Προς το περιεχόμενο

Νέο scooter 300cc


SeQuel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους φίλους την μηχανής!

Ψάχνοντας στην αγορά και έχοντας ταβάνι 4χιλ, κατέληξα να λιγουρεύομαι τα παρακάτω μοντέλα της κατηγορίας:

Kymco X-town 300
SYM Joymax Z 300

Και τα δύο έχουν αρκετές ομοιότητες αλλά το Kymco υπερταιρεί σχεδιαστικά ενώ το sym φαίνεται να ειναί πιο άνετο με χώρους και πιο ευέλικτο.

Θα ήθελα να ακούσω άποψη απο ανθρώπους που έχουν δοκιμάσει τα παραπάνω και να με καθοδηγήσουν.

Φυσικά όλες οι γνώμες δεκτές και απο το υπόλοιπο κοινό!!!

Σας ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Kymco ειναι όμορφο,άνετο , αλλά έχει παλιό μοτέρ που καίει αρκετά και από τελική ταχύτητα ίσως να σε αφήσει παραπονεμένο.Ομως από ποιότητα είναι ένα σκαλί πάνω από το Sym όσο αφορά τα πλαστικά.

Επίσης γενικά τα Kymco έχουν πιο ακριβά ανταλλακτικά από τα Sym.

Tο Sym από την άλλη έχει ένα δοκιμασμένο μοτέρ που έχει φορεθεί σε όλα τα 300αρια μοντέλα της.Πολυ αξιόπιστο, τίμιο με μέτρια κατανάλωση και σχετικά φτηνά ανταλλακτικά. 

Από τα 2 θα προτιμούσα λόγω μοτέρ το Sym.Κοιτα και το HD300 και Cruisym 250 μήπως σου αρέσουν.

Επεξ/σία από Fronimitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fronimitis είπε

Το Kymco ειναι όμορφο,άνετο , αλλά έχει παλιό μοτέρ που καίει αρκετά και από τελική ταχύτητα ίσως να σε αφήσει παραπονεμένο.Ομως από ποιότητα είναι ένα σκαλί πάνω από το Sym όσο αφορά τα πλαστικά.

Επίσης γενικά τα Kymco έχουν πιο ακριβά ανταλλακτικά από τα Sym.

Tο Sym από την άλλη έχει ένα δοκιμασμένο μοτέρ που έχει φορεθεί σε όλα τα 300αρια μοντέλα της.Πολυ αξιόπιστο, τίμιο με μέτρια κατανάλωση και σχετικά φτηνά ανταλλακτικά. 

Από τα 2 θα προτιμούσα λόγω μοτέρ το Sym.Κοιτα και το HD300 και Cruisym 250 μήπως σου αρέσουν.

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που είπες ειδικά για τα μοτερ.

Το HD300 μου φαίνεται κάπως μικρό ενώ το cruisym 250 αν και κούκλα, δεν είναι 300αρακι (και έχω καλομάθει σε ένα citicom 300).

Τώρα όσο για τα ανταλλακτικά και γενικά το aftersale το ξέρω οτι η Kymco "τσούζει" ελαφρώς παραπάνω αλλά οι διαφορές είναι μικρές θεωρώ.

Thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα ψαχνω scooter 250-400cc εως 2500€ μεταχειρισμένο, είμαι κάτοχος παπιας για χρόνια και θελω κατι σε scooter τωρα,απλα θα ηθελα κατι σχετικα μαζεμένο και ελαφρύ οσο γίνεται γιατι θα το περνει κ η γυναικα μου.

Εχω δει το

Peugeot geopolis 

Piaggio Beverly

Yamaha x-city

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ύψος έχει η γυναίκα σου; Αν είναι κάτω απο 1.65 καλά ειναι να δείς την μικρότερη κατηορία, Piaggio Liberty, Honda PCX κτλ. Καλώς η κακώς τα περισσότερα "μεγάλα" σκούτερ είναι βαριά και φτιαγμένα για αντρική σωματοδομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου πε και ο lary για γυναίκα ιδανικά είναι τα PCX, NMAX.

Αν θέλεις κάτι πιο ογκώδες και με μεγαλύτερους τροχούς κοιτάς για αυτά που ανέφερες, όπως και για xcenter ή sh150/300. Το τελευταίο είναι και το καλύτερο να ξέρεις απλά, με διαφορά απ οτιδήποτε άλλο και αυτό που θα σου πρότεινα εγώ αν είναι οκ η γυναίκα με το μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα αυτο για την γυναίκα μου μακαρι να μπορουσα να εχω δυο μηχανες 😆😆 1.65 ειναι ακριβώς και δεν ειναι και μπρατσομενη.Με το παπι τωρα αν θελει να ανέβει πεζοδρόμιο κτλ ζωρίζετε φανταστείτε με κατι μεγαλύτερο. Αυτα που προανέφερα μικρομεσαίες κατηγορίας δεν ειναι? Δεν εχω παει να δω ακομα απο κοντα κατι...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...