Προς το περιεχόμενο

Έφτασαν τα επίσημα benchmarks του Qualcomm Snapdragon 888


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Δηλαδη αν αγορασω σημερα μεταχειρισμενο iphone προπερσυνο σε τιμη χωμα, θα εχω γρηγοροτερο τηλεφωνο απο τα android που ΘΑ βγουν και θα κοστιζουν 1000ρικο?

Πανακριβη η Apple

Όχι δεν θα έχεις γρηγορότερο τηλέφωνο . Απλά τηλέφωνο σακαταμένο από τις μαγικές εκδόσεις του ios κ μπαταρία μισής ημέρας. Στα διαγραμματα θα σαι απλά καλύτερος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερο SOC είναι αυτό που εμπεριέχει περισσότερα χαρακτηριστικά σε υψηλότερο επίπεδο.

Αν κάποιος θέλει να επικεντρωθεί στην επεξεργαστική ισχύ, απλά το κάνει γιατί αυτό τον ενδιαφέρει.

Κάποιον άλλο μπορεί να τον ενδιαφέρει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό. Εμένα πχ με ενδιαφέρει ένα SOC με επιδόσεις σειράς 600 αλλά με διπλάσια αυτονομία. Γίνεται ?

Αυτή την στιγμή πάντως η Qualcomm έχει τέτοιο χαρτοφυλάκιο πατεντών πάνω σε κάθε υποσύστημα του SOC που πολύ δύσκολα μπορεί κάποια εταιρεία να αμφισβητήσει την πρωτοκαθεδρία της.

Αυτό την οδηγεί να σχεδιάζει τα SOC της όπως αυτή θέλει. 

Εξάλλου τα SOC έχουν συγκεκριμένο TDP , συγκεκριμένους ενεργειακούς περιορισμούς και πεπερασμένο μέγεθος .

Άρα είτε θα πάνε όλα τα tansistors στην επεξεργαστική ισχύ, είτε θα πάνε στα γραφικά , είτε θα πάνε στα περιφερειακά.

Ότι επιλέξει σαν ιδανικό για εκείνον μείγμα ο κάθε κατασκευαστής.

 

Και η APPLE και η Qualcomm γνωρίζουν πως δεν θα συναντηθούν ποτέ στο ίδιο οικοσύστημα.  Άρα και οι δυο παίζουν εκ του ασφαλούς και αδιαφορούν η μια για την άλλη.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, markos9 είπε

Συνέχισε να γράφεις τέτοια, μου φτιάχνεις την μερα! 

Τι επαγγελεσε;

Τι "επαγγελεσαι" θες να πεις και δεν νομίζω να αφορά το φόρουμ

Επεξ/σία από praktor_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, praktor_007 είπε

Τι "επαγγελεσαι" θες να πεις και δεν νομίζω να αφορά το φόρουμ

Ευχαριστώ για την διόρθωση, δεν το είδα αυτό.

Απλα, κουβέντα να γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρήστης Android κινητού από το θρυλικό (και τραγικό μαζί) Samsung galaxy S το πρώτο παρακαλώ... Αναρωτιέμαι το εξής. Μιας και έχω βαρεθεί και αηδιάζει με τις μικρες μπαταρίες των laptops, δεν θα μπορούσε ένα τέτοιο ριμάδι σαν τον 888 να τρέξει σωστά windows 10; Για arm έκδοση... Με έναν μεταφραστή ανάλογων επιδόσεων με την Rosetta 2 πως στο καλό την λένε της Apple; Τα ζήλεψα τα macbook με τον m1 να πω την αλήθεια μου... Και το σκ@το Android μου δεν θα μπορούσε να βελτιώσει την λογική του στα tablets και να μην τους συμπεριφέρεται λες και είναι μεγάλα κινητά απλά; Τέτοια θα έπρεπε να μας απασχολούν όχι αν ο 888 είναι πιο γρήγορος από τον Α14.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

Διαβαζω τώρα στο gsmarena, s21 ultra 128gb 1399 ευρώ στην Ευρώπη, εγκεφαλικό!

Κορυφαιο hardware, κορυφαιο skin, υποστηριξη S Pen, 3 χρονια πλεον Android εκδοσεις, η Samsung δε σκεφτεται ποιος θα παθει εγκεφαλικο αλλα να προσφερει την απολυτη android ναυαρχιδα.
 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billdanos είπε

Χμ σε ένα θέμα που αφορά mobile cpu και benchmarks σας ενοχλεί η σύγκριση με τον ανταγωνισμό; Φαντάζομαι όμως πως αν ο 888 ήταν πρώτος σε όλα, θα είχατε ήδη γεμίσει καμία 50αρια σελίδες με συγκρίσεις και wow! 
 

Και σκέψου πως απλά έβαλα τα γραφήματα για να συγκρίνουμε τις επιδόσεις...

Δεν πειράζει! :) 

Ποιοι είμαστε εμείς που μας ενοχλεί? iphone έχω και μου φαίνεται απαίσιο το android και πολύ κατώτερο του ios.

Το θέμα είναι ότι το γράφημα σου δεν πρόσφερε απολύτως τίποτα στη συζήτηση εκτός απ την εκκίνηση ενός ακόμα vs. Τα like που πήρε η παρατήρηση που έκανα που δεν είναι και λίγα νομίζω το επιβεβαιώνουν.

Κατά τ άλλα προφανώς δεν πειράζει 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Κορυφαιο hardware, κορυφαιο skin, υποστηριξη S Pen, 3 χρονια πλεον Android εκδοσεις, η Samsung δε σκεφτεται ποιος θα παθει εγκεφαλικο αλλα να προσφερει την απολυτη android ναυαρχιδα.
 

Τίποτα παραπάνω δεν κάνει από ένα note 9, άντε βγάζει ελαφρός καλύτερες φωτογραφίες, πολύ ακριβά δίχως λόγο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kwsths67 είπε

Οι απαιτησεις των κινητων εφαρμογων εχουν μεινει στο ιδιο επιπεδο εδω και 3-4 χρονια, αχρηστοι οι επεξεργαστες εντελως, δεν μπορουν να δειξουν ουτε 1 "real world" σεναριο οπου υπαρχει διαφορα μεταξυ του 855 προ 2 γενιων και του 888 εκτως αν καθεσαι να μετρας milliseconds σε ανοιγμα εφαρμογων (που αυτο ειναι πιο πολυ απο το πιο γρηγορο storage και οχι cpu). Το mobile gaming ηταν και ειναι και θα μεινει ενα εκτρωμα αρα και απο GPU μερια δεν μου λεει κατι.

Ειναι σαν να βγαινει η RTX 3090, να παιζουμε games που βγηκανε το 2012 και να χαιρομαστε που πηγαμε απο 2080ΤΙ σε 3090.

Επειδη ειμαι hardcore gamer σε υπολογιστη οποτε εχω και αποψη για το gaming στο κινητο θα αναφερω καποια παιχνιδια που μονο εκτρωματα δεν ειναι στο κινητο/tablet. Εννοειται οτιδηποτε free με in app purchase ειναι σκουπιδι και για αυτο και η αντιληψη οτι gaming στο κινητο δεν γινεται.

The Room: Old Sins
The Room Three
Monument Valley 2
Another World
Riven: The Sequel to Myst
realMyst
Lumino City
Agent A: A puzzle in disguise
Quell Zen
Machinarium
Riptide GP: Renegade
LIMBO
Deus Ex GO
Lifeline: Whiteout
Oddworld: Stranger's Wrath
SHADOWGUN
SAMURAI II: VENGEANCE
Evo Explores
Dream Machine - The Game
Need for Speed™ Most Wanted
FOTONICA
Dark Echo
Leo's Fortune
Riptide GP2
FRAMED
Rayman Fiesta Run
Hitman Sniper
Hitman GO
Lara Croft GO
Deus Ex GO
In Between
The Inner World
CLARC
Syberia (Full)
Slingshot Racing
God of Light HD
Never Alone: Ki Edition
Prune
The House of Da Vinci

Εννοειται πως ολα τα παραπανω τα εχω αγορασμενα και ολα ειναι ενα και ενα και οτι πρεπει για ποιοτικο gaming στο κινητο. Το οτι τα παιδια 10-13 χρονων αρεσκονται στα σκουπιδια freemium που για να προχωρησεις πρεπει να τα σκασεις δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν αξιολογα παιχνιδια και στο κινητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι ότι βγάζουν συνέχεια επεξεργαστές καλύτερους. Το πρόβλημα για μένα είναι που δεν μπορώ να έχω επιλογές για τηλέφωνα με προηγούμενος επεξεργαστές, πχ 855. Εξαφανίζονται για να σε κάνουν να αγοράσεις τα τελευταία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, SakafliaC said:

Ποιοι είμαστε εμείς που μας ενοχλεί? iphone έχω και μου φαίνεται απαίσιο το android και πολύ κατώτερο του ios.

Το θέμα είναι ότι το γράφημα σου δεν πρόσφερε απολύτως τίποτα στη συζήτηση εκτός απ την εκκίνηση ενός ακόμα vs. Τα like που πήρε η παρατήρηση που έκανα που δεν είναι και λίγα νομίζω το επιβεβαιώνουν.

Κατά τ άλλα προφανώς δεν πειράζει 🙂

Εχμ... Καταρχάς δεν σχολίασα ποτέ τα λειτουργικά σε αυτό το θέμα αλλά τις επιδόσεις στα benchmarks. Αν τα γραφήματα δεν προσφέρουν τίποτα στη συζήτηση, τότε φαντάζομαι δεν θα είχαν και νόημα τα νούμερα που ανακοίνωσε η ίδια η Qualcomm και θα μπορούσε απλά να πει «έφτιαξα ένα πολύ καλό cpu, μη σας νοιάζουν οι επιδόσεις στα benchmarks»...

Τα likes και τα reactions τα χρησιμοποιούμε σε αυτές τις περιπτώσεις σαν «να! για να μάθεις»... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JcD είπε

Τίποτα παραπάνω δεν κάνει από ένα note 9, άντε βγάζει ελαφρός καλύτερες φωτογραφίες, πολύ ακριβά δίχως λόγο.

Μια απαντηση copy-paste συνηθως οσων εχουν κινεζικα των 400 ευρω απλα με το Note 9, το οποιο μπροστα στο S21 Ultra το λες απλα μια αξιοπρεπη παρηγορια...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Μια απαντηση copy-paste συνηθως οσων εχουν κινεζικα των 400 ευρω απλα με το Note 9, το οποιο μπροστα στο S21 Ultra το λες απλα μια αξιοπρεπη παρηγορια...

Μια χαρά κινεζικά με 400 ευρώ που έχουν οθόνη σαμυ και τελευταίο soc παίζουν. Μια χαρά είναι το note 9 μέχρι και σήμερα. Άμα σου τα δώσουν πλάι πλάι με s21 και δεν σου πουν ποιο είναι ποιο δεν θα καταλάβεις τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Android:
Pros:
Πιο ανοιχτό οικοσύστημα
Περισσότερες εφαρμογές (περισσότερες επιλογές)
Περιοστερο customization στο κινητό (χωρίς root)
Πλήθος συσκευών,επιλογων και τιμών
Δυνατότητα root και custom rom

Cons:
Μικρό support ούτε καν security updates (στην καλύτερη 2 χρονια update)
Κακό optimization στις περισσότερες συσκευές

iphone:
Pros:
5 χρονια update support
Full optimized μιας και έχει πολύ λιγότερες συσκευές και έτσι και λιγότερα προβλήματα
γενικά καλή κατασκευή

Cons:
Κλειστό οικοσύστημα
Λιγότερες επιλογές σε εφαρμογές παρόλα αυτά καλύτερα γραμμένες αλλα και επί πληρωμή πολλές φορες
ελάχιστο customization
περιορισμένες συσκευές πολύ υψηλότερες τιμές


Προσωπικά δεν αντέχω τους περιορισμούς του iphone και έτσι επιλέγω android. Παρόλα αυτά θαυμάζω το support του iphone που δεν δίνει καμια εταιρία στα android πέραν της google στα pixel phones όπου και εκεί οι τιμές είναι overpriced. Οποτε ένα iphone είναι καλύτερη επένδυση αν δεν σε νοιάζει το οικοσύστημα. Η google ξεκινώντας με τον SD888 υπόσχεται 4 χρονια updates, μένει να το δούμε στην πράξη και σε midrange συσκευές

Επεξ/σία από MadSheep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MadSheep είπε

Android:
Pros:
Πιο ανοιχτό οικοσύστημα
Περισσότερες εφαρμογές (περισσότερες επιλογές)
Περιοστερο customization στο κινητό (χωρίς root)
Πλήθος συσκευών,επιλογων και τιμών
Δυνατότητα root και custom rom

Cons:
Μικρό support ούτε καν security updates (στην καλύτερη 2 χρονια update)
Κακό optimization στις περισσότερες συσκευές

iphone:
Pros:
5 χρονια update support
Full optimized μιας και έχει πολύ λιγότερες συσκευές και έτσι και λιγότερα προβλήματα
γενικά καλή κατασκευή

Cons:
Κλειστό οικοσύστημα
Λιγότερες επιλογές σε εφαρμογές παρόλα αυτά καλύτερα γραμμένες αλλα και επί πληρωμή πολλές φορες
ελάχιστο customization
περιορισμένες συσκευές πολύ υψηλότερες τιμές


Προσωπικά δεν αντέχω τους περιορισμούς του iphone και έτσι επιλέγω android. Παρόλα αυτά θαυμάζω το support του iphone που δεν δίνει καμια εταιρία στα android πέραν της google στα pixel phones όπου και εκεί οι τιμές είναι overpriced. Οποτε ένα iphone είναι καλύτερη επένδυση αν δεν σε νοιάζει το οικοσύστημα. Η google ξεκινώντας με τον SD888 υπόσχεται 4 χρονια updates, μένει να το δούμε στην πράξη και σε midrange συσκευές

Από την Google λείπουν οι συσκευές Nexus.

Συσκευές των 300-400€ με υποστήριξη για χρόνια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...