη πχ πριν χρόνια , στις κόκκινες πρίζες δεν σύνδεσε παροχή από κανένα UPS που ειναι στο Rack

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αυτα που περιγράφεις δεν ειναι εφικτά, για να κάνεις αδιάλειπτα και οχι ups για μια δυο μέρες, θέλεις κάποιες χιλιάδες ευρω.

Το ups δεν ειναι για να πεσεις η δεη και εσυ να συνεχίσεις να δουλεύεις διό τρεις μερες, ΔΕΝ γίνεται οτι και ups να πάρεις, και δεν εχει σχέση με τις φάσεις, ειναι απλα για να κλείσεις κάποιες ανοιχτές εργασίες ...και αύριο πάλι, υπαρχουν ups που κανουν shutdown τα μηχανηματα μεσω λογισμικου.

Τετοιες αδιαλειπτες παροχες εχουν μονο μεγάλοι οργανισμοί πχ οι τηλεπικοινωνιακοί, που ομως και εκει to "ups" λειτουργεί μεχρι να παρει μπροστά το ηλεκτροπαραγωγικό ζεύγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω οτι θέλουμε πάνω από 5000 ευρώ. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι εχεις δικιο . Καλύτερα να πάρω άλλα 2 φτηνά πχ 2KVA το καθένα και να ξεχωρίσω τα πράγματα

Απλά σκέφτομαι το εξής. 

Στον χώρο του Rack έχει φέρει ο ηλεκτρολόγος ένα καλώδιο από τον πίνακα. Μια φάση , και το θέμα είναι ότι δεν έχει φέρει δεύτερη. Με αποτέλεσμα ότι ειναι στο Rack συν το Τ/Κ που βρίσκεται από πίσω , ειναι συνδεδεμένα σε μια φάση.

Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως έρθουν και οι 3 φάσεις ξεχωριστά πάνω με ξεχωριστό πίνακα. Αν πέσει πχ η μια και ειναι συνδεδεμένο το UPS πάνω σε αυτήν την μια, να το βγάλω από το ρεύμα , να δουλέψει με τις μπαταρίες και να το συνδέσω σε άλλη φάση που να δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Ξέρω οτι θέλουμε πάνω από 5000 ευρώ. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι εχεις δικιο . Καλύτερα να πάρω άλλα 2 φτηνά πχ 2KVA το καθένα και να ξεχωρίσω τα πράγματα

Απλά σκέφτομαι το εξής. 

Στον χώρο του Rack έχει φέρει ο ηλεκτρολόγος ένα καλώδιο από τον πίνακα. Μια φάση , και το θέμα είναι ότι δεν έχει φέρει δεύτερη. Με αποτέλεσμα ότι ειναι στο Rack συν το Τ/Κ που βρίσκεται από πίσω , ειναι συνδεδεμένα σε μια φάση.

Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως έρθουν και οι 3 φάσεις ξεχωριστά πάνω με ξεχωριστό πίνακα. Αν πέσει πχ η μια και ειναι συνδεδεμένο το UPS πάνω σε αυτήν την μια, να το βγάλω από το ρεύμα , να δουλέψει με τις μπαταρίες και να το συνδέσω σε άλλη φάση που να δουλευει.

H σκέψη σου είναι λάθος.

Τέτοιου είδους τριφασικά UPS στα οποία αναφέρεσαι συνδέονται από ηλεκτρολόγο κατευθείαν επάνω στον ηλεκτρικό πίνακα, δεν έχουν μπρίζες να τα βάζεις/βγάζεις.

Επίσης, όπως ήδη σου είπαν το UPS είναι για να σου κρατήσει τα μηχανήματα για λίγα λεπτά μέχρι νά μπορέσεις να κάνεις κανονικό shutdown ή μέχρι να πάρει μπρός η γεννήτρια Η/Ζ που πρέπει να εγκαταστήσετε αν θέλετε να εξακολουθείτε νε λειτουργήτε κανονικά την εταιρεία.

Αν θέλετε αδιάλειπτη παροχή τότε ΜΟΝΟ με UPS ΚΑΙ ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος μαζί.

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

Ξέρω οτι θέλουμε πάνω από 5000 ευρώ. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι εχεις δικιο . Καλύτερα να πάρω άλλα 2 φτηνά πχ 2KVA το καθένα και να ξεχωρίσω τα πράγματα

Απλά σκέφτομαι το εξής. 

Στον χώρο του Rack έχει φέρει ο ηλεκτρολόγος ένα καλώδιο από τον πίνακα. Μια φάση , και το θέμα είναι ότι δεν έχει φέρει δεύτερη. Με αποτέλεσμα ότι ειναι στο Rack συν το Τ/Κ που βρίσκεται από πίσω , ειναι συνδεδεμένα σε μια φάση.

Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως έρθουν και οι 3 φάσεις ξεχωριστά πάνω με ξεχωριστό πίνακα. Αν πέσει πχ η μια και ειναι συνδεδεμένο το UPS πάνω σε αυτήν την μια, να το βγάλω από το ρεύμα , να δουλέψει με τις μπαταρίες και να το συνδέσω σε άλλη φάση που να δουλευει.

τρια πολυπριζα.ενα απο καθε φαση.ups αυτο που εχεις τωρα.αν πεσει το αλλαζεις πολυπριζο. εναλλακτικα ρνα  ups σε καθε φαση αλλα μικροτερο σε  va και τα μοιραζεις εκει

επειδη το φορτιο σου δεν ειναι κατι τεραστιο η πας σε ηζ οπως ειπαν η πας σε battery packs

1 hour ago, NikosKallithea said:

Φιλε αυτα που περιγράφεις δεν ειναι εφικτά, για να κάνεις αδιάλειπτα και οχι ups για μια δυο μέρες, θέλεις κάποιες χιλιάδες ευρω.

Το ups δεν ειναι για να πεσεις η δεη και εσυ να συνεχίσεις να δουλεύεις διό τρεις μερες, ΔΕΝ γίνεται οτι και ups να πάρεις, και δεν εχει σχέση με τις φάσεις, ειναι απλα για να κλείσεις κάποιες ανοιχτές εργασίες ...και αύριο πάλι, υπαρχουν ups που κανουν shutdown τα μηχανηματα μεσω λογισμικου.

Τετοιες αδιαλειπτες παροχες εχουν μονο μεγάλοι οργανισμοί πχ οι τηλεπικοινωνιακοί, που ομως και εκει to "ups" λειτουργεί μεχρι να παρει μπροστά το ηλεκτροπαραγωγικό ζεύγος

ολα εχουν να κανουν με τα  battery packs που θα βαλει στο ups.δεν εχει κανα τραγικο φορτιο.

πχ http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=243069

και δεν ειναι ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dpolal είπε

H σκέψη σου είναι λάθος.

Τέτοιου είδους τριφασικά UPS στα οποία αναφέρεσαι συνδέονται από ηλεκτρολόγο κατευθείαν επάνω στον ηλεκτρικό πίνακα, δεν έχουν μπρίζες να τα βάζεις/βγάζεις.

Επίσης, όπως ήδη σου είπαν το UPS είναι για να σου κρατήσει τα μηχανήματα για λίγα λεπτά μέχρι νά μπορέσεις να κάνεις κανονικό shutdown ή μέχρι να πάρει μπρός η γεννήτρια Η/Ζ που πρέπει να εγκαταστήσετε αν θέλετε να εξακολουθείτε νε λειτουργήτε κανονικά την εταιρεία.

Αν θέλετε αδιάλειπτη παροχή τότε ΜΟΝΟ με UPS ΚΑΙ ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος μαζί.

 

Αυτό είπα και εγώ. Να ξεκινήσει καλώδιο 5x2.5 πχ από το κεντρικό πίνακα, να πάει πίσω από το Rack με μια κόκκινη τριφασική πρίζα επίτοιχη και από κει να φύγει το αντίστοιχο βύσμα για το UPS

Αλλά τελικά αν έχουμε και Η/Ζ πάει πολύ οπότε ...

Δεν ειναι και τόσο μεγάλη η ανάγκη. Δεν ειμαστε δα και datacenter πχ. Απλά έκατσε χτες το θέμα και πήγε μακριά το μυαλό μου

27 λεπτά πριν, poulinos είπε

τρια πολυπριζα.ενα απο καθε φαση.ups αυτο που εχεις τωρα.αν πεσει το αλλαζεις πολυπριζο. εναλλακτικα ρνα  ups σε καθε φαση αλλα μικροτερο σε  va και τα μοιραζεις εκει

επειδη το φορτιο σου δεν ειναι κατι τεραστιο η πας σε ηζ οπως ειπαν η πας σε battery packs

ολα εχουν να κανουν με τα  battery packs που θα βαλει στο ups.δεν εχει κανα τραγικο φορτιο.

πχ http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=243069

και δεν ειναι ακριβα

Φορτίο δεν ειναι μεγάλο. Απλά και σε αυτή την περίπτωση την οποία σκέφτηκα μετά και εγώ θα πρέπει να τραβήξουμε πάλι καλώδιο από τον πίνακα, να εγκατασταθεί ένας υποπίνακας πίσω από το Rack με 3 πρίζες και ένα πολύπριζο στην καθεμία . Πχ ας εχω στο ενα UPS server/οθονη/switch και στο αλλο firewall/nas/modems/netmodes και Τ/Κ

Και αν πεσει πάλι καμιά φάση αλλάζω πολύπριζο το εκάστοτε Ups Που ειναι πάνω στην προβληματική.

Καλύτερα έτσι και μικρότερο το κόστος

Το να γίνει και καμιά τραγική διακοπή και να πέσουν όλα παράλληλα προλαβαίνουμε και σώνουμε τις εργασίες μας , κλείνουμε και τον server Με ασφάλεια και ολα καλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

Αυτό είπα και εγώ. Να ξεκινήσει καλώδιο 5x2.5 πχ από το κεντρικό πίνακα, να πάει πίσω από το Rack με μια κόκκινη τριφασική πρίζα επίτοιχη και από κει να φύγει το αντίστοιχο βύσμα για το UPS

Αλλά τελικά αν έχουμε και Η/Ζ πάει πολύ οπότε ...

Δεν ειναι και τόσο μεγάλη η ανάγκη. Δεν ειμαστε δα και datacenter πχ. Απλά έκατσε χτες το θέμα και πήγε μακριά το μυαλό μου

Φορτίο δεν ειναι μεγάλο. Απλά και σε αυτή την περίπτωση την οποία σκέφτηκα μετά και εγώ θα πρέπει να τραβήξουμε πάλι καλώδιο από τον πίνακα, να εγκατασταθεί ένας υποπίνακας πίσω από το Rack με 3 πρίζες και ένα πολύπριζο στην καθεμία . Πχ ας εχω στο ενα UPS server/οθονη/switch και στο αλλο firewall/nas/modems/netmodes και Τ/Κ

Και αν πεσει πάλι καμιά φάση αλλάζω πολύπριζο το εκάστοτε Ups Που ειναι πάνω στην προβληματική.

Καλύτερα έτσι και μικρότερο το κόστος

Το να γίνει και καμιά τραγική διακοπή και να πέσουν όλα παράλληλα προλαβαίνουμε και σώνουμε τις εργασίες μας , κλείνουμε και τον server Με ασφάλεια και ολα καλα.

 

μπορεις να τα μοιρασεις αλλα ετσι παραπανω ups ή απλα να το αλλαζεις manually. δεν ξερω αν υπαρχει κατι να στο γυρισει αυυοματα σε αλλη φαση.στο ups απλα βαζεις battery pack αν θες να αυξησεις αυτονομια χωρις κανα τεραστιο κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που μιλάμε έχω στείλει το ενα αφεντικο στην εταιρία να τσεκάρει γιατι μάλλον έχουν πέσει όλα.

Το firewall ειναι unreachable, και οι 2 dsl που κανουν Load balance ειναι off..το Τ/Κ το ίδιο. Ακόμα και το POS και ενα PC που έχουμε κάτω ανοιχτό για τηλεεργασία έχει πλέον κλείσει.

Edit 

Γενικη διακοπή στην περιοχή για μιαμιση ώρα....

50 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπορεις να τα μοιρασεις αλλα ετσι παραπανω ups ή απλα να το αλλαζεις manually. δεν ξερω αν υπαρχει κατι να στο γυρισει αυυοματα σε αλλη φαση.στο ups απλα βαζεις battery pack αν θες να αυξησεις αυτονομια χωρις κανα τεραστιο κοστος

Και το Manually δεν με πειράζει. Ειναι κάτι που και στην εταιρία να ειμαι μπορώ να δώσω οδηγίες να το κάνει και κάποιος άλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

Τώρα που μιλάμε έχω στείλει το ενα αφεντικο στην εταιρία να τσεκάρει γιατι μάλλον έχουν πέσει όλα.

Το firewall ειναι unreachable, και οι 2 dsl που κανουν Load balance ειναι off..το Τ/Κ το ίδιο. Ακόμα και το POS και ενα PC που έχουμε κάτω ανοιχτό για τηλεεργασία έχει πλέον κλείσει.

Edit 

Γενικη διακοπή στην περιοχή για μιαμιση ώρα....

Και το Manually δεν με πειράζει. Ειναι κάτι που και στην εταιρία να ειμαι μπορώ να δώσω οδηγίες να το κάνει και κάποιος άλλος. 

απλα βαλε και ενα battery pack να αυξησεις την αυτονομια αν σε ενδιαφερει ωστε να εισαι καλυτερα με πιο μεγαλες διακοπες ρευματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ποσες φορες θα τυχει να πεσει η μια φαση και οι αλλες να λειτουργουν?

Τωρα εκατσε η περιπτωση οποτε πιστευω τσαμπα το ψαχνεις.Οπως σου ειπαν εαν θες να ξεμπερδευεις μια και καλη,τοτε Η/Ζ μονο.Και το battery pack ημιμετρο το βλεπω.Απλα θα προσθεσει χρονο αλλα ποτε δε ξερεις ποσο θα κρατησει μια διακοπη.

Αντε στη καλυτερη ,ανεβασε οπως ειπε ο poulinos μια πριζα απο τη καθε φαση.Οτιδηποτε παραπανω ειναι τσαμπα κοπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανόνισα να έρθει ενας ηλεκτρολόγος το αλλο σαββατο , να περάσουμε το καλώδιο και να βάλει και εναν υποπινακα πίσω από το Rack. Θα κάτσω εγώ να ξεχωρίσω μετά τα 2 UPS και τι θα συνδέσει το καθένα και θα βαλω και ενα 3ο UPS να συνδέσω 2 PC μεσω των κοκκινων πριζών στην δομημένη. Αφού τραβηξουμε και εκει καλώδιο από το UPS

Επόμενη κινηση μάλλον αρχες του 2021 να κατσω να φτιάξω λίγο τις καλωδιώσεις γενικά και τα patchpanel γιατι γινεται χαμός. Δουλεύουν μεν αλλά λιγο συμμάζεμα το θέλουν

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

Kανόνισα να έρθει ενας ηλεκτρολόγος το αλλο σαββατο , να περάσουμε το καλώδιο και να βάλει και εναν υποπινακα πίσω από το Rack. Θα κάτσω εγώ να ξεχωρίσω μετά τα 2 UPS και τι θα συνδέσει το καθένα και θα βαλω και ενα 3ο UPS να συνδέσω 2 PC μεσω των κοκκινων πριζών στην δομημένη. Αφού τραβηξουμε και εκει καλώδιο από το UPS

Επόμενη κινηση μάλλον αρχες του 2021 να κατσω να φτιάξω λίγο τις καλωδιώσεις γενικά και τα patchpanel γιατι γινεται χαμός. Δουλεύουν μεν αλλά λιγο συμμάζεμα το θέλουν

Ευχαριστώ για την βοήθεια

panduit keystones.απο τα καλυτερα που εχω δει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

panduit keystones.απο τα καλυτερα που εχω δει

Ειναι ωραια πραγματικά. Αλλά πουλάμε και εμείς παθητικά και ενεργά προϊόντα δικτυων και rack και τα πάντα. Οπότε δεν θα ξοδευτουμε με αυτά τα είδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...