Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια Excel για αντιγραφή κελιών με προυποθέσεις


Jason13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ,

Προσπαθω να μεταφερω ενα κελι, σε αλλο κελί και sheet, εφοσον ισχυουν καποιοι κανόνες.

Στο παραδειγμα το εχω στο ιδιο sheet για διευκολυνση.

Στην γραμμή 5: Θελω σε ενα μόνο κελί από τα D5,E5,F5,G5 να γράφουν το Α5, μόνο αν το Β5 είναι αυτό που ταιριάζει στο μήνα .

πχ Αν το Β5(Γεναρης) ταριαζει στο D1(Γεναρης1), τοτε στο D5 να αντιγράψει Νερό (ή ο,τι εχει το Α5), και στα υπόλοιπα κενό.

Ο έλεγχος να γίνει σε όλες γραμμες και στήλες!

Ευχαριστώ.

599790972_.JPG.540c32ee85b3df86b061725e1bcd8943.JPG

 

Επίσης η ημερομηνία στη στήλη B είναι της μορφής: =EDATE([@[Χ κελί]];6) . Δηλαδη μια ημερομηνια από ένα αλλο κελι που εχω +6 μήνες μπροστα. Το αναφερω μηπως επηρρεαζει.

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, papmel said:

Ειναι πολυ ευκολο 20-30 γραμμες σε μακροεντολες και καθαρισες.
 

Υπαρχει καποιο βιντεο στο youtube ή λυση στο διαδικτυο... δεν ξερω πως να το αναζητησω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jason13 είπε

Υπαρχει καποιο βιντεο στο youtube ή λυση στο διαδικτυο... δεν ξερω πως να το αναζητησω :)

Στο εφτιαξα κατεβασε αυτο http://94.130.91.150/book1.zip
Μολις το ανοιξεις κανε Allow το macro enabled και σωστο παλι σαν excel me macro.
μετα ανοιξε το και αυτοματα θα σου τα φτιαξει.
κανε Copy παστε τα 2 πρωτα κελια απο το δικο σου στο δικο μου στις θεσεις Α και Β ( αυτα χρειαζετε μονο ολα τα αλλα στα φτιαχνει αυτοματα ) 
μετα σωσε το και οταν το ξανανοιξεις θα σου τα εχει ολα ετοιμα δες Screen shot.

 


testscrrn.png.5356a43fb4caa0f772787e5a747f9c28.png
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το ερώτημα τέθηκε στον προγραμματισμό έπρεπε να γίνει με κώδικα; :huh:

Μια IF() είναι όλη κι όλη η υπόθεση. Εισάγεις στο πρώτο αριστερό κελί του πίνακα αναφοράς τον τύπο:

=IF(Sheet1!$B2=A$1;Sheet1!$A2;"")

αντικαθιστάς το Sheet1 με το πραγματικό όνομα του φύλλου με τη λίστα κι αντιγράφεις δεξιά και κάτω όσο θέλεις. Βλέπε screenshot.

sheet2.JPG.88791420df4a4323081dbdeb4636d219.JPG

Επεξ/σία από MastroGiannis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, MastroGiannis είπε

Επειδή το ερώτημα τέθηκε στον προγραμματισμό έπρεπε να γίνει με κώδικα; :huh:

Μια IF() είναι όλη κι όλη η υπόθεση. Εισάγεις στο πρώτο αριστερό κελί του πίνακα αναφοράς τον τύπο:

=IF(Sheet1!$B2=A$1;Sheet1!$A2;"")

αντικαθιστάς το Sheet1 με το πραγματικό όνομα του φύλλου με τη λίστα κι αντιγράφεις δεξιά και κάτω όσο θέλεις. Βλέπε screenshot.

sheet2.JPG.88791420df4a4323081dbdeb4636d219.JPG

Εγω το εκανα με κωδικα επειδη δεν ξερω να βαζω τυπους στο excel. +1 για τον τροπο σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papmel είπε

Εγω το εκανα με κωδικα επειδη δεν ξερω να βαζω τυπους στο excel. +1 για τον τροπο σου.

Α, sorry τότε. Νόμιζα πως επέλεξες τη λύση κώδικα από υπερβάλλοντα ζήλο. :)

Γενικά, καλό είναι να εξαντλούμε τις εγγενείς δυνατότητες μιας εφαρμογής πριν καταφύγουμε σε castomιές, και, ειδικά στην Excel, κώδικα θα γράψουμε για μια συνάρτηση που δε μας παρέχεται ή για την αυτοματοποίηση της εφαρμογής.

+1 για την ειλικρίνειά σου. ;)

Υ.Γ. Κρίνοντας από το screenshot, μάλλον θα πρέπει να τσεκάρεις τη λύση σου διότι δεν επιστρέφει τα αναμενόμενα.

Επεξ/σία από MastroGiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MastroGiannis είπε

Α, sorry τότε. Νόμιζα πως επέλεξες τη λύση κώδικα από υπερβάλλοντα ζήλο. :)

Γενικά, καλό είναι να εξαντλούμε τις εγγενείς δυνατότητες μιας εφαρμογής πριν καταφύγουμε σε castomιές, και, ειδικά στην Excel, κώδικα θα γράψουμε για μια συνάρτηση που δε μας παρέχεται ή για την αυτοματοποίηση της εφαρμογής.

+1 για την ειλικρίνειά σου. ;)

Υ.Γ. Κρίνοντας από το screenshot, μάλλον θα πρέπει να τσεκάρεις τη λύση σου διότι δεν επιστρέφει τα αναμενόμενα.

οχι μια χαρα παιζει μπορεις να οτ κατεβασεις και να δεις ο ιδιος.
τους μηνες τους φτιαχνει αυτοματα απο αυτα που βρισκει στα κελια.δεν χρειαζετε να βαλεις μηνες.
απλα τα 2 πρωτα κελια και ολα γινονται αυτοματα εκτος αν δεν καταλαβα τι ηθελε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papmel είπε

οχι μια χαρα παιζει μπορεις να οτ κατεβασεις και να δεις ο ιδιος.
τους μηνες τους φτιαχνει αυτοματα απο αυτα που βρισκει στα κελια.δεν χρειαζετε να βαλεις μηνες.
απλα τα 2 πρωτα κελια και ολα γινονται αυτοματα εκτος αν δεν καταλαβα τι ηθελε.

Το αποτέλεσμα του screenshot πάντως είναι τέρμα λάθος. Π.χ. το A4 πρέπει να εμφανιστεί στο E4 και όχι στο D4, όπως και πολλά άλλα. Μόνο τα δεδομένα της στήλης "γεναρης" είναι σωστά και αυτό μάλλον γιατί τα δεδομένα στην στήλη Β δεν είναι ίδια με αυτά της 1ης γραμμής. Π.χ. στην στήλη γράφει "Μαιος" και στη στήλη D γράφει "μαιος" που είναι τελείως διαφορετικό, ενώ το "γεναρης" είναι ίδιο παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, rafinos είπε

Το αποτέλεσμα του screenshot πάντως είναι τέρμα λάθος. Π.χ. το A4 πρέπει να εμφανιστεί στο E4 και όχι στο D4, όπως και πολλά άλλα. Μόνο τα δεδομένα της στήλης "γεναρης" είναι σωστά και αυτό μάλλον γιατί τα δεδομένα στην στήλη Β δεν είναι ίδια με αυτά της 1ης γραμμής. Π.χ. στην στήλη γράφει "Μαιος" και στη στήλη D γράφει "μαιος" που είναι τελείως διαφορετικό, ενώ το "γεναρης" είναι ίδιο παντού. 


 

Ας εξηγησω λοιπον μερικα περι του αρχειου.

1) οταν εχεις κατι με κωδικα μπορεις να το χρησιμοποιησεις οπου θες και σε πολλες αλλες περιπτώσεις και ειδικα οταν αρχισεις να ζητας πιο πολυπλοκα πραγματα.
η ρουτινα μου κανει το εξης απλο.

1) βαζει σε ενα dictioναρυ τους μηνες με την σειρα που τους βρισκει αφου τους μετατρεχει σε lowercase γιατι ο χρηστης μπορει να εχει δωσιε αλλου Μαιος και αλλου Μαιος

Ετσι γλυτώνει να γραφει τους μηνες

2) ψαχνει καθε κελι αυτοματα απο ολα τα rowcount και χωρις να εχει nested loops βαζει στην σωστη θεση τον μηνα.
Σημειωτεο οτι το κελι με ενα drag αλλαζει θεση αλλα προγραμματιστικα αυτο δεν εχει σημασια αφου εγω διαβαζω απο οπου θέλω.

3) Αν εχεις ας πουμε 1000 excel και θελεις να φτιαξεις απο 1000 excel το νεο excel και το καθε excel εχει 50.000 εγραφες με τον δικο μου τροπο θα γινει σε περιπου 2 λεπτα.

 

με το χερι θα γινει σε 20 μερες και αν γινει.
κανεις copy paste οτι τιμες θελεις η πολυ ευκολα οριζεις απο που να διαβαζει τον μηνα και απο που το προιον και παει και στα βαζει αυτοματα ποιο απλο δεν γινετε.

αλλα αφου το παλικαρι ηθελε μονο αυτο και το κανει με μια συναρτηση και δεν εχει πολλα προιοντα τοτε δεν χρειαζετε και τις μακροεντολες.
και δεν ειδα καν να δοκιμαζει αυτο που του εδωσα αν το ειχε δοκιμασει θα ηξερε τι κανει και ποσο γρηγορα το κανει.

χωρις drag και drop κελια οταν φτιαχνουμε μια ρουτινα δεν την φτιαχνουμε για 10-20 rows αλλα με την προυποθεση να παιζει σε ολες τις συνθηκες και χωρις ορια και προπαντων να ειναι full optimized.
 






 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papmel είπε


 

Ας εξηγησω λοιπον μερικα περι του αρχειου.

1) οταν εχεις κατι με κωδικα μπορεις να το χρησιμοποιησεις οπου θες και σε πολλες αλλες περιπτώσεις και ειδικα οταν αρχισεις να ζητας πιο πολυπλοκα πραγματα.
η ρουτινα μου κανει το εξης απλο.

1) βαζει σε ενα dictioναρυ τους μηνες με την σειρα που τους βρισκει αφου τους μετατρεχει σε lowercase γιατι ο χρηστης μπορει να εχει δωσιε αλλου Μαιος και αλλου Μαιος

Ετσι γλυτώνει να γραφει τους μηνες

2) ψαχνει καθε κελι αυτοματα απο ολα τα rowcount και χωρις να εχει nested loops βαζει στην σωστη θεση τον μηνα.
Σημειωτεο οτι το κελι με ενα drag αλλαζει θεση αλλα προγραμματιστικα αυτο δεν εχει σημασια αφου εγω διαβαζω απο οπου θέλω.

3) Αν εχεις ας πουμε 1000 excel και θελεις να φτιαξεις απο 1000 excel το νεο excel και το καθε excel εχει 50.000 εγραφες με τον δικο μου τροπο θα γινει σε περιπου 2 λεπτα.

 

με το χερι θα γινει σε 20 μερες και αν γινει.
κανεις copy paste οτι τιμες θελεις η πολυ ευκολα οριζεις απο που να διαβαζει τον μηνα και απο που το προιον και παει και στα βαζει αυτοματα ποιο απλο δεν γινετε.

αλλα αφου το παλικαρι ηθελε μονο αυτο και το κανει με μια συναρτηση και δεν εχει πολλα προιοντα τοτε δεν χρειαζετε και τις μακροεντολες.
και δεν ειδα καν να δοκιμαζει αυτο που του εδωσα αν το ειχε δοκιμασει θα ηξερε τι κανει και ποσο γρηγορα το κανει.

χωρις drag και drop κελια οταν φτιαχνουμε μια ρουτινα δεν την φτιαχνουμε για 10-20 rows αλλα με την προυποθεση να παιζει σε ολες τις συνθηκες και χωρις ορια και προπαντων να ειναι full optimized.
 






 

 

 

Είπες όλα αυτά που είπες, τα οποία κακώς προσπαθείς να εξηγήσεις. Οι περισσότεροι που απαντάμε εδώ έχουμε έστω μια βασική γνώση προγραμματισμού, ενώ ο TS είμαι βέβαιος ότι δεν πολυενδιαφέρεται να μάθει κάτι πιο πολύπλοκο από την απλή συνάρτηση. Ωστόσο, δεν παύει το αποτέλεσμα στο screenshot σου να είναι λάθος. Εξηγείς, ότι τρέχει σωστά εφόσον παίρνει τους μήνες από ένα dictionary, αλλά στο screenshot σου δεν το κάνει.

Επίσης, τα 2 λεπτά που λες, είναι ο επιπλέον χρόνος που θα χρειαστεί κάποιος για να κάνει τη λύση του @MastroGiannis εφόσον φυσικά έχει περάσει ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ τα δεδομένα στις πρώτες δύο στήλες. Κάτι μου λέει ότι δεν έχεις καταλάβει ότι τα δεδομένα των πρώτων δύο στηλών εισάγονται ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ και δεν μπαίνουν αυτόματα. 

Η λύση που προτείνεις στην προκειμένη είναι overkill. Σε κάτι πιο πολύπλοκο ίσως μια τέτοιου είδους λύση να ήταν σωστότερη από της λύσεις που παρέχει το ίδιο το excel. Βέβαια, η IF() είναι από τις πιο απλές συναρτήσεις του excel και συνήθως αν θέλεις να γίνει κάτι μέσα στο excel, η ίδια η εφαρμογή σου παρέχει αυτό που θέλεις. 

Αν θέλεις να γίνονται πιο περίπλοκα πράγματα υπάρχει και η vbscript ή μπορείς να φτιάξεις κάποιο custom πρόγραμμα που να διαβάζει λίστες από αρχεία excel, να επεξεργάζεται τα δεδομένα που εισάγονται στο πρόγραμμα και να γίνονται οι όποιες εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, rafinos είπε

Είπες όλα αυτά που είπες, τα οποία κακώς προσπαθείς να εξηγήσεις. Οι περισσότεροι που απαντάμε εδώ έχουμε έστω μια βασική γνώση προγραμματισμού, ενώ ο TS είμαι βέβαιος ότι δεν πολυενδιαφέρεται να μάθει κάτι πιο πολύπλοκο από την απλή συνάρτηση. Ωστόσο, δεν παύει το αποτέλεσμα στο screenshot σου να είναι λάθος. Εξηγείς, ότι τρέχει σωστά εφόσον παίρνει τους μήνες από ένα dictionary, αλλά στο screenshot σου δεν το κάνει.

Επίσης, τα 2 λεπτά που λες, είναι ο επιπλέον χρόνος που θα χρειαστεί κάποιος για να κάνει τη λύση του @MastroGiannis εφόσον φυσικά έχει περάσει ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ τα δεδομένα στις πρώτες δύο στήλες. Κάτι μου λέει ότι δεν έχεις καταλάβει ότι τα δεδομένα των πρώτων δύο στηλών εισάγονται ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ και δεν μπαίνουν αυτόματα. 

Η λύση που προτείνεις στην προκειμένη είναι overkill. Σε κάτι πιο πολύπλοκο ίσως μια τέτοιου είδους λύση να ήταν σωστότερη από της λύσεις που παρέχει το ίδιο το excel. Βέβαια, η IF() είναι από τις πιο απλές συναρτήσεις του excel και συνήθως αν θέλεις να γίνει κάτι μέσα στο excel, η ίδια η εφαρμογή σου παρέχει αυτό που θέλεις. 

Αν θέλεις να γίνονται πιο περίπλοκα πράγματα υπάρχει και η vbscript ή μπορείς να φτιάξεις κάποιο custom πρόγραμμα που να διαβάζει λίστες από αρχεία excel, να επεξεργάζεται τα δεδομένα που εισάγονται στο πρόγραμμα και να γίνονται οι όποιες εργασίες.

ωραια μαλλον δεν εχω γινει σαφης παλι.
θα ξεκινησω σε αυτο που λες οτι τα δεδομενα εισαγονται με το χερι.

εδω εχω μια φωτογραφια βαζοντας τους μηνες Πρώτα παιρνεις αυτο το αποτελεσμα και οι μηνες δεν μετατρεπονται σε lower case.
αυτο σημαινει οτι αν εχει κανει λαθος ( αφου τα βαζει με το χερι ) και αντι για Μαιος εχει γραψει μΑιος τοτε απλα δεν θα βρει αντιστοιχια με τον δικο σου τροπο ενω με τον δικο μου απλα θα εχει Δυο μηνες και τον Μαιο και τον μΑιο.

excelimage.png.4d78734c4aab42ed35de93ecf39856c2.pngΑκριβως αυτος ειναι και ο λογος  που γινονται μετατροπη σε lowercase ετσι ωστε και λαθος να κανει ο χρηστης να μην χασει το προιον απο την λιστα

μετα θα σου πω οτι μου πηρε 2 λεπτα ακριβως να γραφτει αφου ειναι μολις δυο λουπες.

Οι μηνες Διαβαζονται απο τις 2 στηλες αναλογα με την σειρα που εχεοι δωσει ο χρηστης αν θελει τωρα να τους εχει απο την αρχη με την σωστη σειρα δεν εχει παρα να δωσε 12 εγγραφες πανω πανω με τους 12 μηνες και ετσι θα ειναι ολοι με την σωστη σειρα.

το excel ειναι στον server δεν εχει αλλαξει κατι μπορει οποιος θέλει να το δοκιμασει 
οσο για την Vbscript  θα σου πω το εξης.
Αν φτιαξεις αλλη εφαρμογη απο αυτην που ηδη εχω ανεβασει γιατι vbscrip εντολες εχει και αυτη τοτε τα πραγματα γινποντε πιο περιπλοκα γιατι εδω απλα κανεις ενα paste τα 2 κελια σου και τα εχεις ολα ετοιμα οσα κελια και να βαλεις.

Συμπερασμα.
δεν εχει νοημα να ανεβαζεις ποτε αρχεια εκτελεσιμα και να προσπαθεις να τα δωσεις σε καποιον γιατι απλα κανεις δεν εμπιστευετε να τα τρεξει.
ειμαι σιγουρος οτι αν ειχες μπει στον κοπο να δεις τι κανει δεν θα ελεγες οτι δεν ειναι σωστο γιατι πολυ απλα κανει οτι ζητησε ο χρηστης.

 


 

Επεξ/σία από papmel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κατέβασα και δεν λειτουργεί! Μην επιμένεις! 

Η εικόνα που ανεβάζω είναι το αποτέλεσμα που μου βγάζει το αρχείο σου δίχως να πειράξω τίποτα. Βλέπεις αυτά που κοκκίνησα. Θεωρείς πως είναι στο σωστό σημείο; 

Α ψέματα... στην εικόνα έχω προσπαθήσει να κάνω το ιουλιος -> Ιουλιος στο E1 μπας και λειτουργήσει, αλλά δεν. 

Χωρίς τίτλο.png

 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα. Η αλαζονική σου συμπεριφορά φαίνεται από την πρώτη στιγμή. Κάτσε και νόμιζε ότι αυτό που έκανες ήταν σωστότερο από αυτό που πρότεινε ο @MastroGiannis ... Δυστυχώς και να το έχει κάνει να λειτουργεί δεν είναι! Η ευκολότερη και πιο απλή λύση συνήθως νικάει. 

Επίσης, τονίζω ότι εγώ είπα πως αυτό που φαίνεται στο screenshot σου δεν είναι σωστό. Στο screenshot που ανέβασες τελευταίο είναι. Στο αρχικό ΟΧΙ! Που είναι και ίδιο με αυτό που ανέβασα εγώ. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, rafinos είπε

Το κατέβασα και δεν λειτουργεί! Μην επιμένεις! 

Η εικόνα που ανεβάζω είναι το αποτέλεσμα που μου βγάζει το αρχείο σου δίχως να πειράξω τίποτα. Βλέπεις αυτά που κοκκίνησα. Θεωρείς πως είναι στο σωστό σημείο; 

Α ψέματα... στην εικόνα έχω προσπαθήσει να κάνω το ιουλιος -> Ιουλιος στο E1 μπας και λειτουργήσει, αλλά δεν. 

Χωρίς τίτλο.png

 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα. Η αλαζονική σου συμπεριφορά φαίνεται από την πρώτη στιγμή. Κάτσε και νόμιζε ότι αυτό που έκανες ήταν σωστότερο από αυτό που πρότεινε ο @MastroGiannis ... Δυστυχώς και να το έχει κάνει να λειτουργεί δεν είναι! Η ευκολότερη και πιο απλή λύση συνήθως νικάει. 

Επίσης, τονίζω ότι εγώ είπα πως αυτό που φαίνεται στο screenshot σου δεν είναι σωστό. Στο screenshot που ανέβασες τελευταίο είναι. Στο αρχικό ΟΧΙ! Που είναι και ίδιο με αυτό που ανέβασα εγώ. 

Και ποιος σου ειπε οτι οταν το αλλαξεις θα παιξει αυτοματα???????
Ο κωδικας ειναι στο Oncreate μονο αν σωσεις  και το ξαναανοιξεις θα στα δειξει.
 

ομως αφου οπως ειπες ΔΕν χρειαζετε να γραφουμε κωδικες αν δεν εξαντλησουμε ολες τις δυνατοτητες σου εχω ακομα εναν πιο ευκολο τροπο.

1) Κανουμε FILTER τα δεδομενα και επιλεγουμε τον πρωτο Μηνα.
2) COPY paste Ολα τα αποτελεσματα στον αντιστοιχο μηνα
3) Κανουμε FILTER τα δεδομενα και επιλεγουμε τον δευτερο Μηνα.
4) COPY paste Ολα τα αποτελεσματα στον αντιστοιχο μηνα

αρα με 12 Clicks και 12 COPY PASTE εχεις καθαρισει και δεν χρειαζεταει τιποτα και ουτε Functions που δεν δουλεβουν ουτε Drag and Drop ενα απλο CLick .


Υ.Γ
Ο Αλαζόνας.












 

Επεξ/σία από papmel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papmel είπε

Και ποιος σου ειπε οτι οταν το αλλαξεις θα παιξει αυτοματα???????
Ο κωδικας ειναι στο Oncreate μονο αν σωσεις  και το ξαναανοιξεις θα στα δειξει.
 

ομως αφου οπως ειπες ΔΕν χρειαζετε να γραφουμε κωδικες αν δεν εξαντλησουμε ολες τις δυνατοτητες σου εχω ακομα εναν πιο ευκολο τροπο.

1) Κανουμε FILTER τα δεδομενα και επιλεγουμε τον πρωτο Μηνα.
2) COPY paste Ολα τα αποτελεσματα στον αντιστοιχο μηνα
3) Κανουμε FILTER τα δεδομενα και επιλεγουμε τον δευτερο Μηνα.
4) COPY paste Ολα τα αποτελεσματα στον αντιστοιχο μηνα

αρα με 12 Clicks και 12 COPY PASTE εχεις καθαρισει και δεν χρειαζεταει τιποτα και ουτε Functions που δεν δουλεβουν ουτε Drag and Drop ενα απλο CLick .


Υ.Γ
Ο Αλαζόνας.












 

Ακόμα και αυτό με το filter πιο χρονοβόρο είναι από τη λύση με την If. 

Συνεχίζεις να θεωρείς πως η λύση που πρότεινες είναι σούπερ ουάου. Αλλά όχι, αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου αλαζονικό. 

Ό,τι πεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...