Προς το περιεχόμενο

ACER ASPIRE 5920G LAPTOP /1GB ROBSON BOARD 55.AGS07.001


Vertzil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά σε όλους στο forum,

να αναφέρω πρώτα από όλά ότι το laptop μου -Acer Aspire 5920g (με τα γνωστά προβλήματα από θερμοκρασίες και έχοντας βγάλει 3 καρτες γραφικών off μέχρι τώρα)-έχει περασμένα γνήσια windows 10 Pro 64bit/4GB RAM/CPU INTEL T8100/INVIDIA 8400M/SSD 120GB.

Αγόρασα λοιπόν από τo eBay την συγκεκριμένη module-intel nand flash 1GB Robson board for Acer Aspire 5920g-έλειπε από την υποδοχή στη μητρική και αποφάσισα να την αγοράσω χωρίς να γνωρίζω-όπως και τώρα ακόμα/help παιδιά -ακριβώς τη χρησιμότητα της-άφθονος χρόνος για πειράματα λόγω covid-19-και όχι μόνο !!!

Δυστυχώς δεν την εγκαθιστά γιατί λείπουν οι drivers αλλά δεν τους βρίσκει ούτε και στο windows update !!!

Εγώ προσωπικά έψαξα αρκετά-όσο μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου φυσικά-αλλά λύση δεν βρήκα οπότε εδώ είναι η τελευταία μου ελπίδα...ελπίζω ότι με τη συνδρομή σας και τις γνώσεις σας κάτι θα καταφέρουμε αλλά και τίποτα να μην γίνει πάλι όλα καλά !!!

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη !!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Crybal είπε

Δοκιμασε αυτους τους drivers http://www.opendrivers.com/download/driver-92943.html

ή αυτους https://rebyte.me/en/intel/135645/file-560528/

Γειά και χαρά,

το πρώτο link σε παραπέμπει στο Acer Aspire 6935G Intel Turbo Memory Driver 1.6.1.1004/Windows Vista(x32/x64).

Είναι συμβατοί με Acer Aspire 5920G Windows 10 Pro(x32/x64) ???

Τo δεύτερο link σε παραπέμπει στο Intel Mobile Boards with Mobile GM45 Express  Chipset/Windows Vista(x32/x64).

Είναι συμβατοί με Acer Aspire 5920G Windows 10 Pro(x32/x64) ???

Φυσικά με την εγκατάσταση τους θα φανεί αν είναι συμβατοί αλλά δυστυχώς προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω δοκιμή εγκατάστασης γιατί βρίσκομαι στην αναμονή για την ''καινούργια' κάρτα γραφικών από AliExpress οπότε λίγη ΥΠΟΜΟΝΗ...μόλις παραλάβω θα ενημερώσω άμεσα για την κατάσταση.

Ευχαριστώ σε καθε περίπτωση  για την αμεσότητα,τα λέμε σύντομα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Crybal είπε

...ξερει εαν θα παιξει   😁

Σωστά...θα δείξει στην πορεία, αλλά και αν δεν παίξει τι είχαμε τι χάσαμε...το "παιχνίδι" είναι που μετράει...

Τελικά τι ακριβώς κάνει αυτή η module ??

Επεξ/σία από Vertzil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγω δεν το ηξερα και το εψαξα.Ειναι μια συσκευη που χρησιμοποιειται σαν ready boost.Σαν ενας μικρος ssd στον οποιο μεταφερονται τα πιο συχνα χρησιμοποιουμενα αρχεια ωστε να τα ανακαλει πιο γρηγορα.Τουλαχιστον ετσι καταλαβα

Επεξ/σία από Crybal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crybal είπε

Κι εγω δεν το ηξερα και το εψαξα.Ειναι μια συσκευη που χρησιμοποιειται σαν ready boost.Σαν ενας ssd στον οποιο μεταφερονται τα πιο συχνα χρησιμοποιουμενα αρχεια ωστε να τα ανακαλει πιο γρηγορα.Τουλαχιστον ετσι καταλαβα

Μάλιστα...δηλ. και χωρίς αυτή δεν χάνουμε τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...