Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία ACS λόγω καθυστέρησης


unos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ,

Σήμερα έστειλα ένα email στη ACS και ζήτησα να μου υποδείξουν τον τρόπο με τον οποίο θα αξιώσω αποζημίωση λόγω καθυστερημένης παραλαβής. Το δέμα βρίσκεται στην 10η εργάσιμη ημέρα χωρίς να το έχουν παραδώσει. Σύμφωνα με την ΕΕΤ και τους όρους τηε ACS για κάθε μέρα καθυστέρησης προβλέπεται αποζημίωση 6€. Μετά από ένα χρονικό διάστημα προβλέπεται μεγαλύτερη αποζημίωση.

Για να δούμε

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, unos είπε

Καλημέρα στο φόρουμ,

Σήμερα έστειλα ένα email στη ACS και ζήτησα να μου υποδείξουν τον τρόπο με τον οποίο θα αξιώσω αποζημίωση λόγω καθυστερημένης παραλαβής. Το δέμα βρίσκεται στην 10η εργάσιμη ημέρα χωρίς να το έχουν παραδώσει. Σύμφωνα με την ΕΕΤ και τους όρους τηε ACS για κάθε μέρα καθυστέρησης προβλέπεται αποζημίωση 6€. Μετά από ένα χρονικό διάστημα προβλέπεται μεγαλύτερη αποζημίωση.

Για να δούμε

Ρε φίλε λες να σε καθυστερούν επίτηδες;; Έχεις δει τι γίνεται με της μεταφορικές και τη όγκο δεμάτων έχουν;; Η γενική ταχυδρομική Κάπως έχει προσαρμόσει της αποστολές της... Έχεις δίκαιο κάνε υπομονή... Κι εμείς που περιμένουμε δεν είμαστε κορόιδα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mikelpcpro_GR είπε

Ρε φίλε λες να σε καθυστερούν επίτηδες;; Έχεις δει τι γίνεται με της μεταφορικές και τη όγκο δεμάτων έχουν;; Η γενική ταχυδρομική Κάπως έχει προσαρμόσει της αποστολές της... Έχεις δίκαιο κάνε υπομονή... Κι εμείς που περιμένουμε δεν είμαστε κορόιδα 😉

ειχαν πολλους μηνες να ετοιμαστουν ομως...

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πληρώθηκαν για να προσφέρουν μια υπηρεσία που αδυνατούν. Ας μην παραλάμβαναν προς αποστολή.  Δεν έχει λογική το κρίμα είναι τα παιδιά. 

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα μια χαρά ήρθαν σχετικά γρήγορα από γενική ταχυδρομική και ACS δύο παραγγελίες που έκανα. 10 εργάσιμες είναι χονδρικά 2 εβδομάδες κάνε υπομονή δεν πρόκειται να βρεις πουθενά δίκιο ακόμα και δικαστήριο να πας η courier θα αποδείξει ότι υπήρξε καθυστέρηση για βασιμους και αντικειμενικους λόγους. Άλλοι περιμένουν και παραπσνω...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αποζημίωση νομίζω ξεκινάει απο τις "συμφωνημένες" ημέρες παράδοσης με την εκάστοτε επιχείρηση.

π.χ. μπορει να είχαν πει στην εταιρεία Α , πως οι εκτιμώμενες ημέρες παράδοσης είναι 15, τότε αποζημιώνεσαι απο την 16ή ημέρα και μετά.

Αρα σε πρώτη φάση, νομιζω πρέπει να μιλήσεις με την εταιρεία Α και να μάθεις πόσες ημέρες παράδοσης είχαν συμφωνήσει.

Περισσότερες πληροφορίες ίσως βρεις εδώ

Καλή τύχη.

Αν καταφέρεις κάτι , ενημερωσε μας.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες η Amazon πως χειρίζεται τόσα εκατοντάδες εκατομμύρια δέματα και τα στέλνει στην ώρα τους στον προορισμό και εμας εδώ βαράν τα κούριερ κανόνι.Περίμενα εναν φάκελο για την δουλειά προ καραντίνας και αμα δεν έβαζα γνωστό μέσα στα ΕΛ.ΤΑ να ψάξει δεν θα τον έπαιρνα έγκαιρα δηλαδή τι φάση; Έτσι θα γίνουμε το μεγαλύτερο logistic hub της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και της Μεσογείου  που λένε οι ΝΔουλες στα κανάλια με 15+ μέρες για αποστολή απλών δεμάτων;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giwrgos555 είπε

Ρε μάγκες η Amazon πως χειρίζεται τόσα εκατοντάδες εκατομμύρια δέματα και τα στέλνει στην ώρα τους

Είσαι σίγουρος ότι το κάνει?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, giwrgos555 είπε

Ρε μάγκες η Amazon πως χειρίζεται τόσα εκατοντάδες εκατομμύρια δέματα και τα στέλνει στην ώρα τους στον προορισμό και εμας εδώ βαράν τα κούριερ κανόνι.Περίμενα εναν φάκελο για την δουλειά προ καραντίνας και αμα δεν έβαζα γνωστό μέσα στα ΕΛ.ΤΑ να ψάξει δεν θα τον έπαιρνα έγκαιρα δηλαδή τι φάση; Έτσι θα γίνουμε το μεγαλύτερο logistic hub της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και της Μεσογείου  που λένε οι ΝΔουλες στα κανάλια με 15+ μέρες για αποστολή απλών δεμάτων;

Περιμένεις να σου πει κάποιο πολιτικό κόμμα τι να κάνεις? Αν δε σφίξουν οι κώλοι σε θέματα οργάνωσης δεν θα πάμε μπρος.

Είχανε τόσους μήνες να πάρουνε υπαλλήλους....🤮

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mikelpcpro_GR είπε

Ρε φίλε λες να σε καθυστερούν επίτηδες;; Έχεις δει τι γίνεται με της μεταφορικές και τη όγκο δεμάτων έχουν;; Η γενική ταχυδρομική Κάπως έχει προσαρμόσει της αποστολές της... Έχεις δίκαιο κάνε υπομονή... Κι εμείς που περιμένουμε δεν είμαστε κορόιδα 😉

Αυτό έλειπε, να το κάνουν και επίτηδες! Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι fail στις υπηρεσίες τους! Αναφέρεις και τη Γ.Τ. που είναι το μεγαλύτερο @@@@@ απ όλες lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Είσαι σίγουρος ότι το κάνει?

Φίλε δεν ξέρω για σένα αν είχες θεμα με Amazon αλλά ποτέ δεν είχα θέμα οτι παράγγειλα εφτανε στην ώρα  του αλλά ήταν απο το ιδιο το Amazon οχι απο 3d party seller. Οταν παραγγέλνεις κάτι  που είναι εντος Αθηνών και κάνει να σου έρθει  15+ μέρες ενώ είσαι κάτοικος Αθηνών δεν ευθύνεται η καραντίνα γι αυτό αλλά το ότι το ελληνικό σύστημα ταχυμεταφορών είναι για τον πούτσο απλά τώρα φάνηκαν οι αδυναμίες του που είναι σε περίοδο κρίσης.

Επεξ/σία από giwrgos555
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, unos είπε

Ναι αλλά πληρώθηκαν για να προσφέρουν μια υπηρεσία που αδυνατούν. Ας μην παραλάμβαναν προς αποστολή.  Δεν έχει λογική το κρίμα είναι τα παιδιά. 

Ωραία πες οτι δεν τα παραλαμβάνει η acs, τότε αναγκαστικά θα τα στείλουν με άλλη κουριερ.. Η άλλη κουριερ θα μπουκώσει οπότε και πάλι δεν θα έρθει έγκαιρα  το δέμα σου. Οπότε πια η ουσία να κάνεις καταγγελία?

Γνωστή μου δουλεύει σε κουριερ και μου λέει οτι τα έχουν παίξει αυτές τις μέρες, ακόμη και κυριακές δουλευουν για να μπορέσουν να διώξουν τα δέματα.

Λίγη υπομονη ρε παιδιά αυτές τις μέρες.. Και εγώ περιμένω εδώ και 5 μέρες ένα δέμα..τι πρέπει να κάνω, να ξεκινήσω τα τηλ και τις καταγγελίες? 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giwrgos555 είπε

Φίλε δεν ξέρω για σένα αν είχες θεμα με Amazon αλλά ποτέ δεν είχα θέμα οτι παράγγειλα εφτανε στην ώρα  του αλλά ήταν απο το ιδιο το Amazon οχι απο 3d party seller.

Αυτά ίσχυαν πριν τα lockdown.

Τώρα καθυστερούν και τα Amazon και μάλιστα σου επιστρέφουν τα μεταφορικά αν το ζητήσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...