Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη πινακα και αυτοματακια


DimosthenisG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιπου ποια ειναι η τιμη?  μιλαμε για καμια 14 αυτοματακια και νεο καπακι... ξηλωμα δηλαδη και να τα βαλει απο την αρχη...ζητησε 250 ευρω ειναι καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

και γιατί να τα ξηλώσεις ; 

Θέλω να βάλω καινούργια , άλλαξα και πριζες στο σπιτι

25 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

και γιατί να τα ξηλώσεις ; 

Ηλεκτρολόγος δεν είσαι εσύ? Για πες για το κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ως καλή τιμή τα 220 ευρώ για πίνακα που θα χρειαστεί σκάψιμο.

Για πίνακα που ο χώρος είναι έτοιμος και θα γίνει μια αντικατάσταση, θα έπρεπε να είναι μικρώτερη η αμοιβή.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vasileios-gr είπε

Θεωρώ ως καλή τιμή τα 220 ευρώ για πίνακα που θα χρειαστεί σκάψιμο.

Για πίνακα που ο χώρος είναι έτοιμος και θα γίνει μια αντικατάσταση, θα έπρεπε να είναι μικρώτερη η αμοιβή.   

Μου ειπε ολα HAGER υλικα που θα τα αγορασει αυτος, η τρυπα υπαρχει ηδη, δηλαδη αυτος θα βγαλει τα παλια και θα βαλει τα νεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε στο σαιτ του καυκα, δες ποσο κοστιζουν να αντικατασταθουν τα υλικα του πινακα (μικροαυτοματοι, ρελε, διακοπτες λυχνιες οτι τελος παντων αντικαταστησεις) η διαφορα απο τα 250 ευρω ειναι η αμοιβη του ... εσυ αποφασιζεις αν σε καλυπτει η οχι. Ακριβης χρεωση δεν υπαρχει πανελλαδικα, ελευθεροι επαγγελματιες ειναι, οτι θελουν χρεωνουν για το χρονο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

τα ειδα αυτα αλλα ειναι τοσα πολλα....που να ξερω εγω τι ταιριαζει και τι οχι...και τι ποιοτητες υπαρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι σχετικός με ηλεκτρολογικα μην μπλέξεις πάντως η τιμή είναι σχετικά καλή. Σε σπίτι φίλου έχουν προτείνει τιμές 400 με 500 ευρώ για μικρό πίνακα είναι πάρα πολλά κατ εμέ. Στον δικό μου πάντως όταν θα αλλάξω θα αγοράσω εγώ τα υλικά μετά από έρευνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Μου ειπε ολα HAGER υλικα που θα τα αγορασει αυτος, η τρυπα υπαρχει ηδη, δηλαδη αυτος θα βγαλει τα παλια και θα βαλει τα νεα.

Τι εννοείς η τρύπα υπάρχει ήδη?Υπάρχει παλιός πίνακας και θέλεις να γίνει αντικατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Τι εννοείς η τρύπα υπάρχει ήδη?Υπάρχει παλιός πίνακας και θέλεις να γίνει αντικατάσταση?

Ναι

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν δεν είσαι σχετικός με ηλεκτρολογικα μην μπλέξεις πάντως η τιμή είναι σχετικά καλή. Σε σπίτι φίλου έχουν προτείνει τιμές 400 με 500 ευρώ για μικρό πίνακα είναι πάρα πολλά κατ εμέ. Στον δικό μου πάντως όταν θα αλλάξω θα αγοράσω εγώ τα υλικά μετά από έρευνα. 

για πες πως θα παρω εγω αυτοματακια οταν δεν εχω ιδεα τι πρεπει να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει μόνο να αλλάξει τα αυτοματακια και να βάλει το καπάκι όπως νομίζεις.Πρεπει να ξηλώσει την παλιά κάσα,να κολλήσει την καινούργια κάσα,να αλλάξει τις ασφάλειες και πάει λέγοντας.Αναλογα πόσες ασφάλειες έχεις στον πίνακα βέβαια.Εγω για αλλαγή πίνακα παίρνω 100 ευρώ εργασία συν τα υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 100€ εντός του αστικού ιστού είναι λογική τιμή εργασίας για αντικατάσταση πίνακα (για μακρινές περιοχές πχ Ν. Μάκρη θα έβαζα 30-40€ έξτρα αφενός λόγω βενζίνης και αφετέρου λόγω χαμένης εργατοωρας στο πηγαινε έλα). 

Από εκεί κ πέρα τα υλικά είναι που κάνουν τη διαφορά, μπορεί να βάλεις κινεζικό αυτοματακι με 1.5€ μπορεί να βάλεις και κάποιο αξιόλογο με 7-8€. Προσωπικα για έναν πλήρη πίνακα με 12 αυτόματάκια συν ρελε μονοφασικο συν 3 διακόπτες θα σου έλεγα 2 κατοστάρικα υλικά (πχ Abb) κ εργασία. 

εαν τα θεωρείς πολλά τα 250 του λες ποσό θέλει εργασία κ να σου γράψει ακριβώς τι υλικά θέλει κ να πας να τα αγοράσεις εσυ... δυστυχώς πολλες φορές υπερχρεώνουν οι τεχνικοί (πρόσφατα «ψυκτικός - ηλεκτρολογος» που πέρασε ένα κλιματιστικό σε φίλο του χρέωσε 40€ για 2 μέτρα καλώδιο και ένα 16αρι αυτοματακι και χωρια 90€ για την έγκατασταση του κλιματιστικού-όταν του είπα ποσό κόστιζαν τα υλικά την ψωνισε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αγοράσει τα υλικά ένας ιδιώτης, ο επαγγελματίας θα τα αγοράσει φθηνότερα. Συν ότι αυτή την στιγμή ο επαγγελματίας μπορεί να μπει σε μαγαζί ενώ ο ιδιώτης όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nvel είπε

αν αγοράσει τα υλικά ένας ιδιώτης, ο επαγγελματίας θα τα αγοράσει φθηνότερα. Συν ότι αυτή την στιγμή ο επαγγελματίας μπορεί να μπει σε μαγαζί ενώ ο ιδιώτης όχι.

Ναι φυσικά γιατί θέλει να τα αγοράσει στην εταιρία του με τιμολόγιο.

Αλλά δεν βγάζω άκρη οι τιμές ποιες είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...