Προς το περιεχόμενο

Ακυρωση παραγγελιας με πιστωτικη(ατοκες δοσεις)


Snowmn1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους μου εχουν δεσμευσει και εμενα 658 ευρω παρολο που ακυρωση παραγγελια την ιδια μερα(κυριακη) και μου τα δεσμευσαν μαλιστα χωρις μα εχει γινει επεξεργασια μιας και ηταν κυριακη,εχει ολοκληρωθει η ακυρωση πριν μια εβδομαδα αλλα το ποσο μου το επιστρεφουν με τον εξης τροπο,καθε μηνα λεει θα μου τραβανε δοση και αμεσα θα μ την επιστρεφουν,βρηκα κανα δυο ποστ με τετοιο περιεχομενο αλλα δε.γυρισε ο οθορ να πει αν και πως το ελυσε υπαρχει καποιος που μπορει να προτεινει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Snowmn1984 είπε

Καλησπερα σε ολους μου εχουν δεσμευσει και εμενα 658 ευρω παρολο που ακυρωση παραγγελια την ιδια μερα(κυριακη) και μου τα δεσμευσαν μαλιστα χωρις μα εχει γινει επεξεργασια μιας και ηταν κυριακη,εχει ολοκληρωθει η ακυρωση πριν μια εβδομαδα αλλα το ποσο μου το επιστρεφουν με τον εξης τροπο,καθε μηνα λεει θα μου τραβανε δοση και αμεσα θα μ την επιστρεφουν,βρηκα κανα δυο ποστ με τετοιο περιεχομενο αλλα δε.γυρισε ο οθορ να πει αν και πως το ελυσε υπαρχει καποιος που μπορει να προτεινει κατι

Επικοινώνησε με την τράπεζά σου και το κατάστημα που έκανες αγορά....

Στο εξής να προσέχεις που κάνεις χρήση την κάρτα σου...

μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Snowmn1984 είπε

καθε μηνα λεει θα μου τραβανε δοση και αμεσα θα μ την επιστρεφουν,

Ακριβως ετσι δουλευει η ακύρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snowmn1984 είπε

Καλησπερα σε ολους μου εχουν δεσμευσει και εμενα 658 ευρω παρολο που ακυρωση παραγγελια την ιδια μερα(κυριακη) και μου τα δεσμευσαν μαλιστα χωρις μα εχει γινει επεξεργασια μιας και ηταν κυριακη,εχει ολοκληρωθει η ακυρωση πριν μια εβδομαδα αλλα το ποσο μου το επιστρεφουν με τον εξης τροπο,καθε μηνα λεει θα μου τραβανε δοση και αμεσα θα μ την επιστρεφουν,βρηκα κανα δυο ποστ με τετοιο περιεχομενο αλλα δε.γυρισε ο οθορ να πει αν και πως το ελυσε υπαρχει καποιος που μπορει να προτεινει κατι

Δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός ότι θα βλέπεις κάθε μήνας χρέωση και επιστροφή , συνήθως αν τραβήξει έστω και μία δόση έτσι δουλεύει η ακύρωση οπότε μην αγχώνεσαι

1 ώρα πριν, kormos είπε

Επικοινώνησε με την τράπεζά σου και το κατάστημα που έκανες αγορά....

Στο εξής να προσέχεις που κάνεις χρήση την κάρτα σου...

μφχ

Τι να προσέχει ? Άλλαξε γνώμη και ακύρωσε και το κατάστημα μία χαρά του ακύρωσε την συναλλαγή και μετά είναι θέμα το πως δουλεύει η τράπεζα την ακύρωση.

Όλα σωστά και έτσι γίνεται σε μηχανογραφημενα και αυτοματοποιημένα συστήματα

Οπότε κάνεις δεν φταίει και όλα μέλι γάλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός ότι θα βλέπεις κάθε μήνας χρέωση και επιστροφή , συνήθως αν τραβήξει έστω και μία δόση έτσι δουλεύει η ακύρωση οπότε μην αγχώνεσαι

 

Προβλημα σαφως και θα εχει, γιατι το υπολοιπο του πλεον για αγορες μεσα στον μηνα ειναι μόνο 340 ευρω(αν το οριο του ειναι 1000), βεβαία οσο περνούν οι μηνες θα ανεβαίνει το υπόλοιπο κατα το αντίστοιχο ποσό της δόσης

4 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

δλδ αν κάνεις μια αγορά σε 36 δόσεις και την ακυρώσεις, θα σου έρχεται επι 36 μήνες συνεχώς δόση και ακύρωση ;;

Nαι

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός ότι θα βλέπεις κάθε μήνας χρέωση και επιστροφή , συνήθως αν τραβήξει έστω και μία δόση έτσι δουλεύει η ακύρωση οπότε μην αγχώνεσαι

Τι να προσέχει ? Άλλαξε γνώμη και ακύρωσε και το κατάστημα μία χαρά του ακύρωσε την συναλλαγή και μετά είναι θέμα το πως δουλεύει η τράπεζα την ακύρωση.

Όλα σωστά και έτσι γίνεται σε μηχανογραφημενα και αυτοματοποιημένα συστήματα

Οπότε κάνεις δεν φταίει και όλα μέλι γάλα

Να προσέχει με βάση την παραπάνω διευκρίνιση που έγινε από το @NikosKallithea γιατί σε επόμενη συναλλαγή με τέτοιο ύψος θα σταθεί αδύνατη για την ώρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Snowmn1984 είπε

Καλησπερα σε ολους μου εχουν δεσμευσει και εμενα 658 ευρω παρολο που ακυρωση παραγγελια την ιδια μερα(κυριακη) και μου τα δεσμευσαν μαλιστα χωρις μα εχει γινει επεξεργασια μιας και ηταν κυριακη,εχει ολοκληρωθει η ακυρωση πριν μια εβδομαδα αλλα το ποσο μου το επιστρεφουν με τον εξης τροπο,καθε μηνα λεει θα μου τραβανε δοση και αμεσα θα μ την επιστρεφουν,βρηκα κανα δυο ποστ με τετοιο περιεχομενο αλλα δε.γυρισε ο οθορ να πει αν και πως το ελυσε υπαρχει καποιος που μπορει να προτεινει κατι

 

όταν έγινε η συναλλαγή ,ξεκίνησε διαδικασία δανειοδότησης με 36 δοσεις , πιθανολογώ άτοκα.......

αν είναι άτοκη συναλλαγή πήγαινε στη Τράπεζα να το δουν ,μπορεί να σου προτείνουν να κανείς αθέτηση συναλλαγής ..... και να ξεμπερδεύεις νωρίτερα γιατι

το ποσό είναι δεσμεμενο και δεν θα μπορείς να κανείς εύκολα άλλη συναλλαγή αν δεν έχεις όριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Προβλημα σαφως και θα εχει, γιατι το υπολοιπο του πλεον για αγορες μεσα στον μηνα ειναι μόνο 340 ευρω(αν το οριο του ειναι 1000), βεβαία οσο περνούν οι μηνες θα ανεβαίνει το υπόλοιπο κατα το αντίστοιχο ποσό της δόσης

Nαι

Ναι σωστά αυτό το πρόβλημα όντως θα το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Έχω σχεδόν ίδιο πρόβλημα.Έκανα αγορά 25/11 και πλήρωσα με την πιστωτική σε 12 άτοκες δόσεις , λόγω μη διαθεσιμότητας τελικά ακύρωσα , 3/12 μου λένε απο το κατάστημα πως ακυρώθηκε.

Σήμερα 31/12 τα χρήματα δείχνουν δεσμευμένα ακόμα στο λογαριασμό(όχι στην εφαρμογή).

Καλώντας το κατάστημα (πρακτικερ) μου έστειλαν mail να με βεβαιώσουν πως έχουν ακυρώσει την παραγγελία.Καλώντας την Εθνική μου λένε πως ακύρωση δεν φαίνεται πουθενά οπότε και τα χρήματα της αγοράς εμφανίζονται δεσμευμένα κανονικά.

Τι μπορώ να κάνω πλέον ? Είναι φυσιολογικό να καθυστερεί τόσο μια ακύρωση και επιστροφή χρημάτων ?

Έχει νόημα να κάτσω στην ουρά και να δείξω το mail με την ακύρωση σε κάποιον υπάλληλο της Εθνικής ?

Ευχαριστώ και καλή χρονιά παιδιά.

 

*Μια ακόμη ερώτηση.Υποθετικά πως έχω 1000 ευρώ όριο.Κάνω αγορά 500 ευρώ σε 5 άτοκες δόσεις τον 100 ευρώ.Μένει υπόλοιπο 500 ευρώ.Όταν πληρώσω την 1η δόση τον 100 το υπόλοιπο δεν πρέπει να γίνει 600 ευρώ ? την 2η 700 - 800 κλπ ? Πόσο καιρό αφού πληρώσω μια δόση ενημερώνεται το υπόλοιπο μου ? Έχω πληρώσει 3 δόσεις και το υπόλοιπο μου παραμένει το ίδιο 4 μήνες τώρα.Ή μήπως το υπόλοιπο δεν αλλάζει μέχρι να εξοφληθεί πλήρως η αρχική αγορά ?

 

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Σήμερα 31/12 τα χρήματα δείχνουν δεσμευμένα ακόμα στο λογαριασμό(όχι στην εφαρμογή).

Ποια χρηματα δειχνουν δεσμευμένα αφου δεν εδωσες τίποτα, με δόσεις δεν ειπες; Αν ναι, ισχυει αυτο που γράφεις παρακατω, η "λογιστική επιστροφή" θα γινει μήνα με την μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ποια χρηματα δειχνουν δεσμευμένα αφου δεν εδωσες τίποτα, με δόσεις δεν ειπες; Αν ναι, ισχυει αυτο που γράφεις παρακατω, η "λογιστική επιστροφή" θα γινει μήνα με την μηνα

Μπορεί να μην έχω δώσει κάτι όμως απο το όριο μου έχει αφαιρεθεί το ποσό που υποτίθεται έχει ακυρωθεί.

Είχα πχ 500 ευρώ , έκανα αγορά 250 με 5 δόσεις , την ακύρωσα την αγορά μέσω του καταστήματος.Παρόλα αυτά πλέον έχω 250 και ας έχει ακυρωθεί.Αυτό που ρωτάω είναι ποτε θα ξε-δεμευτούν αυτά τα 250 της ακύρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Chocobo είπε

.Αυτό που ρωτάω είναι ποτε θα ξε-δεμευτούν αυτά τα 250 της ακύρωσης.

Σου απαντησα, αλλα οκ

Σταδιακά λοιπον σε πέντε μήνες, απο 50 τον μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σου απαντησα, αλλα οκ

Σταδιακά λοιπον σε πέντε μήνες, απο 50 τον μηνα

Αυτό είναι 100% ακριβές ; Καθώς όπως το σκέφτομαι δεν είναι λογικό.

Αν παράδειγμα είχα 2000 ευρώ όριο και αγόραζα κάτι αξίας 2000 σε 56 δώσεις αλλά για Χ Ψ λόγο ακύρωνα την παραγγελία(πχ λάθος απόθεμα όπως έτυχε σε μένα) θα βγάζανε την κάρτα άχρηστη για 56 μήνες  ;  Στο χρόνο πάνω θα είχα αποπληρώσει το 1/5 του ποσού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...