Προς το περιεχόμενο

H Smartec αλλάζει την αγορά των επισκευών smartphones


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την επίσημη έναρξη λειτουργίας των «Smartec Services», ενός ολοκληρωμένου και καινοτόμου πακέτου υπηρεσιών για την επισκευή κινητών τηλεφώνων Samsung, ανακοινώνει η Smartec, μία εκ των κορυφαίων εταιρειών στην Ελλάδα στο χώρο της τεχνικής υποστήριξης.

Η καινοτομία των Smartec Services έγκειται στο ότι διευρύνει τις επιλογές των κατόχων φορητών συσκευών Samsung (smartphones, tablets και wearables) για την επιδιόρθωσή τους, σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν οποιοδήποτε πρόβλημα.

Smartec_2.JPG.b7a872c39cdb900be076b9dee8b8db11.JPG

Επιπλέον, η νέα υπηρεσία «Same Day Delivery-Pick up and return» δίνει τη δυνατότητα στους καταναλωτές να επισκευάσουν τη συσκευή τους μέσα στην ίδια ημέρα, χωρίς να χρειαστεί να μετακινηθούν από το χώρο τους. Πρόκειται για μια πρωτοποριακή και καινοτόμα υπηρεσία όχι μόνο σε εγχώριο, αλλά και σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

«Η νέα υπηρεσία Same Day Delivery, όπως και τα Smartec Services, αποτελούν μία ακόμη ένδειξη της διαρκούς προσπάθειάς μας να καινοτομούμε. Αυτό που επιδιώκουμε είναι να  πάμε τις υπηρεσίες μας στο σπίτι και το γραφείο και να προσφέρουμε υπηρεσίες με προστιθέμενη αξίας στους πελάτες μας, εξυπηρετώντας τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο», αναφέρει ο Δημήτρης Χρηστάκος, ιδρυτής και πρόεδρος  της Smartec.

Μέσω των Smartec Services, οι κάτοχοι φορητών συσκευών Samsung, που αντιμετωπίζουν βλάβη ή ζημιά στο smartphone ή το tablet τους, έχουν να επιλέξουν μεταξύ τριών υπηρεσιών:

  • Επισκευή σε 60 λεπτά: οι καταναλωτές μπορούν να φέρουν τη συσκευή τους, χωρίς ραντεβού, στο κατάστημα της Smartec και να το επισκευάσουν μέσα σε διάστημα μίας ώρας. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις που η βλάβη είναι περιοδική και η συσκευή χρειάζεται παρακολούθηση ή το απαιτούμενο ανταλλακτικό βρίσκεται σε έλλειψη.
  • Courier Online: οι καταναλωτές παραδίδουν τη συσκευή σε κάποιο από τα 300 σημεία εξυπηρέτησης της ACS σε ολόκληρη την Ελλάδα και την παραλαμβάνουν από το ίδιο σημείο όταν επισκευαστεί, χωρίς καμία επιπλέον χρέωση.
  • Same Day Delivery: η συσκευή παραλαμβάνεται από το σημείο που θα υποδείξει ο πελάτης και του επιστρέφεται επισκευασμένη μέσα στην ίδια ημέρα, με μικρή επιπλέον χρέωση. Η υπηρεσία καλύπτει περιοχές εντός της ζώνης της Αττικής και για την αυθημερόν παράδοση απαιτείται η παραλαβή της συσκευής μέχρι τις 10 π.μ. Ο πελάτης μπορεί να κλείσει το ραντεβού για την παράδοση μέσω της ιστοσελίδα των Smartec Services (https://smartecservice.gr/).

Στόχος του Same Day Delivery είναι ο πελάτης να μη χρειαστεί να αποχωριστεί τη συσκευή του για διάστημα μεγαλύτερο των 10-12 ωρών.

Smartec_3.jpg.72d46f88a4614f69b5b5349f30507fee.jpg

Οι κάτοχοι συσκευών Samsung μπορούν επίσης μέσω της ιστοσελίδας των Smartec Services να ελέγξουν ποιο είναι το ενδεικτικό κόστος για την επισκευή της συσκευής τους που αντιμετωπίζει βλάβη ή έχει υποστεί ζημιά. Το περιβάλλον της ιστοσελίδας είναι ιδιαίτερα φιλικό προς τον χρήστη και τον καθοδηγεί σε όλα τα απαραίτητα βήματα που πρέπει να κάνει.

Επιπλέον, η Smartec παρέχει στους πελάτες της, χωρίς χρέωση, ένα πακέτο υπηρεσιών υποστήριξης της Samsung, το οποίο περιλαμβάνει: επίδειξη προϊόντος, ρυθμίσεις συνδεσιμότητας, διαγνωστικό έλεγχο συσκευής, μεταφορά δεδομένων (smart switch), δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας, έξυπνες συμβουλές καθώς και εγκατάσταση και επίδειξη για τα Samsung Members.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα δω τιποτα ελάχιστες χρεώσεις 70ρια για εργατικά κλπ θα ανεβάσω αγγελία εγώ να σας τα επισκευάζω έγω με κανα 10ευρω συν το κόστος ανταλλακτικού έτσι για σπάσιμο.

Τα Samsung μαζι με τα xiaomi σε θέματα επισκευών ειναι ότι πιο επισκευασιμο υπάρχει και από πλευρά ανοιγματος αλλά και από πλευρα ευρεσης ανταλλακτικων.

Μονο οι οθόνες στα Samsung ειναι ακριβες γιατι δεν βρίσκεις φθηνές απομιμήσεις.

Και υπόψι ειμαι χομπίστας.

Επεξ/σία από georgebou21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2020 στις 10:54 ΜΜ, Krepalidis είπε

Αυτό με την ACS πολύ με διασκέδασε. Κατά τα άλλα αξιολογη προσπάθεια.

Γιατί το λες αυτό; Μέσα σε μόλις 13 μέρες παρέλαβα τον επεξεργαστή μου (Αθήνα-Τρίκαλα) !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasSTi είπε

Γιατί το λες αυτό; Μέσα σε μόλις 13 μέρες παρέλαβα τον επεξεργαστή μου (Αθήνα-Τρίκαλα) !!!

Το Pony Express θα ήταν γρηγορότερο και κυρίως πιο φιλικό στο περιβάλλον. Μόνο σανό ήθελε (κι έξοδα αποστολής)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2020 στις 6:54 ΜΜ, VonLoutsos είπε

Ένας από τους κυριότερους λόγους να αγοράσεις Samsung κινητό....

Απολυτως σωστα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επισκεφθεί 3 φορές τη Smartec.

Η πρώτη ήταν για αλλαγή μπαταρίας σε κινητό φίλου, η δεύτερη για αλλαγή μπαταρίας σε δικό μου κινητό  και η τρίτη για αντικατάσταση galaxy buds, στα οποία, η υπαιτιότητα ήταν δική μου διότι έφυγε απ' το αυτί μου στο δρόμο. Παρόλα αυτά, η αλλαγή έγινε δωρεάν επειδή ήταν εντός εγγύησης.

Να προσθέσω ότι και στις 2 περιπτώσεις αλλαγής μπαταρίας, η αλλαγή έγινε δωρεάν (η μπαταρία έχει ένα χρόνο εγγύηση απ' την ημερομηνία αγοράς του κινητού), όμως στην πρώτη περίπτωση αλλάχθηκε και το δαχτυλικό αποτύπωμα (s9 plus) ενώ στη δεύτερη το sim tray (s10) επειδή είχε στραβώσει και κινδύνευε να πάρει νερό η συσκευή.

Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να έχω καλύτερη εικόνα για μια αντιπροσωπεία και επειδή κάποια στιγμή σίγουρα θα φύγω ξανά απ΄ τη Samsung (αλλάζω εταιρίες και κινητά σαν τα πουκάμισα) πιο πολύ πιστεύω θα μου λείψει η Smartec παρά η Samsung 😛

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2020 στις 10:56 ΜΜ, georgebou21 είπε

Αμα δω τιποτα ελάχιστες χρεώσεις 70ρια για εργατικά κλπ θα ανεβάσω αγγελία εγώ να σας τα επισκευάζω έγω με κανα 10ευρω συν το κόστος ανταλλακτικού έτσι για σπάσιμο.

Aν κόβεις απόδειξη και παρέχεις εγγύηση καλής λειτουργίας για την επισκευή θα σε προτιμήσουμε! 

Μέχρι τότε βέβαια η κάθε επιχείρηση είναι ελεύθερη να χρεώνει όσο θέλει ειδικά τις αυθημερόν (που σημαίνει ότι έχει στοκ ανταλλακτικών) υπηρεσίες τις και φυσικά ο καταναλωτής είναι επίσης ελεύθερος να επιλέγει την πιο συμφέρουσα για εκείνον (οικονομικά και χρονικά) επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, polaki είπε

Aν κόβεις απόδειξη και παρέχεις εγγύηση καλής λειτουργίας για την επισκευή θα σε προτιμήσουμε! 

Μέχρι τότε βέβαια η κάθε επιχείρηση είναι ελεύθερη να χρεώνει όσο θέλει ειδικά τις αυθημερόν (που σημαίνει ότι έχει στοκ ανταλλακτικών) υπηρεσίες τις και
φυσικά ο καταναλωτής είναι επίσης ελεύθερος να επιλέγει την πιο συμφέρουσα για εκείνον (οικονομικά και χρονικά) επιλογή. 

Καταρχήν το να με προτιμήσετε μου ειναι αδιάφορο γιατι έτσι και αλλιως δεν έχω ανεβασει κάποια αγγελία.

Στα υπόλοιπά, η καθε επιχείρηση ειναι ελεύθερη να χρεώνει όσο θέλει, και ο καθε καταναλωτής ειναι ελεύθερος να επιλέγει αυτο που πιστεύει ότι ειναι καλύτερο για αυτόν.

Καλές δουλειές λοιπόν στην Smartec και ελπίζω να δουμε και άρθρα και για άλλες εταιρίες όπως οι fixers κλπ.

Προσωπικα προτιμώ υπηρεσίες όπως το ifixit.com αλλα δεν θέλω να βγώ εκτός θεματος.

Στις 22/12/2020 στις 2:18 ΜΜ, paris_chav είπε

Έχω επισκεφθεί 3 φορές τη Smartec.

Η πρώτη ήταν για αλλαγή μπαταρίας σε κινητό φίλου, η δεύτερη για αλλαγή μπαταρίας σε δικό μου κινητό  και η τρίτη για αντικατάσταση galaxy buds, στα οποία, η υπαιτιότητα ήταν δική μου διότι έφυγε απ' το αυτί μου στο δρόμο. Παρόλα αυτά, η αλλαγή έγινε δωρεάν επειδή ήταν εντός εγγύησης.

Να προσθέσω ότι και στις 2 περιπτώσεις αλλαγής μπαταρίας, η αλλαγή έγινε δωρεάν (η μπαταρία έχει ένα χρόνο εγγύηση απ' την ημερομηνία αγοράς του κινητού), όμως στην πρώτη περίπτωση αλλάχθηκε και το δαχτυλικό αποτύπωμα (s9 plus) ενώ στη δεύτερη το sim tray (s10) επειδή είχε στραβώσει και κινδύνευε να πάρει νερό η συσκευή.

Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να έχω καλύτερη εικόνα για μια αντιπροσωπεία και επειδή κάποια στιγμή σίγουρα θα φύγω ξανά απ΄ τη Samsung (αλλάζω εταιρίες και κινητά σαν τα πουκάμισα) πιο πολύ πιστεύω θα μου λείψει η Smartec παρά η Samsung 😛

Τιμες?

Επεξ/σία από georgebou21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2020 στις 3:25 ΜΜ, georgebou21 είπε

Καταρχήν το να με προτιμήσετε μου ειναι αδιάφορο γιατι έτσι και αλλιως δεν έχω ανεβασει κάποια αγγελία.

Στα υπόλοιπά, η καθε επιχείρηση ειναι ελεύθερη να χρεώνει όσο θέλει, και ο καθε καταναλωτής ειναι ελεύθερος να επιλέγει αυτο που πιστεύει ότι ειναι καλύτερο για αυτόν.

Καλές δουλειές λοιπόν στην Smartec και ελπίζω να δουμε και άρθρα και για άλλες εταιρίες όπως οι fixers κλπ.

Προσωπικα προτιμώ υπηρεσίες όπως το ifixit.com αλλα δεν θέλω να βγώ εκτός θεματος.

Τιμες?

Τι είναι η fixers?

Γιατί αν μου έβγαλε σωστά αποτελέσματα με μια γρήγορη αναζήτηση στη Google μόνο για καταγγελίες έπεσε το μάτι μου....

Επιστρέφοντας στο παρόν θέμα, με Smartec στο παρελθόν σε εταιρεία που ήμουν υπήρχε συνεργασία. Γρήγορη και άριστη μπορώ να πω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2020 στις 3:25 ΜΜ, georgebou21 είπε

Τιμες?

Δωρεαν λεει ο ανθρωπος, τι τιμες;

 

Μονο θετικα εχω να πω για την Smartec. Αψογοι επαγγελματιες και οσες φορες την εχω επισκεφθει (και ειναι αρκετες σε τοσα χρονια για διαφορες συσκευες) δεν ειχα ποτε κανενα παραπονο. Μπραβο τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...