Προς το περιεχόμενο

[ΕΞΥΠΝΗ ΠΡΙΖΑ] TP-LINK HS110 @e-shop.gr 17.9 + μεταφορικά


georgeps21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Σαν καποια εργα επιστημονικης φαντασιας που εβλεπα μικρος μου φαινεται αυτο.

Θελει δουλεια και γνωσεις απο προγραμματα για να γινει αυτο?

Υπάρχουν άπειροι οδηγοί στο youtube. Homeassistant είτε σε raspberry είτε σε virtual machine, δεδομένα σε database πχ influxdb και μετά grafana. 

Θέλει λίγο δουλίτσα αλλά μετά έχει άπειρες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν άπειροι οδηγοί στο youtube. Homeassistant είτε σε raspberry είτε σε virtual machine, δεδομένα σε database πχ influxdb και μετά grafana. 

Θέλει λίγο δουλίτσα αλλά μετά έχει άπειρες δυνατότητες.

Δυσκολο σπορ για μενα.

Ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Angeldust είπε

Οσοι θέλετε να το χρησιμοποιήσετε με Home Assistant πριν παραγγείλετε διαβάστε το παρακάτω:

https://alerts.home-assistant.io/#tplink.markdown

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Να την πάρετε. Ποιοτική, συνδέεται πανεύκολα.

Έχω 3 τέτοιες.

Όποιος θέλει να κάνει logging και να βλέπει καταναλώσεις σε πραγματικό χρόνο , είναι μια από τις καλύτερες επιλογές (μαζί με τα Sonoff). 

Εδώ με το homeassistant

1022016737_Screenshot2020-12-04165440.jpg.023b6879852988c888925ac3bb661a62.jpg

 

 

46 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

εχε υπόψιν οτι για το σκρινσοτ θέλει λίγη δουλίτσα με Home assistant, Grafana, Maria/influx db , δεν ειναι plug and play.  (σχεδόν) Plug n play ειναι τα δικά μου σκρινσοτς που προέρχονται από αυτό το πρόγραμμα.

https://youtu.be/dKG3sWUI7f8

Το πρόβλημα με το firmware και της σύνδεσης με το home assistant παραμενει και θα πρεπει να επικοινωνήσουμε με την tplink για να μας δώσει custom firmware ;

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, runner69 είπε

Φαντάζομαι το tp-link ειναι καλύτερο από το αντiστοιχο της hama ε?

https://www.e-shop.gr/hama-176565-wifi-socket-with-integrated-current-measuring-device-3680-w-16-a-p-PER.940260?lkws_11754=5fa8a3c2-0c9f-34c8-8cff-da0f2e15ded8

Τον προηγουμενο μήνα μου χάλασε το πολλών ετών κλασικό meter και είναι ευκαιρία να παρώ άλλο, thanks.

 

 

Από την στιγμή που δεν έχω χρησιμοποιήσει το Hama δεν μπορώ να προτείνω σίγουρα. Το μόνο που θα πώ είναι πώς εγώ θα πήγαινα σε κάτι όσο δοκιμασμένο είναι το hs110

56 λεπτά πριν, runner69 είπε

 

 

Το πρόβλημα με το firmware και της σύνδεσης με το home assistant παραμενει και θα πρεπει να επικοινωνήσουμε με την tplink για να μας δώσει custom firmware ;

Οχι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι όσο αγοράζεις από Ελλάδα.

 

Η TP-link μου έχει απάντησει:

Αναφορά σε κείμενο
8948432f591c4d71b5d8508983a0435f.jpeg
TP-Link: Good day. Welcome to the TP-Link community! It would be a great honor to have you here. Since the firmware 1.1.0 only affected HS100/HS110(UK) V4, EU versions would not be affected. So it is not included in the firmware downgrade and no need to collect the MAC address. Really sorry for the inconvenience. Thank you very much for your understanding and support.

 

Επεξ/σία από georgeps21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί ηλίθιο σε πολλούς; Θέλω να αντικαταστήσω κάποια στιγμή κλασικό μετρητή ρεύματος τύπου kill a watt με έξυπνη πρίζα και έχω δει και την συγκεκριμένη. Έχω ψάξει αρκετά στο net και έχω ρωτήσει χωρίς επιτυχία έως τώρα για το εάν γίνεται να απενεργοποιήσεις το wifi της συκευής και ταυτόχρονα να συνεχίζει να μετρά κατανάλωση. Θα μου πεις, ρε φίλε και πώς θα μεταφέρει τα δεδομένα χωρίς wifi; Ή έστω, γίνεται να της κλείσεις το wifi και ας μην καταγράφει κατανάλωση; 

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από Bigi444444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει αυτές τις πρίζες από amazon, δεν έχω παραλάβει ακόμα αλλά από τα reviews φαίνονται πολύ καλές και σαφώς φθηνότερες των TP-LINK

https://www.amazon.de/dp/B085RFKVW4/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

ξέρουμε αν μπορεί να σηκώσει φουρνάκι σαν αυτό? https://www.skroutz.gr/s/16484812/Davoline-EC-450-Chef-White.html#specs

από μεριάς watt θα είναι οριακά οκ νομίζω

ΥΓ. @liakjim πρέπει να σε βόλεψα πάρα πολύ που έχεις 24ωρη παρακολούθηση με raspberry ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, circadian είπε

για homeassistant θέλει να τη σετάρεις με το app της πρώτα ή τα κάνει όλα το HA?

Κάνεις πρώτα το σετάρισμα με το Κασα αππ, και μετά με τα υπόλοιπα. To integration στο HA λειτουργεί μέσω του απ της τπλινκ οπότε μάλλον απαιτειται.

2 ώρες πριν, gmenex είπε

Καλημέρα

ξέρουμε αν μπορεί να σηκώσει φουρνάκι σαν αυτό? https://www.skroutz.gr/s/16484812/Davoline-EC-450-Chef-White.html#specs

από μεριάς watt θα είναι οριακά οκ νομίζω

ΥΓ. @liakjim πρέπει να σε βόλεψα πάρα πολύ που έχεις 24ωρη παρακολούθηση με raspberry ε?

Μου φαίνεται πολύ οριακό. Δεν ξέρω αν θα έχεις θέμα αλλά δεν θα το ρίσκαρα. είναι αρκετά τα watt για απλή πρίζα αλλά και για 16αρα γραμμη. Δεν σημαίνει οτι δεν θα παιξει αλλά γιατί να το ρισκάρεις.

 

Αν είναι γραμμή κουζίνας γιατί δεν κοιτάς να ελεγχεις όλη τη γραμμή από τον πίνακα με ένα ρελε ισχύος?

13 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί ηλίθιο σε πολλούς; Θέλω να αντικαταστήσω κάποια στιγμή κλασικό μετρητή ρεύματος τύπου kill a watt με έξυπνη πρίζα και έχω δει και την συγκεκριμένη. Έχω ψάξει αρκετά στο net και έχω ρωτήσει χωρίς επιτυχία έως τώρα για το εάν γίνεται να απενεργοποιήσεις το wifi της συκευής και ταυτόχρονα να συνεχίζει να μετρά κατανάλωση. Θα μου πεις, ρε φίλε και πώς θα μεταφέρει τα δεδομένα χωρίς wifi; Ή έστω, γίνεται να της κλείσεις το wifi και ας μην καταγράφει κατανάλωση; 

Ευχαριστώ.

 

Να ρωτήσω το λόγο του φόβου του wifi? ασφάλεια? κάποιος άλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2020 στις 1:48 ΜΜ, marios32 είπε

Όσοι θέλετε να βάλετε τέτοιες συσκευές σε ψυγείο η pc καλύτερα να μην το κάνετε.
Έχω χρησιμοποιήσει διάφορες μάρκες(no names, blitzwolf ) και όλα κάποιες φορές κλείνανε και θελαν να πατήσεις το κουμπί για να ξαναδώσουν ρεύμα.

Καταλαβαίνετε τον κίνδυνο αν κλείσει το ψυγείο και δεν ξανανοίξει ή αν χάσει ξαφνικά το ρεύμα ο υπολογιστής, οπότε προσοχή.

Εχω εδω και 5 μηνες τη BlitzWolf® BW-SHP6 πανω στο PC καιτα studio monitor ηχεια.. βεβαια μετα απο αυτο παρεμβαλονται και σταθεροποιητης και πολυμπριζο της APC..
Δεν ειχα κανενα θεμα μεχρι στιγμης.. αν υποθεσουμε οτι σβηνει καποια στιγμη οπως λες η μπριζα τι μπορει να παθουν πιστευεις; ποια η διαφορα απο μια διακοπη ρευματος; πιστευω οτι δεν υπαρχει θεμα

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, MasterX είπε

Εχω εδω και 5 μηνες τη BlitzWolf® BW-SHP6 πανω στο PC καιτα studio monitor ηχεια.. βεβαια μετα απο αυτο παρεμβαλονται και σταθεροποιητης και πολυμπριζο της APC..
Δεν ειχα κανενα θεμα μεχρι στιγμης.. αν υποθεσουμε οτι σβηνει καποια στιγμη οπως λες η μπριζα τι μπορει να παθουν πιστευεις; ποια η διαφορα απο μια διακοπη ρευματος; πιστευω οτι δεν υπαρχει θεμα

Καλησπέρα στο forum. Αυτό που  θέλει να πει ο marios32 (υποθέτω) είναι ότι οι περισσότερες πρίζες (smart wifi) σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, όταν ξανάρθει το ρεύμα δεν επανέρχονται στη προηγούμενη κατάσταση (π.χ. σε on όπως πριν τη διακοπή) αλλά σε off (default).

Οπότε στη περίπτωση που έχουμε συνδέσει ψυγείο στη πρίζα, αυτό δεν θα επανέλθει σε λειτουργία μετά την αποκατάσταση του ρεύματος.

Επεξ/σία από TINGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gmenex είπε

ξέρουμε αν μπορεί να σηκώσει φουρνάκι σαν αυτό? https://www.skroutz.gr/s/16484812/Davoline-EC-450-Chef-White.html#specs

από μεριάς watt θα είναι οριακά οκ νομίζω

Τα 3100w που βλέπεις είναι το σύνολο, φούρνος και εστίες αναμμένα όλα μαζί δηλαδή. Ο φούρνος μόνος του είναι 1000w.

https://klimatechniki.gr/davoline-450-chef-φουρνάκι/

Πέρα από  αυτό, δεν βλέπω τη χρησιμότητα για το κουζινάκι, ούτε για θερμοπομπό που γράφτηκε. Ειδικά ο θερμοπομπός 2000w κοστίζει όσο και η πρίζα του θέματος.

2 ώρες πριν, TINGR είπε

Αυτό που  θέλει να πει ο marios32 (υποθέτω) είναι ότι οι περισσότερες πρίζες (smart wifi) σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, όταν ξανάρθει το ρεύμα δεν επανέρχονται στη προηγούμενη κατάσταση (π.χ. σε on όπως πριν τη διακοπή) αλλά σε off (default).

Εγώ κατάλαβα πως η πρίζα βγαίνει μόνη της off λόγω μη κατανάλωσης και δεν επανέρχεται όταν υπάρξει ανάγκη να δώσει ρεύμα. Κατά πόσο ισχύει ή είναι κάτι ρυθμιζόμενο δεν το γνωρίζω.

 

Υ.Γ. Να δω θέμα στο ινσόμνια με 2 σελίδες τη μέρα γραφήματα κατανάλωσης οικιακών ψυγείων κι έχω κλείσει ως φορουμίστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το home assistant που τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά (δεν χρειάζονται πολλά πολλά στην αρχή για μια απλή ένδειξη), αν έχετε και κάποιο windows να τρέχει όλη την ώρα υπάρχει και το tplink energy monitor.

Και ακόμα και όλη την ώρα να μην τρέχει και να το τρέχετε πχ όταν ανοίξετε το pc σας, τα data των προηγούμενων ημερών κτλ είναι εκεί (αντίθετα με το android app που για κάποιο λόγο ΔΕΝ το έχουν να σου δείχνει ανα ημέρα αλλά απλά έναν μέσω όρο των προηγούμενων Χ ημερών). 

Δοκιμάστε το όσοι την πάρετε, δεν χάνετε και τίποτα.

https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Φυσικά στο home assistant δεν βλέπεις απλά γραφήματα, αλλά κάνεις automations με άλλες συσκευές κτλ.. οπότε δεν υπάρχει σύγκριση.

Όσο για το firmware, αφορά μόνο το UK μοντέλο από όσο ξέρω.

 

Για να γυρίσουμε στο θέμα όμως.. εγώ το αρνητικό που βρίσκω είναι το energy monitoring στην android εφαρμογή. 

Αν δεν έχετε σκοπό να το χρησιμοποιήσετε με home assistant (με κάποιο παίδεμα πάντα για να δείτε ιστορικό προηγούμενων ημερών) ή κάτι σαν το παραπάνω που έδωσα και θέλετε μέσω android να σας δείχνει τα πάντα.... ξεχάστε το. Η kasa εφαρμογή είναι εντελώς basic στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Αυτά δείχνει όλα και όλα. Κατανάλωση τώρα, συνολική ως τώρα στην ημέρα και μέσο όρο για τις τελευταίες 7 και τελευταίες 30 ημέρες. Τίποτε άλλο. 

image.png.43c7ff38a3891b7213ce5576f59057b1.png

 

Αντίθετα η άλλη windows εφαρμογή δείχνει τα κέρατα της... γραφήματα ανα ημέρα ανα μήνα, real time κατανάλωση, κατανάλωση ανα λεπτό κτλ κτλ

Είναι κρίμα που δεν είναι πιο καλοφτιαγμένη η εφαρμογή τους αφού αυτά τα στοιχεία υπάρχουν στην συσκευή και αυτό φαίνεται αφού πχ όπως είπα την ημερήσια κατανάλωση στις τελευταίες 30 ημέρες την δείχνει ακόμα και όταν πρωτοανοίξεις την εφαρμογή (η οποία, άλλη ανοησία αυτή, δεν έχει export)

Αν θέλετε λοιπόν μόνο την android εφαρμογή και να βλέπετε ανάλυση για την κατανάλωση... βρείτε κάτι άλλο :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2020 στις 1:49 ΠΜ, MasterX είπε

ειναι καλυτερη απο καποιες σαν τη BlitzWolf BW-SHP6 ?     (13μιση ευρω βλεπω βγαινει τωρα με τα μεταφορικα, αλλα φυσικα θα κανει πανω απο ενα μηνα να ερθει)
εχω μια και σκεφτομουν να παρω αλλη μια, κυριως με βολευει για τη μετρηση καταναλωσης που ελεγχω μεσα απο την εφαρμογη της BlitzWolf .. (εχω και καποιες λαμπες BlitzWolf και led strip επισης)

Η εφαρμογή της blitzwolf πάντως σε κινητό κρατάει αναλυτικά στοιχεία ανά μήνα και ανά ημέρα

Screenshot_2020-12-14-19-49-52-203_com.blitzhome.jpg.07e56a17174b04e976b79f384886a1db.jpgScreenshot_2020-12-14-19-49-55-090_com.blitzhome.jpg.82d76530410e6625e6ba9695d44cdb64.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...