Προς το περιεχόμενο

Το reboot του Firefly έρχεται στο Disney+


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Disney ανακοίνωσε πολλά από τα μεγάλα της σχέδια για το μέλλον στην Ημέρα Επενδυτών, αλλά δεν τα είπε όλα.

Τον τελευταίο καιρό ακούγονταν πολλές φήμες για την επιστροφή του Firefly στη μικρή οθόνη. Το γεγονός ότι η Disney δεν ανακοίνωσε κάτι σχετικά με αυτό δεν σημαίνει πως η εταιρία δεν θέλει να ασχοληθεί με το δημιούργημα του Joss Whedon. Στην πραγματικότητα, η Disney ήδη εργάζεται σε μια νέα σειρά Firefly και πιο συγκεκριμένα σε ένα reboot. Η παραγωγή βρίσκεται ακόμη στα αρχικά στάδια οπότε και δεν ήταν δυνατό να γίνει κάποια ανακοίνωση κατά τη διάρκεια της Ημέρας Επενδυτών την περασμένη εβδομάδα.

Η Disney απέκτησε τα δικαιώματα του Firefly με την απόκτηση της Fox το 2019. Αν και δεν υπήρξε άμεση κινητικότητα, το γεγονός ότι οι μεγάλοι κινηματογράφοι στις ΗΠΑ κλείνουν ο ένας μετά τον άλλο, η εταιρία στρέφει την απόλυτη προσοχή της στον κόσμο της τηλεόρασης και του streaming. Η Disney χρειάζεται όλο και περισσότερο τηλεοπτικό περιεχόμενο για να προσφέρει στους συνδρομητές της και μάλιστα η εταιρία θέλει και κάτι διαφορετικό εκτός από Star Wars και παραγωγές Marvel. Ένα από τα σχέδιά της για να αυξήσει την ποικιλία περιεχομένου στην πλατφόρμα είναι το Firefly.

firefly-reboot-erxetai-sto-disney-plus-2.jpg.9e1c51432141b3d67d1ecb02bbf958de.jpg

Πηγή της ιστοσελίδας Giant Freaking Robot αναφέρει πως η παραγωγή του Firefly βρίσκεται στα πρώτα στάδια με τη σειρά ουσιαστικά να ξεκινάει από το μηδέν για να εξασφαλίσει στο Disney+ μία μακροχρόνια δέσμευση. Βέβαια, θα υπάρξει μια διαφορά σε σύγκριση με τη σειρά που μας πρόσφερε ο Joss Whedon. Η Disney θεωρεί πως το Firefly είναι το κατάλληλο περιεχόμενο για οικογενειακές προβολές και μικρότερες ηλικίες, τοποθετώντας τη σειρά στην κατηγορία καταλληλότητας PG (Parental Guidance Suggested) σε σύγκριση με την PG-13 που ήταν η αρχική.

Η αλλαγή αυτή επίσης, υποδηλώνει πως η νέα έκδοση του Firefly θα επικεντρωθεί περισσότερο στη διασκέδαση και στις περιπέτειες του σύμπαντος. Αν και οι fans μπορεί αρχικά να είναι δυσαρεστημένοι, ίσως τελικά η νέα συνταγή να λειτουργήσει. Είναι αβέβαιο αν ο Joss Whedon επιστρέψει στην παραγωγή, καθώς εμπλέκεται σε μια περίεργη διαμάχη με μερικούς από τους πρώην ηθοποιούς και η Disney ενδεχομένως να μην θέλει να τραβήξει την προσοχή κατ’ αυτόν τον τρόπο. Ακόμη όμως και χωρίς τα προβλήματα συνεργασίας, ο ίδιος ο Joss ενδεχομένως να μην ήθελε να πάρει μέρος αφού αν η Disney μετατρέψει το Firefly σε οικογενειακή σειρά, αυτή θα απέχει πολύ από το αρχικό του όραμα.

Το Firefly ακυρώθηκε από την Fox το 2002 έπειτα από μόλις 14 επεισόδια. Η σειρά επέστρεψε στην επικαιρότητα με την ταινία Serenity το 2005 η οποία και έδωσε απάντηση σε κάποιες απορίες που είχαν προκύψει από τα επεισόδια της μίας και μοναδικής σεζόν. Έκτοτε, το franchise ήταν αδρανές, οπότε η επανεκκίνηση που επιχειρεί η Disney να είναι ακριβώς αυτό που περίμεναν οι fans.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ήθελα επι χρόνια συνέχεια της σειράς δεν είμαι και ιδιαίτερα ενθουσιασμένος δυστυχώς γιατί ξέρουμε την Disney και διαβάζοντας της παραπάνω δηλώσεις.Μετά απο τόσα χρόνια ξαφνικά θυμήθηκαν να εκμεταλευτούνε το όνομα τώρα που έτυχε να πάρουν τα δικαιώματα,δυστυχώς όπως εκ πρώτης φαίνεται κάνοντας το κάτι διαφορετικό και χαζοχαρούμενο για πιτσιρίκια.Η Disney βέβαια θεωρεί πως το 99% των σειρών πρέπει να έχουν "κατάλληλο περιεχόμενο" ως οικογενειακές σαπουνόπερες και μικρότερες ηλικίες,αλλά δεν χρειαζόταν να το κάνει και εδώ τοποθετώντας το στο PG "κλίμα" πάνε να το φάνε και αυτό και είναι κρίμα γιατί ήταν πολύ αξιόλογη η σειρά,όσο κράτησε,αν όμως είναι να το καταστρέψουν,καλύτερα να μην βγεί να το θυμόμαστε όπως ήταν.. 🤔

 

  • Like 16
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Εγω που ήθελα επι χρόνια συνέχεια της σειράς δεν είμαι και ιδιαίτερα ενθουσιασμένος δυστυχώς γιατί ξέρουμε την Disney και διαβάζοντας της παραπάνω δηλώσεις.Μετά απο τόσα χρόνια ξαφνικά θυμήθηκαν να εκμεταλευτούνε το όνομα τώρα που έτυχε να πάρουν τα δικαιώματα,δυστυχώς όπως εκ πρώτης φαίνεται κάνοντας το κάτι διαφορετικό και χαζοχαρούμενο για πιτσιρίκια.Η Disney βέβαια θεωρεί πως το 99% των σειρών πρέπει να έχουν "κατάλληλο περιεχόμενο" ως οικογενειακές σαπουνόπερες και μικρότερες ηλικίες,αλλά δεν χρειαζόταν να το κάνει και εδώ τοποθετώντας το στο PG "κλίμα" πάνε να το φάνε και αυτό και είναι κρίμα γιατί ήταν πολύ αξιόλογη η σειρά,όσο κράτησε,αν όμως είναι να το καταστρέψουν,καλύτερα να μην βγεί να το θυμόμαστε όπως ήταν.. 🤔

PG ή PC κλίμα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Εγω που ήθελα επι χρόνια συνέχεια της σειράς δεν είμαι και ιδιαίτερα ενθουσιασμένος δυστυχώς γιατί ξέρουμε την Disney και διαβάζοντας της παραπάνω δηλώσεις.Μετά απο τόσα χρόνια ξαφνικά θυμήθηκαν να εκμεταλευτούνε το όνομα τώρα που έτυχε να πάρουν τα δικαιώματα,δυστυχώς όπως εκ πρώτης φαίνεται κάνοντας το κάτι διαφορετικό και χαζοχαρούμενο για πιτσιρίκια.Η Disney βέβαια θεωρεί πως το 99% των σειρών πρέπει να έχουν "κατάλληλο περιεχόμενο" ως οικογενειακές σαπουνόπερες και μικρότερες ηλικίες,αλλά δεν χρειαζόταν να το κάνει και εδώ τοποθετώντας το στο PG "κλίμα" πάνε να το φάνε και αυτό και είναι κρίμα γιατί ήταν πολύ αξιόλογη η σειρά,όσο κράτησε,αν όμως είναι να το καταστρέψουν,καλύτερα να μην βγεί να το θυμόμαστε όπως ήταν.. 🤔

για να ειμαι απόλυτα ειληκρινής δεν θυμάμαι να την έχω δει καν αυτή τη σειρά, αλλά ναι το ίδιο φοβάμαι κι εγώ. τη θυμήθηκαν ως εύκολη λύση.
Έτοιμο σενάριο με μια μικρή προσαρμογή για να πιάσουμε μεγαλύτερο κοινό και να μην χρειαστεί να σκεφτούμε νέα πράγματα απ'το 0. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άμα είναι να το γεμίσουν πολιτικές ατζέντες όπως έχουν κάνει σε πολλά πράγματα του σήμερα...
καλύτερα ας το αφήσουν ήσυχο στα χρονοντούλαπα της ιστορίας.

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει καταντήσει αηδία το όλο θέμα.

Έχουν ¨γυρίσει" 349580398 ταινίες βασισμένες σε χαρακτήρες από DC Universe/Marvel. Όσες είχαν έστω και λίγη απήχηση είδαν το πράσινο φως για να ενταχτούν στα series, με πολλαπλές seasons. Μετά έπιασαν και αυτές που δεν είχαν απήχηση, έτσι για να μην μείνουν παραπονεμένες.
Στην συνέχεια είπαν "δεν βγάζουμε και 2-3 sequel movies?"... "γιατί όχι και prequel?"(πιθανόν απάντησε κάποιος)

Αφού κορέστηκε το υλικό με δαύτα, ξεκίνησαν τα remake/reboot/revamp/VGA & electrov... από παλιές τανίες. Στο ενδιάμεσο ξεπέταξαν και 1-2 Star Wars, Star Trek κ.ο.κ. 

Δεν υπάρχει έστω και μια στάλα φαιάς ουσίας που να έχει καταναλωθεί για την δημιουργία μιας ταινίας/σειράς με δικό του concept?

Προς αποφυγή παρεξήγησης, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το remake του Firefly. Απλά βαρέθηκα με την ανακύκλωση των ήδη υπάρχων ιδεών/υλικού το οποίο, δυστυχώς τις περισσότερες φορές, κατακρεουργείται από τα εν λόγω remakes και συνάμα η μόνη εναλλακτική είναι ταινίες low-budget γυρισμένες σε ένα δωμάτιο/αεροπλάνο/αποθήκη κλπ. 

Επεξ/σία από @taraxia
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς που την έχουμε δει - μία σαιζόν είναι καμμια 20ριά επεισόδια, γιατί την έκοψαν (την έκλεισαν με μια ταινία) κι αφήσανε απείραχτες κάτι ιατρο-δικηγορο-κλπ. σειρές - αυτομάτως θα συγκρίνουμε τους νέους ηθοποιούς με τους παλιούς... Kαινούργιο Νathan Phillion δεν θα βρουν...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...