Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε OC 5900x με B550 Asus F Gaming + 32GB RAM 3600 CL16 Gskill


Kakao83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδία, μόλις έστεισα το νέο setup και προσπαθώ να μεταβώ και να κατανοήσω τον νέο  επεξεργαστή οσο αφορά το OC. Παραθέτω το build και φωτογραφίες

PSU Corsair 1200i

CPU 5900x

Mobo  Asus B550 Strix Gaming F Wifi

VGA MSI Ventus 3080 OC

RAM G.SKILL F4-3600C16-16GTZNC 32GB

NVME ADATA SX8200PNP 1TB

SOUNDCARD ASUS ESSENCE STX

CPU COOLING CORSAIR H115I PRO .

To λειτουργώ μόνο για gaming.

https://postimg.cc/gallery/BGfRMLv

Έχω την Corsair H115i PRO. Βλέπω το default ρεύμα σε σχέση με τον 8700κ που είχα στα 4.5 1,1v και αγχώθηκα λίγο στην αρχή γιατί είδα 1,45 και έπαθα σοκ. Μετά απο βιντεάκια που είδα στο Youtube είδα οτι ξεκινάω με 1,35 χ 45 core ratio και ανεβαίνω. 

Τι παίζει με τις RAM διαβάζω είναι σημαντικό το OC στους Ryzen. Βάζω 1,4 ρεύμα και ανεβάζω σιγά σιγαί να κάνω προσπάθεια μέχρι 3800?πειράζω και timming CL ?

Το Ryzen Master είναι καλός τρόπος η να παω με τον πατροπαράδοτο bios restart windows ktl? To ΑΙ Suite 3 να το αφήσω ήσυχο ?

Το PBO τι είναι? αν υπάρχει κάποιος τσεκαρισμένος οδηγός να μου στείλετε θα σας ευχαριστούσα πολύ. 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ΄όπως στον intel που ένω είσαι afk να πέφτουν τα ρεύματα και ρολόγια χαμηλά? 

Ποίες θεωρούνται καλες θερμοκρασίες σε φουλ Load/idle. Εχω 36 core idel και 70 σε gaming και σε bench 80-83. 

Εχω κάνει το τελευταίο bios update και πάτησα απο το Ryzen Master Auto OC και τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω.

BENCH.png

Κάτι τελευταίο στον σκλήρο δίσκο εσεις έχετε κάνει το ΟS optimation που απενεργοποιεί κάποια feature

Επεξ/σία από Kakao83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...