Προς το περιεχόμενο

Επιτραπέζια παιχνίδια!


Nathan Drake!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας παιδιά.

Μπήκα στο μαγικό χώρο των επιτραπέζιων παιχνιδιών και κόλλησα!!!😄 Είχα και από παλιά κόλλημα αλλά δεν είχα τη κατάλληλη παρέα τότε (όλοι ασχολιόντουσαν με τις κονσόλες πιο πολύ😌) και τώρα που έχω οικογένεια ξανά άρχισα το παιχνίδι (εφόσον της αρέσει και της γυναίκας αλλά και της κόρης μας😄). Έχουμε μέχρι στιγμής στη συλλογή μας 7-8 παιχνίδια που όμως τα πιο πολλά είναι παιδικά!!!😄 Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο-οια καλό-α για ενηλίκους στα ελληνικά. Και μία ερώτηση. Έχω βρει κι αρκετά που μ' αρέσουν αλλά είναι δυστυχώς μόνο στα αγγλικά.😌 Υπάρχει τρόπος να βρεθούν οι κανόνες στα ελληνικά; Πχ αν τις ζητήσω από την εταιρία;

Σας ευχαριστώ.

Σημείωση: Κάποια που με ενδιαφέρουν είναι τα παρακάτω.

Plaid Hat Dead Of Winter: The Long Night

 Cyclades: Hades

Tomb Raider Legends The Board Game

Resident Evil 2 The Board Game

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω πάρει το Pandemic στα ελληνικά που είναι πολύ καλό και πολυβραβευμένο. Υπάρχουν και επεκτάσεις του στα αγγλικά που είναι συμβατές και με το βασικό ελληνικό παιχνίδι.

Επίσης το smash up που είναι παιχνίδι καρτών. Σε αυτό δυστυχώς υπάρχουν επεκτάσεις του οι οποίες δεν είναι συμβατές με το ελληνικό. Παρόλα αυτά βγαίνουν σιγά-σιγά ορισμένες και στα ελληνικά. Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα αποκτήσω τις δεκάδες επεκτάσεις, οπότε θεωρώ αρκετές τις 1-2 που υπάρχουν.

Τα Τα 7 Θαύματα Του Κόσμου επίσης έχω ακούσει ότι είναι καλό παιχνίδι.

Στην παρακάτω ιστοσελίδα θα βρεις πολύ υλικό και πληροφορίες για παιχνίδια.

https://boardgamegeek.com/browse/boardgame

Προφανώς και η πλειοψηφία των παιχνιδιών είναι στα αγγλικά καθώς η Ελλάδα είναι μικρή αγορά για να επενδύσουν.

 

Υπάρχει τρόπος να βρεθούν οι κανόνες στα ελληνικά; Πχ αν τις ζητήσω από την εταιρία;

Δεν νομίζω ότι θα σου δώσει κάποια εταιρεία μεταφρασμένες οδηγίες. Προσωπικά με βοηθάνε πολύ τα βιντεάκια στο youtube, βλέπεις άλλους να παίζουν παρτίδες και μαθαίνεις.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχει το group της ελληνικής guild του BGG στο Facebook. Δοκίμασε να ζητήσεις κι εκεί βοήθεια, σίγουρα θα βρεθούν άτομα να σου πουν μια γνώμη και ίσως να σε κατευθύνουν σε κανόνες στα Ελληνικά για παιχνίδι που σ' ενδιαφέρει. Υπάρχει και το κανάλι του Epitrapaizoume στο YouTube, όπου παρουσιάζουν παιχνίδια με κανόνες κλπ. Όσον αφορά κάποιο επιτραπέζιο στα Ελληνικά, θα πρέπει να μας πεις τα γούστα σου καθώς και για πόσους παίκτες ψάχνεις. Το Discworld: Anhk-Morpork είναι πάρα πολύ ωραίο, το Mysterium επίσης. Τα 7 Θαύματα είναι καλό (υπάρχει και το 7 Wonders Duel για 2 παίκτες, που αν και πολλοί λένε ότι είναι εξαιρετικό εμένα δε μου αρέσει). Μπορείς να ψάξεις και στην Κάισσα για μεταφρασμένα παιχνίδια, αλλά είναι ακριβή. Αν σ' ενδιαφέρει να παίρνεις μεταχειρισμένα, υπάρχουν group (1 , 2) στο Facebook γι' αυτή τη δουλειά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εγώ έχω πάρει το Pandemic στα ελληνικά που είναι πολύ καλό και πολυβραβευμένο. Υπάρχουν και επεκτάσεις του στα αγγλικά που είναι συμβατές και με το βασικό ελληνικό παιχνίδι.

Επίσης το smash up που είναι παιχνίδι καρτών. Σε αυτό δυστυχώς υπάρχουν επεκτάσεις του οι οποίες δεν είναι συμβατές με το ελληνικό. Παρόλα αυτά βγαίνουν σιγά-σιγά ορισμένες και στα ελληνικά. Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα αποκτήσω τις δεκάδες επεκτάσεις, οπότε θεωρώ αρκετές τις 1-2 που υπάρχουν.

Τα Τα 7 Θαύματα Του Κόσμου επίσης έχω ακούσει ότι είναι καλό παιχνίδι.

Στην παρακάτω ιστοσελίδα θα βρεις πολύ υλικό και πληροφορίες για παιχνίδια.

https://boardgamegeek.com/browse/boardgame

Προφανώς και η πλειοψηφία των παιχνιδιών είναι στα αγγλικά καθώς η Ελλάδα είναι μικρή αγορά για να επενδύσουν.

 






Υπάρχει τρόπος να βρεθούν οι κανόνες στα ελληνικά; Πχ αν τις ζητήσω από την εταιρία;

Δεν νομίζω ότι θα σου δώσει κάποια εταιρεία μεταφρασμένες οδηγίες. Προσωπικά με βοηθάνε πολύ τα βιντεάκια στο youtube, βλέπεις άλλους να παίζουν παρτίδες και μαθαίνεις.

Ναι το Pandemic το έχω δει στο youtube και το έχω βάλει στη λίστα για επόμενη αγορά! Φαίνεται πολύ ωραίο! Θα δω και τα άλλα δύο. Πάντα εμείς είμαστε από τους τελευταίους στη μετάφραση ε; Πάλι καλά που τα τελευταία χρόνια κάτι γίνεται με τις μεταφράσεις στα παιχνίδια κονσολών! Όσο για τις μεταφρασμένες οδηγίες, το λέω γιατί είχα διαβάσει σε ένα κατάστημα στο Σκρουτζ να λέει "το επιτραπέζιο είναι στα αγγλικά. Για οδηγίες στα ελληνικά ζητήστε μας να σας τις στείλουμε"! Πως γίνεται αυτό; Εν τω μεταξύ στο Facebook, στις αγγελίες, ένα μέλος είχε αναρτήσει την εξής αγγελία. "Αναλαμβάνω την μετάφραση των επιτραπέζιων παιχνιδιών κτλ"! Αλλά δεν νομίζω να αξίζει γιατί θα βγαίνει τη διπλάσια τιμή του κάθε επιτραπέζιου.

19 ώρες πριν, Kercyn είπε

Υπάρχει το group της ελληνικής guild του BGG στο Facebook. Δοκίμασε να ζητήσεις κι εκεί βοήθεια, σίγουρα θα βρεθούν άτομα να σου πουν μια γνώμη και ίσως να σε κατευθύνουν σε κανόνες στα Ελληνικά για παιχνίδι που σ' ενδιαφέρει. Υπάρχει και το κανάλι του Epitrapaizoume στο YouTube, όπου παρουσιάζουν παιχνίδια με κανόνες κλπ. Όσον αφορά κάποιο επιτραπέζιο στα Ελληνικά, θα πρέπει να μας πεις τα γούστα σου καθώς και για πόσους παίκτες ψάχνεις. Το Discworld: Anhk-Morpork είναι πάρα πολύ ωραίο, το Mysterium επίσης. Τα 7 Θαύματα είναι καλό (υπάρχει και το 7 Wonders Duel για 2 παίκτες, που αν και πολλοί λένε ότι είναι εξαιρετικό εμένα δε μου αρέσει). Μπορείς να ψάξεις και στην Κάισσα για μεταφρασμένα παιχνίδια, αλλά είναι ακριβή. Αν σ' ενδιαφέρει να παίρνεις μεταχειρισμένα, υπάρχουν group (1 , 2) στο Facebook γι' αυτή τη δουλειά.

Στο Epitrapaizoume έχω γίνει ήδη μέλος και βλέπω αρκετά και από εκεί και παίρνω μια ιδέα! Βλέπω πως έχουν και αρκετά ενδιαφέρον οι αγγελίες τους (βρίσκω πολλά πολύ ωραία παιχνίδια) αλλά φοβάμαι το ρίσκο να αγοράσω διότι δεν υπάρχουν αξιολογήσεις (όπως εδώ) και δεν ξέρεις τι γίνεται... Στο BGG έκανα αίτηση αλλά δεν με έχουν δεχτεί ακόμα από χθες. Θα δούμε. Το  Mysterium μου άρεσε που το είδα αλλά κάπου διάβασα ότι κάποιος που το αγόρασε είχε κάποιες ελλείψεις και έπρεπε να μπει στη διαδικασία από το κατάστημα η την εταιρία να του δώσουν τις επιπλέον ελλείψεις η ακόμα και την αλλαγή του επιτραπέζιου. Σας έχει τύχει αυτό ποτέ;

Θα δω και τα υπόλοιπα που μου πρότεινες. Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας!

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα να βάλω την παρέα στον κόσμο των επιτραπέζιων παιχνιδιών πριν λίγα χρόνια. Μου αρέσει η ιδέα των παιχνιδιών με παρέα real-life, μπορεί γι'αυτό να γουστάρω περισσότερο τα local coop videogames απ'τα single player.

Όπως και να'χει, οι μισοί είχαν μια λογική: "Παιδάκια είμαστε ρε φίλε;; Έλεος" και με το ζόρι έπαιξαν μια φορά, οι άλλοι μισοί δεν γούσταραν τόσο αυτά που γούσταρα εγώ π.χ. Dominion. Οπότε οδηγήθηκα στο τίποτα σε αυτή την φάση. :(

Αλήθεια υπάρχει κάτι σαν το Dominion που να έχει κάποια πολυπλοκότητα/βάθος αλλά να μην απωθεί με αυτή του την πολυπλοκότητα τους άσχετους;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Όσο για τις μεταφρασμένες οδηγίες, το λέω γιατί είχα διαβάσει σε ένα κατάστημα στο Σκρουτζ να λέει "το επιτραπέζιο είναι στα αγγλικά. Για οδηγίες στα ελληνικά ζητήστε μας να σας τις στείλουμε"! Πως γίνεται αυτό;

αυτό μάλλον αποτελεί προσωπική εξυπηρέτηση του καταστήματος, που θα την έχεις μόνο αν αγοράσεις από αυτούς.

μπράβο τους, αλλά δεν το κάνουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Sanjuro είπε

 

Όπως και να'χει, οι μισοί είχαν μια λογική: "Παιδάκια είμαστε ρε φίλε;;

Καλά αυτό δε το συζητώ. Με τέτοια μυαλά δεν ασχολούμαι!😄

4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Κάστρα του μιστρά

Doom

 

Το Doom το ξέρω ναι, το έχω βάλει στη λίστα για αγορά! Το άλλο θα το δω κι αν είναι το παίρνω κι αυτό.🙂 Σε ευχαριστώ!

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

αυτό μάλλον αποτελεί προσωπική εξυπηρέτηση του καταστήματος, που θα την έχεις μόνο αν αγοράσεις από αυτούς.

μπράβο τους, αλλά δεν το κάνουν όλοι.

Μακάρι να το έκαναν κι άλλοι αυτό ρε γαμώτο.😢

Κάτι άλλο βρε παιδιά. Πείτε πως ξεκινάω να αγοράζω και ξενόγλωσσα παιχνίδια (εφόσον όλα τα αξιοπρεπές καλά επιτραπέζια τελικά είναι σε αγγλική γλώσσα). Εγώ δεν ξέρω σχεδόν καθόλου αγγλικά ενώ η γυναίκα μου ξέρει. Αυτό για μένα θα είναι τόσο μείον ώστε να μη μπορούμε καθόλου να παίξουμε η όχι; Δηλαδή σαν αντίπαλοι θα πρέπει να ρωτάμε με τις κάρτες τον άλλων η απλώς θα είναι κάτι σαν "εντολές" όπως πχ με τη μονόπολη που δεν θα πείραζε αν την έδειχνα στη γυναίκα μου να διάβαζε τι λέει και να συνεχίζαμε το παιχνίδι; 

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάστρα του μιστρά είναι από τα πιο δημοφιλή επιτραπέζια και γίνονται μεγάλοι διαγωνισμοί σε αυτό. Λογικά όλο και σε κάποια κάισσα θα το παίζουν.

Το DOOM έχει απίστευτα κουραστικό στήσιμο σε βαθμό που μας πήρε μέρες να το φτιάξουμε και θέλαμε τεράστιο τραπέζι. Έχει και πιο πολύπλοκους κανόνες. Είναι σαν warhammer ενα πράγμα, φαίνεται ωραίο στη θεωρία αλλά ίσως λίγο κουραστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε; Οπότε να μη το πάρω σαν αρχάριος που είμαι και μη γνώσης αγγλικών θα μου φανεί βουνό και μπορεί να μη το παίξω και ποτέ! Οπότε τζάμπα τα χρήματα θα δώσω και μιας και το ανέφερες αυτό, ας δω και πιο προσεχτικά και τα άλλα παιχνίδια που έχω βρει να δω αν κι αυτά είναι χρονοβόρα στο στήσιμο και πολύπλοκα στους κανόνες!😌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχουν πολλά παιχνίδια τα οποία είναι γλωσσικά ανεξάρτητα, που σημαίνει ότι άπαξ και μάθεις τους κανόνες, δε χρειάζεται να ξέρεις τη γλώσσα για να παίξεις. Ένα παράδειγμα είναι το σκάκι. Αν μάθεις τους κανόνες, η γλώσσα δεν παίζει κανέναν ρόλο στο ίδιο το παιχνίδι. Ενδεικτικά, μπορείς να δεις εδώ μια λίστα με τέτοια παιχνίδια. Πάρε μια μέρα τη γυναίκα και δείτε τα μαζί, και αν σας φαίνεται ωραίο κάποιο μπορεί να το δει εκείνη που έχει μεγαλύτερη ευχέρεια. Βέβαια μπορεί το παιχνίδι να έχει καλυφθεί από κάποιον Έλληνα στο YouTube, οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν τη χρειάζεσαι καν να σου εξηγήσει τους κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...