Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ταχύτητα. Η αγορά νέου modem/router θα λύσει το πρόβλημα;


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε. Είμαι συνδρομητής Nova Forthnet με 24MBps ίντερνετ. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο μήνα είναι ότι η ταχύτητά μου έχει μειωθεί δραματικά, από 8-9 που έπιανα συνήθως στο μετά βίας 0,7 MBps. Επικοινώνησα με Nova που μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω καλώδιο ethernet αντί για wifi ώστε να διαπιστωθεί αν το σήμα του wifi μου είναι ανίσχυρο. Όμως η ταχύτητα δεν αυξήθηκε ούτε με το καλώδιο. Άλλαξα φίλτρο στη γραμμή, αποσυνέδεσα εντελώς το τηλέφωνο, μετέφερα το μόντεμ σε άλλη τηλεφωνική πρίζα... Τίποτα από όλα αυτά δεν βοήθησε. Ξαναεπικοινωνώντας με Nova ρώτησα αν τελικά υπάρχει κάποια βλάβη στη γραμμή μου και πήρα αρνητική απάντηση.

Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ίσως πρέπει να αλλάξω το μόντεμ μου. (Σημειωτέον έχω ένα παλιό μόντεμ ρούτερ 10ετίας από τον προηγούμενο πάροχο, ΟΤΕ. Η μάρκα του είναι matr-x, δεν μου είχε δοθεί κάποιο άλλο μηχάνημα όταν από ΟΤΕ πήγα Nova, καθώς θεωρήθηκε ότι αυτό το μόντεμ θα λειτουργεί).

Προτού προβώ σε μια τέτοια, ίσως άσκοπη, αγορά,  θα ήθελα τις γνώμες σας για το θέμα. Επίσης, αν πάω για νέα συσκευή (πχ είδα στο σκρουτζ ένα TP-Link) θα είναι συμβατή με τον πάροχο ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς πες μας ακριβως το Modem/router που έχεις και ανέβασε και ενα screenshot απο τα στατιστικά της γραμμής.. Σε κάθε περίπτωση εγώ θα πρότεινα να πάρεις το tp link που παιζει στα 20 ευρώ. Οποιοδήποτε adsl modem/router είναι συμβατό με όλες τις γραμμές.

Κατα τα άλλα παραείναι παλιό το μοντεμ σου λογικα.. Ένα καινούργιο θα μπορούσε σε κάποιες περιπτώσεις να πιάσει και καλύτερες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Καταρχάς πες μας ακριβως το Modem/router που έχεις και ανέβασε και ενα screenshot απο τα στατιστικά της γραμμής.. Σε κάθε περίπτωση εγώ θα πρότεινα να πάρεις το tp link που παιζει στα 20 ευρώ. Οποιοδήποτε adsl modem/router είναι συμβατό με όλες τις γραμμές.

Κατα τα άλλα παραείναι παλιό το μοντεμ σου λογικα.. Ένα καινούργιο θα μπορούσε σε κάποιες περιπτώσεις να πιάσει και καλύτερες ταχύτητες.

 

3.png

1.png

2.png

Δεν ξέρω αν αυτά τα στοιχεία βοηθούν... Παρεμπιπτόντως θα χρειαστώ φαντάζομαι modem router, όχι απλά router, αν το αλλάξω. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειδώνει πάντως στα 12mbps.. Εγώ θα το έπαιρνα το καινούργιο ρουτερ.. https://www.skroutz.gr/s/14742305/TP-LINK-TD-W8961N-v3.html

Να υποθέσω ότι έκανες ρισταρτ και ξαναέτρεξες speedtest με καλώδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, αν πάρεις νεο ρούτερ που ΔΕΝ είναι του παρόχου, οπως το tp link που σου λένε, θα πρέπει να μπεις στο μενού του και να βάλεις username password τα οποια θα τα πάρεις απ τον πάροχο, στο 13731.

Αν δεν είσαι εξοικειωμένος, θα μείνεις χωρίς ιντερνετ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GiwrgosP- είπε

Κλειδώνει πάντως στα 12mbps.. Εγώ θα το έπαιρνα το καινούργιο ρουτερ.. https://www.skroutz.gr/s/14742305/TP-LINK-TD-W8961N-v3.html

Ναι έτσι δείχνει, ωστόσο όταν μπαίνω να δω κάτι, να κατεβάσω, να κάνω βιντεοκλήση κτλ, δεν τα πιάνει. Σε  speed test που έκανα με το κινητό μου δείχνει 0.7 MBps αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HateMe είπε

Αρχικά, αν πάρεις νεο ρούτερ που ΔΕΝ είναι του παρόχου, οπως το tp link που σου λένε, θα πρέπει να μπεις στο μενού του και να βάλεις username password τα οποια θα τα πάρεις απ τον πάροχο, στο 13731.

Αν δεν είσαι εξοικειωμένος, θα μείνεις χωρίς ιντερνετ. 

 

Έχω να συναντησω θεμα με username/password απο πάροχο απο το 2012 και πίσω.. Εγώ πάντα username password γραφω ή κάτι τέτοιο αν ζητήσει το ρουτερ και μια χαρά συγχρονίζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HateMe είπε

Αρχικά, αν πάρεις νεο ρούτερ που ΔΕΝ είναι του παρόχου, οπως το tp link που σου λένε, θα πρέπει να μπεις στο μενού του και να βάλεις username password τα οποια θα τα πάρεις απ τον πάροχο, στο 13731.

Αν δεν είσαι εξοικειωμένος, θα μείνεις χωρίς ιντερνετ. 

 

Χρήσιμη πληροφορία αυτή δεν το ήξερα. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Έχω να συναντησω θεμα με username/password απο πάροχο απο το 2012 και πίσω.. Εγώ πάντα username password γραφω ή κάτι τέτοιο αν ζητήσει το ρουτερ και μια χαρά συγχρονίζει..

Άλλο σε vodafone κλπ και άλλο στην Nova. Στην Nova εδώ και 1 χρόνο, αν βάλεις ρούτερ TP LINK, θα πρέπει να κάνεις παραμετροποίηση 100% και στο λέω εγγυημένα λόγω του ότι δούλευα εκεί και γνωρίζω. 
Υπάρχουν περιπτώσεις που αν βάλεις πχ ρούτερ άλλου παρόχου, θα παίξουν κανονικά, αλλά με τα TP LINK ισχύει αυτό που σου λέω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Και ιδού, έπιασα μόλις μέχρι και 1.98 :(

 

image.png.ce06e018d34d7933122fe769d5cbb1c1.png

@HateMe εσύ ποια μάρκα προτείνεις;

Αυτά δεν μας λένε τίποτα, θέλουμε στατιστικά ΜΕΣΑ απ το ρούτερ, να δούμε ταχύτητα συγχρονισμού.

Το speedtest αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα, αν και πιστεύω πως είναι λόγω φόρτου.

Το tp link που σου πρότειναν πάρε, απλά θα πρέπει να το παραμετροποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα στατιστικά πώς μπορώ να τα βρω; Έχω μπει στο 192.168.1.1 που είναι και το μόνο που ξέρω πως έχει κάποια τέτοια στοιχεία. Ξέρεις σε ποιο υπομενού (στο περίπου) να μπω; 

image.png.afda02547a400c57f4a078cff532151f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, damoclesword είπε

Αυτά τα στατιστικά πώς μπορώ να τα βρω; Έχω μπει στο 192.168.1.1 που είναι και το μόνο που ξέρω πως έχει κάποια τέτοια στοιχεία. Ξέρεις σε ποιο υπομενού (στο περίπου) να μπω; 

image.png.afda02547a400c57f4a078cff532151f.png

Ωραία, κανονικά θα έπρεπε να έχεις download 10-11 πχ γιατί κλειδώνεις στα 12.718 
Λογικά είναι θέμα φόρτου λόγω της καραντίνας.

Καλό θα είναι να πάρεις ένα tp link και θα δεις διαφορά, αλλά τώρα όσο είμαστε σε καραντίνα, δύσκολο.

Μετά θα καταλάβεις σίγουρα την διαφορά.

Απο μένα, προχώρα στην αγορά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% έλλειψη bandwith  απο τη μεριά της Νόβα.

Πριν 2 χρόνια είχα adsl24  σε τουριστική περιοχή και με το που ερχόταν Ιούλιος -Αύγυστος ενω ο συγχρονισμος παρέμενε υψηλά (19 εώς 21 mbps) δεν έβλεπα στην πραγματικότητα πάνω απο 3. Η εταιρία κακά τα ψέματα παραπαίει πλέον και δε μπορεί να δώσει τα υποσχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...