Προς το περιεχόμενο

CFL vs LED λάμπες


vagosofron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 2 softbox και 4 λάμπες CFL 135w 5500k.

Στο ένα softbox έχω μία λάμπα, στο άλλο έχω δύο ( με αντάπτορα) και έχω φτιάξει και ένα τρίτο diy με την τέταρτη λάμπα.

Σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω με led, αλλά δεν έχω ιδέα πόσα lumen θα χρειαστώ.

Σίγουρα θα πάρω RGBW για να μπορώ να παίζω με τη θερμοκρασία. 

Φοβάμαι μη την πατήσω και χάσω σε ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

18 ώρες πριν, vagosofron είπε

Έχω 2 softbox και 4 λάμπες CFL 135w 5500k.

Στο ένα softbox έχω μία λάμπα, στο άλλο έχω δύο ( με αντάπτορα) και έχω φτιάξει και ένα τρίτο diy με την τέταρτη λάμπα.

Σκέφτομαι να τις αντικαταστήσω με led, αλλά δεν έχω ιδέα πόσα lumen θα χρειαστώ.

Σίγουρα θα πάρω RGBW για να μπορώ να παίζω με τη θερμοκρασία. 

Φοβάμαι μη την πατήσω και χάσω σε ένταση.

Για τι χρήση θα είναι;

Γιατί θέλεις να αλλάξεις σε led..;

Αν έχει να κάνει με τη χρωματική πιστότητα τότε θα ήταν ένας καλός λόγος να εξετάσεις άλλες επιλογές...

 

11 ώρες πριν, nickolas είπε

Τα lumen είναι ένταση φωτός. Όποτε ίδια lumen=ίδια ένταση.

Δεν ισχύει ότι ίδια lumen=ίδια ένταση διότι μπορεί να αλλάζει η κατανομή. Για τον ίδιο λόγο light modifiers px Bowens δίνουν διαφορετικό αποτέλεσμα με φλασόλαμπα συμβατικού στούντιο φλας σε σχέση με led όπου το chip τους ωθεί το φως κυρίως ευθεία μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, psou είπε

 

Για τι χρήση θα είναι;

Γιατί θέλεις να αλλάξεις σε led..;

Αν έχει να κάνει με τη χρωματική πιστότητα τότε θα ήταν ένας καλός λόγος να εξετάσεις άλλες επιλογές...

Πιο πολύ γι'αυτό. Για βίντεο τα χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Πιο πολύ γι'αυτό. Για βίντεο τα χρησιμοποιώ.

O δρόμος των καλών LED είναι ακριβός και η τεχνολογία τους αναπτύσεται ραγδαία άρα το να επενδύσει σήμερα κανείς σε κάτι "πολύ καλό" θα πρέπει να δικαιολογείται και από το εισόδημα που του φέρνει αυτό. Υπάρχουν αρκετοί λαμπτήρες LED με μοντούρα Ε27 αλλά για να πετύχεις ψηλά CRI θα πρέπει να ανέβεις σε τιμές. Παρόμοια, υπάρχουν μονάδες LED με γνωστές μοντούρες όπως Bowens και άρα, αρκετές επιλογές. Προσωπικά χρησιμοποιώ τα Godox SL50 εδώ και δυο χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στην αγορά υπάρχουν πάρα πολλά προιόντα αλλά χρειάζεται αξιολόγηση και έρευνα.

Μια εναλλακτική που μπορείς να εξετάσεις είναι οι λάμπες πιλότοι από στούντιο φλας. Αυτές είναι συνήθως Ε27 και τις βρίσκεις να είναι τύπου αλογόνου το οποίο μαζί με τις παλιές λάμπες πυρακτώσεως έχουν CRI 100 -και είναι οι μοναδικές που κατέχουν ακόμα αυτό το ρεκόρ από όσο γνωρίζω-. Και οι δυο τύποι λαμπτήρων έχουν καταργηθεί για οικιακή χρήση αλλά τις βρίσκεις ως επαγγελματικά "εργαλεία" .

Για να πάρεις και μια ιδέα, μερικές φορές φωτογραφίζω στο στούντιο μόνο με τους πιλότους επομένως σίγουρα θα μπορείς να κάνεις και εσύ δουλειά.

Δες εδώ πχ: https://www.ebay.co.uk/itm/6X-150w-ES-Modelling-Bulb-Bowens-Elinchrom-Interfit-240v-E27-64478-Halogen-M150P/172252209731?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Το αρνητικό τους φυσικά είναι η θερμοκρασίες που ανεβάζουν (θετικό το χειμώνα :) ) καθώς και η χαμηλή απόδοση lumen/Watt. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, psou είπε

O δρόμος των καλών LED είναι ακριβός και η τεχνολογία τους αναπτύσεται ραγδαία άρα το να επενδύσει σήμερα κανείς σε κάτι "πολύ καλό" θα πρέπει να δικαιολογείται και από το εισόδημα που του φέρνει αυτό. Υπάρχουν αρκετοί λαμπτήρες LED με μοντούρα Ε27 αλλά για να πετύχεις ψηλά CRI θα πρέπει να ανέβεις σε τιμές. Παρόμοια, υπάρχουν μονάδες LED με γνωστές μοντούρες όπως Bowens και άρα, αρκετές επιλογές. Προσωπικά χρησιμοποιώ τα Godox SL50 εδώ και δυο χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στην αγορά υπάρχουν πάρα πολλά προιόντα αλλά χρειάζεται αξιολόγηση και έρευνα.

Μια εναλλακτική που μπορείς να εξετάσεις είναι οι λάμπες πιλότοι από στούντιο φλας. Αυτές είναι συνήθως Ε27 και τις βρίσκεις να είναι τύπου αλογόνου το οποίο μαζί με τις παλιές λάμπες πυρακτώσεως έχουν CRI 100 -και είναι οι μοναδικές που κατέχουν ακόμα αυτό το ρεκόρ από όσο γνωρίζω-. Και οι δυο τύποι λαμπτήρων έχουν καταργηθεί για οικιακή χρήση αλλά τις βρίσκεις ως επαγγελματικά "εργαλεία" .

Για να πάρεις και μια ιδέα, μερικές φορές φωτογραφίζω στο στούντιο μόνο με τους πιλότους επομένως σίγουρα θα μπορείς να κάνεις και εσύ δουλειά.

Δες εδώ πχ: https://www.ebay.co.uk/itm/6X-150w-ES-Modelling-Bulb-Bowens-Elinchrom-Interfit-240v-E27-64478-Halogen-M150P/172252209731?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Το αρνητικό τους φυσικά είναι η θερμοκρασίες που ανεβάζουν (θετικό το χειμώνα :) ) καθώς και η χαμηλή απόδοση lumen/Watt. 

 

Ας μείνω με αυτά που έχω λοιπόν. Αν ποτέ φτάσω σε επίπεδο να βγάζω χρήματα από αυτό, τότε το ξανασκεφτομαι, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις λύσεις έστω και για λίγο. Στη μετά COVID εποχή πάντως ευχαρίστως να κανονίσουμε αν είσαι από Αθήνα να δοκιμάσεις αυτά που χρησιμοποιώ εγώ και αν σου κάνει κάτι μετά κινείσαι αναλόγως!

Με τις λάμπες αλογόνου αναμένεις να χάσεις κάπου 2.5 στοπ σε σχέση με τις CFL στα ίδια watt.

Άλλες DIY καταστάσεις είναι και οι λεντοταινίες με το μέτρο ή οι λάμπες Τ8 φθορισμού...

Μια άλλη εναλλακτική είναι να δεις για μεταχειρισμένα led panel αλλά θα πρέπει να αναθεωρήσεις τα diffuser σου!

Αν εξειδικεύσεις πάντως το τι δε σου αρέσει τόσο πολύ τώρα ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, psou είπε

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις λύσεις έστω και για λίγο. Στη μετά COVID εποχή πάντως ευχαρίστως να κανονίσουμε αν είσαι από Αθήνα να δοκιμάσεις αυτά που χρησιμοποιώ εγώ και αν σου κάνει κάτι μετά κινείσαι αναλόγως!

Με τις λάμπες αλογόνου αναμένεις να χάσεις κάπου 2.5 στοπ σε σχέση με τις CFL στα ίδια watt.

Άλλες DIY καταστάσεις είναι και οι λεντοταινίες με το μέτρο ή οι λάμπες Τ8 φθορισμού...

Μια άλλη εναλλακτική είναι να δεις για μεταχειρισμένα led panel αλλά θα πρέπει να αναθεωρήσεις τα diffuser σου!

Αν εξειδικεύσεις πάντως το τι δε σου αρέσει τόσο πολύ τώρα ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο!

 

Δυστυχώς μένω Λαμία...

Το μόνο που με ενοχλεί είναι το γεγονός ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω θερμοκρασία. 

Για την ώρα μένω με αυτά και θα δω στο μέλλον για καμιά αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη θερμοκρασία μπορείς να τη ρυθμίσεις με ζελατίνες. Πχ βάζεις τη λάμπα σε κάτι που να μοιάζει χωνί (standard diffuser) και μετά τη σκεπάζεις με ζελατίνα με ό,τι χρώμα θες και από εκεί και περα είτε το δουλεύεις έτσι είτε μέσα σε softbox με πατέντα είτε πίσω από ομπρέλλα..!

Όσο πιο σκούρο (κορεσμένο) το χρώμα τόσο πιο πολλά στοπ θα χάσεις! Στις λάμπες που έχεις βάλει λαδόκολλα μπροστά έχεις ήδη ένα shift στο λευκό της λάμπας..

Γενικά μπορείς να βάλεις και ζελατίνες από βιβλιοπωλείο αρκεί να μην είναι κοντά στις λάμπες για να μη λιώσουν. Εναλλακτικά, υπάρχουν ειδικές ζελατίνες με αντοχή στη θερμότητα και μπορείς να τις παίρνεις σε φύλλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...