Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί HP Pavilion Gaming 15-ec1011nv και AMD Ryzen™ 7 4800H 2.90 GHz


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tengai34 είπε

IMG_20221129_020959.jpg.0e4555403e6d35457ddb53b3293af6fc.jpgΚαλημέρες 

Σε έλεγχο της μπαταρίας που έκανα μου έβγαλε πρόβλημα (δε φορτίζει,κόλλησε στο 65% )και πρέπει να γίνει αντικατάσταση ....σε αναζήτηση μπαταρίας λοιπόν....☹️

Ίδια κατάσταση και εγώ, μόνιμα στο ρεύμα το έχω.

Αν βρεις κάτι σε μπαταρία πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://www.pcsteps.gr/141255-μπαταρία-laptop-πώς-εξετάζω-την-υγεία-της/ χρησιμοποιωντας αυτο το εργαλειο των win 10 μου βγαζει πως η μπαταρια μου εχει σημερα 29-11-2022

DESIGN CAPACITY 27.720 mWh
FULL CHARGE CAPACITY 27.720 mWh

 κοιτωντας ομως παρακατω βλεπω αυτο 

Battery capacity history

Charge capacity history of the system's batteries
PERIOD FULL CHARGE CAPACITY DESIGN CAPACITY
2021-01-25 - 2021-02-01 49.213 mWh 49.213 mWh
2021-02-01 - 2021-02-08 49.410 mWh 49.410 mWh

.............. και καταληγει χθες στα παρακατω νουμερα

2022-11-26                                          38.304 mWh        38.304 mWh
2022-11-27 38.204 mWh 38.204 mWh
2022-11-28 37.824 mWh 37.824 mWh

Να υποθεσω πως εχει πεσει στο μισο της αρχικης της χωρητικοτητας; εχει χρησιμοποιησει αλλος αυτο το εργαλειο . Εν τω μεταξυ σημερα φορτιζει κανονικα ξεκολλησε απο το 65% κοντευει 95% και στον ελεγχο με το HP Support assistant  δινει κανονικη λειτουργια τωρα

Καταγραφή 4.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντύπωση ότι ποιότητα της μπαταρίας της ΗΡ είναι πολύ μέτρια.....

Σε εμενα δεν έχει φτάσει στα χάλια να έχω 27Whr, αλλά είμαι στα 40 οριακά, αλλες φορές βγάζει 39 άλλες 41, κάπου εκεί.... χάσαμε το 25%

Τωρα η αντικατάσταση είναι ένα θέμα.... όχι γιατί έχει ένα πενηντάρικo (και λίγο παραπάνω) αλλά γιατί δεν ξέρεις τι ποιότητα είναι αυτή που θα πάρεις. Εχω κακή εμπειρία με after market μπαταρίες, κυρίως από την Ελληνική αγορά....

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, evark είπε

Εχω την εντύπωση ότι ποιότητα της μπαταρίας της ΗΡ είναι πολύ μέτρια.....

Σε εμενα δεν έχει φτάσει στα χάλια να έχω 27Whr, αλλά είμαι στα 40 οριακά, αλλες φορές βγάζει 39 άλλες 41, κάπου εκεί.... χάσαμε το 25%

Τωρα η αντικατάσταση είναι ένα θέμα.... όχι γιατί έχει ένα πενηντάρικo (και λίγο παραπάνω) αλλά γιατί δεν ξέρεις τι ποιότητα είναι αυτή που θα πάρεις. Εχω κακή εμπειρία με after market μπαταρίες, κυρίως από την Ελληνική αγορά....

την ιδια εντυπωση ....για δυο τρεις μερες που την παρακολουθουσα μου εδωσε διαφορες μετρησεις χωρητικοτητας απο 27whr μεχρι 38whr (συν το κολλημα που ειχε φαει) ,τωρα η αγορα εδω την εχουν στα 140 ευρω τη ''γνησια'' απο εξωτερικο βρισκεις απο 60 ευρω αλλα μεταφορικα και τελωνειο ιδιαιτερα ειναι ενα θεμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O πιό σωστός τρόπος για να καλιμπραριστεί η μπαταρία είναι ο εξής:

1. Αφηνεις τη μπαταρία να γεμίσει, δεν έχει σημασία τι κάνεις στον υπολογιστή σε αυτή τη φάση.

2. Με 100% μπαταρία εκκινείς και χωρίς φορτιστή μπαίνεις στο BIOS. Δεν χρειάζεται να κάνει κάτι, απλά άσε το ανοιχτό μέχρι να σβήσει μόνο του.

3. Ενω είναι κλειστός ο υπολογιστής, μετά το σβήσιμο, βάλε τον φορτιστή  και περίμενε μέχρι να σβήσει το λαμπάκι φόρτισης. Όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση μπές στο λειτουργικό και δες τι έγραψε.

Και κάτι που ανακάλυψα σε αυτό το laptop.... παρατήρησα ότι όταν το αφήνω στην άκρη, κλειστό, μετά από 5-6 ημέρες η μπαταρία έχει πέσει πάρα πολύ. Τελικά υπάρχει μια ρυθμιση στο BIOS, για charger μέσω USB (κάπως έτσι) το οποίο όταν είναι ενεργό, αφήνει το USB να δουλεύει ως charger, κάτι σαν power bank. Αυτή η επιλογή ρημάζει τη μπαταρία!!! Απενεργοποιήστε τη αμέσως! Κρατάει ενεργό το κύκλωμα του USB οταν ο υπολογιστής είναι κλειστός.

ΥΓ: Εχει φοβηθεί το μάτι  μου αυτές τις ΟΕΜ που πουλάνε τα καταστήματα εδω.... ονόματα δεν λέω, αλλά όσες πήρα από επώνυμα καταστήματα (στα 50-70 ευρώ) ήταν ανάλογης ποιότητας με αυτες που πουλάνε στο ebay για 20-25 ευρώ. Μπαταρία dell, των 64Whr, και έβγαινε 25-30 πραγματικά, και αυτό μου έτυχε  σε 2-3 μπαταρίες από διαφορετικά μαγαζιά. Τελικά ερχόταν ένας συγγενής από την Αμερική και πήρε μια ΟΕΜ (αλλά για την Αμερικανικη αγορά) με 37$, και σε έναν χρόνο χρήσης έχει πάει 60 Whr.

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...