Προς το περιεχόμενο

Κουμπι αναγκης για ηλικιωμενο


azuli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,ψαχνω ενα κουμπι αναγκης για ηλικιωμενο που να το παταει και να ειδοποιουμαι.

Απλα ψαχνω κατι που να μην χρειαζεται sim η internet,να λειτουργει δηλαδη ο πομπος και ο δεκτης αυτονομα.

Αλλα δυσκολευομαι να βρω γιατι ο πομπος με τον δεκτη θα εχουν αναμεσα τους 5 οροφους οποτε χρειαζομαι κατι με δυνατο σημα.

Πηρα ενα ασυρματο κουδουνι το οποιο μια επιανε μια δεν επιανε,ηταν οριακο δηλαδη το σημα οποτε δεν μπορω να το εμπιστευτω

Καμια ιδεα?

Επεξ/σία από azuli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, adi32 said:

Αν δε θες ίντερνετ ή sim ρίξε καλώδιο καλύτερα. 

Αλλά καλύτερα βάλε και μια Web camera για ώρα ανάγκης 

απλα δεν εχει ιντερνετ το σπιτι του ηλικιωμενου..

και το καλωδιο ειναι δυσκολο να μπει..

το ενα σπιτι ειναι στο ισογειο και το αλλο στον πεμπτο οροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, azuli είπε

απλα δεν εχει ιντερνετ το σπιτι του ηλικιωμενου..

και το καλωδιο ειναι δυσκολο να μπει..

το ενα σπιτι ειναι στο ισογειο και το αλλο στον πεμπτο οροφο

Κάτι σε walkie talkie; https://www.skroutz.gr/c/244/walkie-talkie/f/852224/Walkie-Talkie.html?cf=ςαλκιε+ταλκιε&o=walkie+talkie&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Walkie Talkie θα ψάξεις με επαναφορτιζόμενη μπαταρία που να συνδέεται σε παροχή ρεύματος. Έχουν εμβέλεια πολλών χιλιομέτρων (πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/15187855/Motorola-Talkabout-T82.html)

Επίσης να προσπαθήσεις να βάλεις κάμερα που θα συνδέσεις σε modem router, και θα το βλέπεις μεσω τοπικού δικτύου (αν καταφέρεις με διάφορους τρόπους να περάσεις το ασύρματο σήμα μεταξύ των ορόφων - πχ access point στη βεράντα)

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, chsam said:

το σκεφτηκα και ισως το κανω αν δε βρω κατι πιο απλο,κατι σαν ενα κουμπι ψαχνω,σα μπρελοκ

1 hour ago, sphinxgr said:

Walkie Talkie θα ψάξεις με επαναφορτιζόμενη μπαταρία που να συνδέεται σε παροχή ρεύματος. Έχουν εμβέλεια πολλών χιλιομέτρων (πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/15187855/Motorola-Talkabout-T82.html)

Επίσης να προσπαθήσεις να βάλεις κάμερα που θα συνδέσεις σε modem router, και θα το βλέπεις μεσω τοπικού δικτύου (αν καταφέρεις με διάφορους τρόπους να περάσεις το ασύρματο σήμα μεταξύ των ορόφων - πχ access point στη βεράντα)

ναι εχει περασει απο το μυαλο μου αλλα θελω να προσπαθησω πρωτα να βρω κατι πιο απλο στη χρηση,ενα κουμπι να ειναι μονο ας πουμε.

 

 

Επεξ/σία από azuli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, azuli είπε

Καμια ιδεα?

έχω το ίδιο θέμα << υπερήλικας >> και  για 2 ορόφους με το ασύρματο κουδούνι είμαι οκ Τώρα στην δική σου περίπτωση θα έλεγα αν μπορούσες να ξεκολλήσεις το buzzer  (μεγαφωνακι ) από το κουδούνι και με καλώδιο τηλεφώνου να το πας στο δικό σου χώρο θα ήταν η  οικονομικοτερη λύση

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, hp8 said:

έχω το ίδιο θέμα << υπερήλικας >> και  για 2 ορόφους με το ασύρματο κουδούνι είμαι οκ Τώρα στην δική σου περίπτωση θα έλεγα αν μπορούσες να ξεκολλήσεις το buzzer  (μεγαφωνακι ) από το κουδούνι και με καλώδιο τηλεφώνου να το πας στο δικό σου χώρο θα ήταν η  οικονομικοτερη λύση

Ναι το ασυρματο κουδουνι ειναι η καλυτερη λυση.Ψαχνω τωρα μηπως βρω ενα με καλη εμβελεια.Το αλλο που ειχα παρει οριακα δουλευε και ηταν και των 10-12 ευρω

Η φαση με το καλωδιο δε βολευει..5 οροφοι ειναι αυτοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, azuli είπε

Η φαση με το καλωδιο δε βολευει..5 οροφοι ειναι αυτοι..

ζω το θέμα εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα μόνο μπαταρίες αλλάζω Το μπουτον το εχει ο παππούς στο κομοδίνο εγώ τον δέκτη στον 2ρο Αν βάλεις τον δέκτη κοντά στο φωταγωγό και από εκεί καλώδιο τηλεφώνου η συναγερμού το buzzer εξωτερικά  μέχρι το μπάνιο σου πχ ? Αυτό που έβαλα παραπάνω έχει  Μέγ. εύρος μετάδοσης 50M  δυνατό ήχο -μελωδίες οπότε σε όπιο σημείο του δικού σου χώρου το βάλεις θα ακούγεται

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω βαλει ως προεπιλογη στο σταθερο τηλ των γονιων μου το κινητο μου νουμερο. οταν σηκωσει καποιος το τηλεφωνο και δεν καλεσει καποιο νουμερο για 5 δευτερα καλει εμενα ως προεπιλογη. αυτα σε οτε. βεβαια και σε αλλη εταιρεια θα υπαρχει. κοιτα αν σε βολευει αυτο. βαλε του ενα τηλεφωνο διπλα στο κομοδινο και πες του να σηκωνει το ακουστικο και θα καλει εσενα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xsterg είπε

εγω εχω βαλει ως προεπιλογη στο σταθερο τηλ των γονιων μου το κινητο μου νουμερο. οταν σηκωσει καποιος το τηλεφωνο και δεν καλεσει καποιο νουμερο για 5 δευτερα καλει εμενα ως προεπιλογη. αυτα σε οτε. βεβαια και σε αλλη εταιρεια θα υπαρχει. κοιτα αν σε βολευει αυτο. βαλε του ενα τηλεφωνο διπλα στο κομοδινο και πες του να σηκωνει το ακουστικο και θα καλει εσενα. 

Αυτό είναι χρεώσιμη υπηρεσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον οτε δεν ειναι. δεν ξερω για αλλους παροχους. αλλα το κομματι της χρεωσης ειναι το λιγοτερο μπροστα στην ευκολια που σου προσφερει η υπηρεσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...