Προς το περιεχόμενο

Την βοήθεια σας για δίκτυο με 3 απομακρυσμένα καταγραφικά με UBIQUITI NANOSTATION


vsterg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
Θέλω να υλοποιήσω το δίκτυο που βλέπετε στο σχήμα.
Σκοπός μου είναι:
1. Να μπορεί κάποιος που κινείται στο χώρο να έχει εικόνα σε κινητό η τάμπλeτ (μέσω του app του NVR) και από τα 3 καταγραφικά.
2. Να μπορεί επίσης κάποιος "να δει" την εικόνα από το ίντερνετ.

Η ερώτηση μου είναι κυρίως για τις ρυθμίσεις στα 3 nanostation που θέλω "να βλέπει" το κάθε ένα τα υπόλοιπα 2.

Αρχικά έχω πελαγώσει με το mode που πρέπει να χρησιμοποιηθεί στο κάθε nanostation
AP Mode
Repeater mode
AP Client Router Mode
κλπ

μετά είναι και το θέμα των διευθύνσεων IP


κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

lan.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Beam1: AP mode 

Beam2: AP Client mode 

N1: AP mode αλλά multiple point to point (https://help.ui.com/hc/en-us/articles/205197610-airMAX-Configure-a-Point-to-Multipoint-PtMP-ISP-Style-Access-Point)

N2: σύνδεση στο N1 AP Client mode 

N3: σύνδεση στο Ν1 AP Client mode 

 

Βλέπω όμως στις τοποθεσίες όπου έχεις τα N1,n2,n3 θες να δώσεις πρόσβαση και σε άλλους clients είτε είναι mobile είτε είναι desktop. Καλύτερα να μπει εκεί ένα switch και ένα επιπλέον AP για να δίνει πρόσβαση στους ασύρματους clients και στο switch θα συνδέσεις πάνω το καταγραφικό.

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Finn σε ευχαριστώ πολύ γιατί είχα πελαγώσει.

Δεν γνώριζα αν τα Ubiquiti NanoStation Loco M2   (Ν1 Ν2 Ν3)
εκτός από την σύνδεση μεταξύ τους θα μπορούσαν το κάθε ένα να μοιράσει ταυτόχρονα και σε άλλους clients.

Κι εγώ σκεφτόμουν ότι θα χρειαστώ ξεχωριστά AP δίπλα δε κάθε Ν1 Ν2 Ν3 αλλά δεν ήμουν βέβαιος

Επεξ/σία από vsterg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vsterg είπε

Finn σε ευχαριστώ πολύ γιατί είχα πελαγώσει.

Δεν γνώριζα αν τα Ubiquiti NanoStation Loco M2   (Ν1 Ν2 Ν3)
εκτός από την σύνδεση μεταξύ τους θα μπορούσαν το κάθε ένα να μοιράσει ταυτόχρονα και σε άλλους clients.

Κι εγώ σκεφτόμουν ότι θα χρειαστώ ξεχωριστά AP δίπλα δε κάθε Ν1 Ν2 Ν3 αλλά δεν ήμουν βέβαιος

Απ' ότι βλέπεις έχεις repeater mode αλλά δε το συνιστώ για κανένα λόγο γιατί το πιο πιθανό είναι να έχεις θέματα απ' την αυξημένη κίνηση. Switch και στα δύο locations και ένα έξτρα AP για τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...