Προς το περιεχόμενο

Η αξία του bitcoin ξεπέρασε τα $20,000


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Δεν θα υπάρξει ρυθμιστική αρχή κάποια στιγμή? Ήδη κάποιες χώρες δεν δέχονται ούτε τα ηλεκτρονικά νομίσματα ούτε καν τις δυκτιακες τράπεζες όπως το revolutγια παράδειγμα.

πολλές χώρες εφαρμόζουν κανονισμούς σε εταιρείες που διαχειρίζονται κρυπτονομίσματα, βλεπε ανταλλακτηρια. Οπότε αν θες να τα χρησιμοποιήσεις συμβιβάζεσαι, αν και εχουν αρχίσει ήδη να ξεπηδούν και decentralized exchanges. Αλλά το σημαντικό είναι οτι κανένας δεν μπορεί να μου απαγορεύσει/κατασχέσει/κλειδώσει τα χρήματά μου στον υπολογιστή μου ή να μην με αφήσει ανταλλάξω με σένα ιδιωτικά ή για πώληση αγαθών εφόσον συμφωνείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική μερικών εδώ μέσα... 

Μεγάλες εταιρίες, τράπεζες κτλπ επενδύουν τα λεφτά τους στο bitcoin αλλά ο Μήτσος από τα Πετράλωνα είναι σίγουρος ότι είναι φούσκα,και αντί να παίζει με δις μιας και κατέχει γνώσεις στην αγορά ζει με βασικό Ελλάδας 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική μερικών εδώ μέσα... 

Μεγάλες εταιρίες, τράπεζες κτλπ επενδύουν τα λεφτά τους στο bitcoin αλλά ο Μήτσος από τα Πετράλωνα είναι σίγουρος ότι είναι φούσκα,και αντί να παίζει με δις μιας και κατέχει γνώσεις στην αγορά ζει με βασικό Ελλάδας 

ακριβώς ο άλλος πήρε 650 εκατομμύρια σε 2 μήνες και εμείς ακόμα συζητάμε αν είναι απάτη 10 χρόνια μετα.
https://www.bizjournals.com/washington/news/2020/12/14/microstrategy-just-raised-650-million-bitcoin.html

Επεξ/σία από mech35
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, drakoulis είπε

Δεν είμαι κακός ζηλιάρης κτλ αλλά ρε παιδιά μόνο εγώ τα βλέπω σαν οικολογική καταστροφή ; Η σπατάλη ενέργειας είναι τεράστια κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα. Καλό το κέρδος αλλά στο όνομα του κέρδους δεν μπορούμε να καταστρέφουμε το περιβάλλον μας.

Το Bitcoin δεν είναι τίποτα που λες.

Eίναι ένα σύστημα πληρωμών εκτός τραπεζικού συστήματος.

Στην σύγχρονη ψηφιακή εποχή χρειαζόμαστε ένα σύστημα πληρωμών που δεν ελέγχεται και που πρωτίστως δεν μπορεί κανείς να το ρίξει η να το κλείσει και γιαυτό ακριβώς το σύστημα η γνώμη μου είναι ότι η ενέργεια που καταναλώνει είναι πολύ μικρό τίμημα γιαυτά που προσφέρει.

Kαι προσφέρει ελεύθερία. 

Οπως έχουμε ανεξάρτητα συστήματα ανάρτησης ειδήσεων και άποψης που δεν αρέσει στα "δημοκρατικά" η μη καθεστώτα έτσι έχουμε πλέον και ένα σύστημα πληρωμών που επιτρέπει στους πολίτες του κόσμου να κρατάνε την αξία τους και να την μεταφέρουν όπου και όποτε θέλουν χωρίς να δώσουν λογαριασμό σε κανέναν.

Μην πάμε μακριά δειτε τι συμβαίνει αν κάποιος δημοσιογράφος γράψει κάτι που δεν αρέσει. Την επόμενη μέρα εξαφανίζεται το άρθρο του.

To ίδιο συμβαίνει και με τους πολίτες που δεν είναι "εντάξει" στις οικονομικές υποχρεώσεις τους προς τράπεζες η κράτος. Την άλλη μέρα του κόβουν κάθε πρόσβαση και το αποκλείουν από την οικονομική δραστηριότητα. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Stathis85 είπε

Γιατι οι συναλλαγες με Pos και πιστωτικές σε τι νόμισμα είναι? Δεν ειναι σε ευρώ??? τι άλλο θα διαβάσουμε....

Οι Πιστωτικες ειναι Εικονικο Χρημα που το ειδες το ευρω εσυ?
οταν αγοραζω κατι απο τιν Κινα σε ΕΥΡΩ πληρώνω??????

τι αλλο θα μου γραψουν.

2 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Eίναι ένα σύστημα πληρωμών εκτός τραπεζικού συστήματος.

Αλήθεια?
Για βρες μου εσυ καπου να πουλησω η να αγορασω Bitcoin που δεν ειναι Αδειοδοτημενη Αρχη απο Τράπεζα.
ελα περιμένω να μου πεις ενα Link.
να δω πως γινετε να κατατιθονται χρηματα στα ανταλακτηρια χωρις να ειναι αδειοδοτημενα απο ΤΡΑΠΕΖΕΣ!
 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papmel είπε

Οι Πιστωτικες ειναι Εικονικο Χρημα που το ειδες το ευρω εσυ?
οταν αγοραζω κατι απο τιν Κινα σε ΕΥΡΩ πληρώνω??????

τι αλλο θα μου γραψουν.

Αλήθεια?
Για βρες μου εσυ καπου να πουλησω η να αγορασω Bitcoin που δεν ειναι Αδειοδοτημενη Αρχη απο Τράπεζα.
ελα περιμένω να μου πεις ενα Link.
να δω πως γινετε να κατατιθονται χρηματα στα ανταλακτηρια χωρις να ειναι αδειοδοτημενα απο ΤΡΑΠΕΖΕΣ!
 

ήδη γίνετε και σε μεγάλο βαθμό χρησιμοποιείτε γιαυτό το λόγο. Στην Βενεζουέλα, Ιραν και σε άλλα τέτοια καθεστώτα χρησιμοποιείτε σχεδόν καθημερινα για την μεταφορά αξίας ακόμα και πληρωμών.

Eσυ πες μου ένα σύστημα που μπορεί κανείς να μεταφέρει τώρα που γράφουμε αξία από εδώ ας πούμε στην Ιαπωνία.

Δεν υπάρχει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισημα σημερα οποιος ειχε στην κατοχη του btc ειναι σε κερδος και καποιοι λενε οτι θα χασουμε τα λεφτα μας...λιγο κακο το timing!

Δεν ειμαι techie, ουτε μπορω να αναλυσω το blockchain technology, μακροοικονομικα παντως δεν εχω ξαναδει παρομοιο asset.

Decentralized, fixed supply, store of value, το οποιο μπορει να μεταφερθει οπουδηποτε σε λιγα λεπτα, χωρις να χρειαζεται την εγκριση καμιας τραπεζας και με την πιο ευκολη αποθηκευση asset.

Μακροοικονομικα επισης η συνεχης παραγωγη $/Euros απο τις κεντρικες τραπεζες μονο καλο κανουν στο btc (και κακο στα αποθεματα σας :P).

Πλακα θα εχει και η κουβεντα για καινουριο Bretton Woods, στο οποιο ισως το btc να εχει κυριο ρολο.

"It is just becoming clear to the smartest investors in the room that denying Bitcoin is like denying the Internet 20 years ago and you are going to be left in the Dust".

Καντε την ερευνα σας υπεθυνα και... to the moon!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

noob question : εφοσον ειναι unregulated κλπ , μεγαλοι επενδυτες και τραπεζικα κεφαλαια που θα εχουν πολυ μεγαλο κομματι της πιτας, δν μπορουν να μανιπιουλαρουν την τιμη πανευκολα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, papmel είπε

Οι Πιστωτικες ειναι Εικονικο Χρημα που το ειδες το ευρω εσυ?
οταν αγοραζω κατι απο τιν Κινα σε ΕΥΡΩ πληρώνω??????


 

Τα χρήματα που φεύγουν απο τον τραπεζικό σου λογαριασμό (ή η μηνιαία δόση που θα πληρώσεις αν έκανες την αγορά με πιστωτική) για την αγορά που έκανες σε ευρώ ειναι.... Πόσο δύσκολο ειναι να το καταλάβεις??  Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα....

Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το νόμισμα απο το μέσο πληρωμής (POS, κάρτες, ebanking) τότε έχεις πρόβλημα... 

Το 92% των χρημάτων στον πλανήτη ψηφιακά είναι. Τι σχέση έχει η μορφή στην οποία είναι (ψηφιακά ή χειροπιαστά) με το νόμισμα στο οποίο αντιστοιχουν??? Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα....

Επεξ/σία από Stathis85
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mech35 είπε

@papmel σε ευρώ πληρώνεις και μάλιστα χρεώνεσαι και την μετατροπη από euro σε yuan

Εγω ξερω σε τι πληρώνω ο Κινέζος ομως δεν παιρνει Ευρώ!
Αρα δεν συναλασετε χρημα ΑΕΡΑΣ κοπανιστος ειναι η πιστωτικη.
Και ξαναρωτάω για τους αφελεις που λενε οτι ειναι ΕΚΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

βρειτε μου ενα ανταλακτηριο που να μην ειναι απο πισω τραπεζα να αγορασω μερικα bitcoins.
και αν μου βρειτε ελατε να μου το πειτε και μενα ε???????

 

Επεξ/σία από papmel
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apleistos_gatos είπε

Δεν είσαι ο μόνος φίλε μου. Το κρυπτονόμησμα ως concept είναι τεράστεια απάτη, μόνο και μόνο επειδή η αξία του είναι σαν η μετοχή του χρηματιστηρίου: ψευδής και βασιζμένη μόνο στο τι πιστεύουν αυτοί που το έχουν ή το θέλουν. Μη πω ότι είναι χειρότερη από την μετοχή, επειδή τουλάχιστον η μετοχή βασίζεται εν μέρει στην απόδοση μιας επειχήρησης και όχι στον "αέρα" (εξαιρόντας ειδικές περιπτώσεις όπως η Tesla).

Και επίσης, αυτό που είπες. Το mining ρουφάει περισσότερο ρεύμα από μικρές χώρες όπως η Ολλανδία. Είναι αίσχος αυτό που γίνεται.

Τι μπαρουφα πέταξες για τα κρυπτονομισματα φίλε, καλύτερα μην γράψεις άλλο γιατί εκτίθεσαι πολύ άσχημα 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papmel είπε

Εγω ξερω σε τι πληρώνει ο Κινέζος ομως δεν παιρνει Ευρώ!
Αρα δεν συναλασετε χρημα ΑΕΡΑΣ κοπανιστος ειναι η πιστωτικη.
Και ξαναρωτάω για τους αφελεις που λενε οτι ειναι ΕΚΤΟΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

βρειτε μου ενα ανταλακτηριο που να μην ειναι απο πισω τραπεζα να αγορασω μερικα bitcoins.
και αν μου βρειτε ελατε να μου το πειτε και μενα ε???????

 

θα σου έλεγα να κοιτάξεις το uniswap αλλά δεν θέλω να σε σπρώξω προς τα εκεί. Παρόμοιες λύσεις πάντως έχουν αρχίσει να προτείνονται και στο bitcoin πχ sorvyn. Η τεχνολογία πάντως υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, thiva7 said:

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική μερικών εδώ μέσα... 

Μεγάλες εταιρίες, τράπεζες κτλπ επενδύουν τα λεφτά τους στο bitcoin αλλά ο Μήτσος από τα Πετράλωνα είναι σίγουρος ότι είναι φούσκα,και αντί να παίζει με δις μιας και κατέχει γνώσεις στην αγορά ζει με βασικό Ελλάδας 

Οι εταιρίες πάνε βάσει πλάνου. Δεν "αυγατίζουν". Σίγουρα έχουν μελέτες και κερδίζουν από αυτό.

Για να καταλάβεις, έστω ότι ένα κατάστημα υποστηρίζει bitcoin. Οι τιμές στα προϊόντα θα είναι πολύ πιο πάνω από το fiat νόμισμα. Και τα μετατρέπουν σε fiat αμέσως.

37 minutes ago, mech35 said:

ακριβώς ο άλλος πήρε 650 εκατομμύρια σε 2 μήνες και εμείς ακόμα συζητάμε αν είναι απάτη 10 χρόνια μετα.
https://www.bizjournals.com/washington/news/2020/12/14/microstrategy-just-raised-650-million-bitcoin.html

Μην ψαρώνεις πλσ. Πάντα υπάρχουν άτομα που λειτουργούν ως "δόλωμα" για να κάνουν τον κόσμο να hyparistei και να δώσει τα λεφτά του.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mech35 είπε

θα σου έλεγα να κοιτάξεις το uniswap αλλά δεν θέλω να σε σπρώξω προς τα εκεί. Παρόμοιες λύσεις πάντως έχουν αρχίσει να προτείνονται και στο bitcoin πχ sorvyn. Η τεχνολογία πάντως υπάρχει.

Τι να κοιταξω? Πως θα μπουνε τα χρηματα για την αγορα δεν θα περασουν αναγκαστικα απο τραπεζα?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...