Προς το περιεχόμενο

Η αξία του bitcoin ξεπέρασε τα $20,000


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thiva7 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική μερικών εδώ μέσα... 

Μεγάλες εταιρίες, τράπεζες κτλπ επενδύουν τα λεφτά τους στο bitcoin αλλά ο Μήτσος από τα Πετράλωνα είναι σίγουρος ότι είναι φούσκα,και αντί να παίζει με δις μιας και κατέχει γνώσεις στην αγορά ζει με βασικό Ελλάδας 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν διαβάζοντας τα σχόλια. Στα επόμενα 5-10 χρόνια που θα έχει αξία 100k, έχω αγωνία να δω σχόλια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, apleistos_gatos είπε

Οταν το bitcoin θα σταματήσει να είναι παράδεισος των κερδοσκόπων και αρχίσει πραγματικά να είναι αυτό που υπόσχεται, θα αλλάξω και τη γνώμη μου. Αλλά μέχρι στιγμής οι άνθρωποι το κυνηγάνε για κερδοσκοπικούς λόγους, και αυτό που έγραψα ανταποκρίνεται σε αυτό που βλέπω.

Μπορεί τα crypto να είχαν ευγενής στόχο, αλλά με την αστάθεια που έχει το bitcoin μόνο, δε μπορώ να βγάλω άλλο συμπέρασμα. Συμπεριφέρεται καθαρά σαν μετοχή. Αν το θεωρείς μπαρούφα, δικαίωμά σου, αλλά πως αλλιώς να πάρω το συμπέρασμά μου;

Το μόνο καλό που κάνει τουλάχιστον είναι να γίνει στον κοσμάκη στην Βενεζουέλα και στο Ιράν ένα νόμισμα με αξία, επειδή παρόλο που έχει τα κακά του περί συμπεριφοράς σαν μετοχή, τουλάχιστον είναι ένα lifeline έξω από τις κατεστραμμένες οικονομίες τους.

Το πιο απλό παράδειγμα που μπορώ να φέρω για τα κρυπτονομίσματα και απο που παίρνουν την αξία τους είναι το παρακάτω. Σκέψου ότι βρίσκεσαι στα τέλη της δεκαετίας των 80's με αρχές των 90's και μπορείς να επενδύσεις στη μετοχή μια εταιρείας που χτίζει από την αρχή το internet μόνη της. Για τέτοια επανάσταση μιλάμε. Βέβαια τα crypto είναι πολλά και μερικά δεν θα έπρεπε να έχουν καν αξία. Πριν τα κρυπτονομίσματα δεν υπήρχε η δυνατότητα να μεταφερθεί η οποιαδήποτε αξία χωρίς να εμπιστεύεσαι κάποιον. Και ναι αυτή η λύση μπορεί να επιφέρει τεράστιες αλλαγές στο πως λειτουργούν πάρα πολλοί τομείς όπως e-commerce, supply chain, real estate, συμβόλαια, τραπεζικά προϊόντα (εμβάσματα, δανεισμός, παράγωγα κτλ), online gaming κ.α

Απλά τώρα η αξία τους βασίζεται περισσότερο στη μελλοντική χρήση, που δεν έχουν τώρα. Η τεχνολογία (blockchain) όμως κανένας δεν αμφισβητεί ότι είναι καταπληκτική. Απλά είναι πολύ νωρίς και χρειάζεται περισσότερο τεστάρισμα για να μπει σε συστήματα που είναι σε production και επίσης πρέπει να γίνουν βελτιώσεις στους αλγορίθμους για καλύτερη απόδοση. Τώρα το ποια crypto θα πετύχουν το στόχο τους κανείς δεν ξέρει. Όλοι στοιχήματα κάνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mech35 είπε

απολάυστε υπεύθυνα και μακριά από scams και ponzies

Το scam φιλε μου που το ειδες??Δε ξερω τι σχεση σου με το χωρο,αλλα κριμα να εισαι γνωστης και απλα να φορας παρωπιδες..απ την αλλη αν δεν ασχολεισαι και απλα ειπες κατι για να πεις μπορεις ευκολα οπως μπαινεις εδω να μπεις και στη σελιδα του νομισματος και να ψαχτεις,οπως επισης και στο γκρουπ της ελληνικης κοινοτητας στο telegram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω δλδ η όλη κατάσταση με τα κρυπτο νομίσματα είναι είτε τα βρίσκεις μέσω mining είτε πάιζεις σαν το χρηματιστήριο αγοράζεις μια τιμή Α και πουλάς μια τιμή Α+ ή χάνεις απο την επένδυση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν πριν από κανα δυο χρόνια είχε πέσει η τιμή του πάλι τα ίδια λέγαμε μερικοί, θα πέσει και θα πέσει και θα γκρεμιστεί!!! Οχι τόσο πολύ εγώ αλλά δεν ήμουν και υποστηρικτής του και όντως πίστευα ότι έρχεται το τέλος του σιγά σιγά.

Ναααααααααα ζώον (μουτζόνομαι και αυτομαστιγώνομαι) που δεν αγόρασες έστω 1/4 του bitcoin τότε που είχε πέσει στις 3Κ. Μπράβο σε αυτούς που είχαν το θάρος και την οικονομική άνεση να χώσουν μερικά φράγκα. Μην είστε ζηλιάρηδες, να μην εύχεστε να ψοφήσει ο γάιδαρος του γείτονα, αν θέλετε πάρτε και εσείς γάιδαρο, όχι όλον γιατί είναι ακριβός, συμβιβαστείτε με καμιά ουρά για αρχή. 

Επεξ/σία από argimeg
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SaFiS είπε

Τι έγινε ρε παιδιά?? Νέο ρεκόρ?? Αφού οι αναλυτές του insomnia έλεγαν ότι είχε αρχίσει η κατρακύλα, είναι φούσκα, θα χάσουν όλοι τα λεφτά τους, και άλλα τέτοια επιστημονικά. Τι, όχι??

αναλυτες παυλα επιστημονες του Insomnia θα λες καλυτερα γιατι εδω δεν θα επρεπε να λεγεται Insomnia αλλα πιατσα ταξι μονο εκει βρiσκεις τα καλυτερα μυαλα κ στο Insomnia

Επεξ/σία από lawlezz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgaras7 είπε

Ασχολούμενος απο 2015, κατάλαβα ότι το άθλημα ήθελε πολύ επιθετική τακτική (την οποία ποτέ δεν υιοθέτησα).

Αν πρόκειται να είστε διστακτικοί και να φοβάστε να ρισκάρετε (γιατι όντως ειναι χρηματιστήριο το πραμα) μην ασχοληθείτε καθόλου, θα φατε απειρες ώρες μπροστα σε γραφήματα. 

Γενικά ό,τι καταφέρετε τα επόμενα 4-5 χρόνια. Μετά, θα μας ευχηθεί καληνύχτα το Quantum Supremacy...

Οπότε δοκιμάστε κατι πολύ reasonable και δωρεάν:

https://minepi.com/georgaras

(βάζω και ρέφερενς να βγαλουμε κανα ψιλό :P )

Το pi ειναι μια βλακεία. Καμια αξια δεν θα αποκτησει ποτε. Μη ψαρωνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Congrats to all my hodlers out there..🍸

4 ώρες πριν, Fabrika είπε

noob question : εφοσον ειναι unregulated κλπ , μεγαλοι επενδυτες και τραπεζικα κεφαλαια που θα εχουν πολυ μεγαλο κομματι της πιτας, δν μπορουν να μανιπιουλαρουν την τιμη πανευκολα?

οχι

πολλά αγοραζονται OTC... Οφ δε τσειν που λενε και στο χωριό.Οπότε η τιμή δεν είναι καν αυτη που βλέπεις σήμερα.. ❤️

Παραυτα δεν έχουμε παράπονο απο μανιπουλεσιο... 

Επεξ/σία από NotebookFreak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TrObAs είπε

Για να καταλάβω δλδ η όλη κατάσταση με τα κρυπτο νομίσματα είναι είτε τα βρίσκεις μέσω mining είτε πάιζεις σαν το χρηματιστήριο αγοράζεις μια τιμή Α και πουλάς μια τιμή Α+ ή χάνεις απο την επένδυση σου.

Δεν τα βρίσκεις. Τα αποκτάς λυνοντας πολύπλοκες μαθηματικές συναρτήσεις στον τομέα της κρυπτογραφίας που για να στο πω μπακαλίστικα ειναι μια διαδικασία που προοδευτικά δυσκολεύει και απαιτεί πανάκριβη κάρτα γραφικών και πολυ υψηλή κατανάλωση ρεύματος ή τα αγοράζεις απο ανταλλακτήρια όπως θα αγόραζες ενα οποιοδήτε νόμισμα, όπως το είπες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotebookFreak είπε

Congrats to all my hodlers out there..🍸

οχι

πολλά αγοραζονται OTC... Οφ δε τσειν που λενε και στο χωριό.Οπότε η τιμή δεν είναι καν αυτη που βλέπεις σήμερα.. ❤️

Παραυτα δεν έχουμε παράπονο απο μανιπουλεσιο... 

ναι αλλα απο οσο ξερω στα κανονικα στοκ μαρκετς αυτο υποτιθεται οτι απαγορευεται 

μια χαρα παραπονο θα εχεις αν κανουν μαζικο σελ για να παει  στα 5κ πχ και ξαναγορασουν απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malmsteen1984 είπε

Το pi ειναι μια βλακεία. Καμια αξια δεν θα αποκτησει ποτε. Μη ψαρωνεις

Έτσι ακριβώς, πεθαμένο πριν καν κυκλοφορήσει 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fabrika είπε

ναι αλλα απο οσο ξερω στα κανονικα στοκ μαρκετς αυτο υποτιθεται οτι απαγορευεται 

μια χαρα παραπονο θα εχεις αν κανουν μαζικο σελ για να παει  στα 5κ πχ και ξαναγορασουν απο εκει

Δεν πρεπει να ήσουν κ πολύ καλός στα μαθηματικά στο σχολείο..αν δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι καλύτερα να μην σχολιάζεις! Ποιοι θα ξαναγορασουν ακριβώς?

 

Επεξ/σία από NotebookFreak
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NotebookFreak είπε

Δεν πρεπει να ήσουν κ πολύ καλός στα μαθηματικά στο σχολείο..αν δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι καλύτερα να μην σχολιάζεις! Κάτσε διάβασε λίγο κ ξαναέλα να μου πεις για μαζικό σελλ ασχετε

χαχαχ δν θελω να χαλασω τα ονειρα κανενος εξαλλου και εγω μεσα ειμαι απλα εχω τους προβληματισμους μου που πλεον χωνονται ξεκαθαρα τεραστια κεφαλαια 

 

θες να μ πεις π εχω λαθος εξαλλου εξαρχης μιλησα για νουμπ ερωτηση

 

edit: δν ξερω αν ειμαι εγω αυτος π πρεπει να διαβασει αφου ειναι λιγο trading 101 

Αναφορά σε κείμενο

 

The Slingshot Effect

Large institutional investors, because of their huge purchasing power, have the ability to drive prices down by selling off large positions in a given stock, and then buying back into the stock at a significantly lower price

 

 

Επεξ/σία από Fabrika
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Fabrika είπε

χαχαχ δν θελω να χαλασω τα ονειρα κανενος εξαλλου και εγω μεσα ειμαι απλα εχω τους προβληματισμους μου που πλεον χωνονται ξεκαθαρα τεραστια κεφαλαια 

 

θες να μ πεις π εχω λαθος εξαλλου εξαρχης μιλησα για νουμπ ερωτηση

To τι απαγορεύεται και τι όχι σε αυτόν τον κόσμο πιστεύω να το έχεις ξεπεράσει?σωστά? 
Πως θα πέσει στα 5κ?εκτός κ αν λες για κανα φλασ κρασ που θα κρατησει 2-3 ωρίτσες, γιατί αλλιώς να μείνει η τιμή εκει κάτω πολυ απλά δεν παίζει΄' 
κ οπως λες χωνονται τεράστια κεφάλαια= support για όλους μας.(ο τάδε μπήκε π.χ. με μεσο όρο 19κ )οποτε έχεις ένα επιπλέον μαξιλαράκι' .900 τη μέρα δημιουργούνται,τι άλλο θες να σου πω?
Τώρα αν σε πείσουν κ τους πουλήσεις εσύ σε μαγική τιμή για να βγεις απο τα πόδια τους είναι άλλλοοο θέμα!

Επεξ/σία από NotebookFreak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχχαχ και εγω νομιζα οτι ασχολεισαι.χμμμ πως να γινει αυτο ..μηπως οπως ειχε ξαναγινει ? 😁

 

 

Επιλογή_356.png

Επεξ/σία από Fabrika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...