Προς το περιεχόμενο

Η αξία του bitcoin ξεπέρασε τα $20,000


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, yanyul είπε

Τους βλέπω όλους αυτούς τους επενδυτές να κλαίνε με μαύρο δάκρυ, όπως έκλαψαν οι επενδυτές του Χρηματιστηρίου Αθηνών. 

Αν είσαι τόσο σίγουρος μπορείς να το σορτάρεις με leverage 10x και να βγάλεις του κόσμου τα λεφτά όταν πέσει η τιμή του.

Επεξ/σία από judge_manos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, thiva7 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική μερικών εδώ μέσα... 

Μεγάλες εταιρίες, τράπεζες κτλπ επενδύουν τα λεφτά τους στο bitcoin αλλά ο Μήτσος από τα Πετράλωνα είναι σίγουρος ότι είναι φούσκα,και αντί να παίζει με δις μιας και κατέχει γνώσεις στην αγορά ζει με βασικό Ελλάδας 

εντάξει και στην κρίση του 07 στην Αμερική όλοι αυτοί που λες επένδυαν σε κάποια spread και είχαν δημιουργήσει ουσιαστικά στοιχήματα με τα ασφάλιστρα των στεγαστικών δανείων και των ομολόγων. και είδες τι έγινε. αυτό που είναι σίγουρο είναι πως το bitcoin είναι το νόμισμα στο οποίο επενδύουν όσοι έχουν μαύρα. παλαιότερα τα μαύρα τα έπαιρναν και τα ξέπλεναν οι τράπεζες και οι μεγάλες εταιρείες. αυτοί έχασαν ένα μεγάλο μερίδιο της αγοράς. προσπαθούν να το ξαναελέγξουν πάλι (εάν δεν τα έχουν ήδη υπό έλεγχο...). δεν τον ενδιαφέρει ο Μήτσος από τα Πετράλωνα που μπορεί να κερδίσει κάποιες χιλιάδες ευρώ. τους ενδιαφέρουν οι 100εκατ Μήτσοι από τα Πετράλωνα που θα αγοράσουν νομίσματα (ή κάποιοι επενδυτές που δίνονυ τα χρήματα στους χρηματιστές και δεν ξέρουν πως τα διαχειρίζονται αλλά μόνο τα κέρδη) και οποίοι θα χάσουν τελικά τα χρήματά τους και θα αναγκαστεί η παγκόσμια οικονομία να χρεωθεί ακόμη παραπάνω για να μην καταρρεύσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, callahan είπε

Για τους περισσότερους από μας, το bitcoin δεν λύνει κάποιο πρόβλημα. Ακόμα και για κάτι συνηθισμένο, όπως η μεταφορά χρημάτων από μια χώρα σε μια άλλη σε άλλο νόμισμα, υπάρχουν πλέον λύσεις με χαμηλό κόστος.

Δεν ισχυει. Δοκιμασε να στειλεις λεφτα με οποιοδηποτε τροπο θες, αλλα να μπορει να εχει μετρητα στο χερι του ο αλλος, σε χωρες της Αφρικης, Λατ. Αμερικης ή Ασιας. Τα λεφτα πηγαινουν μεσω του συστηματος swift και οι τραπεζες σου χρεωνουν 10% της συναλλαγης σε προμηθειες. Το ιδιο περιπου συμβαινει και με αλλες εταιριες οπως Western Union, Transferwise κτλ Απλα ειναι λιγο πιο μικρη η προμηθεια οπου εχουν δικο τους συστημα πληρωμων στημενο αυτες οι εταιριες. Παλι ομως μιλαμε για ασυμφορη μεταφορα για καποιον που ειναι ας πουμε στη Νιγηρια και θελει να στειλει λεφτα σε ενα συγγενη του στο Κονγκο ας πουμε. 

Η blockchain τεχνολογια μπορει να το λυσει αυτο για τις εταιριες, γιατι δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησει καποιος τη swift που βασιζεται σε τεχνολογια 40 χρονων, ουτε χρειαζεται να εχει παρκαρει λεφτα σε τραπεζικους λογαριασμους με το νομισμα καθε χωρας (αυτο ανεβαζει το κοστος για τη Western Union).

Με τη τεχνολογια αυτη επειδη η αξια μεταδιδεται απο ακρη σε ακρη χωρις να χρειαζεται καποιος ενδιαμεσος, καταργουνται τα καρτελ των μεγαλων τραπεζων που εστησαν το συστημα swift για να πλουτισουν εις βαρος των μικρων τραπεζων και τον ανθρωπων που δεν εχουν αρκετα λεφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SaFiS είπε

Τι έγινε ρε παιδιά?? Νέο ρεκόρ?? Αφού οι αναλυτές του insomnia έλεγαν ότι είχε αρχίσει η κατρακύλα, είναι φούσκα, θα χάσουν όλοι τα λεφτά τους, και άλλα τέτοια επιστημονικά. Τι, όχι??

Απο το 2011 το λενε, και ακομα περιμενουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, drakoulis είπε

Δεν είμαι κακός ζηλιάρης κτλ αλλά ρε παιδιά μόνο εγώ τα βλέπω σαν οικολογική καταστροφή ; Η σπατάλη ενέργειας είναι τεράστια κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα. Καλό το κέρδος αλλά στο όνομα του κέρδους δεν μπορούμε να καταστρέφουμε το περιβάλλον μας.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά οποιαδήποτε δραστηριότητα που παράγει χρήμα στις μέρες μας καταναλώνει ενέργεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, argosixna είπε

ακυρο , δεν αξιζετε να σπαταλησω ουτε ενα ακομη δευτερολεπτο

 

 

να σαι καλα αδερφε,παντα με τετοια επιχειρηματα θα πας μπροστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Δεν ισχυει. Δοκιμασε να στειλεις λεφτα με οποιοδηποτε τροπο θες, αλλα να μπορει να εχει μετρητα στο χερι του ο αλλος, σε χωρες της Αφρικης, Λατ. Αμερικης ή Ασιας. Τα λεφτα πηγαινουν μεσω του συστηματος swift και οι τραπεζες σου χρεωνουν 10% της συναλλαγης σε προμηθειες. Το ιδιο περιπου συμβαινει και με αλλες εταιριες οπως Western Union, Transferwise κτλ Απλα ειναι λιγο πιο μικρη η προμηθεια οπου εχουν δικο τους συστημα πληρωμων στημενο αυτες οι εταιριες. Παλι ομως μιλαμε για ασυμφορη μεταφορα για καποιον που ειναι ας πουμε στη Νιγηρια και θελει να στειλει λεφτα σε ενα συγγενη του στο Κονγκο ας πουμε. 

Η blockchain τεχνολογια μπορει να το λυσει αυτο για τις εταιριες, γιατι δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησει καποιος τη swift που βασιζεται σε τεχνολογια 40 χρονων, ουτε χρειαζεται να εχει παρκαρει λεφτα σε τραπεζικους λογαριασμους με το νομισμα καθε χωρας (αυτο ανεβαζει το κοστος για τη Western Union).

Με τη τεχνολογια αυτη επειδη η αξια μεταδιδεται απο ακρη σε ακρη χωρις να χρειαζεται καποιος ενδιαμεσος, καταργουνται τα καρτελ των μεγαλων τραπεζων που εστησαν το συστημα swift για να πλουτισουν εις βαρος των μικρων τραπεζων και τον ανθρωπων που δεν εχουν αρκετα λεφτα.

Ok, διευκρινίζω. Για τους περισσότερους από μας εδώ στο insomnia. Τώρα αν εσύ στέλνεις στην Αφρική και στη Λατ. Αμερική πάω πάσο. Και σίγουρα το κενό που υπάρχει σε αυτές τις χώρες θα βρεθούν fintechs να το καλύψουν (ήδη υπάρχουν m-pesa κλπ.). 

Και ασφαλώς δεν αντιλέγω πως το bitcoin (ή κάποιο άλλο νόμισμα ή κάποια άλλη υπηρεσία βασισμένη σε DLT) μπορεί να αποτελέσει την καλύτερη λύση. Απλά όταν εγώ π.χ. αγοράζω bitcoin δεν το κάνω επειδή θα το χρησιμοποιήσουν στην Αφρική για συναλλαγές, αλλά επειδή όλος ο κόσμος (από εσένα και μένα, μέχρι επαγγελματίες επενδυτές) το αγοράζει ως επένδυση (και η οποία ασφαλώς έχει ρίσκο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2020 στις 2:00 ΜΜ, yanyul είπε

Επιστήμονας δεν είμαι και ούτε θα γίνω ποτέ. Αλλά δεν χρειάζεται επιστήμη για να καταλάβει κανείς ότι δεν γίνεται μια ζωή να ανεβαίνει ένα ψηφιακό νόμισμα. Κάποια στιγμή θα χάσουν πολλά λεφτά κάποιοι κατά την γνώμη μου. Το κατά πόσο θα είμαι καταδικασμένος σε αποτυχία της οικονομικής μου θέσης, θα δείξει η ζωή. Αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να χάσω λεφτά από Bitcoint γιατί δεν πρόκειται να το αγοράσω. Εύχομαι εσείς που είστε ψαγμένη στην αγορά ψηφιακών νομισμάτων να βγάλετε πολλά λεφτά, και αφήστε εμάς τους δήθεν επιστήμονες να βγάζουμε προς το ζην μας όπως ξέρουμε εμείς. 

Οι απόψεις σου είναι σεβαστές και δεν τις κρίνω. Συμφωνώ επίσης με το σκεπτικό σου ότι δε μπορεί κάτι να ανεβαίνει για πάντα. Μελέτησε όμως αν θέλεις και μια άλλη οπτική γωνία... Ίσως να ΜΗΝ ανεβαίνει το Bitcoin αλλά να "πέφτει" κάτι άλλο, που να κάνει το Bitcoin να φαίνεται ότι ανεβαίνει. Η "συναλλαγή" μεταξύ δύο αξιών, εξαρτάται και από τις δύο αξίες. Αν η "αξία" του παραδοσιακού συστήματος πέφτει, τότε η άλλη "αξία" του ζεύγους θα φαίνεται ότι ανεβαίνει. Δεν ισχυρίζομαι ότι αυτό ακριβώς συμβαίνει με το Bitcoin. Απλά δίνω μια άλλη πιθανή οπτική γωνία.

Ούτως ή άλλως, όλοι λίγο πολύ ξέρουμε πλέον πως χρήμα είναι τελικά αυτό που πιστεύουν οι περισσότεροι άνθρωποι ότι είναι/αποτελεί χρήμα. Δηλαδή αν "αύριο" όλοι (ή σχεδόν όλοι) θα δέχονται να συναλλαχθούν (δηλαδή να πληρωθούν και να πληρώσουν) με Δολλάρια/Γιεν/Bitcoin/Ντομάτες/Χρυσό, τότε αυτό θα νοείται χρήμα στην καθημερινότητά μας, ακόμη κι αν δεν είναι το επίσημο νόμισμα του κράτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση από άσχετο.

Δε θα ταν πολύ λιγότεροι όσοι αμφισβητούν όσα πρεσβεύουν τα crypto αν υπήρχε μόνο ένα? Και λογικά και πολύ μεγαλύτερη η δύναμη του crypto αυτού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Ερώτηση από άσχετο.

Δε θα ταν πολύ λιγότεροι όσοι αμφισβητούν όσα πρεσβεύουν τα crypto αν υπήρχε μόνο ένα? Και λογικά και πολύ μεγαλύτερη η δύναμη του crypto αυτού?

Δεν μπορεί να γίνει αυτό. Τα altcoins δημιουργήθηκαν, γιατί είδαν ότι υπήρχαν αδυναμίες στο πρωτόκολλο του Bitcoin και ήθελαν να δημιουργήσουν ένα coin που θα διέφερε απο το Bitcoin. Τα πρώτα altcoins ήταν κλώνοι του Bitcoin που δεν προσέφεραν και τίποτα σπουδαίο (LTC, Peercoin, Feathercoin κτλ). Γύρω στο 2012, όταν μερικοί είχαν καταλάβει ότι το Bitcoin θα είχε προβλήματα, αν υπήρξε μεγάλη κινητικότητα στο δίκτυο, επιχείρησαν να φτιάξουν ένα crypto που δεν θα είχε mining, γιατί αλλιώς σοβαρό scalability δεν μπορούσε να έχει. Και εγένετω XRP. Από τότε έχουν βγει άπειρα alts χωρίς mining. Και το πρώτο altcoin αυτή τη στιγμη σε market cap (το Ethereum), θα μεταβεί σε Proof of Stake αλγόριθμο που δεν περιλαμβάνει mining.

Άμα υπήρχε μόνο ένα, δεν θα είχαμε φτάσει να δούμε την ανάπτυξη που βλέπουμε στα crypto σήμερα. Οι περισσότεροι νεοι developers διαλέγουν το Ethereum για να δούλεψουν πάνω σε αυτό, λόγω των δυνατοτήτων που έχει με τα dapps (Decentralized Applications). Άμα δεν υπήρξε το innovation, το πιο πιθανό είναι τα crypto σήμερα να χρησιμοποιούνταν μόνο απο crypto-anarchists.

Το κάθε crypto σήμερα προσπαθεί να χτυπήσει και διαφορετικό use case. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε ένα crypto να είναι τέλειο σε όλα (smart contracts, payments, store of value κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2020 στις 2:00 ΜΜ, yanyul είπε

Επιστήμονας δεν είμαι και ούτε θα γίνω ποτέ. Αλλά δεν χρειάζεται επιστήμη για να καταλάβει κανείς ότι δεν γίνεται μια ζωή να ανεβαίνει ένα ψηφιακό νόμισμα. Κάποια στιγμή θα χάσουν πολλά λεφτά κάποιοι κατά την γνώμη μου. Το κατά πόσο θα είμαι καταδικασμένος σε αποτυχία της οικονομικής μου θέσης, θα δείξει η ζωή. Αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να χάσω λεφτά από Bitcoint γιατί δεν πρόκειται να το αγοράσω. Εύχομαι εσείς που είστε ψαγμένη στην αγορά ψηφιακών νομισμάτων να βγάλετε πολλά λεφτά, και αφήστε εμάς τους δήθεν επιστήμονες να βγάζουμε προς το ζην μας όπως ξέρουμε εμείς. 

Εγώ αν και ξεκίνησα αργά (κάπου στα μέσα του 2017) επένδυσα κάποια χρήματα για να κάνω mining. Το συνολικό κόστος, τα χρήματα δηλαδή που έφυγαν από την τσέπη μου σε ρεύμα και μετά από αγοραπησια των καρτών ήταν κάπου στα 600 ευρώ. Αυτή τη στιγμή έχω 6.000 στο kraken, με επένδυση 600. Αυτά.... 

Στις 17/12/2020 στις 4:52 ΜΜ, papmel είπε

Ελα θελω τωρα να δωσω 3.000 να αγορασω μερικα Κρυπτονομισματα.
πες μου πως θα γινει χωρις να περασουν απο τραπεζα τα χρηματα μου και να εχω και τους τιτλους χωρις να το ξερει η Τραπεζα πες μου.
και θα σου βγαλω και προμηθεια 10%

Γιατι κουραστηκα  και θέλω λυσεις εδω και τωρα.

Αν μου δίνεις προμήθεια 10% όντως φέρε 3300 σε μετρητά και σου στέλνω crypto στο wallet σου. Αει να δούμε, put your money where your mouth is 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Εγώ αν και ξεκίνησα αργά (κάπου στα μέσα του 2017) επένδυσα κάποια χρήματα για να κάνω mining. Το συνολικό κόστος, τα χρήματα δηλαδή που έφυγαν από την τσέπη μου σε ρεύμα και μετά από αγοραπησια των καρτών ήταν κάπου στα 600 ευρώ. Αυτή τη στιγμή έχω 6.000 στο kraken, με επένδυση 600. Αυτά.... 

Αν μου δίνεις προμήθεια 10% όντως φέρε 3300 σε μετρητά και σου στέλνω crypto στο wallet σου. Αει να δούμε, put your money where your mouth is 😉

Με 4% βολευω εγω τον φιλο :Ρ

Aχ εποχες 2017 μονο mining βγαζαμε Χ.000 τον μηνα. Βεβαια τωρα με τα ιδια μηχανηματα εχει πεσει στα 900 ευρω αλλα who cares , ψευτικα εικονικα χρηματα ειναι. 

Τα 600 ευρω που εβαλες , εγιναν 6.000 και οταν γινουν 60.000 ΜΟΝΟ απο pos θα βγαζεις περισσοτερα απο οσα βγαζει ενα σε εναν χρονο καποιος. με 600 βρωμο ευρω . welldone mate . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Αν μου δίνεις προμήθεια 10% όντως φέρε 3300 σε μετρητά και σου στέλνω crypto στο wallet σου. Αει να δούμε, put your money where your mouth is

Ποιο Wallet ρε ποιο Wallet αυτο που δεν περναει μεσα απο Τραπεζικο Συστημα??????????

Common Logic is not so common!@

3 ώρες πριν, argosixna είπε

Με 4% βολευω εγω τον φιλο :Ρ

Σώπα ρε ολοι οι tranders εδω μεσα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papmel είπε

Ποιο Wallet ρε ποιο Wallet αυτο που δεν περναει μεσα απο Τραπεζικο Συστημα??????????

Common Logic is not so common!@

Σώπα ρε ολοι οι tranders εδω μεσα ειναι?

To bitcoin wallet σου μαν, αυτό που έχεις offline αποθηκευμένο στο PC σου. Ποιο τραπεζικό σύστημα, άσε τα σάπια και φέρε το 10% προμήθεια που έταξες ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...