Προς το περιεχόμενο

Νεα μητρικη κ επεξεργαστης !


Mimhs1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Mimhs1995 είπε

δεν εχω σκοπο να αναβαθμισω στα επομενα 7-8χρονια...μηπως να πηγαινα στο 10400f με μια καλη μητρικη κ καλες μνημες ?

Επτα -οκτω χρονια με το ιδιο συστημα,δεν υπαρχει στον χωρο των υπολογιστων.Δεν ειναι ψυγεια η πλυντηρια.

Και καθε ορισμενα χρονια ,συνηθως καθε 3 - 4 βγαινουν καινουργιες τεχνολογιες με περισσοτερες δυνατοτητες και αρα καλυτερα παιχνιδια ,προγραμματα, κ.τ.λ.

Αντιθετα,το εξυπνοτερο ειναι να αγοραζεις καλο αλλα οχι πολυ ακριβο υλικο και καθε 3 χρονια να το μεταπουλας σαν μεταχειρισμενο στις αγγελιες  και απο τα χρηματα που θα παρεις να βαζεις λιγα ακομη και να πηγαινεις στο αντιστοιχο καινουργιο εκεινης της εποχης. Ενω υλικο 8αετιας δεν θα πιανει τιποτε πλεον θα το σκοτωνεις για να φυγει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σκοπό να κάνεις overclock, πας σε 10600k. Αν όχι,κρίμα το επιπλέον κόστος,οπότε 10400f είναι μια χαρά. Βεβαίως,αν σκέφτεσαι 10600k,υπάρχει με λίγα ακόμη χρήματα και ο κλειδωμένος i7 10700f με +2 πυρήνες.

Μπορείς επίσης να κάνεις λίγο υπομονή να περμένεις να βγει η 11η γενιά και να δεις κόστη επιδόσεις κλπ.

Για να σε βοηθήσω,επειδή κι εγώ αμφιταλαντεύτηκα αρκετά,τελικά κατέληξα σε μια καλή μητρική με z490 και μια προσωρινή CPU (i3-10100f) μέχρι να δω τι γίνεται με την νέα γενιά. Είναι μια καλή μέση λύση,μιας και δεν υπολείπεται αρκετά από τον i5,τουλάχιστον σε καθημερινές εργασίες.

Οι Z590 είναι πανάκριβες ακόμη(τα αντίστοιχα μοντέλα που διαδέχθηκαν τα z490 τουλάχιστον +50 ευρώ πάνω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SigmaDelta είπε

Αν έχεις σκοπό να κάνεις overclock, πας σε 10600k. Αν όχι,κρίμα το επιπλέον κόστος,οπότε 10400f είναι μια χαρά. Βεβαίως,αν σκέφτεσαι 10600k,υπάρχει με λίγα ακόμη χρήματα και ο κλειδωμένος i7 10700f με +2 πυρήνες.

Μπορείς επίσης να κάνεις λίγο υπομονή να περμένεις να βγει η 11η γενιά και να δεις κόστη επιδόσεις κλπ.

Για να σε βοηθήσω,επειδή κι εγώ αμφιταλαντεύτηκα αρκετά,τελικά κατέληξα σε μια καλή μητρική με z490 και μια προσωρινή CPU (i3-10100f) μέχρι να δω τι γίνεται με την νέα γενιά. Είναι μια καλή μέση λύση,μιας και δεν υπολείπεται αρκετά από τον i5,τουλάχιστον σε καθημερινές εργασίες.

Οι Z590 είναι πανάκριβες ακόμη(τα αντίστοιχα μοντέλα που διαδέχθηκαν τα z490 τουλάχιστον +50 ευρώ πάνω).

ευχαριστω για την απαντηση...δεν σκεφτομαι να κανω οβερκλοκ μιας και δεν ασχολουμαι...το μονο παιχνιδι που παιζω ειναι csgo οποτε σε τι να παω 10400f +ζ490 ωστε να παω τις ραμ στα 3200 ή Καλυτερα ν παω σε ryzen 5 3600 + tomahawk max ? ειμαι σε δειλιμα εχω διαβασει πολλα φορουμς αλλοι λενε ryzen αλλοι intel :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eαν δεν παρεις Κ επεξεργαστη δεν ειναι αναγκαια η Ζ490 μπορεις να δεις 

και τις καινουργιες

Β560

Η570

H intel ανακοινωσε οτι "ανοιξε"το overclocking στις ram με μητρικες Β560-Η570.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου εβαλα αλλη μητρικη γιατι απλα σου ειναι αχρηστη η Ζ490 με κλειδωμενο επεξεργαστη.

Εαν θελεις να κλοκαρεις τις μνημες σου η Β560 που σου εβαλα στο επιτρεπει.

Μνημες στα 32gb για ποιο λογο; Tι να τις κανεις;

Επισης εβαλα τον 10400 με ενσωματωμενα γραφικα.Στο e-shop εχουν 13 ευρω διαφορα δεν υπαρχει λογος να βαλεις τον F.

 

1047491711_Screenshot_2021-03-20E-shopgr.png.6a3e5cd700495a105c5c9267cee5057f.png

 

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα να διαβαζω ενα νημα απο τον Δεκεμβρη που ζητας να παιζεις ενα csgo και μπατζετ 350-400 ευρω.

Παει να φυγει και ο Μαρτης του 2021 και λες σημερα λεω να παω σε αυτο.......

Βαζεις 32gb μνημες των 180 ευρω για ποιον λογο δεν εχω καταλαβει εχω εχεις ζητησει συστημα 350-400.

Αποφασισε για ποια χρηση θελεις να φτιαξουμε συστημα.

Εδω εχουμε ολη την καλη διαθεση να βοηθησουμε αλλα οχι να μαντεψουμε.

Βαζεις τωρα στο τελευταιο καλαθι 10600k με 200 ευρω μητρικη και δεν ξερουμε καν εαν υπαρχει τροφοδοτικο και ποιο να υποστηριξει το συστημα σου.

Σου λεω λοιπον κι εγω ο καλυτερος επεξεργαστης μου ειπε καποιος ετσι στο ξεκαρφωτο ειναι ο i9 10900 και κανει 470 ευρω,αντε να στον προτεινω κι εσυ να πας να τον παρεις.Δεν εχει λογικη ετσι.

Τσεκαρε τι εχεις τι δεν εχεις,τι θα κρατησεις απο το παλιο σου pc τι θα πεταξεις.

Συγκεκριμενα ομως ολα αυτα.

Και πληροφορησε και εμας για να ξερουμε που βαδιζουμε να σε βοηθησουμε να παρεις οτι καλυτερο υπαρχει βασει των δικων σου αναγκων στο μπατζετ που εσυ θα μας υποδειξεις. 😉

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δικιο ,ζητω συγμωμη αλλα το budget εχει αλαξει Λογω οτι δεν θα ξανα κανω  αναβαθμιση τα επομενα 4-5χρονια ετσι ανεβασα το budget για κατι καλυτερο :) Και ειναι  400-650ε...θα κρατησω την καρτα γραφικων nvidia gtx 960 4g ,το τροφοδοτικο https://www.e-shop.gr/psu-zalman-zm700-lx-dual-forward-700w-p-PER.812250 και την ψυκτρα απο το παλιο pc...η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει με τοσα που εχω διαβασει απο διαφορα φορουμς ενω παραληλα δεν εχω ιδεα και προσπαθω να καταλαβω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Mimhs1995 είπε

Eχεις δικιο ,ζητω συγμωμη αλλα το budget εχει αλαξει Λογω οτι δεν θα ξανα κανω  αναβαθμιση τα επομενα 4-5χρονια ετσι ανεβασα το budget για κατι καλυτερο :) Και ειναι  400-650ε...θα κρατησω την καρτα γραφικων nvidia gtx 960 4g ,το τροφοδοτικο https://www.e-shop.gr/psu-zalman-zm700-lx-dual-forward-700w-p-PER.812250 και την ψυκτρα απο το παλιο pc...η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει με τοσα που εχω διαβασει απο διαφορα φορουμς ενω παραληλα δεν εχω ιδεα και προσπαθω να καταλαβω :P

Αν δεν κανεις κατι πολυ βαρυ σε ram κ απλα παιζεις games δεν χρειαζεσαι 32 gb ram σιγουρα. Εχεις πολυ δυσαναλογο build. Απο οτι βλεπω θελεις ενα καταστημα να στο στησει κιολας. Θα μεινω στον ιδιο επεξεργαστη που διαλεξες(αν και παει στραφι με την 960 αλλα μπορει να βαλεις αλλη στο μελλον) . Με κατι τετοιο εισαι καλυμενος κ σου μενει budget k για τροφοδοτικο. Ενδεικτικα... Cpu https://kavatza.gr/i-y-anavathmisi/cpu/intel-core-i5-10600kf-box-detail 

Μητρικη https://kavatza.gr/i-y-anavathmisi/mitrikes-kartes/msi-z490-a-pro-detail

Ραμ 16 gb 3200 https://kavatza.gr/i-y-anavathmisi/ram/g-skill-aegis-16gb-ddr4-3200mhz-f4-3200c16d-16gis-k212101-detail

Μεχρι εδω εισαι 410 ευρο. Σε παιρνει λοιπον να βαλεις τροφοδοτικο κ να εισαι παλι χαμηλοτερα.. Κουτι (διαλεξε καποιο να σε καλυπτει) https://kavatza.gr/i-y-anavathmisi/koutia-i-y/cougar-mx410-mesh-g-rgb-detail κ τροφοδοτικο(βρισκεις κ περισσοτερα watt αν θες εγω εβαλα ενα τουμπανο 550w)https://kavatza.gr/i-y-anavathmisi/trofodotika/corsair-tx-m-series-tx550m-cp-9020133-eu-K210835-detail. Και με τα δυο αυτα πας 555 ευρο. Ακομα και να χρειαστεις τα 32 gb παλι λιγοτερα θα σου βγουν απο τα 655😁. Δικαιολογησε λιγο λοιπον την εκρηξη του jdrogas😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 32gb ονντως δεν τα χρειαζομαι απλα νομιζα οσο περισσοτερα τοσο καλυτερο αλλα μετα απο λιγοο ψαξιμο Its ok :)...το τροφοδοτικο που εχω ηδη δεν με καλυβει ? εγω εδωσα οριο αυτα τα χρηματα ωστε να παρω οτι καλυτερο γινεται :) απο εκει και περα και 450να ειναι δεν εχω θεμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...