Προς το περιεχόμενο

Η Apple τα βάζει με το Facebook ύστερα από καταγγελίες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Το internet είναι πια είδος πρώτης ανάγκης, το fb όχι. Και δεν καλύπτει καμία απολύτως ανθρώπινη ανάγκη το fb πέρα από αυτή της αυτοπροβολής. 

Σίγουρα μπορεί να καλύψει την αυτοπροβολή, που είναι ανάγκη εκτίμησης και αναγνώρισης, αλλά καλύπτει και την αίσθηση του ανήκειν. Βασικά λόγω της αίσθηση του ανήκειν όλοι ξεκίνησαν να κάνουν λογαριασμό στο facebook πριν το 2010. Είχαμε το msn και σου έλεγε ο άλλος κάνε facebook να μιλάμε. 

Οπότε η καθιέρωση του facebook δημιουργήθηκε με βάση την ανάγκη του ανήκειν και ενισχύθηκε από την αυτοπροβολή στη συνέχεια. Αντίστοιχη ήταν και η ανάπτυξη του ινσταγκραμ που το έβαζες από περιέργεια και γιατί έβλεπες και τους άλλους να έχουν και μετά βέβαια εντόπιζες την αίσθηση της αυτοπροβολής. Πολλά apps που κατεβάζεις τα κατεβάζεις γιατί τα έχουν και οι άλλοι, δηλαδή λόγω της βασικής ανάγκης της κοινωνικοποίησης. Και το facebook αρχικά αυτή την ανάγκη κάλυπτε.

Είναι λογικό άλλωστε, αφού η αίσθηση του ανήκειν προυπάρχει της αυτοπροβολής. Αν δεις άλλωστε τα πρώτα ποστ κάποιου στο instagram ή στο facebook συνήθως τα πρώτα είναι πιο απλοικά από τα τελευταία γιατί αρχικά το έκανε για να ενταχθεί στην ομάδα και επειδή το είχαν και οι άλλοι και στη συνέχεια γεννήθηκε και η αυτοπροβολή ή τουλάχιστον μια προσπάθεια διαφοροποίησης από τους άλλους, αφού κάθε άτομο θέλει να διαφοροποιηθεί και να διακριθεί μέσα στην ομάδα.

Ακόμη και αν εσένα τα ποστ τους ή οι φωτογραφίες τους σου φαίνονται παρόμοιες έχουν καταβάλει αρκετή προσπάθεια διαφοροποίσης οι χρήστες αν και τελικά δεν ο καταφέρνουν αφού οι αλγόριθμοι συμπεριφορικής επιστήμης έχουν κατορθώσει να προωθήσουν όποια πρότυπα επιθυμούμε έχοντας συλλέξει τα δεδομένα των χρηστών προηγουμένως.

Και ό,τι βλέπεις και εσύ στο ιντερνετ που είναι πρώτης ανάγκης έχει καθοριστεί από το fb που είναι κι αυτό κατά αντιστοιχία πρώτης ανάγκης για την πλειοψηφία, που φυσικά αγνοεί όλα τα privacy που γράφονται εδώ ή απλά δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί και να τα διαβάσει πριν πατήσει accept. 

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν καταλαβαίνω που θέλεις να καταλήξεις ειλικρινά.

Το internet θεωρείται πια ειδικά στις προηγμένες χώρες είδος πρώτης ανάγκης όπως είναι το νερό και το ρεύμα.

Τι σχέση έχει το fb με αυτό? Και τι είναι όλα αυτά που γράφεις σχετικά με την ανάγκη της Αννούλας να δείξει  τα βυζιά της στο insta και του Γιωργάκη να καυλαντίσει στο fb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H apple ειναι μια εταιρια που οτι και να βγαζει το θεωρω παντελως αδιαφορο. Αλλα ελπιζω να ριξει στο facebook την σφαλιαρα που του χρειαζεται!

16 ώρες πριν, thomason993 είπε

Ο μόνος λόγος που θα αγόραζα Iphone ή προϊόντα της Apple γενικότερα είναι αυτή η λίγο καλύτερη στάση που κρατάει απέναντι στην ιδιωτικότητα του χρήστη, σε σχέση με τους άλλους. Το πρόβλημα είναι ότι αυτή την ιδιωτικότητα την παραπληρώνεις ακριβά... 

 

Εεε δεν θεωρω τα iphone ακριβα. Μια χαρα τιμες εχουν τα κινητα τις. Εδω η καθε κ@λοπετινιτσ@ κινεζικη εταιρια με μηδενικη υποστηριξη, μηδενικα update, χειροτερα χαρακτηριστικα και ζηταει χιλιαρικο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Retromaniac έχεις κατανοήσει το κειμενο του αρθογραφου λάθος. Παίρνει θέση ξεκάθαρα υπέρ της Apple και στις 2 περιπτωσεις. Δεν αποδιδει υποκρισια στην Apple αλλα στο Facebook χαρακτηριζοντας υποκριτικο το παραπονο του.

Όταν λέει:

Αναφορά σε κείμενο

Αλλά το πιο ενδιαφέρον στη δήλωση της Apple αποκαλύπτει την πραγματική υποκρισία για το παράπονο του Facebook

Εννοει:

Αναφορά σε κείμενο

Αλλά το πιο ενδιαφέρον με την δήλωση της Apple ειναι οτι αποκαλύπτει την πραγματική υποκρισία του Facebook για το παραπονο του

Εννοειται οτι η διατυπωση ειναι παρα πολυ κακη πιθανοτατα λογω προσπαθειας για μεταφραση κατα λεξη.

9 ώρες πριν, bioentre είπε

Ναι για αυτό στο call center της Apple πρέπει να δώσεις ονοματεπώνυμο ή όταν στέλνεις τη συσκευή για service αποθηκεύουν τα στοιχεία σου (όνομα και διεύθυνση κατοικίας) στους σερβερς της....

Αυτό που αναφέρεις στο ρωτάνε και τα windows, άρα μας λές ότι και αυτά είναι ασφαλή... 

Τέλοσπαντων, όταν κάνεις setup νεα συσκευή δεν φροντίζει να σε ενημερώσει ότι το ιστορικό σου αποθηκεύεται στο icloud... επίσης αναγνώριση προσώπων στις φωτογραφίες. Μπορεί να μη κάνει profiling για διαφημίσης, αλλά είτε χρησιμοποιείς safari είτε google chrome, το ιστορικό περιήγησης αποθηκεύεται εν άγνοια του χρήστη και η Apple αν δεν είχε προθέσεις να συλλέγει δεδομένα θα σε ενημέρωνε να το απενεργοποιήσεις αφού ευτυχώς απενεργοποιείται.

Αλλά άλλες προθέσεις έχει, μην γελιόμαστε.

 

Απέναντι σημαίνει κατεβάζει την εφαρμογή από το app store αν θεωρεί κάτι λάθος όπως έχει κάνει με άλλες αντίστοιχες εφαρμογές, οπότε απλά υποκλίνεται στο facebook που είναι ανώτερω της και βγάζει την σκούφια της έξω λέγοντας πως εμείς ενημερώνουμε τους χρήστες ότι αν κατεβάσουν εφαρμογές από το store μας υπάρχει κίνδυνος για την ασφάλεια τους. Σε άλλη διαφήμιση μου λέει πώς iphone = privacy. Περιμένουμε με ανυπομονησία τη διαφήμιση app store  privacy.... Ουσιαστικά μας λέει πως θεωρεί οκ να υπάρχουν στο apple store εφαρμογές που συγκεντρώνουν τα δεδομένα μας αρκεί εμείς να το γνωρίζουμε. Όπως άλλωστε μπορείς να στείλεις αίτημα να σου στείλει η Apple τα δεδομένα που έχει συλλέξει και κρατάει στους σερβερς της για σένα. Όνομα, serial numbers συσκευών, ΙP, διεύθυνση τιμολόγησης, αριθμοί καρτών κ.ο.κ. Φυσικά και μπορείς να ξέρεις πια δεδομένα συλλέγουμε γιατί έχουμε privacy :)

απλά κρατάει αρχείο των ιστοσελίδων που επισκέπτεσαι μέσω icloud. Επίσης κρατάει ιστορικό όλως των παραγγελίων μαζί με τα στοιχεία τιμολόγησης που κάνεις από αυτήν και των service που κάνεις σε αυτήν ή ακόμα και σε authorized service providers. Αν στείλεις συσκευή σε authorized service provider η διεύθυνση κατοικίας σου φτάνει στους σερβερς της Apple.

Φίλε έχεις μπερδέψει τα αυγά και τα πασχάλια. Φυσικά και θα κρατάει το ιστορικό από τις παραγγελίες σου από αυτήν και τα service σου. Για καλυτερη και γρηγορη εξυπηρετηση. Οχι για να πουλησει αυτα τα δεδομενα σε διαφημιστες οχι για να βγαλει λεφτα απ'τα δεδομενα σου. Δεν σε κανει προιον. Σου πουλαει προιοντα και υπηρεσιες πανακριβα αλλα προιον δεν σε κανει. Για να ξερουμε τι λεμε.

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Από τη μια έχουμε μια εταιρεία που σου πουλάει προστασία προσωπικών δεδομένων (Apple) και το βλέπει ως προϊόν και από την απέναντι έχουμε μια άλλη εταιρεία όπου κι αυτή το βλέπει ως προϊόν το οποίο όμως θέλει να πουλήσει σε άλλους.

Προσωπικά προτιμώ να πληρώνω την Apple από το να χρησιμοποιώ δωρεάν το Facebook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι κοντα η ωρα του Applebook***!

με τοσα iphone στον κοσμο ανετα φτιαχνει ενα δικος κοινωνικο δυκτιο.

***περιμενω τον μαιντανο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tsofras είπε

Τελικά ποιός κατηγορεί ποιόν ?

Κατηγόρησε το facebook την Apple ότι δεν τους αφήνουν να παρακολουθούν τους χρήστες και είπε η apple σας αφήνουμε απλά τους ενημερώνουμε?

Οπότε γιατί έγινε καταγγελία?

Δεν κατάλαβα μάλλον.....

Και τους είπαμε να μην παρακολουθούν τους χρήστες και μας είπαν δεν ελεύθερο Ίντερνετ και μετά αυτοί είπαν εμείς θελουμε να ξέρουν και είπαμε αυτό τα κάνει χειρότερα και αλλάζει πως βγάζουμε φράγκα με αέρα τόσα χρόνια και τελικά τ’ αφήσαμε.

Απλά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσα λίγο έχω δει, 100% με την Apple. Και είναι μια γενικότερη στάση που βλέπω θετικά. Διαχρονικά κάνει τέτοιες προσπάθειες και αναφορές. Και νομίζω πέραν της δυνατότητας που δίνει στο χρήστη να επιλέξει, απλά και μόνο η καταγραφή που γίνεται και κοινωποιείται σε αυτόν (με απλά λόγια κι όχι ένα πολυσέλιδο νομικό κείμενο) για το τί στοιχεία συγκεντρώνει το Facebook app και πώς τα χρησιμοποιεί, είναι κάτι πολύ σημαντικό. Θα ήθελα πολύ να δω αντίστοιχα πράγματα κι από άλλες εταιρείες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Makatsoras είπε

Ειναι κοντα η ωρα του Applebook***!

με τοσα iphone στον κοσμο ανετα φτιαχνει ενα δικος κοινωνικο δυκτιο.

***περιμενω τον μαιντανο

Φίλε πέρα από την πλάκα, δεν το θεωρώ απίθανο. Θα είναι ένα δίκτυο μόνο για τους χρήστες τους και δεν θα μπορεί να μπει ο κάθε "κοινός θνητός" που δεν έχει προιόντα της εταιρίας. Δεν ξέρω αν το είπες για τρολ αλλά δεν θα τους κακόπεφτε ένα τέτοιο asset. Και είμαι αρκετά σίγουρος ότι πολλοί θα πάνε για iPhone μόνο και μόνο για να συμμετέχουν σε ένα premium κοινωνικό δίκτυο το οποίο θα "πουλάει" σαν προιόν την υψηλή προστασία των προσωπικών σου δεδομένων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, zebras84 said:

Φίλε πέρα από την πλάκα, δεν το θεωρώ απίθανο. Θα είναι ένα δίκτυο μόνο για τους χρήστες τους και δεν θα μπορεί να μπει ο κάθε "κοινός θνητός" που δεν έχει προιόντα της εταιρίας. Δεν ξέρω αν το είπες για τρολ αλλά δεν θα τους κακόπεφτε ένα τέτοιο asset. Και είμαι αρκετά σίγουρος ότι πολλοί θα πάνε για iPhone μόνο και μόνο για να συμμετέχουν σε ένα premium κοινωνικό δίκτυο το οποίο θα "πουλάει" σαν προιόν την υψηλή προστασία των προσωπικών σου δεδομένων. 

Πώς ακριβώς το φαντάζεσαι; Συνδρομητικό; Θα αστειεύεσαι. Πουλώντας διαφήμιση, δίνοντας στους διαφημιστές δεδομένα; Δεν νομίζω. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Πώς ακριβώς το φαντάζεσαι; Συνδρομητικό; Θα αστειεύεσαι. Πουλώντας διαφήμιση, δίνοντας στους διαφημιστές δεδομένα; Δεν νομίζω. 

Αν μπορούσα να το φανταστώ ακριβώς θα ήμουν CEO ή μεγαλοστέλεχος στην Apple, όχι junior member στο insomnia που δουλεύει για τον βασικό μισθο! 🤪 Πάντως δεν το θεωρώ και απίθανο ένα τέτοιο σενάριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, zebras84 said:

Αν μπορούσα να το φανταστώ ακριβώς θα ήμουν CEO ή μεγαλοστέλεχος στην Apple, όχι junior member στο insomnia που δουλεύει για τον βασικό μισθο! 🤪 Πάντως δεν το θεωρώ και απίθανο ένα τέτοιο σενάριο...

Δεν χρειάζεται να είσαι μεγαλοστέλεχος. Μια τέτοια πλατφόρμα θέλει έσοδα. Είτε από διαφήμιση (εκτός λογικής της Apple), είτε από συνδρομές (εκτός λογικής των χρηστών). Μόνο αν (για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ) θελήσει να το χρηματοδοτήσει η Apple. Άλλον δρόμο δεν βλέπω αλλά κι εγώ CEO δεν είμαι (πια), οπότε μπορεί να κάνω λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zebras84 είπε

Θα είναι ένα δίκτυο μόνο για τους χρήστες τους και δεν θα μπορεί να μπει ο κάθε "κοινός θνητός" που δεν έχει προιόντα της εταιρίας. Δεν ξέρω αν το είπες για τρολ αλλά δεν θα τους κακόπεφτε ένα τέτοιο asset. Και είμαι αρκετά σίγουρος ότι πολλοί θα πάνε για iPhone μόνο και μόνο για να συμμετέχουν σε ένα premium κοινωνικό δίκτυο το οποίο θα "πουλάει" σαν προιόν την υψηλή προστασία των προσωπικών σου δεδομένων. 

Έχει το iMessage που είναι ένας αποκλειστικός κύκλος ή και το iCloud Sharing για πιο οικογενειακά πράγματα.

Κοινωνικό δίκτυο με την κλασική έννοια αποκλείεται, δεν το 'χουν και πάει κόντρα σε αυτά που πουλάνε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Λίγο τσιτωμενο σε βρίσκω και έτοιμο να αρπαχτεις για την αγαπημένη σου. Ανέκαθεν βέβαια. Συμφωνώ με αυτά που λες. Παρέθεσα τι γράφει το άρθρο και ότι είναι μπερδεμένος, δεν ξέρει για τι μιλάει. Δεν υιοθετώ ούτε τα λέω εγώ. Απλά έχει χάσει τα κουμπιά και τα πασχαλιά...

Δεκτό, μιας και δεν ήταν direct απάντηση σε σένα, απλά παρέθεσα το δικό σου reply γιατί από αυτό πιάστηκα για να εξηγήσω πως έχουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zebras84 είπε

Φίλε πέρα από την πλάκα, δεν το θεωρώ απίθανο. Θα είναι ένα δίκτυο μόνο για τους χρήστες τους και δεν θα μπορεί να μπει ο κάθε "κοινός θνητός" που δεν έχει προιόντα της εταιρίας. Δεν ξέρω αν το είπες για τρολ αλλά δεν θα τους κακόπεφτε ένα τέτοιο asset. Και είμαι αρκετά σίγουρος ότι πολλοί θα πάνε για iPhone μόνο και μόνο για να συμμετέχουν σε ένα premium κοινωνικό δίκτυο το οποίο θα "πουλάει" σαν προιόν την υψηλή προστασία των προσωπικών σου δεδομένων. 

Καθόλου τρολ.

Αν μια εταιρία έχει την δύναμη και τους πόρους να κάνει τέτοιο αυτή είναι η Apple.

Πολλοί θα το θελανε , αλλά μάλλον είναι βαριά η καλογερική, αλλιώς θα είχαμε δέκα φέισμπουκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...