Προς το περιεχόμενο

Η αξία του bitcoin ξεπέρασε τα $20,000


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Τι έγινε ρε παιδιά?? Νέο ρεκόρ?? Αφού οι αναλυτές του insomnia έλεγαν ότι είχε αρχίσει η κατρακύλα, είναι φούσκα, θα χάσουν όλοι τα λεφτά τους, και άλλα τέτοια επιστημονικά. Τι, όχι??

Δεν θυμάσαι τα σχόλια όταν είχε πάρει τον κατήφορο;   😂

Επίσης American Express Dives Deeper Into Crypto With Trading Platform Investment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 minutes ago, SaFiS said:

Τι έγινε ρε παιδιά?? Νέο ρεκόρ?? Αφού οι αναλυτές του insomnia έλεγαν ότι είχε αρχίσει η κατρακύλα, είναι φούσκα, θα χάσουν όλοι τα λεφτά τους, και άλλα τέτοια επιστημονικά. Τι, όχι??

δεν ξέρω τι λένε οι αναλυτές του Insomnia αλλά εδώ και 5 χρόνια το μόνο πράγμα που κάνει το Bitcoin είναι να ανεβαίνει η αξία του προσωρινά και μετά επί μήνες πέφτει στον πάτο.

Στην καλύτερη, οι έξυπνοι να έβγαλαν. χ3 , δηλαδή το 99,99% αυτών που αγοράζουν bc συνήθως αγοράζουν 100-200-500ε. άρα αυτοί αν κράτησαν τα bc τους 3-4 χρόνια τώρα μπορούν να πάρουν πίσω 1000ε~. Μιλάμε έχουν γίνει πλούσιοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αρνητες της τεχνολογιας και της προοδου θα υπαρχουν παντα και παντου. ομως αυτο δεν ειναι το χειροτερο.

το χειροτερο ειναι να εισαι αρνητης της ιδιας σου της υγειας-ζωης! με την πανδημια αυτο εγινε πολυ προφανες.

αλλα και πριν απο αυτην ποσοι μηχανοβιοι φορανε το κρανος τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, apleistos_gatos είπε

Δεν είσαι ο μόνος φίλε μου. Το κρυπτονόμησμα ως concept είναι τεράστεια απάτη, μόνο και μόνο επειδή η αξία του είναι σαν η μετοχή του χρηματιστηρίου: ψευδής και βασιζμένη μόνο στο τι πιστεύουν αυτοί που το έχουν ή το θέλουν. Μη πω ότι είναι χειρότερη από την μετοχή, επειδή τουλάχιστον η μετοχή βασίζεται εν μέρει στην απόδοση μιας επειχήρησης και όχι στον "αέρα" (εξαιρόντας ειδικές περιπτώσεις όπως η Tesla).

Και επίσης, αυτό που είπες. Το mining ρουφάει περισσότερο ρεύμα από μικρές χώρες όπως η Ολλανδία. Είναι αίσχος αυτό που γίνεται.

Γιατι τα χαρτονομισματα τι ειναι?Δεν εχουν καμια αξια,εμεις με την εμπιστοσυνη μας τα δινουμε αξια

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, yanyul είπε

Τους βλέπω όλους αυτούς τους επενδυτές να κλαίνε με μαύρο δάκρυ, όπως έκλαψαν οι επενδυτές του Χρηματιστηρίου Αθηνών. 

Η διαφορά είναι πως αυτοί είναι επενδυτές, ενώ η πλειοψηφία όσων επενδύσανε τότε στο Χρηματιστήριο ήταν καφενειατζήδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, yanyul είπε

Επιστήμονας δεν είμαι και ούτε θα γίνω ποτέ. Αλλά δεν χρειάζεται επιστήμη για να καταλάβει κανείς ότι δεν γίνεται μια ζωή να ανεβαίνει ένα ψηφιακό νόμισμα. Κάποια στιγμή θα χάσουν πολλά λεφτά κάποιοι κατά την γνώμη μου. Το κατά πόσο θα είμαι καταδικασμένος σε αποτυχία της οικονομικής μου θέσης, θα δείξει η ζωή. Αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να χάσω λεφτά από Bitcoint γιατί δεν πρόκειται να το αγοράσω. Εύχομαι εσείς που είστε ψαγμένη στην αγορά ψηφιακών νομισμάτων να βγάλετε πολλά λεφτά, και αφήστε εμάς τους δήθεν επιστήμονες να βγάζουμε προς το ζην μας όπως ξέρουμε εμείς. 

Από όσο  ξέρω μόνο μερικά εκατομμύρια θα γίνουν mining για αυτό ανεβαίνει... δεν υπάρχουν πολλά... ενώ στην USA πατάνε ένα κουμπί και δια μαγιάς βγηκαν 3ΤΡΙΣ $ για το COVID-19 

 

Επεξ/σία από BadIronTree
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρείται αύξηση αξίας διαφόρων νομισμάτων (πχ. Κορώνα) και όχι μόνο bitcoin, ethereum κλπ.

Δεν το βλέπω με καλό μάτι προσωπικά. Πέρισυ ίδια εποχή έγινε το ίδιο και μετά  το τέλος Ιανουαρίου έπεσε κατρακύλα λόγω covid...

Φοβάμαι ότι κάποιοι με τεχνιτό τρόπο δίνουν υπεραξία σε περιφερειακά νομίσματα. Το θέμα είναι που θέλουν να το φτάσουν πριν αρχίσουν να πουλάνε/μετατρέπουν σε άλλα νομίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε ότι θα χάσουμε τα λεφτά μας και δεν γίνεται να συνεχίσει να ανεβαίνει για πάντα, πρέπει να καταλάβετε πόσο undervalued είναι αυτή τη στιγμή. Μιλάμε για ένα decentralized σύστημα, χωρίς ρυθμιστκή αρχή, με περιορισμένο supply, που συμπρεριφέρεται σαν store of value και σαν μέσω συναλλαγών ταυτόχρονα λύνοντας προβλήματα όπως το double spending.

Είναι δηλαδή σαν να μου λέτε ότι δεν θα παίρνατε μετοχή της amazon στα $10 γιατί θα κρασάρει από τα $4000 στα $3000. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, 3oxic είπε

Ενώ οι τράπεζες που βασίζονται στο ορυκτό του χρυσού είναι καλύτερες. Όσο για το περιβάλλον κάνε μια βολτα στο κέντρο της Αθήνας καλοκαίρι και μετά δώσε ως δικαιολογία το ρεύμα.

Συγχαρητήρια, μόλις έκανες whataboutism. Εχω δύο ερωτήσεις για εσένα:

  1. Πως έκανες το νοητικό άλμα ότι η τράπεζα με βάση το χρυσό είναι στο ίδιο επίπεδο με το bitcoin και τις παραλλαγές του;
  2. Τι σχέση έχει το περιβάλλον του κέντρου της Αθήνας το καλοκαίρι με το περιβαλλοντικό αντίκτυπο που έχει συνολικά το mining;

Αλλά βλέπωντας ότι έκανες το σχόλιό σου μόνο για να κάνεις κοντρα σε άλλους, δεν περιμένω πολλά από εσένα.

17 λεπτά πριν, cocotsak είπε

Γιατι τα χαρτονομισματα τι ειναι?Δεν εχουν καμια αξια,εμεις με την εμπιστοσυνη μας τα δινουμε αξια

Πριν είχαν αξία βασιζμένα με χρυσό, τώρα έχουν μία χαλαρή αξία από το ΑΕΠ της χώρας που το εκτυπώνει + την φούσκα του χρέους που δυστυχώς χρειάζεται για να τρέξει το σύστημα. Στο κάτω κάτω η οικονομία ως concept τρέχει με πίστη στον Θεό και σκόνη νεράιδας, με το μόνο σίγουρο που δημιουργεί πλούτο είναι η εργατικότητα των ανθρώπων. Ο χρυσός ήταν καλός σταθεροποιητής επειδή ήταν κατά μέσο όρο σπάνιο και δεν αλλοιονώταν, αλλά και με αυτό είχαμε τις γκάφες (με την αποικιακή Ισπανιά, για παράδειγμα).

Τωρα να κάνουμε καβγά για αυτό είναι ανούσιο, αλλά το μόνο που θα επιμείνω είναι το bitcoin χρειάζεται κάτι παραπάνω για να είναι νόμισμα με πραγματική αξία, και το ρεύμα που καις να φτιάξεις το hash δεν είναι αυτό, ειδικά όταν εγώ ως τρίτος (παραδειγματικά μα φυσικά) μπορώ απλά να το short-άρω πολύ πιο εύκολα από τις μετοχές.

21 λεπτά πριν, mech35 είπε

c0a.png.569b196748e228911b649537841f781b.png

Εχω καλύτερο meme 😏:

 

Επεξ/σία από apleistos_gatos
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, mech35 said:

Για όσους λένε ότι θα χάσουμε τα λεφτά μας και δεν γίνεται να συνεχίσει να ανεβαίνει για πάντα, πρέπει να καταλάβετε πόσο undervalued είναι αυτή τη στιγμή. Μιλάμε για ένα decentralized σύστημα, χωρίς ρυθμιστκή αρχή, με περιορισμένο supply, που συμπρεριφέρεται σαν store of value και σαν μέσω συναλλαγών ταυτόχρονα λύνοντας προβλήματα όπως το double spending.

...

το πες και μόνος σου. ο καθένας κάνει του κεφαλιού του.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apleistos_gatos είπε

Συγχαρητήρια, μόλις έκανες whataboutism. Εχω δύο ερωτήσεις για εσένα:

  1. Πως έκανες το νοητικό άλμα ότι η τράπεζα με βάση το χρυσό είναι στο ίδιο επίπεδο με το bitcoin και τις παραλλαγές του;
  2. Τι σχέση έχει το περιβάλλον του κέντρου της Αθήνας το καλοκαίρι με το περιβαλλοντικό αντίκτυπο που έχει συνολικά το mining;

Αλλά βλέπωντας ότι έκανες το σχόλιό σου έγινε μόνο για να κάνεις κοντρα σε άλλους, δεν περιμένω πολλά από εσένα.

Πριν είχαν αξία βασιζμένα με χρυσό, τώρα έχουν μία χαλαρή αξία από το ΑΕΠ της χώρας που το εκτυπώνει + την φούσκα του χρέους που δυστυχώς χρειάζεται για να τρέξει το σύστημα. Στο κάτω κάτω η οικονομία ως concept τρέχει με πίστη στον Θεό και σκόνη νεράιδας, με το μόνο σίγουρο που δημιουργεί πλούτο είναι η εργατικότητα των ανθρώπων. Ο χρυσός ήταν καλός σταθεροποιητής επειδή ήταν κατά μέσο όρο σπάνιο και δεν αλλοιονώταν, αλλά και με αυτό είχαμε τις γκάφες (με την αποικιακή Ισπανιά, για παράδειγμα).

Τωρα να κάνουμε καβγά για αυτό είναι ανούσιο, αλλά το μόνο που θα επιμείνω είναι το bitcoin χρειάζεται κάτι παραπάνω για να είναι νόμισμα με πραγματική αξία, και το ρεύμα που καις να φτιάξεις το hash δεν είναι αυτό, ειδικά όταν εγώ ως τρίτος (παραδειγματικά μα φυσικά) μπορώ απλά να το short-άρω πολύ πιο εύκολα από τις μετοχές.

Εχω καλύτερο meme 😏:

 

 

  1. H αξία των χρημάτων σου κάπου βασίζεται, οπως και στην αμερική που τυπώνει και τυπώνει δίχως αύριο και η αξία του δολαρίου είναι γενικά σταθερή
  2. Έχεις αναλογηθεί τι αντίκτυπο έχει η ρύπανση των αυτοκινήτων και γιατί ο Έλον μοιράζει την γνώση του και σε άλλες εταιρίες ? (δες συνεντεύξεις Bill Gates)
  3. Δεν πάω κόντρα απλά όταν δεν ξέρει κάποιος "τις αρχές και την αξοία" κάποιου καλύτερα να μην μιλάει. Δεν θέλω να προσβάλω κανένα.
Επεξ/σία από 3oxic
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

το πες και μόνος σου. ο καθένας κάνει του κεφαλιού του.

ακριβώς! game theory είναι! όλοι οι παίκτες έχουν να χάσουν αν δεν παίξουν "τίμια" . Και αν δεις την ιστορίας του έχει ισορροπήσει σε ακραίες καταστάσεις ήδη. Αυτό σημαίνει decentralization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drakoulis είπε

Δεν είμαι κακός ζηλιάρης κτλ αλλά ρε παιδιά μόνο εγώ τα βλέπω σαν οικολογική καταστροφή ; Η σπατάλη ενέργειας είναι τεράστια κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα. Καλό το κέρδος αλλά στο όνομα του κέρδους δεν μπορούμε να καταστρέφουμε το περιβάλλον μας.

Ενώ τα παραδοσιακά νομίσματα με αγάπη τυπώνονται και οι servers επαλήθευσης και πιστοποίησης των τραπεζών και εκδοτών καρτών και αυτά με αγάπη;

 

55 λεπτά πριν, papmel είπε

Δεν θα χασουν πολλα λεφτα Ολα θα τα χασουν ο λογος? Αφου δεν εχουν τιποτα στα χερια τους. 

Ούτε με το ευρώ έχεις κάτι στα χέρια σου, ένα φτηνό χαρτί είναι που έχει συμφωνηθεί η αξία του να είναι η συγκεκριμένη.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...