Προς το περιεχόμενο

Μοτοσυκλέτες - Κινούμενα υπερηχητικά κομπρεσέρ


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, tsofras said:

Θα συμφωνήσω αλλά να προσθέσω ακόμη και για τις κλήσεις για παρκάρισμα όπου τους συμφέρει τις κόβουν , αν κάποιος έκλεισε κανα μαγαζί ή όταν ξέρουν ότι θα βγουν παγανια κοντά σε μαγαζιά μπαράκια για να βγάλουν μισθό.

Εγώ που έχω πάρει 3 φορές στην γειτονιά επειδή είναι όλοι στα πεζοδρόμια και δεν Χωραγα με καροτσια ή όταν πάω τα παιδιά σχολείο με τα πόδια και πάμε από τον δρόμο δεν έχει περάσει ούτε ένας όλη ημέρα να γράψει κάποιον

πολυ σωστα.επισης στην περιοχη μου κλεινουν την μια λωριδα της λεωφορου αλλα δεν πεφτει καστανο(που ενοχλουν τα αμαξια).αντιθετα 9 η ωρα το βραδυ στην μητροπολεως που η κινηση ειναι λιγη και τα αμαξια δεν ενοχλουν τα πηραν ολα στη σβαρνα με κληση και πινακιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, eMike είπε

Είναι ενοχλητική η εξάτμιση γιατί έχετε το τηλέφωνο στο αυτί και δε σας αφήνει να μιλήσετε την ώρα που με το άλλο χέρι πίνετε το freddo espresso σας και οδηγείτε (?) με τα γονατα..

Στην Ελλάδα -ΔΥΣΤΥΧΩΣ- ισχύει πολύ περισσοτερο το loud pipes save lives που είπε ο φίλος λίγο παραπάνω..

 

Όλα αυτά μεταξύ αστείου (αλλά) και σοβαρού...

Δεν ξερω για τους υπόλοιπους αλλά εμένα το ότι εχω πανω στην μηχανή εξάτμιση που κανει θόρυβο με εχει σώσει μέχρι στιγμής 3 φορες από οδηγούς που πήγαν να βγουν από stop η στενο που δεν είχαν προτεραιότητα και μίλαγαν στο κινητο. Και αυτό δεν το λεω εγώ μου το έχουν πει οι ίδιοι όταν εχουν σταματήσει πιο κάτω και μου εχουν πει ότι σε ακουσα επειδή έκανε θόρυβο η μηχανή.

 

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω το οτι εχω εξάτμιση πάνω στην μηχανή, την εχω βάλει γιατί μου αρέσει να την ακούω αλλά σε κατοικοιμενες περιοχες δεν πηγαίνω ποτέ πάνω από 2,5-3 χιλιάδες στροφές για να μην ενοχλώ τον κοσμο διότι και εγώ οταν ακουω παπακια να περνανε με τρυπιες εξατμισεις θελω να "πεταξω λαδια" αλλος ο θορυβος της μηχανης και αλλος του παπιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, funbreaker είπε

Ως προς το όφελος της ασφάλειας, δεν έχω λόγια...

Εφοσον δεν καβαλας,καλο θα ηταν να μην εχεις γνωμη,ουτε λογια.

Δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλαω.

2 ώρες πριν, poulinos είπε

αλλα δεν μας ..μαει κανεις για να βαλουμε μυαλο

Αυτο,συν αυτα που εγραψες για αλκοτεστ και κοκκινα.

Δεν ειναι οτι δε γραφουν για εξατμιση,ειναι οτι γενικα ειμαστε μπουρδελο.

Αν θελαν,θα ειχε εξαλειφθει το φαινομενο εξατμιση.

 

 

Στις 19/12/2020 στις 10:48 ΜΜ, SoulisMafia είπε

Loud pipes save lives

Αυτο ακριβως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/12/2020 at 03:08, StamTheMan said:

Η αληθεια λοιπον εδω ειναι οτι οσο οδηγουσα μηχανη που εκανε θορυβο,ο κοσμος με προσεχε,καταλαβαινε οτι κατι ερχοταν.

 

6 hours ago, eMike said:

Στην Ελλάδα -ΔΥΣΤΥΧΩΣ- ισχύει πολύ περισσοτερο το loud pipes save lives που είπε ο φίλος λίγο παραπάνω..

 

3 hours ago, Virus200 said:

Δεν ξερω για τους υπόλοιπους αλλά εμένα το ότι εχω πανω στην μηχανή εξάτμιση που κανει θόρυβο με εχει σώσει μέχρι στιγμής 3 φορες από οδηγούς που πήγαν να βγουν από stop η στενο που δεν είχαν προτεραιότητα και μίλαγαν στο κινητο. Και αυτό δεν το λεω εγώ μου το έχουν πει οι ίδιοι όταν εχουν σταματήσει πιο κάτω και μου εχουν πει ότι σε ακουσα επειδή έκανε θόρυβο η μηχανή.

Αμάξι έχετε? 

Ακούτε μηχανές με κλειστά παράθυρα και μουσική να παίζει? 

Οι πεζοί είναι σίγουρο πως θα σε ακούσουν και με εργοστασιακή εξάτμιση αφού ήδη κάνουν περισσότερο θόρυβο από αυτοκίνητο. 

Εκτός αν μιλάμε για κίνηση στην πόλη με 1η στο άνω όριο στροφών ή συνεχόμενο μαρσαρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, NickTG είπε

Οι πεζοί είναι σίγουρο πως θα σε ακούσουν και με εργοστασιακή εξάτμιση αφού ήδη κάνουν περισσότερο θόρυβο από αυτοκίνητο. 

 

Αυτο πως σου ηρθε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickTG είπε

Ποιο? Ότι θα ακούσουν οι πεζοί ή ότι οι μηχανές κάνουν γενικά περισσότερο θόρυβο? 

Οτι θα ακουσουν οι πεζοι τη μηχανη η το παπι.

Αν δεν οδηγας μηχανη,δε μπορεις να εχεις γνωμη πανω σε αυτο,φιλικα παντα.

Ειναι κατι που πρεπει να το ζεις καθημερινα και καιρο,για να το καταλαβεις.

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, StamTheMan said:

Οτι θα ακουσουν οι πεζοι τη μηχανη η το παπι.

Για να μην το κουρασουμε,αν δεν οδηγας μηχανη,δε μπορεις να εχεις γνωμη πανω σε αυτο.

Ειναι κατι που πρεπει να το ζεις καθημερινα και καιρο,για να το καταλαβεις.

 

Μόνο εσείς οδηγείται μηχανή. Οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουμε. 

Τα τελευταία 3 χρόνια πάντως το κύριο μέσο μετακίνησης μου είναι αυτό:

 

Screenshot_20201223_212920.jpg

 

Δεν έχει τύχει να μην με ακούσει πεζός με εξάτμιση μέσα στα όρια θορύβου της εργοστασιακής αφού όπως είπα ήδη κάνουν περισσότερο θόρυβο από τα αυτοκίνητα. 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Μόνο εσείς οδηγείται μηχανή. Οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουμε. 

 

Το διορθωσα για να μην παρεξηγηθω.
Κοψε την ειρωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους, ότι βοηθάει η φασαρία να σε αντιληφθεί ο άλλος, ισχύει.

Δε χρειάζεται να οδηγείς μηχανάκι, κι εγώ με το ηλεκτρικό ποδήλατο είμαι σε χειρότερη θέση, αυτό κι αν δεν πρόκειται να το ακούσει ποτέ κανείς.

Η κουβέντα δεν άνοιξε γι' αυτό το λόγο όμως, δεν εξετάζουμε το ένα και μοναδικό αντεπιχείρημα, που δεν το λες και τελείως solid.

Η πλειοψηφία ενοχλεί απλά γιατί δεν έχει ούτε τη συναίσθηση, ούτε τη νοημοσύνη να αντιληφθεί ότι δημιουργεί πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και αρχικα βαριομουν θα πω και γω μια γνωμη.

ειναι τρομερα περιεργο για μενα να ενοχλουμε το συνανθρωπο για να ειναι παντα alert μη τυχον και μας χτυπησει. εμεις πρεπει να ειμαστε alert, και οσο βλεπουμε συμβαντα να πηγαινουμε πιο αργα. η λυση ειναι η αργη ταχυτητα οχι ο θορυβος. αν ειναι δυνατον σιγα μη πηγαινει ο κοσμος με πατημενη και την κορνα...

βεβαια εφτασα 38 να τα λεω αυτα, εχοντας ενα οχημα που δυνατοτερο ηχο σας προκαλω να μου φερετε διπλα του, πλεον παρατημενο σε γκαραζ 15 χιλιομετρα απο κει που μενω. οποτε το εβαζα μπροστα εβριζα και γω ο ιδιος τον εαυτο μου, ασε που τελευταια οδηγουσα μονο με ωτοασπιδες αν η αποσταση ηταν 20 λεπτα και πανω. νεος δε τα αντιλαμβανεσαι ουτε τα σεβεσαι αυτα δυστυχως, μονο η νομοθεσια ειναι εκει να επιβαλλει ορια, και ελλαδα δεν εφαρμοζεται τιποτα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...