Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αγορά ενός μεταχειρισμένου iMac/Mac Mini/MacBook?


Chris_Sarigiannidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να μεταβώ σε Mac. Ξεκίνησα με iPhone μετά σε iPad/Apple Watch/Apple TV

Το windows PC που έχω δεν σκέφτομαι να το αλλάξω επειδή παίζω παιχνίδια εκεί, αλλά με έφαγε η περιέργεια να δοκιμάσω το Mac OS και ποιο πολύ για video editing το σκέφτομαι.

Έψαξα πολύ για μεταχειρισμένα και βρήκα πολλά μοντέλα που είναι 2012-2014 σε καλές τιμές(Mac Mini ποιο πολύ για να μπορώ να το συνδέσω στις οθόνες που έχω). Η ερώτηση μου είναι αν αξίζουν ή αν θα απογοητευτώ πολύ με τις αποδόσεις τους. 
 

Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας!

Επεξ/σία από Chris_Sarigiannidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το παρεις επειδη σε εφαγε η περιεργεια, αλλα η αληθεια ειναι οτι θα απογοητευεις απο τις επιδοσεις τους και την αντοχη στο χρονο σε σχεση με ενα αντιστοιχο χρηματων(καινουριο ή μεταχειρισμενο) PC.

Τι μηχανημα εχεις τωρα και σε τι τιμη βρισκεις το mac mini 2014 και με τι χαρακτηριστικα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU: AMD Ryzen 5 2600
GPU: Radeon RX 580 Series 8GB
MOBO: B450M DS3H
RAM: Corsair LPX 16GB 3000MHz
PSU: Corsair 650W Bronze

Τα χαρακτηριστικά μου είναι αυτα και οτι αφορά τα Mac Mini οι τιμές είναι στα 450€+ με i5 ή i7 CPU, συνήθως 8GB RAM και SSD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Chris_Sarigiannidis είπε

CPU: AMD Ryzen 5 2600
GPU: Radeon RX 580 Series 8GB
MOBO: B450M DS3H
RAM: Corsair LPX 16GB 3000MHz
PSU: Corsair 650W Bronze

Τα χαρακτηριστικά μου είναι αυτα και οτι αφορά τα Mac Mini οι τιμές είναι στα 450€+ με i5 ή i7 CPU, συνήθως 8GB RAM και SSD 


Ας παρουμε ενδεικτικα το mac mini late 2014 με i5. Φοραει επεξεργαστη intel core 4ης γενιας(ειμαστε ηδη στην 11η..), χαμηλης καταναλωσης και πιο συγκεκριμενα τον διπυρηνο Intel Core i5-4308U

Ας δουμε αποτελεσματα απο το cinebench R15:
https://www.cpu-monkey.com/en/cpu_benchmark-cinebench_r15_multi_core-8
Ο 4308U ειναι δυσευρετος, οποτε ας δουμε τον λιγο πιο γρηγορο 4310Μ:

image.png.690df59c708369c4deaf2fe5ef1b0366.png

Εδω ο τωρινος δικος σου επεξεργαστης:
image.png.da798e270e0ecf5616dd7576d5fd2126.png

Μιλαμε για 4 φορες πανω επιδοσεις σε σχεση με το mac mini...

Τελος, μπορεις αντι του παρωχημενου 6ετιας mac mini(με οτι προβληματα μπορει να βγαλει εκτος απο τις χαμηλες επιδοσεις) με τα ιδια χρηματα να παρεις ενα ολοκαινουριο μηχανημα με εγγυηση, μικροτερων διαστασεων, πιο αθορυβο, λιγοτερο ενεργοβορο:

ASUS PN50 Ryzen 4500U

+ 500GB High-Performance M.2 Pcie NVMe SSD

+ 16GB DDR4

με μακραν καλυτερες επιδοσεις(ειδικα σε video editing) και πολυ,πολυ μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο.


Οποτε δεν αξιζει για κανενα λογο αυτο που θελεις να κανεις.
Ομως αν το θελεις για να δεις απο περιεργια το macos, προχωρα, αλλα μην εχεις αυταπατες.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, haHa είπε


Ας παρουμε ενδεικτικα το mac mini late 2014 με i5. Φοραει επεξεργαστη intel core 4ης γενιας(ειμαστε ηδη στην 11η..), χαμηλης καταναλωσης και πιο συγκεκριμενα τον διπυρηνο Intel Core i5-4308U

Ας δουμε αποτελεσματα απο το cinebench R15:
https://www.cpu-monkey.com/en/cpu_benchmark-cinebench_r15_multi_core-8
Ο 4308U ειναι δυσευρετος, οποτε ας δουμε τον λιγο πιο γρηγορο 4310Μ:

image.png.690df59c708369c4deaf2fe5ef1b0366.png

Εδω ο τωρινος δικος σου επεξεργαστης:
image.png.da798e270e0ecf5616dd7576d5fd2126.png

Μιλαμε για 4 φορες πανω επιδοσεις σε σχεση με το mac mini...

Τελος, μπορεις αντι του παρωχημενου 6ετιας mac mini(με οτι προβληματα μπορει να βγαλει εκτος απο τις χαμηλες επιδοσεις) με τα ιδια χρηματα να παρεις ενα ολοκαινουριο μηχανημα με εγγυηση, μικροτερων διαστασεων, πιο αθορυβο, λιγοτερο ενεργοβορο:

ASUS PN50 Ryzen 4500U

+ 500GB High-Performance M.2 Pcie NVMe SSD

+ 16GB DDR4

με μακραν καλυτερες επιδοσεις(ειδικα σε video editing) και πολυ,πολυ μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο.


Οποτε δεν αξιζει για κανενα λογο αυτο που θελεις να κανεις.
Ομως αν το θελεις για να δεις απο περιεργια το macos, προχωρα, αλλα μην εχεις αυταπατες.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!, τελικά δεν θα κάνω το λάθος αυτο.
Θα περιμένω λίγους μήνες μέχρι να μπορέσω να πάρω το νέο Mac Mini με τον ισχυρό M1 chip

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

πριν λίγο καιρό έγινε κάτοχος iPhone και θέλοντας να αλλάξω και το laptop μου είπα να αγοράσω MacBook (pro) για να κάνω την δουλειά μου. Επεξεργασία βίντεο και υποτιτλισμο. 
 

Κοιτάζω διάφορες αγγελίες εντός και εκτός site και έχω βρει κάποιες που με ενδιαφέρουν. Κάποιες είναι εκτός της περιοχής μου και άλλες κοντά μου. Τι θα πρέπει να προσέξω, ρωτήσω, τσεκάρω κατά την αγορά; Αξίζει να πάρω κάποιο λαπτοπ χωρίς να μπορώ να το δω πρώτα; 
 

Επίσης, από τιμές τι παίζει ; Γιατί είδα ένα pro 2016 με 850 και ένα του 2019 με 1050 και η διαφορά μου φάνηκε αρκετά μικρή για τα τρία χρόνια διαφοράς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MrJohn είπε

Καλησπέρα και από εμένα,

πριν λίγο καιρό έγινε κάτοχος iPhone και θέλοντας να αλλάξω και το laptop μου είπα να αγοράσω MacBook (pro) για να κάνω την δουλειά μου. Επεξεργασία βίντεο και υποτιτλισμο. 
 

Κοιτάζω διάφορες αγγελίες εντός και εκτός site και έχω βρει κάποιες που με ενδιαφέρουν. Κάποιες είναι εκτός της περιοχής μου και άλλες κοντά μου. Τι θα πρέπει να προσέξω, ρωτήσω, τσεκάρω κατά την αγορά; Αξίζει να πάρω κάποιο λαπτοπ χωρίς να μπορώ να το δω πρώτα; 
 

Επίσης, από τιμές τι παίζει ; Γιατί είδα ένα pro 2016 με 850 και ένα του 2019 με 1050 και η διαφορά μου φάνηκε αρκετά μικρή για τα τρία χρόνια διαφοράς 

Καλησπέρα,
Εγω προτείνω αμα είναι να διαθέσεις 1050€ για ένα μεταχειρισμένο λαπτοπ, καλύτερα να πας στο καινούργιο MacBook Air M1.
Για εμένα είναι μακρά η ποιο ευνοϊκή επιλογή. Θα έχεις πολύ καλύτερες αποδόσεις απο MacBook Pro 2019,2016 κτλ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Chris_Sarigiannidis said:

Καλησπέρα,
Εγω προτείνω αμα είναι να διαθέσεις 1050€ για ένα μεταχειρισμένο λαπτοπ, καλύτερα να πας στο καινούργιο MacBook Air M1.
Για εμένα είναι μακρά η ποιο ευνοϊκή επιλογή. Θα έχεις πολύ καλύτερες αποδόσεις απο MacBook Pro 2019,2016 κτλ

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MrJohn είπε

Καλησπέρα και από εμένα,

πριν λίγο καιρό έγινε κάτοχος iPhone και θέλοντας να αλλάξω και το laptop μου είπα να αγοράσω MacBook (pro) για να κάνω την δουλειά μου. Επεξεργασία βίντεο και υποτιτλισμο. 
 

Κοιτάζω διάφορες αγγελίες εντός και εκτός site και έχω βρει κάποιες που με ενδιαφέρουν. Κάποιες είναι εκτός της περιοχής μου και άλλες κοντά μου. Τι θα πρέπει να προσέξω, ρωτήσω, τσεκάρω κατά την αγορά; Αξίζει να πάρω κάποιο λαπτοπ χωρίς να μπορώ να το δω πρώτα; 
 

Επίσης, από τιμές τι παίζει ; Γιατί είδα ένα pro 2016 με 850 και ένα του 2019 με 1050 και η διαφορά μου φάνηκε αρκετά μικρή για τα τρία χρόνια διαφοράς 

Καινουργιο μονο, τα μετραχειρισμενα macbook ειναι πολυ υπερτιμημενα!!!!!!! δυστυχώς οι ιδιοκτητες τους νομιζουν οτι θα τα πουλησουν σχεδον οσο τα αγορασαν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για τους ιδιοκτήτες των Intel based Μac , το νέο Macbook Air M1 πατάει ότι υπάρχει σε intel μέχρι και το macbook pro 13 αρι του 2020 και σε αρκετά σημεία ακόμη και τα 16αρια . Με εξαίρεση την συνδεσιμότητα με 2 λιγότερες θύρες και την υποστήριξη μίας οθόνης μόνο.

Οπότε όταν μπορείς να πάρεις ένα μηχάνημα με κάτω απο 1200ε που τα πατάει όλα σε ταχύτητα , ενέργεια , θόρυβο, θερμοκρασίες και είναι future proof  καταλαβαίνεις ότι ο καθένα μπορεί να πουλάει όσο θέλει αλλά δεν σημαίνει ότι τα αξίζει κιόλας.

Εγώ πούλησα το δικό μου του 2015 στα 580ε πριν απο 1.5 χρόνο , ακόμη βλέπω αγγελίες του ίδιου μοντέλου και τα έχουν 750 ή 800.

οκ Apple είναι , ποτέ δεν κατάλαβα γιατι κάποιος να πληρώσει 800ε για 5ετίας μηχάνημα που η τεχνολογία του έχει ξεπεραστεί , δεν είναι σαν τα αυτοκίνητα η απαξίωση της τιμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2020 στις 5:10 ΜΜ, Chris_Sarigiannidis είπε

Καλησπέρα,

Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να μεταβώ σε Mac. Ξεκίνησα με iPhone μετά σε iPad/Apple Watch/Apple TV

Το windows PC που έχω δεν σκέφτομαι να το αλλάξω επειδή παίζω παιχνίδια εκεί, αλλά με έφαγε η περιέργεια να δοκιμάσω το Mac OS και ποιο πολύ για video editing το σκέφτομαι.

Έψαξα πολύ για μεταχειρισμένα και βρήκα πολλά μοντέλα που είναι 2012-2014 σε καλές τιμές(Mac Mini ποιο πολύ για να μπορώ να το συνδέσω στις οθόνες που έχω). Η ερώτηση μου είναι αν αξίζουν ή αν θα απογοητευτώ πολύ με τις αποδόσεις τους. 
 

Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας!

https://www.skroutz.gr/s/25604428/Apple-Mac-mini-M1-8GB-256GB-MacOS-Big-Sur-2020.html

Το συνδέεις στην οθόνη του pc και είσαι άρχοντας.

Με δεδομένη την στροφή της APPLE στον πολύ αποδοτικό Μ1 όσο και να σου πουλήσουν ένα παλιό σαπάκι apple θα είναι πολλά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό ερώτημα είναι λανθασμένα διατυπωμένο.

Σε κάθε προϊόν που αγοράζουμε, καινούριο ή μεταχειρισμένο, το σωστό ερώτημα είναι ποιά είναι η σωστή τιμή αγοράς για τη δουλειά που το θέλουμε και συγκρινόμενο με τις υπόλοιπες παρόμοιες λύσεις.

Όλα πέφτουν στο γνωστό προσφορά/ζήτηση.

Ακόμα και το ίδιο μεταχειρισμένο προϊόν δεν αξίζει το ίδιο για όλους στην ίδια τιμή, αν είναι διαφορετική η δουλειά που θέλουν να κάνουν με αυτό. Οπότε δεν υπάρχει μονοδιάστατη απάντηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το ερώτημα είναι θέλω να δοκιμάσω ένα Macbook γιατί με ψήνει το μηλαράκι αλλά δεν διαθέτω τόσα λεφτά για να πάρω καινουριο. Οπότε το πιθανότερο είναι να δώσει 500 ευρω για μεταχειρισμένο (που θα μπορούσε να πάρει PC με διπλάσια/τριπλάσια απόδοση) και θα απογοητευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...