Προς το περιεχόμενο

Τρόποι για να πετύχω συγκεκριμένο φωτισμό σε βίντεο...?


giantzeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λοιπον εχω την Μ50 κ τον 50mm 1.8 + speedbooster + ενα Led panel αρκετα δυνατο κ αλλο ενα πιο μικρο. Προσπαθω να πετυχω 1-2 συγκεκριμενους φωτισμους για καποια βιντεο π θελω ν ξεκινησω στο youtube χωρις αποτελεσμα. Αρχικα σκεφτομαι οτι ισως ο 50mm δν ειναι ιδανικος καθως για να χωρεσει στο καδρο κεφαλι και κορμο πρεπει να εχω τη μηχανη 3 μετρα μακρυα. Απο την αλλη δε θελω να γεμισω με αυτο το μικρο κομματι σαλονιου με ενα καρο φωτα διοτι το σπιτι δεν ειναι κ τοσο μεγαλο, ποσο μαλλον το σαλονι.

Αναρωτιεμαι λοιπον μηπως ενα φακος πχ 18-35 με μεγαλο σταθερο διαφραγμα θα βοηθουσε. Εχω τσεκαρει διαφορες τοποθετησεις για φωτα εντασεις specs μηχανης κλπ αλλα ενω ας πουμε ο φωτισμος ειναι αρκετος η ειναι too harsh - η δεν με ικανοποιει + οτι με ενοχλει κ στα ματια αυτο το τοσο δυνατο φως. Εχω την αισθηση οτι κατι κανω παντελως λαθος κ η λυση ειναι πολυ ευκολη αλλα δεν την εχω βρει ακομα.

Τα specs π χρησιμοποιω συνηθως ειναι 400 - 600 iso με F1.8-2 

Εδω παραθετω ενα απο τα "αποτελεσματα" που ζηλευω και θα ηθελα να πετυχω:

Μπορειτε να βοηθησετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2020 στις 9:44 ΜΜ, giantzeron είπε

Το λοιπον εχω την Μ50 κ τον 50mm 1.8 + speedbooster + ενα Led panel αρκετα δυνατο κ αλλο ενα πιο μικρο. Προσπαθω να πετυχω 1-2 συγκεκριμενους φωτισμους για καποια βιντεο π θελω ν ξεκινησω στο youtube χωρις αποτελεσμα. Αρχικα σκεφτομαι οτι ισως ο 50mm δν ειναι ιδανικος καθως για να χωρεσει στο καδρο κεφαλι και κορμο πρεπει να εχω τη μηχανη 3 μετρα μακρυα. Απο την αλλη δε θελω να γεμισω με αυτο το μικρο κομματι σαλονιου με ενα καρο φωτα διοτι το σπιτι δεν ειναι κ τοσο μεγαλο, ποσο μαλλον το σαλονι.

Αναρωτιεμαι λοιπον μηπως ενα φακος πχ 18-35 με μεγαλο σταθερο διαφραγμα θα βοηθουσε. Εχω τσεκαρει διαφορες τοποθετησεις για φωτα εντασεις specs μηχανης κλπ αλλα ενω ας πουμε ο φωτισμος ειναι αρκετος η ειναι too harsh - η δεν με ικανοποιει + οτι με ενοχλει κ στα ματια αυτο το τοσο δυνατο φως. Εχω την αισθηση οτι κατι κανω παντελως λαθος κ η λυση ειναι πολυ ευκολη αλλα δεν την εχω βρει ακομα.

Τα specs π χρησιμοποιω συνηθως ειναι 400 - 600 iso με F1.8-2 

Εδω παραθετω ενα απο τα "αποτελεσματα" που ζηλευω και θα ηθελα να πετυχω:

Μπορειτε να βοηθησετε??

Επειδή έχω και εγώ την ιδια μηχανή και τον φακό, αλλά με τον απλό ανταπτορα όχι speedbooster, λογικά για μέσα στο σπίτι πρέπει να πας σε κάτι πιο wide. 

Ο φωτισμός από την άλλη είναι τεράστιο κομμάτι και καλό είναι να δεις όσα περισσότερα tutorials μπορείς.

Επίσης, θεωρώ αδύνατο να πετύχεις το αποτέλεσμα του Peter Mckinnon, γιατί αυτός χρησιμοποιεί εξοπλισμό top of the line...

Παίζουν πολλά ρόλο, από το με τι προφίλ θα τραβάς βίντεο ( πχ η δικιά μας μηχανή δεν τραβάει log, παρά μόνο κάτι σαν log), από το φακό, τα φώτα και το editing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το δυνατό λεντ πίσω από ομπρέλλα διάχυσης ή από το εσωτερικό ενός 5+1  ρεφλεκτέρ.. Το μέγεθος της πηγής έχει σημασία και ουσιαστικά με τη διάχυση το αυξάνεις. Βέβαια, χάνεις σε ένταση.

7 ώρες πριν, Pinkakos είπε

Κάνω hijack λίγο το topic, επειδή ψάχνομαι για βιντεοσκοπηση σε στούντιο, έχετε να προτείνετε κανένα καλό φωτόμετρο;

Αν έχεις φωτογραφική έχεις ήδη και φωτόμετρο. Μπορείς να χρησιμοποιείς γκρι κάρτες πχ.

Εναλλακτικά οποιοδήποτε επώνυμο φλασόμετρο με ψηφιακές ενδείξεις θα σου κάνει αρκεί να έχει λειτουργία μέτρησης περιβάλλοντος. Δες πχ  Minolta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά με τις μοντέρνες μηχανές το φωτόμετρο είναι περίπου άχρηστο.

...προσωπικά αν θέλω να δω το επίπεδο φωτισμού μιας σκηνής χρησιμοποιώ το Iphone μου και το Promovie app (που είναι για καταγραφή βίντεο αλλά σου βγάζει και τον φωτισμό σε EV)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2020 στις 4:54 ΜΜ, nickolas είπε

Πρακτικά με τις μοντέρνες μηχανές το φωτόμετρο είναι περίπου άχρηστο.

...προσωπικά αν θέλω να δω το επίπεδο φωτισμού μιας σκηνής χρησιμοποιώ το Iphone μου και το Promovie app (που είναι για καταγραφή βίντεο αλλά σου βγάζει και τον φωτισμό σε EV)

Είναι ευκολία όταν θέλεις διαφορετικές αναλογίες ανά πηγή. Με το φωτόμετρο έχεις τελειώσει με 2 κλικ ενώ μέσα από τη μηχανή θα κάνεις υπολογισμούς και εκτιμήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...